The morningpost valt den president niet zóó hard, en wil gelooven dat hij de beste bedoelingen had, vnaartoch, zegthet blad, drukt op hem de ouuitwischbare schande te hebben bij gedragen tot de staatkundige ontaarding van een volk, het welk eertijds zoo groot, zoo magtig en zoo vreerad was. Duitscfiland. De tijdingen uit Hongarije zijn en blijven zorgwekkend. Het comitaat van Gran heeft het keizerlijk manifest aan Hon garije, betreffende de besluiten door sommige comifaten ge nomen, zeer ongunstig beantwoord. In strijd met het besluit van Pesth, dat tie discussien over dit manifest tot half Fe- bruarij heeft uitgesteld, heeft dat vauGran ronduit verklaard, dat het land de regering niet vertrouwt en dat het keizerlijk diploma in strijd is met de pragmatieke sanctie, die even goed den koning van Hongarije als de natie bindt, terwijl de keizer ten slotte wordt uitgenoodigd, om als koning van Hongarije in dat land zijn verblijf te houden. Deze stoute taal van ge noemd comitaat geeft Le constitutionnel aanleiding tot het maken van eene vergelijking tusschen het Frankrijk van 17S9 en het Hongarije van deze dagen. Het blad vindt eene tref fende analogie tussehen de laatste jaren der fransche Bour bons in de achttiende eeuw en de tegenwoordige Habsburgers. In beide landen hebben de misslagen van een ellendig admi nistratief beheer en de noodzakelijkheid, om een nationaal bankroet te voorkomen, de regering op de gedachten gebragt redding te zoeken in staatkundige hervormingen. Die her vormingen kwamen, om zoo te zeggen, hals over kop en ver nielden in haar snelle vaart de laatste hoop van de monarchie. Naauwelijks was de constituante van 1789 bijeen, of deregts- bedeeling en de betaling van belastingen hielden op alle punten van liet rijk op. Wat beteekende het oude deficit bij dat, hetwelk ontstond, toen die hulpbron ophield te vloeijen. Alles stortte ineen rondom den troon van Lodewijk XVI. Het stelsel der assignaten verzwolg, met liet overschot van 's lands middelen, ook de bijzondere rijkdommen. Toen trachtte de monarchie, die de hervormingen in het leven had geroepen en nu voor de onheilen schrikte, die zich voor haren voet ophoopten, op bare besluiten terug te komen. De strijd ontbrandde, de troon stortte in en op zijne ruïnen werd het bankroet geproclameerd. BSclgac. De kamer van vertegenwoordigers heeft zich in hare zit ting van den 21 dezer, na verscheiden dagen beraadslagens, vereenigd met liet voorstel des gouvernetnents om tot liet akademisch onderwijs alleen diegenen toe te laten, welke daarvoor bij een van staatswege af te nemen examen rij]) be vonden worden. Dit voorstel is niet 56 tegen 37 stemmen aangenomen, terwijl 4 leden zich buiten stemming hielden. De verpligting tot het afleggen van een examen om student te kunnen worden bestond reeds vroeger, maar is in het jaar 1855, toen de katholieke partij het overwigt had, afgeschaft. Frankrijk. Parijs 23 januarij. Le pays en La patrie melden dat de ver tegenwoordigers der mogendheden zich weldra in conferentie zullen vereenigen, terzake der syrische aangelegenheden, en dat het zoo goed als zeker is, dat de duur der fransche bezet ting in de Levant zal worden verlengd. De l5februarij wordt genoemd als de dag, waarop de diplomatieke vergadering hier ter stede voor het eerst zal bijeenkomen. Er worden in middels nog altijd personen gevonden, die niet kunnen aan nemen dat Engeland, Oostenrijk enTurkve ten aanzien van die verlenging gunstig gestemd zijn. L'indépendance beige zegt de bevestiging ontvangen te hebben van liet berigt, dat vorst Metternich namens zijne regering aan den minister de Thouvenel heeft verklaard, «lat Oostenrijk het als een casus belli met Sardinië zou beschou wen, wanneer door Garibaldi eenigerlei aanval mogt gedaan worden op een punt van het oostenrijksch grondgebied. De aanwerving van soldaten voor den paus wordt