MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 14. Donderdag 1861 31 Januarij. 2lank0ttöigingen öimu'itlrtnösclje tijdingen. Deze courant trschijnt des dingsdags, douderdags en zaturdags. Binnen deze gjmeente en Vliasingen geschiedt de uitgave deu avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending/an advertentien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij d/zo courant bclioort een bijvoegsel. Edtie van woensdag avond 8 ure. VANilET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PROVINCIALE GELDLEENIN». RENTE-COUPONS. De /riffier fier staten van Zeeland brengt bij deze ter kennis van <fe houders van aandeelen in de provinciale geldleening van f220,000 voor de verbetering der wegen in het voorma lig vferde en vijfde district der provincie, dat op de vierde af deeling van de provinciale griffie verkrijgbaar zijn rente-cou pon» dier geldleening voor de jaren 1S611867, en zulks tegen overgifte van de in der tijd uitgereikte bewijzen ter becoming van de bovengenoemde coupons. 'Middelburg, den 28 januarij 1861. De griffier der staten van Zeeland, S. VAN DER SWALME. AANBESTEDING. Burgemeester en wethouders van Biggekerke hebben het loomemen, behoudens nadere goedkeuring, op maandag den 25 februarij 1861. des namiddags ten 2 ure, in de raadkamer aldaar, in het openbaar aan te besteden Het bestraten met klinkermoppen van de kom der gemeente. Het bestek en voorwaarden liggen ter secretarie ter lezing. Locale aanwijzing zal geschieden op den zaturdag aan de besteding voorafgaande. De burgemeester. J. VERHAGE. De secretaris, W. SLIMMEN. JHiddcIburg 30 januarij. Wij vernemen dat de justitie zich sedert een drietal dagen bezig houdt met een onderzoek, hetwelk tot velerlei geruch ten aanleiding geeft. Tegen maandag middag was eene boe renvrouw uit het naburige Sint Laurens opgeroepen, om te verschijnen voor den president der regtbank alhier, ten einde in haar belang gehoord te worden, naar men wil met betrek king tot eene actie, door haar tegen haren echtgenoot in gesteld, niet wien zij reeds sedert geruiraen tijd in oneenigheid leefde. Zij verscheen echter niet, en daar men zulks onver klaarbaar vond, werd dadelijk een onderzoek ingesteld, of zij zich nog in de gemeenschappelijke woning bevond. Volgens opgave van den man was zij echter reeds maandag morgen ten 7 ure stadwaarts gegaan. Het sedert overal ijverig voortgezet onderzoek leidde tot geenerleigevolg. Men verzekert datgisteren dengeheelen dag, onder toezigt van den heer officier van justitie, naauwkeurige nasporingen in en nabij de woning zijn gedaan. De betrek kingen der vrouw, mede met haar verblijf onbekend, verkeeren in groote ongerustheid over dit plotseling verdwijnen. Door gedeputeerde staten dezer provincie is bepaald dat de verkiezing voor een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer mr. M. F. Lautsheer, die zijn ontslag als zooda nig heeft genomen, in het hoofdkiesdistrietMiddelburgzal plaats hebben op dingsdag den 12 februarij e. k., en de her stemming, zoo noodig, op dingsdag den 26 dier maand. De heer A. A. Sanders, commies ter secretarie dezer ge meente, had gisteren het voorregt zijn veertigjarigen onaf- gebrokenen werkkring aldaar te herdenken. Bij die gelegen heid werd hij vereerd met eene gratificatie van het gemeente bestuur, terwijl hem, zoo doordeheeren secretaris en ontvan ger, als door de beambten ter secretarie en door de boden geschenken werden aangeboden. In de beide laatste dagen zijn reeds verschillende vaartui gen de haven in- en uitgevaren. De soiree litteraire-musicale, gisteren door de afdeeling Middelburg der maats happij >V. in ue etfoeertzaal alhier gegeven, werd met den besten uitslag bekroond. Een bijzon der talrijk publiek gaf door zijne