öuitmlanöscljr ttjöingen. UMDaï»tsl)ei&. commissie te hebben, die alsdan schriftelijk aan den raad be- hooren te worden ingezonden. Hierna wordt de zitting gesloten. China. De berigten uit Shangai van den 23 december melden, dat lord Elgin zich destijds aldaar bevond. In Japan was de staat van zaken niet voldoende. De derwaarts gezonden pruissische onderhandelaar had het doel zijner zending niet bereikt. De chinezen hadden den tweeden termijn van de bij het traktaat bepaalde schadeloosstelling betaald. Den 12 december was de toestand der te Tientsin bezetting houdende troepen goed. Amerika. Volgens berigten uit Washington, loopende tot den 30sten der vorige maand, heeft Louisiana met 113 tegen 13 stemmen het besluit genomen, om zich van de Unie te scheidentevens is bepaald dat de vaart op de rivier Mississippi geheel vrij zal zijn. De troepen van den staat Louisiana hebben zich mees ter gemaakt van het hospitaal te New Orleans. Men heeft geeischt, dat het gebouw zou worden ontruimd. Naar verze kerd wordt heeft de kolonel Hayne nieuwe instructien ont vangen en tevens den last, om de overgave van het fort Sum ter te eischen. Ten gevolge van de gezindheid van Virginie, om in eene schikking te treden, heeft de heer Buchanan den komman- dant Brooklyn bevel doen toekomen de haven van Pensacola niet binnen te loopen en zijne defensive houding eerst dan te verlaten, wanneer hij daartoe feitelijk uitgedaagd mogt worden. Uit New-York is eene deputatie van bankiers en kooplie den te Washington aangekomen, ten einde op het tot stand komen eener minnelijke schikking in het geschil, dat de sta ten der Unie verdeelt, aan te dringen. Men verwacht dat de anti-separatisten in de conventie van Yirginie de meerderheid zullen hebben. Daarentegen werkt de conventie van Texas eene onmiddelijke afscheiding van de Unie in de hand. Engeland. Lord John Russell heeft eene reeks diplomatieke stuk ken, op Italië betrekkelijk, aan het parlement overgelegd. Daaruit blijkt, volgens den Morning post, dat de zedelijke invloed van Engeland de fransche regering heeft belet met kracht van wapenen tusschen beiden te komen, ten einde Ga ribaldi in zijne onderneming tegen Sicilië en Napels te stui ten; dat de te Parijs gedane vertoogen het vertrek van het fransche eskader te Gaëta hebben verbaasd, zoo niet direct bewerkt, en eindelijk, dat de vriendschappelijke en voorzig- tige raadgevingen van Engeland aan den souverein en de staatslieden van Sardinië, de voorstanders van Italieseenheid, hebben belet, zich aan de kansen van een voorbarigen aanval op Yenetie bloot te stellen. Ihiitscliland. Berlijn S februarij. Na eene beraadslaging van vijf dagen, hebben de afgevaardigden het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Het amendement, ten gunste van de zoogenaamde poolsche nationaliteit, is door den afgevaar digde lleichensperger uit de Rijn-provincie en ook door den minister van binnenlandsche zaken van Schwerin zeer ernstig bestreden, derwijze, dat het ten slotte alleen door de afge vaardigden uit Posen is ondersteund, en alzoo met eene zeer groote meerderheid is verworpen. In der tijd is aan de bewo ners der genoemde provincie het gebruik van de poolsche volkstaal, benevens de duitsche, verzekerd, en daaraan zal volgens den minister, eerlijk de hand worden gehouden. Ten aanzien van de wenschelijkheid van het herstel eener wettige constitutionele orde van zaken in Keur-Hessen, is door den minister van Schleinitz aangemerkt, dat deze aan gelegenheid eigenlijk dat land zelf betreft; dat Pruissen er niet aan denken kan om gewapenderhand tussclienbeiden te komen, maar alleen om het regt van de bevolking van dat land, des gevorderd, in de bonds-vergadering te verdedigen. Nopens het liolsteinsche vraagstuk is de meerderheid een stap verder gegaan, dan in het ontwerp van het adres was voorgedragen, en heeft zij verklaard, dat Pruissen zich niet alleen het regt vanHolstein opSleeswijlc