MIDDELRURGSCHE COURANT. .N°: 20. Donderdag 1861. 14 Februarij. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs viih gewone advertentien is 22 cent per régel; van huwelijks, geboorte, doódbekendmakingén enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cèntmet.35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontanfc. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. •HauKónöiijmijm VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAXBESTEÖIXG. Burgemeester en wethouders van Biggekerke hebben het voornemen, behoudens nadere goedkeuring, op maandag den 25 februarij 1861. des namiddags ten 2 ure, in de raadkamer aldaar, in het openbaar aan te besteden Het bestraten met klinkermoppen van de kom der gemeente. Het bestek en voorwaarden liggen ter secretarie ter lezing. Locale aanwijzing zal geschieden op den zaturdag aan de besteding voorafgaande. De burgemeester. J. YERIIAGE. De secretaris, W. SL1MMEN. AANBESTEUIAC}. Op zaturdag den 2 maart 1SG1, des vooriniddags ten 11 ure, zal door burgemeester en wethouders der gemeente Arnemui- denten stadhuize aldaar, onder nadere goedkeuring worden aanbesteed Het banen en begrinden van 900 el van den weg tusschen Arnemuiden en Middelburg. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, liet bestak ligt ter lezing ten stadhuize voornoemd; de lokale aanwijzing van het werk zal plaats hebben op dingsdag 26 februarij eerstkomende. De burgemeester en wethouders, C. J. BAARS. De secretaris, J. VAN DER WEELE. Het gemeentebestuur van Yerseke vraagt ten spoedigste een Hulponderwijzer, tegen eene jaarwedde van f300 men adressere zich, met overlegging van stukken, franco aan den burgemeester dier gemeente. Yerseke, den 7 februarij 1861. J. WILLEMSENburgemeester. J. J. DE GRAAFF, secretaris. Ötnnrnlrtnösflje tijümgcn. middelburg 13 februarij. Aan het hoofd der Staatscourant van dingsdag leest men het volgende berigt „Op verlangen des konings zijn door de ministers voor de zaken der hervormde en van de roomsch-katholieke eeredienst de hoofden, leeraars en bestuurders der onderscheiden kerk genootschappen uitgenoodigdom de collecte, welke op 's konings verjaardag, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, van rijks wege zal gehouden worden, in de kerken aan te kondigen en aan te bevelen op den kerkelijken feestdag, welke den dag der inzameling het naast zal voor afgaan. Het blijkt uit de daartoe uitgevaardigde circulairen de wensch van Z. M. te zijn, dat bij gelegenheid van deze op wekking tot nationale liefdadigheid, op zondag den 17 dezer, het geheele volk met den koning en zijn huis zich in gebede verheffe tot den Koning der koningen, om leniging af te smee- ken van de rampspoeden door de jongste overstroomingen veroorzaakt, en hulp te zoeken bij den lieer des heelals, ter genadige afwending van de nieuwe rampen." Heden had op het raadhuis alhier de opening plaats der stembriefjes, ingediend tot verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, ten gevolge van liet bedanken van den heer mr. M. F. Lantsheer. Van de 1261 kiezers had den 401 hunne stem uitgebragt. Er waren 12 biljetten van onwaarde en alzoo 389 geldige stemmenvolstrekte meerder heid 195. Van de stemmen waren uitgebragt op de heeren mr. T. A. Lambrechtsen 226, jlir. mr. W. R. Boddaert 128, P. P. Slegt 11, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje 4; de overige op 12 verschillende personen. De heer mr. T. A. Lambrechtsen is alzoo verkozen. Voor het hoog militair geregtshof te Utrecht wordt thans behandeld het appel, door Aart Nouten, wachtmeester te voet, titulair schrijver, en J. C. Peeters, kapitein, arrondisse- ments-kommandant, beide van het wapen der koninklijke maréchaussee, ingesteld tegen een vonnis, op den 22 novem ber 1860 gewezen door den krijgsraad in de 5e militaire af- deeling, te MiddelbuVg. X -v Zoo als wij destijds mededeelden, is eerstgenoemde bij dat vonnis veroordeeld tot de straf vari arrest of detentie in de gewone gevangenis voor den tijd van een jaar, en de tweede vervallen verklaard van zijne militaire charge. [De wacht meester Louws, die gelijktijdig tot drie maanden detentie was veroordeeld, heeft in dat vonnis berust, doch de advokaat fiskaal voor 's konings zee- en landmagt is wat dezen betreft in hooger