tegenwoordigheid reeds een bewijs van ingenomenheid met het plan der afdeeling om, in strijd met hare gewoonte, in het openbaar op te treden. Het was, zoo wij wel ingelichtzijn, de eerste keer in haar meer dan veertigjarig bestaan dat zij daartoe overging, en zij heeft er zich den dank door verworven, niet alleen van de noodlijden den wier lot zij verzacht heeft, maar ook van Middelburgs in gezetenen, wie zij de gelegenheid tot een genoegelijken avond beeft aangeboden. Aan de on dersch ei dene sprekers vielen, even als aan het muziekale gedeelte, bijvalsbetuigingen ten deel, terwijl de ten toon gestelde schilderijen en teekeningen met belangstelling werden bezigtigd. De opbrengst bedraagt ruim f 400. Heden namiddag is een I3jarige jongen levenloos uit de vest nabij de St. Geertruidsbarrière opgehaald. ITij speelde aldaar met twee andere jongens en heeftzich daarbij op het reeds zeer brooze ijs gewaagd. Zijn lijk werd dadelijk naar de woning zijner ouders op de Houtkade overgebragt. Uit 's Hage schrijft men aan de Utrechtsche courant: „De geruchten, dezer dagen in verschillende couranten opge nomen, betreffende eene mogelijke aftreding van den minister van oorlog, zijn niet zoo geheel uit de lucht gegrepen. Dat die mogelijkheid zou gelegeff zijn: nf een verschil van opinie of gebrek aan homogeniteit onder de leden van ons tegenwoor dig ministerie, is evenwel niet juist. Men zegt eerder, dat er onderhandelingen zouden geopend zijn, om z. exc. debe trekking van gouverneur-generaal van N. Indie op te dragen, en dan zou natuurlijk de portefeuille van oorlog vacant komen." Gister was het ijs in de Maas voor Rotterdam zoo goed als opgebroken. Er was reeds een schroefstoomboot van Vlaar- dingen aangekomen, die geladen werd en vermoedelijk nog dien dag naar Londen zou vertrekken. Onze correspondent te Goes zendt ons, onder dagtee- kening van 26 dezer, het volgende verslag Eergisteren avond hield de heer S. Piccardt voor een steeds in getal toenemend gehoor, zijne vierde lezing: over bijzon derheden uit de geschiedenis onzer stad. Meer bijzonder had hij op het oog. ons met de gebruiken en leefwijze van vroegeren tijd gemeenzaam te maken, hetgeen slechts onvolledig kon geschieden, daar goede bronnen voor dit onderwerp ontbreken en hij zich dus had moeten bepalen tot oude keuren, reglementen, enz. Hij ving aan met eene vergelijking der straten nu en voorheen; z.oo ze thans in dit weder een modderpoel schijnen, wat moeten zij er dan ellendig uitgezien hebben, toen zij nog niet geplaveid waren, en inen- schen, varkens en kippen er zich met de zelfde vrijheid be wogen. De laatste bestrating van eenig belang schijnt die der beestenmarkt in 1632 geweest te zijn, en zeker zouden onze voorvaders daarmede meer moeite hebben gehad, waijtf het niet dat de prijs der keijen, die nu circa f 40 de 1000 be draagt, toen slechts f 7,S0 bedroeg en bovendien vele boeten voor begane overtredingen opgelegd, bestonden in het leveren van een zeker getal straatkeijen. Wat de huizen betreft, deze waren verschillend in uiter- lijken, ook in innerlijken vorm, en wat men in andere plaatsen niet alzoo vindt, afwisselend kleine en groote gebouwen, het geen vermoedelijk is ontstaan door den vreesselijken brand in del6e eeuw, na welken van tijd tot tijd, naar mate van het ver mogen der bouwers, meer of minder aanzienlijke gebouwen werden gesticht. Van de toenmalige trapjes- en gesneden gevels zijn er nog enkele aanwezig, doch sedert de wolkbreuk van portland-cement zich heeft uitgestort, zijn zij grooten- deels verdwenen. De luifels, voornamelijk bestemd tot het uitstallen van waren, doch waar veelal varkens en kippen onder huis hielden, zijn rc/de roflHdan 100jaren verboden en gaandeweg zijn de varkens- en kippenhokken