op groote schaal voortgezet, en men verzekert dat ook vele jonge lieden bij den koning van Napels dienst nemen en voorna melijk naar Messina vertrekken, om die vesting te verdedigen. Het is bekend dat de overledene prins Jeröme Napoleon op jeugdigen leeftijd in Amerika gehuwd is niet Elizabeth Patterson, uit welk huwelijk een zoon geboren is, die als lui tenant bij het fransche leger o. a. den Krim-oorlog mede- maakte en op voordragt van den maarschalk Pelissier de rid derorde van het Legioen van eer verwierf. Evenzeer zal men zich herinneren dat Napoleon I dit huwelijk nimmer als wet tig heeft willen erkennen en zijn broeder, vóór dat hij hem op den troon van Westphalen plaatste, noodzaakte zich op 12 augustus 1S07 in den echtte verbinden met prinses Frederika Catherina van Wurtewhcrg, uit welk tweede huwelijk prins Napoleon en prinses Mathilde zijn geboren. Eerlang zal voor de burgerlijke regtbank te Parijs aanhangig gemaakt worden eene vordering van den zoon uit het eerste huwelijk, die zijn aandeel eischt uit de vaderlijke nalatenschap. De fa milie Patterson grondt die vordering op het feit dat het eerste huwelijk wel is waar door den aartsbisschop van Parijs en door een familieraad onder Napoleon I is nietig verklaard, maar dat hetnooit wettig is ontbonden en ook de paus, wiens tusschenkomst daartoe in der tijd werd ingeroepen, dit be paald heeft geweigerd, terwijl het in Amerika in wettelijken vorm werd voltrokken, en eindelijk ook, bij eene uitspraak van den familieraad van -i j vil ij .1856, aan den cischcr het regt is toegekend om den naam van Bonaparte te blijven voeren. De ongelschc dagbladen bespreken ditregtsgedingin ver schillenden geest. Sommige keuren het zeer goed dat de be slissing aan den burgerlijken regterzal worden opgedragen. Andere vreezen echter dat daarbij nevenbedoelingen zijn, en vooral The morning herald Iaat er zich zeer scherp over uit. Dat blad zegt datbet tweede huwelijk van prins Jeröme zon der eenigen twijfel als bigamie behoort te worden aangemerkt tenzij men aan Napoleon I de hoogste magt op aarde en zelfs een grooter gezag dan de pausen in de middeneeuwen zich aanmatigden, mogt willen toekennen. Het groote nieuws van den dag is de installatie van den heer Lacordaire als lid van de akademie. Men herinnert zich niet, dat ooit een zitting van dit wetenschappelijke lig- chaam door zoo vele hooggeplaatste en aanzienlijke personen is bijgewoond. Reeds ten 12 ure waren al de voor liet publiek bestemde plaatsen bezet, terwijl de plegtige zitting eerst te 2 ure zou worden geopend. Prinses Mathilde en prinsesCIotilde hebben tot de voor haar opengehoudene plaatsen moeten doordringen. De keizerin is binnengekomen, te gelijk met den heer Lacordaire. Deze droeg het witte kleed der dominicanen en heeft zijne rede met eene vrij heldere stem uitgesproken, zoo dat allen hem duidelijk hebben kunnen hooren, niettegenstaande zijn orgaan door eene keelziekte, waaraan hij dezer dagen heeft geleden, eenigermate was verzwaktgeworden. In zeer warme bewoordingen heeft de spreker de liberale, doch tevens vader lijke gevoelens gehuldigd, waardoor de vader der geloovigen is bezield. Aan het slot zijner rede heeft hij zijne aanneming als lid der fransche academie beschouwd als het symbool van de vrijheid, die door de godsdienst wordt aangenomen en bevestigd. Het antwoord, door den heer Guizot op deze rede gegeven, heeft mede de aandacht zeer opgewekt. Deze staatsman heeft in het breede uitgeweid over den toestand van de kerk en van het pausdom, en over de ondankbaarheid, welke het deel is van dien edelaardigen en zachtmoedigen kerkvoogd, die de gemoederen zijner onderdanen met hoop heeft ven uld en die zeer zeker zou hebben verwezenlijkt, indien zuiverheid van bedoelingen alleen toereikende was om menschen te regeren. De zitting is ook bijgewoond door de generaals de Lamori- cière