beroep gekomen.] De veroordeeling der beide wachtmeesters is geschied ter zake van een achttal feiten van valschheid in hunne admini stratie en het bewind van penningen, waarvan er vier tevens zouden gestrekt hebben tot onregtmatige bevoordeeling van zich zeiven en benadeeling van derden; ontrouw, strafbaar gesteld bij art. 200 van het crimineel wetboek voor het krijgs volk te lande; en die van den kapitein Peeters ter zake van medepligtigheid aan genoemde feiten. Gisteren hebben de pleidooijen een aanvang genomen. De heer mr. H. J. van Lier te 's Gravenhage trad als verdediger op voor den wachtmeester Nouten. de heer mr. W. C. Borsius voor den kapitein Peeters. ITet pleidooi van laatstgenoemden verdediger werd heden ten einde gebragt. Bij het eindigen dei- zitting was de advokaat iiskaal aan het woord. Morgen voort zetting. Ten einde onzen lezers van de behandeling dezer zaak, wel ke in deze provincie en ook elders veler belangstelling heeft opgewekt, een uitvoerig verslag te kunnen geven, is een onzer medewerkers opzettelijk de zitting gaan bijwonen. "Wij ho pen dat verslag bij een onzer volgende nommers te kunnen mededeelen. Bij de hier gevormde subcommissie voor de nationale ver loting te 's Gravenhage is, naar wij vernemen, reeds voor ruim 1100 loten en eenige prijzen ingeschreven. Tot laatst genoemden behoort ook de mud walcliersche tarwe, waarvan wij den afstand door een landbouwer te Nieuw- en St. Joos- land in ons vorig nommer hebben vermeld. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn voor Mid delburg bevracht de schepen: Schelde, HugoGrotiusenDina, van Rotterdam, benevens 12 voor Amsterdam, 2 voor Rotter dam, 3 voor Dordrecht en 4 voor Schiedam. Iu het Bataviaasch handelsblad van 3 januarij, bij het af drukken dezer courant ontvangen, vinden wij, voor zoo vel de ti jd ons vergunt het door te zien, weinig belangrijk nieuws. In Bandjermassing waren nieuw aangelegde versterkingen des vijands door de onzen genomen; daarbij had de kapitein Graas eenige wonden bekomen. Op Ceram is de hoofdnegorij Boeria door de onzen genomen en de vijand voor't oogcn- blik onzigtbaar geworden. In de overige buitenbezittingen was alles rustig; over de zeerooverij werd echter hevig ge klaagd. De op 15 december te Batavia gehouden veiling van 60,000 picols suiker heeft f 16,07 per picol opgebragt. Ook de inkomende en uitgaande regten leveren een verblijdend schouwspel op, daar zij in de 10 eerste maanden van 1S60 ruim f 1,400,000 meer dan in beide vorige jaren, gedurende dien tijd, hebben opgebragt. Het barkschip f^est/ca/,elle, gez. A. B. Crucq, was den 19 december jl. van Sourabaya naar Rotterdam vertrokken. Te Zaamslag is den 4 dezer, uitsluitend als eene bijdrage tot leniging van de vernieuwde ramp, door de overstrooming yan het geldersche district Maas en Waal, bij vrijwillige in schrijving gecollecteerd eene som van f 430,47, waarbij twee dagen later nog is gevoegd f 12,80, door de leerlingen der openbare school voor die noodlijdenden ten offer gebragt. Uit Hulst meldt men ons het volgende Nadat m den nacht van 5 op 6 dezer, eene vergeefsche poging gedaan was om in het kantoor van den rijks ontvan ger alhier in te breken, waarvan de sporen op de deur duide lijk zigtbaar waren, is, in den nacht van 9 op 10 dezer, ander maal die misdaad met verder gevolg beproefd. De daders zijn begonnen, omstreeks half twee ure, met een groote glasruit in te slaan en daarna de binnenblinden, waarover eene lat gaat, met geweld open te stampen, en zijn alzoo door de opening in het kantoor doorgedrongen, alwaar nog lucifers op den grond gevonden zijn. Daar liet woonhuis van den ontvanger zich in de nabijheid van het kantoor bevindt en van achter daarop uitzigt heeft, is eerst door de meid het leven gehoord en licht in het kantoor bespeurd terwijl de daders, zeker op het hooren van gerucht, wijl de ontvanger intusschen met bij stand van buren zich naar het kantoor begaf, ijlings over hek en haag van in de nabijheid liggende tuingronden de vlugt hebben genomen, met achterlating van een dikken stok. In het kantoor moet niets vermist zijn; men wil ook dat daar nim mer des nachts gelden aanwezig bleven. ÖeT voormeld kantoóFis een afzonderlijk lokaal met een ingang aan de straat naast het logement Het wapen