föuitcnlanösdjt' tijdingen. Uit Zierikzce schrijft men ons 23 dezer: Het kinderconcert, door C. Eisner jr. en J. Sino op 19 dezer gegeven, waarop zich de elèves der miizijkschool en leer lingen van den heer C. Eisner deden hooren, was goed be zocht. De uitvoering der stukken was goed, en na afloop van het concert vermaakte de jeugdigen en later ook eenige meer bejaarden zich met een bal, dat algemeen genoegen gaf. Maandag avond hadden wij een meer bedrijvend, maar niet zoo aangenaam tooneel, daar ten 9 ure in eene schuur in de Weststraat, waarin hooi geborgen was, en die overigens tot vlasbereiding diende, een brand uitbrak die zich in den aan vang vrij hevig liet aanzien. Aan de ijverige pogingen der onmiddellijk toegesnelde brandweer, mogt het gelukken den brand zoover meester te worden, dat ten elf ure voor de be lendende gebouwen geen gevaar meer te duchten was, terwijl de gepaste maatregelen der dienstdoende schutterij de goede orde bevorderden. Het telkens uitslaan der vlam vorderde echter de tegenwoordigheid van een gedeelte der brandweer en der schutterij tot gisteren morgen 9 ure. Het verbrande was verzekerdde oorzaak van den brand is onbekend. Ten gevolge van zwaren ijsgang tusschen Vianen en Stave- nisse zijn wij gedurende 4 dagen van tijdingen per post ver stoken geweest. Gisteren kwamen de paketten aan. die respec- tivelijk zaturdag, zondag en maandag hier hadden moeten zijn. De posten van dingsdag en lieden ontbreken thans weder. Den 3 mei des vorigen jaavs werden door de bemanning der schokkers no. 2 van de zuidhollandsche reddingmaatschappij drie manschappen gered van de verongelukte pruissische schooner Sabine. Daarvoor heeft de prins-regent van Pruis- sen aan die bemanning f 330 toegelegd, welke som alhier ont vangen is met een zeer vercerehd schrijven van den in 's Hage residerenden pruissischen gezant aan den hier gevestigden directeur dier maatschappij, mr. W. C. de Crane. De inzameling van gelden voorden watersnood gaat ten platten lande zeer gewenschtde meeste gemeenten storten bij de commissie alhier ik verneem dat te Oosterland f 48is ingeschreven. Men schrijft ons uit Utrecht 22 dezer 't Is inderdaad, vooral in verband rnet mijn laatste verslag, bijna onvergeeflijk, dat ik u tot heden liet wachten op berigt over de vierde lezing van den heer Huet, lieden (dingsdag) vóór veertien dagen gehouden. Dat ze belangrijk was van inhoud behoef ik u wel niet meer te verzekeren, maar vooral ze was uitmuntend van vorm en won hetin mijne schatting, wat dit betreft, van alle overigen, behalve welligt van die we lieden avond hebben bijgewoond. 'tZou me echter moeijelijk vallen dit oordeel nader te motiveren, en dit. gevoegd bij an dere omstandigheden voor uwe lezers van geen belang, was wel de hoofdoorzaak mijner achterlijkheid. De lieer Busken Huet toch, had het zich dien avond tot taak gesteld, ons bekend te maken met eenige der mindere goden van onzen dichterenhemel. Daartoe werden we door hem in liet begin der lezing geïntroduceerd ten huize van den bekenden amsterdamschen boekhandelaar J. P. Uylenbroek, uitgever der Kleine dichterlijke handschriften." We vonden er den kring, die gewoon was zich eenmaal 's weeks tenzij- nent te vereenigen, Kinker. Helmers, Loots, Vereul, Fokke Simons, Abr. Louis Barbaz. in druk gesprek. iVa eene gees tige karakteristiek dier groep, maakten we door hun discours ook kennis met de niet aanwezigenvan der Woordt, Heron, Sonsbeeek en Hoffham, en begaven ons toen naar de bewuste vergadering van Felix, om de lijkrede van van Swinden te liooren over Pieter Nicuwland. of liever om naar aanleiding dier rede P. Nieuw lands karakter en verdiensten verder te bespreken. Wanneer ik u nu zeg. dat deze lezing van het be gin tot het einde met de meeste aandacht werd gehoord, dan behoef ik er wel niet bij te voegen dat ze niet bestond uit een snoer biographietjens, afgewisseld door proeven van liet ta lent der betrokkene personen veeleer was het eene soort van mozaïek. Alleronderhoudendst voor den hoorder, en dus vol komen berekend voor het doel, maar, ongelukkig voor mij en ik onderstel ook voor uwe lezers, minder vatbaar voor een geregeld verslag. Ik kan er u dus niet veel meer van mededeelen dan ik reeds deed, en zou het dus ook uit dit oogpunt zeer betreuren, indien het gerucht waarheid sprak dat den heer Busken Huet het voornemen toeschrijft, zijne stukken vooreerst en porte feuille te houden, om ze eerst later, welligt in anderen vorm, onder het bereik te stellen van grooter publiek. De vijfde lezing, die we heden avond hoorden, was gewijd aan van der Palm en Bilderdijkmaar aan van der Palm en Bilderdijk (vooral de laatste) en 't begin hunner werkzaam heid (tot 1799). Debetrekking, waarin beide mannen vroeger en later tot elkander stonden, en naar