keizerrijk bijeen te roepen tegen april. Reeds lang is hierop aangedrongen. De Oesterreichische Zeituug bevat echter een berigt, dat niet zoo ver gaat. Volgens dat blad zal er voor hen, die geen hongaren zijn.geene regtstreeksche vertegenwoordiging be staan, en de rijksraad, de eenige vergadering waarin de belan gen worden vertegenwoordigd van de gezamentlijke monar chie, zal door de provinciale vergaderingen worden verkozen. De keizer van Oostenrijk heeft koning Frans II en de prinsen, zijne broeders, tot ridders der orde van Maria Theresia benoemd. De kardinaal-aartsbisschop van Weenen heeft een her derlijken brief aan zijne geestelijken uitgevaardigd, waarin hij de noodzakelijkheid en het hooge gewigt der nieuwe oos- tenrijksche leening uiteenzet en, niet verwijzing naar den pligt des priesters: „aan de christelijke gemeente nietslechts de ver- vullino van hare pligten op het hart te drukken, maar haar ook hierin handelende voor te gaan," de geestelijkheid ver maant naar vermogen deel te nemen aan deze „onder voov- deelige voorwaarden" uitgeschreven leening. Berlijn 28 jan narij. De Posener Zeitung behelst het vol gende berigt uit St. Petersburg „De in Litliauen en Wolhynie gestationeerde legerkorpsen zullen naar de grenzen oprukkenzij zullen door troepen uit het binnenland van Rusland vervangen worden. De man schappen, die met verlof naar huis gezonden waren, zijn be reids onder de wapens geroepen. Voorts is bevel gegeven tot de vorming van drie legerkorpsen; het eene zal aan de zijde der Pruth, het tweede aan de grenzen van Polen worden op gesteld het derde moet zich tot den 1 maart gereed houden om opliet eerste bevel daarheen te marcheren, waar dat mogt gevorderd worden." Dit berigt brengt men in verband met de reeds herhaalde lijk besprokene toenadering tnsschen Rusland en Oostenrijk, met het oog op de gebeurtenissen die zich in Polen en in de Donau-vorstendommen zouden kunnen voordoen. De Volkszeitung heeft een strijd tegen de Preussische Zeitunw aangevangen en waarschuwt Pruissen dat het, in ste de van zich de verlegenheid van andere mogendheden ten nutte te maken, zich zelf, ter zake vanSleeswijk-Iiolstein,niet in eene eindelooze verlegenheid storten moge. Frankfort 26 januari). De duitsclie vorstinnen hebben zich onderling vereenigd, om als een blijk barer goedkeuring en bewondering over de edele opoffering, waarmede de koningin van Napels haren gemaal ter zijde staat, aan deze een gouden lauwerkrans te doen overhandigen, tot welke elke dier vor stinnen een blad, haren naam behelzende, zal leveren. Frankrijk. Parijs 28 januarij. La patrie en Le paj's weerspreken de geruchten, volgens welke Frankrijk in de holsteinsehe zaak openlijk partij voor Denemarken zou kiezen. Het eerst ge noemde blad zegt in zijn nommer van gisteren „Verschei dene buitenlandsche dagbladen berigten, dat liet franselie gouvernement Denemarken aanmoedigt om aan de vorderin gen van den duitschen bond niet toe te geven. Wij meenen te kunnen verzekeren, dat die bewering geheel onjuist is. Frankrijk heeft het beginsel van niet-tusschenkomst omhelsd en mengt zich niet in zaken waarbij het niet regtstreeks be trokken is. Wij gelooven evenwel dat Frankrijk, louter uit vriendschap voor alle in dat geschil betrokken partijen, het deensche gouvernement aangeraden heeft aan den duitschen volksgeest alle bewilligingen te doen, welke noodig zullen zijn om in Hol'stein de talrijke bevolking van duitsche afkomst tevreden te stellen. „Even onjuist is het berigt, dat er een fransch eskader wordt uitgerust om, met het oog op het holsteinsehe geschil, in de Oostzee te gaan wachthouden." De zelfde dagbladen weerspreken ten stelligste liette Tu ryn weder omloopende gerucht, dat de fransche troepen Rome eerstdaags ontruimen en aan de sardiniers overlaten zouden. Jl. vrijdag heeft voor de eerste kamer der burgerlijke regtbank van het Seine-departement, gepresideerd