BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 9 Februarij 1861. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 6 februarij. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Lambrechtsen van Ritthem, Verbrugge en Snijder, terwijl de heer van Diggelen iets later komt. De notulen der vorige zitting nagedane voorlezing goedge keurd zijnde, worden voor kennisgeving aangenomena. de mededeeling van den voorzitter, dat de heeren Lambrechtsen van Ritthem door ongesteldheid, Snijder en Verbrugge door de zitting van den militieraad verhinderd zijn de zitting bij te wonen; b. vier missiven van gedeputeerde staten dezer pro vincie, houdende1. toezending van 7 ex. der kaart van Zee land door A. Magielse en J. J. Brandt, ter uitreiking aan de openbare scholen in deze gemeente2. goedkeuring der ge- meentebegrooting voor 1861. waaraan beide door burgemees ter en wethouders gevolg is gegeven; 3. magtiging ommetliet gemeentebestuur van Leiden in onderhandeling te treden betrekkelijk de opheffing van het beurtveer naar deze ge meente, welk onderwerp, even als al wat in verband staat met beurtveren, wordt aangehouden, in afwachting der wette lijke regeling; 4. goedkeuring van het besluit tot ruiling van een perceel gemeentegrond aan het veersche bolwerk, met Poelman, waaraan door burgemeester en wethouders hetnoo- dige gevolg zal gegeven worden. Worden gelezen twee adressen van A. A. Varel, sedertl839 assistent klokkenist, en J. F. Klein, beide alhier, houdende verzoek om in aanmerking te mogen komen bij de benoeming van een klokkenist, en laatstgenoemde van assistent, in geval de eerste mogt bevorderd worden. De beslissing wordt hierop aangehouden. De heer van Diggelen komt ter vergadering. De voorzitter deelt mede dat het kohier voor den hoofde- lijken omslag voor dit dienstjaar reeds van af den 28 januarij dezes jaars ter inzage van het publiek isnedergelegd. Hij legt over drie reclames, van de heeren E. A. van Tonderen, van Boven en Fock, houdende verzoek om vermindering van hun nen aanslag, welke adressen worden gesteld in handen der commissie ad hoe. Van commissarissen over de wisselbank ingekomen zijnde de rekening over het dienstjaar 1860, in duplo, berigt de voor zitter dat deze reeds door hem met den heer van de Graft, als daartoe speciaal gecommitteerde leden uit den raad, is nage zien en accoord bevonden, sluitende met een batig saldo van f 2461,64J. Met algemeene stemmen wordt die rekening daarop goedgekeurd. Bij concept resolutie wordt eveneens goedgekeurd de reke ning der kamer van koophandel en fabrieken over 1860, slui tende met een batig slot van f 13,57in de volgende rekening te verantwoorden, overeenkomstig het rapport der commissie van financien, die haar reeds onderzocht. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling van den voorzitter, dat de gewone driemaandelijksche opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad en daarbij het saldo in kas bedroeg f39,945,72. Worden overgelegd de volgende verzoeken tot het bekomen van gemeentegrond in erfpacht, op alle welke bereids het gun stig advies van den gemeentebouwmeester is ingewonnen, als van A. Klaassen, om een verlaten erf op den hoek van de Lange Geere en het zoogenaamde Papestraatje, ten einde ge deeltelijk te bebouwen en te bezigen tot bergplaats, voor 50 jaren a f3 per jaar; van J. Tilroe, om een stuk gronds in den Dievengang, grenzendeaanperceelwijkF.no. 6, hetwelk als verlaten erf reeds geruimen tijd in zijn bezit was, voor 25 jaren f 1van wed. A. de Groot om bij voortduring weder voor 10 jaren te worden gehandhaafd in het gebruik van het perceel aan den Kinderdijk, hetwelk zij sedert 1845 bezit; en van K.E. Schijf, om eene erve, wijk T, no. 55, naast de Brouwerij poort in de Bogaardstraat, voor 99 jaren a f 3, onder belofte daarop vóór 1 december 1861 eene arbeiderswoning te stellen. Al deze verzoeken worden ingewilligd, en daarop