der beschaafde maatschappij in streng afgescheiden standen 200 veel doenlijk weg te nemen. Met de meeste opmerkzaam heid en voorkomendheid werden de gasten door den minister bejegenden hierin zal waarschijnlijk eene der redenen moeten gezocht worden, waarom de dagbladen der verschillende kleur zeer gunstig spreken over deze ministeriele soiree. Berlijn 30 jannarij. Hetontwerp-adres van antwoord op de troonrede is thans door de commissie uitliet huis der afgevaar digden vastgesteld. Daarin wordt gezegd dat het huis met groote voldoening de mededeeling ontvangen heeft van het openen van onderhandelingen over een handelstraktaat tus- schen het tolverbond en Frankrijk, waardoor aan tweegroote natiën het heugelijk uitzigt geopend wordt op eene gelegen heid, om in de werken des vredes met elkander te wedijveren. Wat de hessische aangelegenheid betreft,wordt het vertrouwen uitgedrukt dat het gelukken zal den grondwettigen staat van zaken in Keurhessen door krachtige aanwending van alle ge paste middelen te herstellen. Voorts wordt erkend, dat het voor Pruissen een nationale pligt is met de duitsche bondgenooten eene gepaste oplossing van het vraagstuk betrekkelijk de deensche hertogdommen te bewerken, waarbij de bepaalde onderstelling wordt uitgedrukt dat, bij eene eventuele bouds- executie in Holstein, de regten van Duitschland ten aanzien van Sleeswijk voorbehouden zullen blijven. Reeds heeft de koning het adres van het huis der heeren ontvangen. Z. M. uitte daarbij zijnen dank voor de betui ging van het diep leedwezen over het overlijden van den pas ontslapen vorst, zoowel als van de welwillende gevoelens te zijnen opzigte. „Toen ik - besloot de koning het regent schap aanvaardde, heb ik duidelijk uiteen gezet welke de be ginselen van mijne regering zouden zijn, en wat ik wilde. Ik wenscli niet met hei verledene te breken, maar wel om, zoodva mijne overtuiging mij dit ten pligt maakt, de instellingen des lands te wijzigen en te verbeteren, zoo als mijn doorluchte vader en mijn thans overleden broeder ook deden, naar de lessen der ondervinding. „Ik heb mij zeiven een gedragslijn afgebakend, en daarvan zal ik degrenzen niet overschrijden. Wij mogen onsniet ont veinzen dat wij welligt moeijehjke tijdperken tegemoetgaan, maar wij zullen al wat in ons vermogen is doen, opdat het volk en zijne vertegenwoordigers het geheel eens zijn met mij. Dit hoop en verwacht ik. Alleen dan kunnen wij, van binnen en van buiten sterk, de toekomst met vertrouwen te gemoet gaan." Dit adres en zijne aanbieding is van veel gewigt, omdat dit huis bekend staat door het volhardend tegenstreven van eenige liberale maatregelen, welke het gouvernement voorgesteld en de tweede kamer reeds goedgekeurd had. In staatkundige kringen blijft het niet onopgemerkt dat de koning zich bij herhaling met eenige zorg over de toekomst uitlaat. Frankrijk. Parijs 30 januarij. De Moniteur berigt dat het blad Le courrier du dimanche eene eerste waarschuwing ontvangen heeft. In de daartoe betrekkelijke beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken wordt gezegd dat iiet een ver- grijp jegens den staat zou wezen, indien men duldde dat het beginsel, waarop de regering berust, in twijfel getrokken, laat staan verguisd werd. De minister zegt vernomen te heb ben. dat de schrijver van het artikel, waarop gedoeld wordt, de heer Ganesco, een vreemdeling is; te meer moet het be vreemding wekken, dat hij zich vermeten heeft de fransche instellingen te komen bespotten. Er is dan ook aan den pre fect van politie last gegeven, om hem over de grenzen te doen brengen. Men verzekert dat er eene regelmatige communicatie tusschen Frankrijk en China over Egypte zal worden daarge- steld. De daartoe dienende schepen zullen van Marseille, van Suez en van Shanghai vertrekken, en Saigon, de hoofdplaats der fransche nederzettingen in het rijk Annam, aandoen. De pleitrede van den heer Berryer in de zaak Bonapar te-Patterson is te