MIDDELRURGSCHE COURANT. A N°' 15. Zaturdag 1861. 2 Februarij. 5tan(xonöigirtflcu öinncnLanö$L'l)c tijömtjm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,40^ De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgenfe. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN nET RIJK, PK0V1NCIALE EN GEMEENTEBESTUREN BEKENDMAKING De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat op maandag den 25 februarij aanstaande, des middags ten twaalf ure, te Arnhem, Haarlem, 's Gravenhage, Zutphen, Deventer, Utrecht en Leyden, zal worden overge gaan tot de openbare aanbesteding van rcmontpaarden, te weten: door de hoofdadministratie van het le vegement dragonders, te Arnhem, van twintig paardendoor die van het 2e regement dragonders, te Haarlem, van zestig paarden; door die van het 3e regement dragonders, te'sGravenhage, van vijf en zeventig paardendoor die van het 'le regement dragon ders, teZutphen, van vijf en zestig paardendoor die van het 5e regement dragonders, te Deventer, van zeventig paarden; door die van het regement veld-artillerie, te Utrecht, van zes tig paarden, en door die van het regement rijdende-artillerie, te Leyden, van twintig paarden dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen zal geschieden, maar voor het getal paar den in eenszoo als boven is opgegeven dat de helft der te leveren paarden vóór of op den 1 mei aanstaande den ouder dom van IS maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- en zesjarige te begrijpen) dat voor de weder helft paarden tusschen de zestig en twee en zeventig maanden moeten worden geleverd, en dat in de voorwaarden van aan besteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde gedeelte der te leveren paard en van inlandschen oorsprong zal moeten zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland te Mid delburg. Middelburg den 30 januarij 1861. De commissaris des konings voornoemd, 11. W. VAN LIJNDEN. Burgemeester en wethouders van Zuidzande zijn voorne mens om, op woensdag den 13 februarij 1861, des namiddags ten drie ure, in de herberg De dubbele arend", bewoond bij Jacobus Le Grand aldaar, in het openbaar aan te besteden: a. het bouwen van een geheel nieuw schoollo- caal, met bijlevering der daartoe benoodigde bouwstoffen I>. het leveren van nieuwe sehoolmeubelen. De bestekken, voorwaarden en teekening zullen van heden voor een ieder ter inzage liggen in bovengenoemde herberg terwijl eerstgenoemde stukken ook verkrijgbaar zijn ter secre tarie, tegen betaling van een gulden. De aanwijzing in loco zal geschieden op dingsdag den 12 februarij 1861, des voonniddags ten 11 ure. Zuidzande, den 30 januarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd De burgemeester, II. S. DE SMIDT. De secretaris, H. G. FOKKER. Middelburg 1 februarij. Het concert, gisteren door het muziekgezelschap Uit kunst liefde, ten voordeele der armen dezer stad gegeven, was in vele opzigten uitmuntend en werd niet weinig opgeluisterd door de obligaten van zeer verdienstelijke dilettanten, die met bijzondere welwillendheid hunne medewerking hebben ver leend. Z. M. de koning heeft met Z. K. II. prins Hendrik der Ne derlanden en gevolg hetbezoek aan de gemeenten, welke door overstrooming geleden hebben, voortgezet en is overal met levendige opgewondenheid begroet. Op onderscheidene plaatsen onderhield de koning *K«h op minzame wijze r verschillende personen, en óveral'bezocht Z. M. de zalen met personen, en óverarbezoclit 'L. M. <le zalen tot herberging van noodlijdenden. Maandag kwamen de reizi gers te 's Hertogenbosch aan, waar men bij den commissaris des koniDgs afstapte en vervolgensookHeusden, den Dongen en de Maaskant bezocht. De koning wordt in de volgende week in de residentie te rug verwacht. Volgens het Dagblad van Zuidholland en'sGravenhage zou Z. K. H. de prins van Oranje zich gisteren mede naar Gelderland begeven. Omtrent den stand der rivieren worden nog geene bijzon der verontrustende gebeurtenissen medegedeeld. Volgens de Nederlandsche staatscourant van gisteren, zat het ijs op de meeste plaatsen nog vast. Dingsdag avond en woensdag och tend was echter voor Arnhem met sterken aanwas van water ijsbeweging en ijsgang tot even beueden de stad. Te "Wester voort was de