door den heer Beuoit de Champy, de zaak gediend van Elisabeth Pat terson cn Jeröme Napoleon Bonaparte, weduwe cn zoon van prins Jerome, eischers, tegen prins Napoleon Jerome, ge daagde. De heer Berryer voerde voor de eischers het woord hij concludeerde: „dat het der regtbank behage, wettig en geldend te verklaren het huwelijk, den 24 december 1803 te Baltimore gesloten tusschen wijlen prins Jerome en mej. Elisabeth Pattersonen aan den heer Bonaparte acte te geven dat hij. ofschoop de geldig-verklaring van het huwelijk van 24 december 1803 vragende, nooit heeft willen betwistenen ook nu niet betwist de civiele en politieke gevolgen, welke de echtverbindtenis, in 1807 door zijnen vader met prinses Ka- tliarina van Wurtcmberg gesloten, kan en moet hebben." De heer Allow pleitte voor prms Napoleon. Aanstaanden vrijdag replieken dupliek. - Bij Dentu heeft eene brochure het licht gezien, onder den titel Pruissen en de Weener tractaten. Die brochure is zeer napoleontisch en zeer scherp tegen Pruissen, terwijl het al de grieven der polen van het groothertogdom Posen resumeert. Het vlugschrift is van een poolsch uitgewekene, die een vriend is van prins Napoleon. Een bij La presse ontvangen schrijven uitBeyrout van den 14 dezer meldt als zeker, dat in de laatste dagen de be volking van twee chvistendorpen nabij Damascus door de Drusen, welke de wijk naar den Hanran hadden genomen, ver moord was geworden. Italië. De verkiezingen voor het italiaansche parlement hebben met orde en kalmte plaats. Te Tttryn zijn deheerendiCavour en Miglietti verkozen; in de provinciën onder anderen de ge neraals Cialdini en Lamarmora, de admiraal Pcrsano, de heeren Ratazzi, Fabvizzi enz. Te Florence is de heer Ricasoli, te Bologna de heer Minghetti verkozen. Te Napels zijn Gari baldi en Poerio verkozen. Over het algemeen is de uitslag tot hiertoe gunstig voor het ministerie. Bij 2U0 verkiezingen, die reeds te Turyn bekend waren, telde de oppositie slechts 20 leden. Doctor Bertani, de vriend van Garibaldi en de voormalige secretaris van het dictator schap te Napels, de heer Mordini, oiul prodietator van Sicilië, en Guerrazzi, die in 1848 dictator van Florence was en ten vorigeu jare een der woordvoerders van de oppositie in de kamers, hebben allen het onderspit moeten delven. Behalve de bekende resultaten uit noordelijk Italië en den omtrek van Turyn, luiden ook de berigten uit het zuiden vrij gunstig voor de staatkunde van graaf <li Cavour. In weerwil van die bijna zekere zege, blijft er te Turyn altijd nog sprake van eene belangrijke wijziging in het kabinet. Ofschoon di Cavour voorzitter zou blijven, zou baron Poerio mede in het ministerie geroepen worden, als minister zonder portefeuille. Op den IS januarij, en dus den avond vóór dat de wapen stilstand ten einde liep, heeft de heer Cassella, minister van buitenlandsche zaken van Frans II, nog eene circulaire tot de groote mogendheden gerigt. Deze bevat een laatst protest en beroep op de hulp van Europa. Daarin wordt andermaal het rest van den verstooten koning uiteen gezet, benevens het geen door hem gedaan is om aan de wenschen van zijn volk te voldoen en hetgeen hij nog doet. om benevens zijne kroon het monarchale regt te verdedigen.'Verder wordt erin te ken nen gegeven dat de verdediging van Gaëta tot het uiterste toe zal worden voortgezet. De wederstand van Frans 11 zal niet ophouden vóór dat hij gevallen is op de puinhoopen dier ves ting of door den vijand is gevangen genomen. En in zoodanig geval vraagt de minister bescherming van'de jeugdige ko ningin tegen het geweld der Sardiniers. - Generaal Lamarmora, die in last heeft om den nieuwen koning van Pruissen bij zijne troonsbestijging namens Victor Emmanuel geluk te wenschen, is te Berlijn aangekomen. Zijne zending moet in de tegenwoordige oogeubhkken van een bijzonder gewigt zijn, daar hem voornamelijk ook opge dragen is o:n den koning genist