Parijs het onderwerp der gesprekken, liet ontgaat der aandacht niet dat de invloedrijke legitimist, spre kende van den keizer, dezen heeft genoemd „den zoon van koningin Hortense;" en verder, dat hij het wil doen voorko men alsof de krijgsroem, behaald door den jongen Jeröme Bonaparte (Patterson) in de Ki'im, ter zake waarvan hij dooi den keizer is versierd geworden met de orde van het Legioen van eer, het oogenblik is geweest dat prins Napoleon, die me de in de Krim is geweest, heeft gemeend maatregelen te moe ten nemen om. tegenover de leden der familie Bonaparte-Pat terson, zijne regten als wettige zoon van prins Jeröme Bona parte te bevestigen. In sommige parijssehe kringen wil men weten dat het proces een ander politiek doel heeft. De ei- schers verlangen de erkenning der wettigheid van het eerste huwelijk van wijlen prins Jeröme en de opneming van den lieer Pattersonals lid der familie Bonaparte, om laatstgenoem den later als kandidaat te stellen voor liet presidentschap dei- zuidelijke staten van Noord-Amerika. die zich van de Unie hebben gescheiden. -Het gerucht dat er nieuwe moordtooneelen door (le druzen in Syrië en wel in dorpen bij Damascus hadden plaats gehad,'t welk hier aanvankelijk veel geloof vond, vindt thans, in over Marseille ontvangene berigten, bepaalde tegenspraak. De druzen hebben wel getracht de christenen weg te voeren, maar deze zijn ontsnapt. De keizer is nog in geheime onderhandeling met graaf di Cavour over de middelen, om een einde te maken aan de romeinsche kwestie. Tot nu toe is daarop niets anders ge vonden, dan de fransche troepen door sardiniers te doen ver vangen; voor dit geval verklaart koning Victor Emmanuel den paus ongestoord zijne geestelijke magt te Rome te zullen laten uitoefenen. Wat overigens de onderhandelingen tus schen den keizer en den graaf over de openingsrede der zittin gen betreft, deze zijn thans afgeloopen, zoo dat zij zich onge twijfeld ten aanzien der daarin op te nemen zinsneden over Italië, met elkander genoegzaam hebben verstaan. Er loopt een gerucht dat Garibaldi van het eiland Ca- prera zou vertrokken zijn, zonder dat het bekend is waarheen. Sommige denken naar Montenegro. Italië. De sardinische regering heeft bij de verkiezingen in Italië over het geheel de zege behaald. Van allebekendebenoemin- gen is er slechts een vijfde deel in den geest der oppositie uit gevallen en over enkelen der hevigste voorvechters moest nog herstemd worden. Van Gaëta zijn wederom geen zeer belangrijke tijdin gen ontvangen. Volgens een telegram uit Napels zouden de vijandelijkheden op den 27 januarij gestaakt zijn, maar een ander telegram meldt dat de sardiniers, in den nacht van den 28 op den 29, een duizendtal bommen hebben in de stad ge worpen. Men komt intusschen hoe langer hoe meer tot de over tuiging dat de sardinische batterijen wel de gebouwen in de stad zullen kunnen vernielen, maar de overgave der bij uit nemendheid sterke vesting kan men alleen wachten van de demoralisatie van het garnizoen en het gebrek, dat een onver mijdelijk gevolg van ieder langdurig beleg is, wanneer alle ge meenschap is afgesneden. Gelijk Le pays en andere dagbladen melden, heeft de generaal Bosco, een van de beste generaals van den koning van Napels, Gaëta vóór het einde van den wapenstilstand verlaten en zich door den kerkelijken staat naar de grenzen van het napelsche grondgebied begeven, met het voornemen om zich aan het hoofd der gewapende benden, welke aldaar tegen de sardinische regering strijd voeren, te plaatsen, ver volgens met (leze in de napelsche provincie Terra di Lavoro te dringen en de belegeraars indeurug te vallen. Dit plan zou in verband staan met eene zamenzwering, waarin de door den koning van Napels onlangs afgedankte en door het gan- sclie land verspreide officieren deel hadden, doch welke door de laatstelijk te Napels gedane in hechtenis nemingen ten deele verijdeld is. Uit hoofde van dat plan zou de sardinische generaal de Sonnaz, naar de berigten der aangehaalde bladen, de linie der rivier de Garigliano met zijne afdeeling troepen bezet hebben, ten einde de belegeraars in den rug te dekken. 