waterstand 0,25 el onder noodpeil; men was overal bezig met kistingen. De Lands- Botcrdijk te Lobith liep over. Het zelfde blad deelt het volgende mede Aan den Patersdijk te Calcar was men vopr doorbraak zeer bevreesd. De Querdaiu bij Ziflich wordt uit voorzorg doorgebroken. De spoortrein uit Emmerik van heden middag was naar Emmerik teruggekeerd, doordien tusschen Babberich en El- ten, door den hoogen waterstand, gaten in den spoorvvegdijk waren gekomen. Ten aanzien van de rivier de Maas nabij Rotterdam, meldt de Nieuwe rottevdamsche courant van gisteren het volgende Nadat het ijs in de rivier eergisteren middag een eind wegs naar beneden verschoven was, is het gisteren nacht met het doorkomen van den vloed van af de Oude Haven gaan drij ven en was gisteren voor de stad van daar af blank waterterwijl met den namiddagvloed het ijs aan den noord wal tot aan het aschhok gebroken is en heden avond afdreef. Gisteren morgen ten zeven ure vertrok van hier de stoom boot Osprey, gez. Bertridge, naar Liverpool; zij ia gisteren middag van Hellevoet in zee gestoomdeen uur later kwam de stoomboot Diana (welke in de haven van Vlaardingen overwinterd heeft) en in den namiddag kwamen nog eenige stoomschepen, die van Hellevoetsluis opgekomen zijn. Met uitzondering van een weinig drij tijs op de bened enri- vier, is de vaart van hier tot Hellevoetsluis en'Brielle dus weder geheel open en onze communicatie met de zee hersteld eerstdaags zal men dus een groot aantal schepen, die te Brou wershaven en Hellevoetsluis lagen, voor onze stad zien ko men, en handel en scheepvaart, die bron-ader van ons volks bestaan, zullen weder aan vele handen werk kunnen ver schaffen, waarnaar zoo vurig verlangd wordt en waaraan zoo groote behoefte bestaat. In de Arnheinsche courant van heden leest men onder dagteekening van 31 januarij De toestand der rivieren blijft voor deze streken zeer zor gelijk. De liooge waterstand blijft overal op de boven-rivier aanhouden, ondanks den sterken was meer benedenwaarts; het ijs blijft overal vast, en korten tijd nadat men meende voor sommige dijken verligting te verkrijgen, verneemt men dat de hoop weder verdwenen is. Gisteren avond ten half zes vernam men hier de drie kanonschoten, die het losgaan van het ijs bij Nijmegen aankondigden, en verwachtte men dat het water in den Rijn daardoor zou vallen. Wel daalde de waterstand eenige duimen, zoodat de ltiju weder als gis teren morgen 6,47 el aan de peilschaal alhier teekende, doch die weinige val deed ook vermoeden dat het ijs in de Waal niet meer drijvende zou zijn. De veronderstelling wordt door een telegram uit Nijmegen bevestigd. Het ijs was toen, sedert gisteren avond S£ uur, weder vast, terwijl het water sterk wies en de huizen in het lage gedeelte der stad binnen stroomde. Het stond ten 11 ure reeds 24'voet. (14,22 el -f- AP.) Bij den ijsgang waren gisteren twee huizen langs de Waal beschadigd. Gisteren middag ontdekte men eeüe verzakkingin den dijk, bij de Kolk te Angeren. Door meesterlijk verrigte kunstwer ken is men er in geslaagd den dijk te behouden. Boven Huizen liep het water gistëyen middag sterk over den dijk, maar werd gelukkig door kistingen gekeerd. Gisteren namiddag ten half vier brak de zomerdijk om den polder Malburgen door, even beneden de plaats alwaar in 1855 eene doorbraak viel. De Rijn vóór deze stad wordt met schh-jtschouwen gepas seerd. Te Nijmegen wordt niet anders dan de brievenpost overgezet. Men bemerkt daar telkens beweging in het ijs. De commuuicatie van Dieren naar Doesburg, Doetinchem enz. is gestremd. Van Zutphen tot Zwolle gaat alles nog ge regeld. Volgens ontvangen berigt, is de dijk te Babberich, dien men nog dezen nacht getracht heeft te behouden, heden morgen ten 8 ure doorgebroken, waardoor het water de Boven-Lijraers zal inunderen en zijn wegnemen overDidam, Angerlo en zich bij Doesburg op den IJssel zal ontlasten. Volgens een ons welwillend medegedeeld particulier tele gram uit Tiel, was de Waal heden nacht ten 3 ure losgeraakt, doch ten 4 ure weder gaan vastzitten. Het water was 80 duim gevallen. Te Leeuwen was een doorbraak ontstaan. Een onzer correspondenten deelt ons het volgende mede Dezer (lagen ontving ik van een vriend uit den Bomraeler- waard