moet voorbehouden, maar dit regt behoort te waarborgen. f Behoudens de amendementen, betreffende de italiaansche en de holsteinsche vraagstukken, is het adres, met 204 tegen 105 stemmen, goedgekeurd. Frankrijk. Parijs 9 februarij. Naar men verzekert, zullen, ter zake der aanstaande beraadslaging over de adressen der kamers, verscheidene vlugschriften worden uitgegeven, die alle, of schoon een officieel karakter missende, van meer of minder belang zullen moeten worden beschouwd. Reeds wordt tegen maandag aanstaande eene hoogst gewigtige brochure aange kondigd, waarin de staatkundige rigting nader zal worden aangewezen, welke Frankrijk te volgen heeft, naar aanleiding van hetgeen door den keizer laatstelijk bij de opening der ka mer aan de volksvertegenwoordigers medegedeeld is, en voorts eenige aangelegenheden betreffende het italiaansche vraag stuk op eene meer stellige wijze zullen worden toegelicht, dan zulks tot dusver is kunnen geschieden in de van de fransche kanselarij uitgegane stukken. La patrie zegt op grond van eene onwraakware getui genis tc kunnen verzekeren, dat het vroeger door haar en door onderscheidene andere fransche en italiaansche bladen mede gedeelde berigt, dat Garibaldi zou verklaard hebben van een werkdadig optreden in Hongarije af te zien, ongegrond is. Deze getuigenis wordt versterkt door het feit dat onderschei dene franschen die tot de garibaldiaansche vrijwilligers behooren, en zich met verlof in Frankrijk bevinden, bevel ontvangen hebben om naar Genua terug te keeren. liet blad geeft ten slotte de verzekering dat de korpsen, waartoe zij belmoren, uit voortreffelijke en beproefde soldaten zijn zamen- gesteld en in een moeijelijken veldtogt uitmuntende diensten zouden kunnen bewijzen. Gisteren heeft de senaat zijne commissie benoemd, be last met het ontwerpen van het adres van antwoord op de troon rede de commissie uit het wetgevend ligchaara zal eerst aan staanden woensdag worden benoemd. Naar het zich laat aanzien, zullen de twee kamers de geheele maand februarij noodig hebben om de adressen vast te stellen, want de discus- sien zullen lang duren De keizer toch heeft in zijne troonrede zijn verlangen kenbaar gemaakt, dat alle onderwerpen gron dig zouden worden onderzocht, ten einde daardoor de behan deling der in te dienen voordragten van wet gemakkelijk te maken en te bespoedigen. Men mag alzoo verwachten dat de discussien, waartoe gewoonlijk het onderzoek van de begroo tingen der departementen van algemeen bestuur aanleiding geeft, reeds afgeloopen zullen zijn wanneer die begrootingen aan de orde worden gesteld. De uitspraak in zake Bonaparte-Patterson is eergiste ren door de regtbank acht dagen uitgesteld, nadat het open baar ministerie tot niet-ontvankelijk verklaring van mevrouw Patterson en haren zoon-in hunnen eisch had geconcludeerd. Sedert eenige dagen zijn geruchten verspreid, volgens welke de heer Fould als minister van financien zou optreden. Hieraan wordt weinig geloof gehecht, omdat men weet dat de heer Fould de portefeuille van financien niet zou aannemen dan op voorwaarde een leening van achthonderd millioen te kunnen uitgeven, en de keizer heeft aangekondigd, dat tot zulk een maatregel niet zal worden overgegaan. Italië Berigten uit Rome ontvangen melden, dat den 5 dezer in de nabijheid van een der poorten van Gaëta een kruidmagazijn is gesprongen, zonder dat men weet waaraan dat ongeluk moet toegeschreven worden. Een generaal en vijftig soldaten vonden door die ontplof fing den dood de meesten vonden hun graf onder de puin- hoopen van vernielde batterijen en instortende huizen. Tot overmaat van ramp, stortte ook een gedeelte van den buiten- wal in, waardoor in den uithoek van het front, aan de zeezijde, een bres is ontstaan. Naauwelijks was dit door de belegeraars bespeurd, of al hunne batterijen werden op die bres gerigt, waardoor dat punt weldra aan een helsch vuur blootstond. De vesting