3fctijïiinöcn. De opgave, in de nommers dezer courant van 19 en 21 jan. gedaan, van de zeeschepen, welke te Vlissingen in de havens zijn binnengeloopen, als door vorst verhinderd hunne bestem ming te bereiken, kunnen wij thans nog aanvullen met de op 21 jan. binnengeloopeneengelsche schooner Thetis, gez. J. Butterhill met porseleinaarde, 66 ton, diep 0,30 el, van Londen naar Antwerpen; den 26, ned. hoeker Wilhelntina, gez. A. Koster, met zout en fruit, 101 ton, diep 0,33 el, van Lissabon naar Vlaai-dingen, beide in de Koopmanshavenen den 21 in de Marinehaven de fransche bark Francois, gez. L. Demile, met lijnkoeken, 217 ton, diep 0,39 el, van Marseille naar Antwerpen. Daarenboven hebben nog de volgende schepen van den 25 tot den 27 januarij op de reede van Vlissingen gewacht naai de heropening der vaart. Eenige daarvan zijn thans zonder loods doorgezeild, doch omtrent te Neuzen moeten blijven liggen, en tot woensdag was het. zonder gesleept te wor den, nog niet mogelijk Antwerpen te bereiken. Marie Meiunie, gez. Stephany, Alertegez. Mangin, beiden van Camillas; Berlin, gez. May, Maria Anna, gez. Anderson, beiden van New York; de Vrede, gez. Nieltus, Apenrade, gez. Roman, beiden van TriestCarolina, gez. Huuu, van Mes sina; Diligentia, gez. Ruyl, van LivovnoIV. S. R., gez. Wilkenson, Welcome, gez. Wright, Minerva, gez. Jackson, Deborah, gezRose, gez. Rhodes, Silvia, gez. Merry, alien van Londen; Anna, gez. Backman, van Sevilla; F. V.,gez. Alminaque, van I-Iavanna; Egbcrtus, gez. Schriek; Argo, gez. Leffert; Robusle, gez. Bviantin, Animone, gez. Hautot, beiden van Requijada; Lphigenicgez. Leveque; Staatsraad Heger- man, gez. SchelddrupSnowdon, gez. White; Calisch, gez. Begna, B. Bauer, gez. Fretwurst, Harmonie, gez. Hansen, alien van Odessa; San Jose, gez. Lopez, van HavannaLouis, gez. Durt, van Cephalonia; Maria Annagez. de Jong, Fanny Sermen, gez. H. Kramer, beiden van Buenos Ayres. Den 30 jan. is van Veere naar zee gezeild: de pi ij t Calharina, gez. J. Pander, van Middelburg met hooi en jum naar Newcastle. Üjantrelebmgten. «Dverzigt «lcr week. Rotterdam 1 lebruarij. In zaken is lietnog stil; er is alleen te vermelden, dat in den loop dezer week eene zeilende huling G000 balen Necransie rijst per Bengale tot f 7£ is afgedaan; het schip is december van Akyab gezeild. Graan markten Amsterdam 1 februarij. Raapolie op zes weken f 42J. Lijnolie op zes weken f 32^. Oostburg 30 januarij. Wij hadden ter markt van heden een grooten toevoer van de voornaamste artikelen, doch geen drukke vraag, waardoor vele artikelen niet wel tot vorigen prijs te verkoopen waren. In tarwe werd, beste soort f10 a f 10.25 betaald, gewone kwa liteit f 9,50 a f 9.90. Rogge werd alleen gekocht voor dadelijk gebruik van f6,50 tot f7. Wintergerst f5,75, f G, f6,20; puike fG,30. Zomer dito f5,50, f 5,75. Haver f 2 a f3,75. Kanarie- zaad in ruimte voorhanden en uiet clan lager te verkoopen. Paarileboouen en erwten voor de zaai, met eenige vraag, tot betereprijzen. Erwten f9 a f 11, en paanleboonen f 6,50 a f7. Middelburg 31 januarij. De sedert eenige dagen ingevallen dooi, heeft hier zoo gun stig gewerkt, dat onze haven en kaaijen weder geheel van ijs bevrijd zijn, en wij daardoor heden den eersten aanvoer van granen uit onze eilanden hadden; uit Walcheren werd er ook meer geveild, en ofschoon de tarwe vorige week reeds la ger werd afgegeven, zoo waren koopers heden nog lager ge stemd, daar er grooter aanvoer van meest alle granen ter markt wordt gewacht, die gedurende ruim zes weken gedorschen zijn, en er bijna voor uitvoer niet wordt gevraagd. Men be dong heden voor de puike jarige zeeuwsche tarwe f 11,50. Puike nieuwe zeeuwsclie tarwe f 10, mindere f9,50 a f9. Ja rige walcliersche tarwe niet ter reik Puike nieuwe