een berigt, dat. naar mijn gevoelen, door de aanschou welijkheid, die slechts een ooggetuige er aan geven kan, ge noeg uitmuntboven gewone tij dingen van dezen aard. om nog in uwe kolommen op te nemen, al heefthetbetrekkingopreeds van elders bekende zaken. Uwe lezers, en ik hoop ook ande ren, zullen er welligt door worden opgewekt niet te verHaau- wen in hunnen ijver, nu 't eerste leed als geleden kan worden beschouwd. De toekomst is nog duister genoeg, om ook voor „latere zorgen" te mogen vertrouwen op Nederlands bekende milddadigheid. Sinds 6 januarij heb ik letterlijk geen oogenblik gehad om aan mijne vrienden te denken. Nu zonder ïkmij even af, om n in vlugtige trekken een denkbeeld te geven van de ramp die ons trof. 3 jan. bezweek de dijkteBrakel en werd het benedenste gedeelte van den Bommelervvaard onder water gezet. Voor eenigen tijd gaf dit ontzetaan het hooger gelegen gedeelte, dat door een (lijk, de Meydijk, van het reeds ondergeloopene wordt gescheiden. 4 jan. begaf ik mij derwaarts om het onge val te aanschouwen, 't Was indrukwekkend om te zien, hoe de Waal zich met schrikkelijk geweld een doortogt had ge baand door het dorp. De schotsen stortten met het water met groot gedruisch binnen den polder. 23 huizen waren geheel door de baren vernield. Dien dag nam liet water zoo toe, dat reeds op den middag de Meydijk moest worden gekist. Dit geschiedde met goed gevolg. Het water, dat reeds ov^r den dijk stroomde, werd bedwongen, en 's avonds hoopte men het geheel meester te zijn. 5 jan. bleef de Waal dermate wassen. dat Mvan den dijkgraaf een brief kreeg hem te komen bijstaan, daar de dijk tusschen Zuilichem en Nieuwaal overal overliep. Dien geheelen dag en ook den volgenden dag en nacht werd er, bij afwisseling, door een paar honderd man aan den dijk gewerkt, maar M. kwam niet weer t'huis, en dit voorspelde mij niet veel goeds. Ik bleef hier op zijn post, om met den nood-heemraad de werkzaamheden te regelen. Ge kunt begrijpen, in welke spanning wij 6 jan. doorbragten. Het werd avond en de kistingen, die reeds meer dan een el hoog op den dijk stonden, hielden het nog. Tegen elf uur kwam een koerier te paard met berigt dat de toestand hope loos was. Volgens gewoonte las ik den brief voor aan de in en om het wachthuis verzamelde menigte. (De meeste inwoners waven daar, om de tijdingen, (lie van uur tot uur inkwamen, te vernemen.) Het gaf eene schrikkelijke verwarring. Ieder spoedde zich naar huis om. zoo mogelijk, have en goed in vei ligheid te brengen. De verslagenheid was te grooter door de duisternis, en niemand had zich ook voorgesteld dat de dijk bezwijken zou. Op dit oogenblik was dit ook nog wel 't geval niet, maar een uur later werd het ons helaas! door de nood seinen en de klokken van dorp tot dorp toegeluid. Circa twaalf ure waren de kistingen bezweken en er vielen twee doorbra ken. een te Zuilicliem in liet dorp, waardoor de molen en een aantal huizen werden verzwolgen, en de andere bij Nieuwaal. De kistingen, die ruim eene el hoog stonden, waren door het ijs en het water, dat tot een ongekend peil was gestegen, uit een gedreven, de dijk liep over en brokkelde nu aan de bin nenzijde door het met geweld nederstortende water, met ijs- schotsen vermengd, zoodanig af, dat de doorbraak bij Nieu waal den volgenden dag reeds eene breedte van 700 el had bereikt. Onmogelijk kunt ge u de radeloosheid en verwarring van dien duisteren nacht voorstellen. Alles vlugtte rnet zijn vee naar het kasteel. Men waande zich daar, even als bij vroe gere doorbraken, veilig. Maar reeds ten 9 ure stroomde bet water met groot geweld over de wallen, bereikte weldra het plein, de Neerhuizmgen en stallen, waar men met racer dan 200 stuks vee zich geborgen had. Nu steeg de verwarring nog hooger; een honderdtal vrouwen en kinderen waren op de zolders der daar aanwezige woningen gevlugtik was met de autoriteiten bezig om lijnen op den dijk te spannen, ten einde het daar gevlugtc vee vast te maken. Bij ons t' huis was men ook in den grootsten angst, want M. was nog niet terug en de laatste berigten van hem ontvangen, waren allesbehalve ge ruststellend. Eenige mannen uit onze gemeente wisten slechts

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1