beantwoordde dit met krachten dwong den vijand zijn vuur weder te verdeelen. Bij het invallen van den nacht verminderde de vesting haar vuur, omdat de heerschende duis ternis belette het geschut met eenige zekerheid te rigten. De vijand hield tot middernacht een hevig bombardement vol. Na middernacht nam zijn vuur wel eenigermate in intensiteit af, maar duurde Yoor het overige tot op het aanbreken van den dag voort. Gedurende den nacht nam de geheele vijandelijke vloot deel aan het gevecht. De vloot hééft met onbeschrijfelijke ver woedheid op de stad en de vesting gevuurd, maar meer dan de helft der kogels misten hun doel, terwijl aan ondei-scheidene schepen door de batterijen der vesting schade is toegebragt. De vloot heeft eigenlijk voor de tweede maal een nederlaag geleden. Bijeengenomen hebben de Piemontezen vijftienduizend projectillen van allerlei aard tegen de vesting verbruikt. liet daardoor veroorzaakte verlies is nog minder dan gedurende het bombardement van den 22 der vorige maand. De stad heeft daarentegen schade geleden. Vele huizen zijn in roo- kende puinhoopen herschapen. Koning Frans blijft onverzettelijk bij zijn besluit volhar den, om de vesting tot het uiterste te verdedigen. Het garni zoen is, even als de koning, met den besten geest bezield. De generaal hertog van Sangro en de generaal Ferrari zijn gesneuveld. Eene fransche zuster van liefdadigheid werd door een bom gedood. De graaf Avers en de majoor Sangro Janseverino, hebben de amputatie van beide beenen onder gaan. Een later berigt luidt aldus Onderscheidene slagtoffers van de ontploffing liggen nog altijd onder de puinhoopen begraven. De heer Jacquinin, de opperbevelhebber van een der batte rijen, en eerst onlangs uit Rome te Gaëta aangekomen, is plotseling overleden. Een over Turijn ontvangen telegram van 12 dezer luidt als volgt De bezetting van Gaëta heeft het voorstel gedaan tot een wapenstilstand voor 14 dagen, ten einde over de overgave te onderhandelen. Generaal Cialdini heeft dit voorstel, wat den termijn van wapenstilstand betreft, van de hand gewezen, doch zich overi gens tot onderhandeling bereid verklaard. Sedert twee dagen hebben onze batterijen eene belangrijke schade bij den vijand aangerigt. Sedert vorige opgave ontvangen bij den heer R. W. van Lijnden van de zes-leden commissie, als bestemd voor Maas en Waal f52, benevens zes hemden; van N. N. vijf paren zwarte vrouwenkousen, vier paren grove dito. vier paren manskousen, een paar mofjes, een lap wit katoen, zes hem den, drie mutsen met garen en band, een rok van een japon, een doekje; van den heer van Citters. te Iieinkenszand, aldaar verder ontvangen f 23.25, te 's Heer Arendskerke f 10,25, uit een kinderspaarpot f J-,95 en te 's Gravenpolder in de Ilerv.- kerk gecollecteerd f0,2ö, zamen f49.70; van B. en W. van Vlissingen uit de algemeene collecte aldaar f 1065.32, door ds. van Toorenenbergeu f 109,22, den heer J.M. Vermeijs f 16, den heer A. Benier f2,50, J. Filis f7,50, den heer pas toor der R. K. gem. f 5, N. N. f 2, wed. Vlek f 0,50, de scho len van den onderwijzer Stuart fS,42i, onderw. Puijpe f16,641, onderw. Fret f 13,10, onderw. Maas f2,71, onderir. Engels f 4,85, de school van onvermogenden f 10,661, leerlin gen van de teekenschool f5,05, twee leerlingen-van den on* derw. Prince f0,50, zijnde door de overigen f 12,75 inde algemeene collecte gestort; bus bij den heer Peters f 5,50, van de officieren, onderofficieren en manschappen van het 2e, 3e en lebataillon en het depot van het 2e reg. infanterie flS3,39, van de onderofficieren en manschappen van de 11e komp. 2e reg. vesting-artillerie f9,35 en van de 12e komp f 5,85, van de loge FAstre del'orient f 208,621, behalve de vroeger over gemaakte f 150, opbrengst van eene soiree litt. et music, f 160, totaal uit Vlissingen f 1842,70 en een pak vrouwen-en kin dergoed van A. E.F. met opschrift; het is weinig maar uiteen goed hartuit Groede van drie