vastge steld de gebruikelijke staat te dier zake, welke aan de goed keuring van gedeputeerde staten zal worden onderworpen. Alleen ten opzigte der aanvrage van wed. de Groot vroeg de heerLantsheer eene inlichting, met betrekking tot den kor ten termijn van 10 jaren, waarop de voorzitter antwoordde dat de aanvrage niet voor langer was gedaan. Eindelijk is bepaald, met opzigt tot het laatste perceel, dat deze afstand als vervallen zal worden beschouwd, ingeval vóór 1 december e. k. het gebouw niet is daargesteld. De voorzitter deelt mede dat de heer A. A. Sanders, com mies ter gemeente-secretarie, dezer dagen zijn veertigjarigen werkkring aldaar heeft herdacht; dat burgemeester en wet houders gemeend hebben hem. als een blijk van tevredenheid over zijne] ijverige en getrouwe pligtsvervulling, eene gratifi catie van f 100 te mogen toekennen. Met algemeene stemmen wordt besloten, over dat bedrag tebeschikken uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting, onder goed keuring van gedeputeerde skaten. Wordt gelezen eene missive van de plaatselijke schoolcom missie, houdende opmerking dat in art. 3 van het besluit tot heffing van schoolgelden in het algemeen gesteld is dat „aan deze heffing niet zijn onderworpen weezen enz." De com missie vermeent dat zulks hoogstens zou moeten beperkt zijn tot de burgerscholen. De voorzitter voegt daarbij dat, hij reeds vroeger over dit onderwerp met den heer districts-schoolopziener een onder houd had, waarbij deze te kennen gaf dat zich reeds twee weezen hebben opgedaan, om op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs de lessen in de fransche taal bij te wonen. Op zijn voorstel wordt besloten deze zaak tot onderzoek te stellen in handen van de commissie welke zich vroeger met dit onderwerp belastte, bestaande uit de heeren Siffle', Lantsheer en Fokker. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van de zelfde schoolcommissie, houdende mededeeling dat zij in haar huishoudelijk reglement eene wijziging heeft gebragt, ten aanzien van het bekleeden van het voorzitterschap bij sub- comraissien. Geschiedt voorlezing van een verslag van de commissie tot het examineren van varenslieden. Daaruit blijkt dat zij in 1860 tot voorschreven einde heeft gehouden elf zittingen waarin examen is afgenomen aan 44 personen. Daarvan zijn er 3 afgewezen, en toegelaten 20 als len stuurman, 8 als 2en stuurman, en 13 als 3en stuurman voor de groote vaart. De examengelden zijn ruinj voldoende geweest tot dekking van de noodzakelijke onkosten. Aangenomen voor kennis geving. Een door den boekhandelaar J. de Jong Zijlstra den ge meenteraad aangeboden exemplaar 2e aflevering Album van Middelburg wordt gedeponeerd. Overgaande tot de uitloting van een aandeel in het rente loos voorschot, in der tijd door eenige ingezetenen verstrekt, tot verbreeding van de Bellingbrug, wordt ter aflossing aan gewezen nommer 18. De voorzitter deelde daarbij mede, dat de spoedige goedkeuring der gemeente-begrooting dit jaar heeft in staat gesteld om vroeger dan gewoonlijk tot deze aflossing over te gaan. Tot leden van het stembureau voor de op 12 dezer vastge stelde verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Middelburg, worden aangewezen de heeren Snijder en van Diggelen, en tot plaatsvervangers de heeren Lantsheer, van Uije en van Visvliet. Aan de orde is het bij resumtie beraadslagen over de rap porten van de commissie van financien a. op de begrooting voor de bank van leening. Deze wordt in uitgaaf op f 5500 vastgesteld, en conform het advies besloten de betrekking van boekhouder-kassier alsnog onvervuld te laten; b. op het voor stel der commissie van beheer over de zelfde instelling tot het toekennen van gratificatiën aan de ambtenaren. Overeenkom stig het rapport wordt daartoe f330, benevens f 100 voor buitengewoon schrijfwerk aangewezen. De voorzitter deelt namens burgemeester en wethouders mede, dat