van de stoepen verdwenen en naar de erven achter de woningen ver bannen, door verschillende keuren of ordonnantiën, waarbij men die diertjes eerst nog de wallen en publieke wandel plaatsen vergunde, om ze later ook daarvan te weren. Dat vele huizen namen droegen, zoo als b.v. De vos, De drie papegaaijen en andere, was voor dien tijd noodigdie namen werden meestal ontleend aan de nering die in het huis gedreven werd, soms ook alleen aan de phantasie des eigenaars. De gelijkvormigheid van vele namen der bewoners maakte dat men dit middel aangreep om juist te onderscheiden, en sprak men van „den bakker in Den gloeijenden oven," „den smid inHethoefijzer,"enz.,dan wist ieder wien er bedoeld werd. Sommige huizen droegen opschriften, aan het beroep dat er in gedreven werd, aan den tijd van stichting, soms ook aan de bijbelsche geschiedenis ontleend, waarvan eenige zeer zon derling waren, b.v. dit voor een kruidenierswinkel Mozes leidde de kinderen Israels door 't voode meer, Pharao en zijn volk bestreden hem zeer, Heer wil mij met Uw gunst nabij zijn, Hier verkoopt men tabak, bier en brandewijn. De bewoners werden onderscheiden in poorters en ingeze tenen de eersten waren de zoodanigen die de burgerschaps- regten genoten, die zoo als zekere ordonnantie zeide. „hun tfxuui domicilium in de stad hadden en er gestadigl'jk vier en licht brandden." Om poorter te worden, betaalde men regi aan de stad, het geen in de 16e eeuw bedroeg 18 grooten en een pond was of de waarde van dien, en daarenboven IS grooten voor den baillu, 8 grooten voor de burgemeesters, 1 gr. voor den secre- taris. Dit moest evenwel later worden ingetrokken, „om het groot verloop van inwoners," De vertrekken in de woningen waren van witte muren voor zien; eerstin lateren tijd begon men die met goudlederen be hangsels te bekleeden, waaruit zich onze nu gebruikelijke behangen kamers ontwikkeld hebben. Het huisraad was in den regel niet overvloedig, zoodat. b.v. de inventaris van een bur ger huishouden slechts 103 voorwerpen bevatte, die bij den verkoop slechts eenige schellingen opbragteu. In de kleeding volgde men ook toen reeds zekere mode, en deze was lang niet eenvoudig. De mannen gingen gekleed met een inexprimable, met poffen van verbazenden omvang, die langzamerhand al naamver en naauwer werden gemaakt, een wambuis voorzien met openingen, door welke de kleuren der stad vertoond werden. Het schoeisel was soms 2 tot 3 voe ten lang, van waar het spreekwoord afkomstig is, om op een grooten voet te leven, later werd dit ingekort, en kreeg den vorm van een beerenklaauw. De dames gingen bij ons te land hoog gekapt, zoo zelfs dat de deuren moesten verhoogd wor den later droeg inen de zoogenaamde huik, daarna den hoed; Hoepelrokken (ook wandelende wijnvaten genoemd) waren aan de orde en van boven even breed als van onder, zoo dat de deuren ook moesten verbreed wordenlater werden dit baleinen rokken van een nu eens meerderen dan minderen om vang. Onder de huisselijke betrekkingen behoort in de eerste plaats genoemd te worden, hetgeen men wel eens een noodza kelijk kwaad noemt, de dienstboden. Reeds in 1495 werd er eene ordonnantie op dit onderwerp gemaakt, in welker premis gezegd wordt, dat ze dartel waren en kwistig, en boven hun stand gekleed gingen, welke keur in 1600 werd geamplieerd, waarin o. a. ook voorkwam dat men zijne dienstboden niet mogt wegzenden zonder voorkennis van den burgemeester, i tenzij om redenen van dronkenschap. Eene voorname plaats bekleedt ook de wijze waarop huwe lijken werden gesloten êh voltrokken de jongeling, die een meisje tot vrouw begeerde, vervoegde zich aan have woning j met een zoeten koek.NVanneer beide van dien koek aten en het

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1