MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 18. Zaturdag 1861. 9 Februarij. Slanhoïtïiiijmgen öinncnltttt&scljc tijöiugcn. >v <<v,> HltKH V/'» Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond ta voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van cén tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze cuurant behoort een bijvoegsel bevattende verslag der zitting van den ge meenteraad te Middelburg van 6 dezer. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAlf HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Zuidzande zijn voorne mens om, op woensdag den 13 februarij '1861, des namiddags ten drie ure, in de herberg De dubbele arend", bewoond bij Jacobus Le Grand aldaar, in het openbaar aan te besteden: a. het bouwen van een geheel nieuw schoollo- caal, met bijlevering der daartoe benoodigde bouwstoffen b. het leveren van nieuwe schoolmeubelen. De bestekken, voorwaarden en teekening zullen van heden voor een ieder ter inzage liggen in bovengenoemde herberg terwijl eerstgenoemde stukken ook verkrijgbaar zijn ter secre tarie, tegen betaling van een gulden. De aanwijzing in loco zal geschieden op dingsdag den 12 februarij 1861, des voormiddags ten 11 ure. Zuidzande, den 30 januarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd De burgemeester, H. S. DE SMIDT. De secretaris, H. G. FOKKER. Middelburg 8 februarij. De stoomboot op Rotterdam is heden morgen van hier ver trokken doch het is zeer onzeker of de reis tot Rotterdam zal kunnen worden doorgezet, daar zich althansgisteren nog veel drijfijs voor Dord vertoonde. Dit schijnt ook de oorzaak te zijn dat de post, in plaats van gisteren middag ten vier ure, in den afgeloopen nacht om streeks twee ure hier is aangekomen. Een heden ochtend uit Dord ontvangen telegram meldt evenwel dat de gelegenheid gunstiger geworden was, dat er ten 7 uur een stoomboot naar Rotterdam was gevaren en de stoomboot Stad Goes den vorigen dag was aangekomen. De overseining der telegrafische berigten ondervindt in de laatste dagen ook weêr belangrijke vertraging. Gisteren ont vingen wij eerst ten half tien ure het amsterdamsch beurs- berigt. Wij vernemen dat de arrondisseraents regtbank alhier, in raadkamer vergaderd, een bevel van gevangenhouding heeft verleend tegen A. Polderman. Op zaturdag den 23 dezer zal voor liet provinciaal geregts- hof in Zeeland te regt staan de voormalige directeur van het postkantoor te Vlissingen, beschuldigd van verduistering van gelden welke zich, uithoofde zijner bediening, in zijne handen bevonden. De loting voor de nationale militie in de hoofdplaatsen der verschillende militie-kantons is dit jaar door den commis saris des konings bepaald op de volgende dagenin het le, te Middelburg, den 132e, te Vlissingen, den 153e, te Veere. den 16-Je. te Zierikzee. den 205e, te Brouwershaven, den 21: 6e, te Tholen, den 23; 7e, te Goes, den 25; Se, te Kapelle, den 26 februarij9e. te Sluis, den 610e. te IJzendijke. den 4; 11e, te Axel, den 1 maart; 12e. te Hulst, den 28, en 13e, te Kortgeen, den 13 februarij. De loting zal aanvangen des morgens ten tien ure. Bij circulaire van den 4 dezer, provinciaal blad no. 16. is aan de dijkbesturen der calamiteuse en daarachter liggende polders in deze provincie medegedeeld, dat de aanslagen der achterliggende polders in de subsidien. bij besluit van gede puteerde staten van 1 dezer, vastgesteld zijn tot gelijk bedrag als die over 1860. Ten andere is daarbij medegedeeld liet koninklijk besluit van den 22 januarij jl., no. 42, waarbij bepaald is: 1. dat door de landen, gelegen in de calamiteuse polders in Zeeland, over 1861 zal worden opgebragt een dijkgeschot gelijk aan dat. hetgeen over het jaar 1860 is opgelegd2. d^.t door de achterliggende polders in voormelde provincie over het jaar 1861 als subsidie, ten behoeve der calamiteuse polders, zal worden voldaandoor de polders van de 1ste linie f 1,70 per bunder; door de polders'van de 2de linie f 1,15 per bunder; door de polders der 3de linie f 0,85 per bunder. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor belanghebbenden ter inzage eene gedrukte opgaaf, betref fende de scheepvaart van Cadix, gedurende het jaar I860. Men schrijft ons uit Vlissingen 7 dezer Van wege de directie der marine alhier had gisteren een assaut op verschillende wapens plaats. In een daartoe fraai gedecoreerd locaal op 's rijks werf, in tegenwoordigheid van z. exc. den viee-admiraal, directeur en kommandant, hoofd en andere officieren der marine en van het korps mariniers, werden 23 bootmansleerlingen van de nederlandsche marine tot prevót bevorderd. Deze leerlingen zijn opgeleid door den sergeant der ma riniers H. J. Tijsenraad van het wachtschip alhier, en meester op alle wapens. Afwisselend werd door hen getrokken met onderofficieren der marine, onderofficieren, korporaals en mariniers, zoowel uit de kazerne als van de alhier liggende oorlogschepen, als ook met de onderofficieren der alhier in garnizoen liggende vesting-artillerie. Bij den afloop werd door z. exc. den vice- ndrairaal, in eene doeltreffende toespraak, zijne tevredenheid aan allen te kennen gegeven. Uit IJzendijke 6 dezer, berigt men ons. Eene ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood te Waterlandkerkje geopende inteekening heeft opgebragt f91,47, welke som door den burgemeester aan den heer com missaris des konings is overgemaakt. De verloting ten behoeve der armen te Biervliet, tot tege moetkomingder schade, veroorzaak-^doop den hagelslag, hoeft op den 30januarij 11. plaatsgehad. Zij bestond uit 2031 loten a 50 cent, en eenige giften, gezamenlijk bedragende f1062,11 en uit 516 prijzen. Na aftrek der onvermijdelijke kosten van briefporten, vrachten, advertentien en dergelijke, tot een bedrag van f 32,26, heeft deze verloting eene zuivere bate opgeleverd van f 1029,85. Uit Aardenburg meldt men ons, dat de door burgemeester en wethouders in persoon gehoudene collecte, bij inschrijving, voor den watersnood, heeft opgebragt f864,79. In de open- j bare school door den hoofdonderwijzer in eene bus f 19,94; I in de roomsch katholieke kerk in eene bus f 71.51door eene jongelings-vereeniging „Tot nut en vermaak," f20,11bijzon- j dere giften f 10. te zamen f 986.35terwijl tot het zelfde doel I aan boekwerken is ingeteekend bruto f 152,40. Dit mag in eene gemeente van 1642 zielen aanzienlijk heeten, vooral om dat daarenboven dezen winter door eene door den gemeen teraad benoemde commissie, tot vermindering der bedelarij, circa f 750 in geld en granen werd bijeen gebragt. Volgens de Arasterdamsche courant heeft Z. M. de koning zijn verlangen tot het houden van eene algemeene collecte aan den minister van binnenlandsche zaken, door een tele gram, in de volgende bewoordingen te kennen gegeven „Ooggetuige der verschrikkelijke rampen, waardoor een deel mijner beminde landgenooten geteisterd wordt, zoo ver lang ik dat een beroep op de nationale weldadigheid gedaan worde, en verzoek ik u eene algemeene collecte, even als in 1855, daartoe te willen uitschrijven." Aan het hoofd der Staatscourant van heden is met groote letters het volgende koninklijk besluit geplaatst: „Wij WILLEM III, enz. Hulde doende aan de weldadigheid onzer beminde land genooten, die zich reeds op zoo waardige en voor ons zoo ver blijdende wijze heeft geopenbaard ter leniging deroogen- blikkelijke behoeften, ontstaan door den watersnood in den Borameierwaard en in eenige gedeelten van Noordbrabant, en dankbaar erkennende hetgeen ook van buiten's lands tot die leniging is bijgedragen, werd ons hart op nieuw verslagen door de zoo aanzienlijke uitbreiding van de ram]), ontstaan door de dijkbreuk in de landen tusschen Maas en Waal Willende voldoen aan de ons kenbaar geworden begeerte van velen, en vertrouwende, dat het volk van Nederland, dat niet moede wordt wel te doen, ten volle bereid zal worden bevonden om, waar meer dan eenmaal werd geslagen, ook meer dan eenmaal krachtdadige hulp te verleenen. en om dus, ook op onze roepstem, bij al wat het reeds deed, nieuwe offers der liefde te voegen, niet slechts om, waar dit vereischt zal worden, in den dadelijken nood te voorzien, maar ook en vooral om zooveel duizende landgenooten, die hun vee en meer of min schamele bezittingen aan het geweld der wateren en van het ijs ten prooi moesten laten, na het doorstaan van schier onbeschrijfelijke jammer en ellende, zooveel doenlijk in hunnen vroegeren toestand te helpen terug brengen; Gezien het rapport van onzen minister van binnenlandsche zaken, van den 4 februarij 1861, litt. W, 7e afd. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen: 1. Er zal op dingsdag den negentienden februarij aanstaande, eene algemeene collecte aan de huizen der ingezetenen door hetgeheele rijk worden gedaan. 2. Onze commissarissen in de onderscheidene provinciën zullen onverwijld de noodige maatregelen nemen, opdat die collecte in elke gemeente hunner provincie, door de zorg der besturen, geschiede op zoodanige wijze, als naar hun oordeel de genegenheid tot milde bijdrage het meest kan bevorderen. 3. De opbrengst in elke gemeente zal door haar bestuur ten spoedigste worden overgemaakt aan onzen commissaris in de provincie, die het bedrag ter kennis van onzen minister van binnenlandsche zaken zal brengen. 4. Onze minister voornoemd zal, onder onze nadere goed keuring. zoodra de vereischte inlichtingen zullen zijn ont vangen, het aandeel bepalen dat aan elk der door den waters nood gertoften provinciën in de opbrengst der collecte zal worden toegekend. 5. In elke provincie zal de verdeeling van dat aandeel tus schen de noodlijdenden, wie het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies of tot voorziening in hunne be hoeften, geschieden door de zorg der gedeputeerde staten, met overleg en bijstand der gemeentebesturen. 6. Van de verdeeling tusschen de provinciën en tusschen de gemeenten zal later, onder het beleid van onzen minister van binnenlandsche zaken, eene algemeene openbare reken schap worden gedaan. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Het Loo, den 6en februarij 1S61. (get.) WILLEM." De mededeeling van dit besluit wordt opgevolgd door deze regelen „Ter uitvoering van het vorenstaand koninklijk besluit, is door den minister van binnenlandsche zaken aan's konings commissarissen in de onderscheidene provinciën, onder ande ren, opgedragen alles te verrigten wat strekken kan tot bevor dering, dat's konings roepstem, ook na al hetgeen het neder landsche volk reeds deed en waaraan zijn vorst openlijk hulde brengt, nieuwe milde vruchten oplevere. terwijl zeker dat volk op geene voor 's konings hart meer welgevallige wijze zal kunnen doen blijken van zijne hulde aan het menschlievend voorbeeld van den vorst, dan door hoogstdcszelfs geboorte feest op te luisteren door eene nieuwe ruime uitoefening van weldadigheid." Uit Nederasselt en Balgoy zijn een SOtal menschen naar Grave vervoerd, en van Overasselt werden maandag nog schuiten naar Wijchen gezonden oin mensehen en vee te redden. Te Appeltem had men voorloopig door uit Nijmegen ont- vangene goederen de bevolking van Appeltem, Altforten gedeeltelijk ook van Maasbommel, Horssen en Batenburg (te zamen omstreeks 3565 zielen) van het hoogst noodige kunnen voorzien. Naar Lith zijn omstreeks 100, naar Megen reeds 110 per sonen uit de overstroomde plaatsen over gevoerd. Volgens de laatste berigten was er donderdag middag 1 ure voor Tiel open water; lager aanhoudende beweging in het ijs. De waterrampen, door de doorbraak bij Leeuwen, in het land van Maas en Waal veroorzaakt, zijn ontzettend en schij nen het onheil dat onlangs den Bommelerwaard trof nog verre achter zich te laten. Reeds begroot men het getal menschen- levens dat verloven ging. op een zestigtal, terwijl een ont zettend groot aantal in onbeschrijfelijke ellende verkeert. De berigten omtrent; den stand der Waal op jl. woensdag zijn iets gunstiger. Met ijs bij Tiel is dingsdag avond in be weging geweest en dreef een uur door, waarna het weder vast geraakte. De couranten behelzen voorts eene menigte bijzonderhe den omtrent de tooneelen der ellende, die bij de overstroo ming worden waargenomen. Aan de Arnhemschecourant werd uit Nijmegen berigt dat dingsdag morgen 28 karren naar Druten zijn gezonden om 300 menschen uit Leeuwen af te halen. Voorts zond men er 3 schuiten met allerlei voorraad af voor Appeltem, Alphen, Maasbommel. Ewijk en Wijchen. Het zelfde blad ontleent aan een particulieren brief uit Driel de volgende bijzonderheden

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1