blijkens een rapport van den gemeentebouwmeester, aan de noordwestelijke zijde van het havenkanaal door het water en ijs omstreeks 1200 el krammat van de leidijken is beschadigd en ook aan de andere zijde een gedeelte, waarvan de herstellingskosten worden beraamd op f 646,05. De aan nemer van het onderhoud is, volgens het contract, verpligt daarin ad 1/40 zijner aanneraingssom te dragen f79.75, zoo dat de kosten voor de gemeente, met inbegrip van arbeids loon enz. zullen komen op f 583.50. Deze mededeeling wordt aangenomen voor kennisgeving* Door den heer van Diggelen wordt hierop, mede namens de heeren Damme en Lambrechtsen van Ritthem een nader rap port uitgebragt ter zake van de gasverlichting in deze ge meente. De commissie herinnert dat na haar voorloopig ver slag, in de zitting van 24 december 1860 uitgebragt, door de firma Robbé comp. bij missive van 8 januarij jl. een uitvoe rig betoog geleverd is. Zij verklaart dat het niet in hare be doeling kan liggen, met die firma een pennestrijd te voeren over het al of uiet voldoende der verlichting. Zij blijft als onwederlegbaar aannemen dat de verlichting tegenwoordig is slecht. De bedoelde missive bevat de volledige erkentenis dat het met de gemeente gesloten contract niet wordt nage leefd. iets dat in geen geval door den raad is goedgekeurden al moge nu door eene toezegging in der tijd van het toenma lige hoofd vau hetgemeentebestuur hetwelk echter uit niets anders blijkt eenige afwijking oogluikend zijn toegestaan, dan is dit toch ontegenzeggelijk geschied op voorwaarde dat de verlichting goed zoude zijn. In den tegenwoordigen stand der zaak eischt de toestand, zoo in het belang der gemeente als van de particuliere verbruikers, dringend voorziening. De gronden, waarop de overeenkomst met de firma Robbé comp. in der tijd is gesloten, met uitsluiting van concurrentie, waren eene viermaal sterkere lichtkracht, zuiverder gassoort en goedkoopheid. Van dat alles vindt men tegenwoordig juist het tegenovergestelde. De commissie heeft het daarom noodig geacht, vóór het eindrapport, als haar gevoelen te kennen te geven dat zij per sisteert bij het voorstel, in haar eerste rapport uitgedrukt. De voorzitter doet de conclusie daarvan voorlezen, nadat geen der leden zich verklaard had voor het aanhouden eener beslissing. De conclusie strekt om de firma Robbé comp. bij behoorlijk exploit te doen sommeren om de gasverlichting binnen deze gemeente te doen plaats hebben met economisch gas, gestookt uit de compositie, waarvoor aan de heeren Cos- sas comp. in der tijd octrooi is verleend, en met vlammen ter zoodanige grootte en van zoodanige zuiverheid als om schreven is bij het bestaande contract. Na deze in veriuim- stelling is ]men bij magte, volgens art. 16 van die zelfde over eenkomst, verder te handelen om de gestelde verpligtingen te doen naleven. Bij de hierover geopende beraadslaging vraagt de heer Fok ker eene inlichting. Hij meent dat de bepalingen der over eenkomst niet van weerszijden getrouw zijn nageleefd. Im mers geeft art. 33 van het contract aan, hoedanig conflicten met de aannemers behooren geregeld te worden, namelijk door de beslissing van burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van ^fabricage en wanneer dit niet tot be- vredigingleidt een onderzoek door drie experts, volgens art. 16. De voorzitter en de heer van Diggelen zeggen ter toelich ting dat men juist de sommatie nog als eene laatste poging wil doen voorafgaan na de herhaalde bemoeijingen van burge meester en wethouders en de commissie van fabricage om geheel te geraken tot de rigtige ten uitvoerlegging van al de voorschriften van het contract. Na nog eene korte discussie vereenigt de raad zich eenstem mig met de conclusie van het rapport, waarvan de executie wordt opgedragen aan burgemeester en wethouders. De openbare zitting wordt daarop gesloten. SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 5