van Zeeland. De justitie doet ijverig onderzoek en een verdacht persoon is voorloopig in hechtenis genomen. De baron van Heemstra, minister van binnenlandsche zaken, is gisteren morgen, vergezeld van eenen hoofdambte naar van den waterstaat, voor eenige dagen uit de residentie vertrokken, om de overstroomingen in Gelderland en elders in oogenschouw te nemen. De tweede kamer der staten generaal is bijeen geroepen te gen donderdag, den 21 dezer, des namiddags ten twee ure. Uit 's Gravenhage wordt ons, onder dagteekening van 11 dezer, het volgende geschreven „Naar men wil zou de veel besproken kwestie van de rege ling der suiker-cultuur op het punt staan weder eene nieuwe phase in te treden. Er wordt mij namelijk verzekerd, dat de nieuwe minister van koloniën, jhr. Cornets de Groot, aan de heeren Vreede Bik, Potter en Milliard, de beide eersten oud residenten en de laatste suiker-contractant en steller der me morie van de suiker-contractanten van Java, zou hebben op gedragen hunne denkbeelden over de regeling van de suiker cultuur in den vorm van een wetsontwerp ten papiere te brengen. „Dien ten gevolge is men algemeen van oordeel dat demi- nister de regeling dezer zaakbij de wet aan de staten generaal zal voorstellen. De indiening van een ontwerp zal echter nog niet zoo spoedig kunnen worden te gemoet. gezien, daar de voorbereidende werkzaamheden zeer veel tijd vorderen." Den 9 dezer is te 's Gravenhage een aanvang gemaakt met de verbouwing der loterijzaal, waarvoor de gelden op de staatsbegrooting van het loopende jaar zijn aangewezen. Er zullen twee nieuwe opgangen worden daargesteld. en wel een naar de tribune van de geregtszaal en een naar het parket van den hoogen raad. Blijkens een berigt van den inspecteur Fijnje, van den 8 dezer, was het vloedwater in Maas en Waal ongeveer 1,40 el gevallen en teekende toen 7,73 boven AP. De doorbraak te Leeuwen was bevonden lang te zijn 340 el. Het vloed water ontlastte zich, tijdens het uitbrengen van het verslag van den inspecteur, reeds door de doorbraak in de rivier. Volgens een rapport, onder dagteekening van den 10 dezer van genoemden hoofdambtenaar ontvangen, was de berin ging van de doorbraak te Leeuwen met den dijkstoel van Maas en Waal voorbereid en waren alle aanstalten gemaakt om er mede aan te vangen. De beringing van de doorbraken van den Bommelerwaard worden insgelijks voorbereid; daarmede moet echter worden gewacht tot dat het ijs en water meer zullen zijn opgeruimd. {Staatscourant.) Aan de Arnhemsche courant ontleenen wij het volgende Het schouwspel, dat thans de Waaldijk tusschen Winssen en Leeuwen aanbiedt, is even majestueus als woest. Zoo ver het oog reikt, zijn de aan dien dijk gelegen uitgebreide uiter waarden bedekt met ijs, dat.op sommige plaatsen huizen hoog ligt, op andere plaatsen hoog tegen de kruin van den dijk is opgeschoven, zelfs zóó. dat de passage daarover op eenige punten wordt bemoeijelijkt. Tusschen Druten en Leeuwen kan men duidelijk aan de boomen in de uiterwaarden de rig- ting zien, die het i js genomen heeftlangs allen ziet men eene breede witte streep door het ijs op de stammen geteekend de takken der wilgebooraen tot de zwaarste toe zijn gebogen en wijzen allen éénen weg uit; boomen liggen tegen en op den dijk; van sommige woningen zijn de achterste gedeelten weg gestoken; schuren liggen geheel in puinop enkele pun ten is aan den dijk groote schade veroorzaakt en vooral even vóór het punt der doorbraak. Daar is zulk een breed stuk uit den dijk geslagen, dat, wanneer hij niet een eind verder be zweken was, men hoogst waarschijnlijk toch daar eene breuk zou gehad hebben. Op den dijk zelf staat thans het vee in el lendige noodstallingen of onder den blooten hemel, en daar tusschen, achter bossen stroo, zit eene oude vrouw, die sedert dagen daar woont en haar vee niet wil verlaten. Het schouw spel, dat thans nog de binnendijks gelegen polders aanbieden is hartverscheurend. Hoewel het vloedwater reeds aanmerke lijk gevallen is, staat het dorp Leeuwen nog geheel onder wa ter. Van eene rij huizen, tegenover de plaats van de doorbraak gelegen, ziet men niets meer. Verscheidene woningen zijn bovendien ingestort. Langs den dijk ziet men op het land l

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1