walcher- sche tarwe f 10,50, f 10,25 aflOdemud. Puike zeeuwsche rogge f7,50. Puike zeeuwsche wintergarst f 5,75, extra puike laat beurs f 6 de mud gekocht. Puike zeeuwsche zomergarst f 5,50, mindere f 5,25 a T 5. Walchersche witteboonen f 13, mindere f 12 af 10. Walchersche bruineboonen f 1G, f 15. mindere f 14. Walchersche paardeboonen hadden weder grage koopers, de beste f 7 a f7,10, mindere f 6,50. Walchersche groene erwten weinig ter veil. men kocht die gaarne aan f 10.75, f 11, af 11,50 de mud. Groote dito hield men opf!3 vast. Zeeuwsche paardeboonen puike f7, mindere f6,50, wakke soorten onverkoopbaar. Zeeuwsche groene erwten f 10, min dere f9 a 7,75 naar kwaliteit. Koolzaad werd op f 13 gehou den, doch bleef zonder handel. In de prijzen van den olieis ons geene verandering bekend. Gemiddelde marktprijzen. Tarwe oude Dito nieuwe Rogge oude Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver Witteboon- 10. per ned. mud f—af 11,50 -10,—a-11,25 a - 7,50 - 5,75 a- 6,— - 5,a - 5,50 - a -13,- per ned. mud. Bruineboon. f12,af 16, Paardeboonen- 7,a- 7,25 Gr. erwten -10,a -13, Witte erwten a Kool en raapz.a Aardappelen.- 3,25a- 3,50 per ned. pond. Versche boter f ,80 a f,90 Middelprijzen van bakbare tarwe f 11,en rogge f 7,50. Prijzen van effecten. Amsterdam 1 februarij. Nederland. Certitic. Werkelijke schuld 2jpct. 63J dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 98J Aand. Handelmaatschappij 4J- 129 Rusland. Oblig. 1798/1S165 1Q2£ Certitic. Hope co. 4 74j dito dito 1855, '6de serie5 94J dito6 57 Aand. spoorweg192£ Leening 1860 4j S9| Polen. Sehatkistobligatien4 Spanje. Obligatien1$ 40J dito binnenlandsch3 47£ Certitic. coupons bewijzen Creiliet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 24 Bank actiën3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2^ Portugal. Obligatien3 Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. dito dito dito dito dito nieuwe 3 21 7 s 39| Gil 211 52J 45A «4 148 20* 89J 23 j Londen 31 januarij, ten 12 ure. Consols 914- Weenen. 31 jan.(slotprijzen) Metalliek 5 pet. G3.80. Parijs, 31jan.(slotpr.) 44pet. eompt. 3 pet. 67.95 iitlnigclingm. Vonnissen tegen dieren. De volksalmanak, door de maatschappij Tot nut van 't al gemeen uitgegeven, verdient ook dit jaar zonder twijfel den lof dien hij van verschillende zijden ontving. Boven véle kost bare jaarboeken munt hij uit door degelijkheid van inhoud, en wanneer wij eene enkele aanmerking willen maken, dan betreft dit eene bijzouderheid,die de waarde van den almanak geenszins vermindert. Wij vinden er namelijk eenige voorbeelden in van vonnis sen. tegen dieren geslagen. Menigeen zal tie schouders hebben opgehaald over 'dé bekrompenheid en dwaasheid der voorouders, die zwijnen en honden voor de regtbank bragten, om aan redelooze dieren O}) kinderachtige wijze straften te voltrekken, welke alleen voor menscben eenige beteekenis hebben kunnen. De voor ouders verdienen evenwel zulk een oordeel niet. In hunne regtzaken tegen dieren hadden zij niet op dezen, maar op de menschen het oog. en indien hunne handelwijze onsmisschien vreemd schijnt, zoo verdient zij in geenen deele den naam van belagchelijk. Duidelijk wordt dit gemaakt door een vonnis, over een dier geveld door burgemeesters en schepenen van Middelburg op den 20 september 1571, en het is misschien niet onbelangrijk dit vonnis mede te deelen. In eene in de vorige eeuw opgemaakte lijst der crimi nele sententien te Middelburg uitgesproken, vindt men (zon der correctie overgenomen) „Gehoord by burgeraeesteren en schepenen der stad Mid delburg de aansprake gedaan bv den stadhouder van den Rentmr. Generl. van Zeeland bewesten Schelde ten laste van zekeren stieros, toebehoord hebbende Hugo Jans, paro chiaan in Terbottingen, contenderende alzoo dat deze zelve stieros des voorz. Hugo Jans huysvrouw, genaamd Tanneken Arends, met zyn hoorn in 't dunne van haar buyck openge-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3