te stellen ter zake van Sardi nië» bedoelingen tegenover Duitschland, en de pruissische regering over te halen tot de erkenning dat het bezit van Ve- netie onontbeerlijk voor Italië, maar gevaarlijk voor Oosten rijk en den duitschen bond is. De laatste berigten uit Gaëta en de Abvuzzen loopen tot 25 januarij. Tegen de vesting zou een tweede aanval ge rigt worden. De eerste moet der italiaansche marine een 4Utal dooden en gewonden gekost hebben, benevens groote avarij aan eene kanonneerboot, die zich tot herstelling naar Napels heeft moeten hegeven. Het geschut der vloot heeft weinig schade aangehragt en het zal meer indirect nadeel doen door in 'tvervolg het provianderen te beletten. De uitwerking van het vuur op den vasten wal is minder bekend. In de Abruzzen bevonden zich nog benden nabij Ascoli, doch het geheele garnizoen van Ancona was tegen hen uitge trokken, om ze uiteen te jagen, de orde en den eerbied voor het eigendom van anderen te herstellen. Genua; Magliarachigez. Givvanni, Gibraltar; Heerenveen, gez. Prins, MessinaCanton, gez. Austwuk. Blue Jacketgez. Trentz, Samaritan, gez. Broadley. allen van Londen; Gebbina Helena, gez. de Vries. Patras; Charles Rogier, gez. J. Müller, Rio Janeiro; Marie Guslar, gez. Quentin, Rocquejoda; Pau- lus, gez. Molema, Livorno. üjjantrdsbmgtrn. Graanmarkten. Amsterdam 30 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 42-]. Lijnolie op zes weken f32|. Prijzen van effecten. Amsterdam 30 januarij. Nederland. Certific. Werkelijkeschuld 2] pet. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4] Oblig. 1798/1816 5 Certitic. Hope co. 4 dito dito 1S55, 6de serie. 5 dito6 Aand. spoorweg Leening I8604}- Schatkistobligatien4 Obligatien dito biimenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1847/1852 2] Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 21 Portugal. Obligatien 3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito21 Illinois. dito 7 Mexico. dito3 Rusland. Polen. Spanje. 63 76 9SJ li&i 1021 r-H Ui 57 1931 S9J- «A 45J 41 19-5 f.91 21 Londen 29 janua?'ij ten 32 ure. Consols 93 g. Weenen, 29 jan. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. (53,25. Parijs, 20jan,(slotpr.) pet. compt. 3 pet. OS. 3cetijötiu\m. 1DelDaïni}l)ciü. Heden is van Veere uitgezeild hetschoonerkofschip Catha- rina, gezagvoerder J. Pander, naar Engeland. Sedert 30 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepas seerd, bestemd voor Antwerpen Braveygez. Frances. Yrma, gez. Usevich, Herhalen, gez. Krohn, allen van OdessaMaria Johanna, gez. Ouwehand, Eppo Henderii, gez. Schut, Pallas, gez. Lubbers, allen van Buenos Ayr os; Cort Adler,ge z. Grung, Ontvangen voor de noodlijdenden door watersnood bij den heer R. W. van Lijndenvan den heer Vader, te Wissekerke, opbrengst eener soiree door de zangvereeniging aldaar ge houden, f 30.75; van den heer burgemeester van Neuzen, be drag der aldaar gehouden collecte, f 612,22]; van den onder wijzer W.L. deWilde teSasput. opbrengst van eene gehoudene voorlezing, f5,50; uit de collecte in de nieuwe kerk 29 jan. van D. E., kinderspaarpot, watersnood Noordbrabant, f2; van B. K. f 1; Ps. 112, vs. 5 a f 2,50van den heer van Citters, voorzitter der commissie te Heinkenszand, f300, waarvan f 3,27 uit eene collecte in de opeubare school te 's Heeren- hoek, f272,50 collecte in de gemeente's Heer Arendskerke en f34,22 nader te Heinkenszand ontvangen; en vaneen onbekende vier paren nette kinderschoenen van verschillende grootte voor vier ongelukkige kinderen door den watersnood; van den heer burgemeester van Rithem, bedrag der aldaar gehouden collecte, f 104,751, zijnde reeds vroeger verzonden f 35,99; van den heer burgemeester van Domburg, collecte aldaar, f83.74; van eenige weezen, lett. W., voor Gelderland en Noordbrabant, f 3,47. Bij den lieer Bijleveld van Serooskerke: van burgemeester en wethouders van Oostkapelle. bedrag der aldaar