en G'hangarnier. Italic. Naauwelijks is te Napels een nieuw ministerie door den prins van Carjgnan benoemd en in functie getreden, of er is reeds sprake van eene wijziging. De heer Liborio Ro mano, die aan het hoofd van het napelsche kabinet staat, was minis.er van Z. M. kuning Frans II in de laatste dagen vóór dat deze zijne hoofdstad verliet, en heeft toen jegens zijnen souverein gehandeld op eene wijze, welke door velen als trouweloos en dubbelhartig afgekeurd wordt; om die reden schijnt zijne wederoptreding te Napels en ook in Piemont aan velen te mishagen. Een korps van duizend Piemontezen heeft een aanval gedaan op een klooster te Castamali, in den pauselijken staat en de aldaar aanwezige reactionnairen er uit verdreven, ter wijl het gebouw vervolgens in brand is gestoken. De tot dit klooster beboerende geestelijken hadden vóór het begin van den aanval de wijk genomen. Het schijnt nu zeker te zijn, dat het bombardement van Gaëta pas in den avond van den 22 een aanvang heeft genomen. Men heeft dit daaraan toegeschreven, dat de gene raal Cialdini door de tegenwoordigheid der gezanten van Spanje, Portugal, Beijeren, Saksen en Oostenrijk in de vesting zich bezwaard gevoelde, en dat dit bezwaar door den admiraal Persano gedeeld werd,zoodat beiden gemeend hebben mstruc- tien uit Turin te moeten vragen. Maar L'indépendance Beige merkt teregt op, dat men aan die zaak niet al te veel gewigt moet hechten, omdat zoo het al waar is, dat Cialdini en Per sano instructien gevraagd hebben, hetbourbonschegarnizoen niet eens gewacht heeft tot dat die aangekomen waren. Im mers is het de vesting geweest, die het eerst het vuur opende en wel zeer onverwacht. Nadere berigten luiden tegenstrijdig. Terwijl het fransclie dagblad La pa trie meldt dat liet vuur van weerszijden zonder veel uit te rigten wordt voortgezet, moet de Corriere mercan tile van Genua mededeelen dat het geschut der Sai diniers reeds belangrijke schade beeft te weeg gebragt, zoo wel te land als vau de zeezijde. Volgens onderscheiden berigten heeft ook het stoom- vaartuig Ta Moneite de reede van Gacta verlaten, en ligt er nu geen enkel schip van de fransche oorlogsmarine meer in die wateren. Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie 5 dito6 Aand. spoorweg Leening 1860 4}- Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien1* dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1S522* Bank actiën3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2.^ Portugal. Obligatien3 dito nieuwe 3 Grenada, dito Venezuela.dito2* Illinois. dito7 Mexico. dito3 102 74| 95 56* 195* 893 761 40? 47| 46 45} U} 143 19-1 89 221 Londen 28 januarij ten 12 ure. Consols 91*. Weenen, 26 jan.(slotprijzen) Metalliek Spet. 63, Parijs, 26 jan.(slotpr.) 4.Vpct. compt. 3 pet. 67.50. IDclLiaöialjciö. 3rctijï)inijm. Volgens berigt dato Sourabaije 8 december jl. was liet schip Westkapelle, kapt. A. B. Crucq, toen grootendeelsbeladen en dacht men weinige dagen daarna de terugreis aan te nemen. Daar ter reede liggende was dien bodem eenige schade aan het tuig toegebragt door bet engelsche schip Crouch Brothers, doch door deze vergoed. Het schoonerschip Caihorina Elisabethgez. T. D. de Ruiter, lag 21 dezer te Newcastle gereed om te vertrekken, met kolen, naar Middelburg. fclanöclsbmgtcn. Graanmarkten. Amst'erdam 28 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 42*Lijnolie op zes weken f 32J. Axel 26 januarij. Tarwe f9,55 af 10,25; Roggef6,55 a f6,75; Wintergcrst f5,90 af 6,15; Zomer dito f 5,30 a f5,60; Haver f3.25 a f4.20; Paardeboonen f7,30 a f7,70; Bruineboonen f 7,45 a f "10,25; Groene erwten f7,45 a f 10.25 Geele dito f7.45 a f 9,35; Graauwe dito f 9,35 a f 11,20. Boekweit f 6.80 a f 7,10, per mud. Prijzen van efrecten. Amsterdam 28 januarij. Nederland. Certitic. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij 2 4 pet. 63 3 4 4.