ingezetenen f 13,63 en van de kinderen uit de school in het gehucht Kruisdijk f 2,Sulvan ds. J. Vermeer Az. een deel van het gecollecteerde in een bidstond, gehouden te Koudekerke, zondag nam. 10 feb. voor Maas en Waal f40; van den onderwijzer A. H. Lodewijk van de schoolkinderen te Koudekerke voor Gelderland en Noordbrabant f30,35; van den onderwijzer van der Weel te Zoutelande van de schooljeugd aldaar f 5,571. Er is aldus ontvangen f 2037,26 en met vorige opgave f 14031,SS. Middelburg 13 februarij 1861. R. W. VAN LIJNDEN. BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE. WATERSNOOD MAAS EN WAAL. De Districts-commissie van onderstand in geval van Watersnood, te Tiel, geeft bij deze kennis dat zij op zich heeft genomen de uitreiking van Goederen en Levens behoeften aan de noodlijdenden in het Land van Maas en Waal,. Zij verzoekt ten dringendste door milde giften van Klee deren, Levensmiddelen en bijdragen in Geld. tot leniging van den nood aldaar te worden in staat gesield. De Districts-commissie voornoemd, Jhr. P. A. REUCHLINLid van de Staten van Gelderland en Burgemeester van TielVoorzitter. C. DE JONGH VAN ZUID-POLSBROEK, Lid van de Staten van Gelderland en van den Ge meenteraad van Tiel. J. J. VERBRUGH, Heemraad van de Ned. Neder- Betuwe. J. VAN WINSEN, Lid van den Gemeenteraad van Tiel. Tresorier. Mr. O. E. G. Graaf VAN LIMBURG STIRUM, Substituut-Officier bij de Arrondissements Regt bank te Tiel. B. R. P. HASSELMAN. J. C, VERSTEEGH, Wethouder der gemeente Deil, wonende te Rumpt. C. POST, Notaris te Tiel. Mr. N. J. VAN LATTE11VELT, Advocaat te Tiel. Mr. M. TYDEMANPlaatsvervangend Regter bij de Arrondissements Regtbank te Tiel, Secretaris. Ten voordeele <ler noodlijdenden dooi den watersnood. Op donderdag, vrijdag, salurdag en zondag aanstaande, des middags van 12 tot 4 ure, zullen door den onder- geteekende in de bovenzaal van de sociëteit op de Markt eenige teekeningen ter bezigtiging worden gesteld, tegen betaling van lü cent tot bovengenoemd doel. Middelburg. 13 Februarij 1861. J. PELGROM. Ouder hartelijke dankbetuiging aan allen, die het hunne daaraan hebben bijgedragen, wordt berigt, dat de beide lote- rijen, welke te Oost-Souburg hebben plaatsgehad voor de noodlijdenden door den watersnood, zuiver hebben opge- bragt, de eerste f 99,50 en de tweede f91, terwijl daarenboven nog ingekomen is eene gift van F. B. van f 3, totaal f 193,50, waarvan aan den heer commissaris des konings in Zeeland ter opzending aan de district commissie te Nijmegen voorde noodlijdenden iu Maas en Waal en het rijk van Nijmegen wordt overgemaakt eene som van f 173,50, en nog weder aan den heer J. Cailier voor de noodlijdenden in Zuilichem en Nieuwaal eene som van f 20, wordt verzonden. Tot lieden is er dus in de gemeente van Oost-cn West-Souburg voor ge meld doel bijeen gebragt. met inbegrip der vroegere opgaven, f427,424. Oost-Souburg den 11 Februarij 1861. Het parochiaal roomsch katholiek armbestuur te Vlissin gen maakt bij deze dankbare melding van de ontvangst eener som van f 33,85, zijnde het aandeel onzer administratie in de zuivere opbrengst eener door de rederijkerskamer Zeelaudia, in vereemging met het muziekgezelschap Eensgezindheid, gegevene soiree litteraire et musicale, ten voordeele van de armen der onderscheidene godsdienstige gezindheden in deze gemeente, voor eene buitengewone bedeeling, welke op lieden heeft plaats gehad. Vlissingen, den 12 februarij 1861. Het roomsch katholiek parochiaal armbestuur voornoemd, De president. F. WIBAUT. De secretaris, J. II. WEIJENS. Zij, die door toezegging van prijzen voor de loterij ten behoeve van den algemeenen arme te Veere hunne mede- medewerkiug beloofd hebben, en die tot lieden dezelve nog niet hebben ingezonden, worden beleefdelijk verzocht deze vóór of uiterlijk op zaturdag a. s. den 16 februarij te doen toekomen aan eene der directrices. V

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 4