gehouden collecte, f 159,96; van de leerlingen der teekenakademie te Middelburg, f 16,93.1, met bijgevoegd versje van J. R. Rouw kamer, "Weinig van waarde hetgene ik hier bied, Let op het hart, maar op de waarde niet. Makende te zaraen f1322,S3] en met de vorige opgaven f6721,03. Middelburg, den 30 januarij 1S61 R. W. VAN LIJNDEN. BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE. Sedert vorige opgaaf is ontvangen voor de commissie te Zalt-Bommel Bij de godsdienstoefening Waalsehe kerk van C. f3. Bij den heer Fokker: van M. H. weder f 10. Bij den heer Sibmacher Zijnenzes hemden met opschrift „voor de watersnood"van N. N. f 0,50; van O. M. f 5 van J. O. f 2,50 van B. en B. Geld. en Noordbr. f 5, de helft f 2,50; van Meliskerke, door ds. Slotemaker, opbrengst der collecte m de school f 5,40, waaronder van X. X. f 0,61van 11. S. f 0,51 en Y. Y. f 3,26], met bijschrift „ook wij hebben eene poging enz."; en bij den predikant aldaar f 15,15, waar onder van M. M. er. huisgezin f5; zondag jl. gecollecteerd in de Nieuwe kerk van „naar mijn vermogen" f 0,50van Math. 63 f 1van M. f 1 van N. N. f 2,50, zamen f 5idem in de Oostkerk nam. f2,50; idem in de Nieuwe kerk des avonds van V. C, f 0,25 te zamen f38,80. Nog bij den heer Sibma cher Zijnen: van de kostleerlingen van den heer V. te Middelburg fl 4,35; van eenige geref. weesjongens uit het gesticht no. 2, Ilcerengraclit f 1,25 uit de collecte nam. Nieu we kerk van eene dienstbode S. f Juit de dingsdag avond collecte van M. f 1van den heer Sibmaclier Zijnen, wegens voorloopige opbrengst zijner voorlezing f 150, te zamen f 167,60. Uit de bus Groenmarkt, kinderspaarspotten f 2.50, diver sen fü.GO. Te zamen f222.50. Totaal in geld f 2S97,40. En voor 's Bosch: van B. en B. bij den heer Sibmacher Zij nen, voor Gelder!, en Noordbr. f5, de helft f 2,50tot heden in bet. geheel f 177,69. Wij zullen voortaan eenmaal 's weeks opgaaf der giften doen en blijven de noodlijdenden der milddadigheid aanbe velen. Door de commissie te Zak-Bommel zijn wij in staat gesteld liet navolgende bekend te maken: De commissie, te Zal t-Bommel gevestigd, gevoelt zich ge drongen om al vast- eenige bekendheid te geven aan liet geen bij haar voor de noodlijdende dorpen van den Bommeler- waard ontvangen en uitgereikt is. Van 7 januarij tot en met den 24 januarij 1SG1 is aan gel delijke bijdragen ontvangen f 48,286,24. Uitgegeven gedurende dat zelfde tijdvak aan de verschil lende gemeenten van den Bommelerwaard de som van f 70Oü. Uitgereikt aan de sub-commissie alhier tot aankoop van levensmiddelen, kleedingen dekkingstukken, brandstoffen, arbeiders- en vrachtloomm enz., de somma vanf 19,600. Van de voedingsmiddelen, kleeding en dekking-stukken, brandstoffen enz. kan moeijelijk eene beknopte opgaaf ge schieden, maar daarvan is uitgereikt aan al de bommeler- waardsche dorpen, benevens aan de gevlugten te Heusden en 's Ilertogenhosch 18621 ponden brood. 42 ankers zuurkool, 29 bereide spijskuipen, 9)37 ned. ponden rijst, 31] mudden erwten en boonen, 70 mudden granen. 7194 ned. ponden koffij. 970] ned. ponden zout, 83 stuks kaas, 1033 ned. pon den spek, 29 blikken potten vol voedingsmiddelen, 20 vaat jes haring, 39 kagchels, 665 j mudden gruis, 1GS ned. ponden aan kaarsen en olie, 491] ned. ponden zeep, 54S5 paar kou sen, 1235 borstrokken. 1375 onderbroeken, 1101 rokken, 622S hemden, 2032 paar klompen, 773 mutsen, 33? panta lons, 566 wanten, 234 jassen, 3078 dekens, 52 lakens, 933] ellen wit katoen. Aan al de aanvragen der noodlijdende dorpen wordt vol daan, en indien het gevraagde niet voorhanden is, wordt het aanstonds ontboden. Evenwel is het magazijn nog goed voorzien en is zoo veel levensvoorraad opgedaan, dat. ingeval door ijsgang alle communicatie afgesneden wordt, gedurende acht dagen in de levensbehoeften van den ganschen Bomme lerwaard kan voorzien worden.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3