} 981 I12S1 Sedert de laatste opgave is voor de noodlijdenden door wa tersnood ontvangenbij den heer A. W. van Lyndendoor tusschenkomst van ds. Taats, van een landbouwer uit Grijps- kerke S. f 20uit de collecte in de Nieuwe kerk 27 januarij voorm. van een dienstbode M. F. twee coup. 24 pet. werkel. schuld f 1,23y ieder, f 2,47L. B. f 5 ai de zelfde kerk nam. maar weinig toch uit een goed hart f 0,50; een landbouwer Hosea 6 vers 6, f 5litt. A. f 1litt. P. J. van een kind en zij ne ouders f 0,75; uit de spaarpot van twee kindertjes f I avonddienst van S. M. eene dienstbode f 1van M. M. een zevental kinderen een gouden vijfguldeu stuk met liet vol gende vers: Een zevental van 'toudrenpaar Brengt ook hun offers op 't altaar, Voor hen die ginds in nood verkeeren Zij voegen bij hun gift deez' bede, O Godbreng hen op veilge reede En doe d'ellende omuiekeeren! Uit de collecte in de Oostkerk voorm. van K. P. weinig maar uit een goed hart f 0,50; van N. N. de Heer zegen dit klein penningtje f 1van S. f 1in de Oostkerk voorin, van N. N. f 1; van den heer burgemeester van Hoek het bedrag eener collecte in die gemeente f 447.92; van den lieer van Citters, burgemeester en voorzitter der commissie te Heiukenszand f300, waarvan uit de collecte in de herv. kerk te's Ilecren- hoek f 6.25collecte in de gem. Borselen f 105,50; Baarland f 50,07 Ellewoutsdijk f 78,25Hoedekenskerke f24 nadere collecte 's Heer-abtskerke f 31,50 ;idcni Heinkcnszand f 4,43. makende met vroegere overgemaakte gelden de som van f1200. Nog ontvangen litt. I. een coup. 2J pet. werk. schuld no. 1370 a f4,95. Bij den heer Bijleveld van Serooskerkevan de lieeren I. J. Stoete, A. H. Schroder en D. Jacqui, opbrengst van twee tooneelvoorstellingen te Middelburg en te Vlissingen voor den watersnood f 403,35 ;Wan de gemeentelijke waagwerkers te Middelburg f7,50van een onbekende drie muntb. a f 10 no 537, 212 en 872, f 30. Sedert vorige opgave ontvangen f938,94, makendein liet geheel f 5398,39 Middelburg 28 januarij 1861. 11.' W. VAN LIJNDEN. BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE. VOOR DEN WATERSNOOD. De ondergeteekenden nog iets willende bijdragen aan even genoemd weldadig doel, hebben zich vereenigd totdaar- stelling eener verloting van voorwerpen uit hunnen handel, en om dezen zoo veel mogelijk uitgebreid en belangrijk te doen zijn. hebben zij nog eenige handeldrijvenden dit hun plan kenbaar gemaakt, en bij deze dadelijk door het afstaan van sclioone doelmatige voorwerpen, ook uit hunne winkels en magazijnen, eene loffelijke en aanmoedigende medewerking mogen ondervinden. Zij nemen de vrijheid door deze voor- loopig bekend te maken, dat in den loop dezer week de lijsten ter inteekening a fl het lot zullen worden aan geboden, terwijl buitendien de loten van af donderdag a. s. tot de nader te bepalene verloting bij hen verkrijgbaar zullen zijn. Overtuigd dat er op verschillende wijze reeds veel gege ven, maar ook overtuigd flat er ook nog overgroote behoefte is, durven zij deze onderneming allen menschen vrienden aan bevelen, terwijl zij de verzekering geven dat de voorwerpen tot hiertoe verkregen cn nog toegezegd, smaakvol en van onbekrompene weldadigheid de getuigen zijn. Zij beveleu deze zaak verder aan. door nog meerdere toezending van hiertoe geschikte voorwerpen aan allen, welke zij hierover niet gesproken hebben, te verzoeken. De naamlijst der gevers en tentoonstelling van het gegevene zal een dag voor de verlo ting in een daartoe geschikt locaal ter bezigtiging zijn. en nader door dit blad worden bekend gemaakt. De gehcele zuivere opbrengst, zonder aftrek van eenige kosten, daarook drukloonen alsandersints gratis zijn aangeboden, zal aan eene commissie ter dezer stede worden ter hand gesteld. Middelburg, 28 januarij 1S61. M.M AISON N EUV E. J. M. BOONE. J. J. M1LBORN.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3