aanleiding daarvan hun beider zoo uiteenloopend karakter, werden in weinige maar fiksche trekken geschetst. Van der Palm, de talentvolle redenaar, de man, wiens hart wel op de regte plaats zat. maar wiens zwakheid van karakter door ieder moet worden erkend, die dan ook met bijna al de besten van den lande, de nieuwe eeuw met vreugde bad begroet, maar helaas! ook met bijna allen, later in afgodische bewondering neergebogen voor een despotisch vorst, zich als met schaamte die vroegere opgewon. denheid herinnerde, omdat men voor zijn tijd was terug ge deinsd. en de nieuwe eeuw niet aandurfde. van der Palm, de arristocraat in zijn hart (getuige zijne gewillig gedragen dienstbaarheid bij van de Perre) maar die juist daarom den naam van draaijer met alle winden, door Bilderdijk hem ge geven, niet verdiende, al koketteerde hij hij tijd en wijle met de democratie, van der Palm eindelijk meer littera tor dan theoloog, maar als theoloog, de sleutelen der kennis voor zich zelve en weinige ingewijden behoudend, terwijl hij tot de onmondigen het. „gij zult niet ingaan" sprak, was de type bij uitnemendheid van zijn geheel geslacht, dat eerst de vrijheid had ingehaald en haar later bijna zou ik zeggen verried, al hadden ze haar ook in den aanvang blijvende en nooit te miskennen diensten bewezen. Bilderdijk daarentegen met zijn ziekelijk gestel, zijn nurksch humeur, zijne benarde omstandigheden, zijne wispelturige politiek, zijne heftigheid en overmoed,Bilderdijk, altijd groot, niettegenstaande zijne vele gebreken en onbeminnelijke persoonlijkheid, Bilderdijk, van den beginne af met hart en ziel ingenomen tegen den nieuwen tijd, maar begaafd met den zeldzamen moed om daarvan in haar aangezigt ter dege te doen blijken, de getrouwe herdershond van 't huis van Oranje, die de in de schaapskooi gedrongen wolven, onver saagd naar den gorgel vloog, maar tevens niet zelden links en regts de lammeren in de beenen beet, groot genoeg om zich met alle kracht te kanten tegen de nieuwe eeuw, zonder daar bij te worden verplet, en dus voortlevend tot lieden, minder door zijne gedichten,dan wel door den geest dien hij overstortte in een jonger geslacht, en omdat hij een dergenen was, die het meest hebben bijgedragen, door hun verzet, den nieuweren tijd aan zich zelve te openbaren, Bilderdijk, de man met tal van kundigheden begaafd, in de wetenschap meer ontdekker dan onderzoeker, als dichter meester van den vorm, maar zv?ak in conceptie en gedachte en daardoor impopulair, ziedaar een flaauwe afdruk van het tafercel wat ons heden werd gemaald. Voeg er bij wie natiir-lkih »tal van vernuftige opmer kingen en toespelen, en levendige schildering, bijv. van het planten van den vrijheidsboom in 's Hagevan den togt der Pruissen naar Amsterdam, met Willem Bilderdijk als gids-, van van der Palm, de ex-patriot, die zijne gemeente te Maar tensdijk niet slechts in den heidelbergschen cathechismus, maav ook in den wapenhandel oefende, doch op het eerste ge rucht van de nadering der Pruissen, met zijne oude dienst maagd over de hilversumsche heide verdween, en de verzamel de christenen te vergeefs liet wachten op de namiddagpreek. Eindelijk: een kort maar helder en degelijk verslag over de oorzaken van het ontstaan der keezenpartij, geillusteerd door enkele anecdoten uit het leven der vaderen, die het ook zon der uitvoerige teekening van de volslagen verwaarloozing van 's lands belangen, onder het bestuur van den laatsten stadhou der, volmaakt begrijpelijk deed zijn, dat de bestaande toestand onhoudbaar en de revolutionaire minderheid dus in haar be trekkelijk goed regt was, en ge zult wel willen aannemen, dat allen hoogst voldaan naar huis keerden, en slechts eene zaak bejammerden: dat namelijk de tijd reeds zoo spoedig was vervlogen en we den spreker niet nog langer konden hooren. Nog eene opmerking, en ik zal besluiten. Wat ons het meest in deze lezing van den heer Huet beviel, hoewel we liet ook van elders wisten, was ditzoo als het den vevstandigen maar flinken man betaamt, hield hij het regte midden tusschen Bil derdijk en van der Palm. Niet overmoedig en uittartend als de eerste, maar nog minder bedeesd en zwakkelijk als de laat ste, sprak hij kalm en bedaard, maar ferm zijn oordeel uit, zonder aanzien van personen of zaken. Moge dit ook voor sommigen minder aangenaam, en voor enkelen bedenkelijk schijnen, moge het hem van hooggeleerde zijdein zijne eigene wetenschap ook den schimpscheut van l'enfant terrible de la theologie moderne, liebbemop den halsgehaald, met den dich ter der Leekcdichtjens willen we in dien spot een eernaam zien 1), en zijne handelwijze van heeler harte toejuichen. Aan zulke mannen toch heeft Nederland behoefte: het vergelijken en bemantelen, het passen en modderen hehbe een einde. Eerst wanneer het voorgeslacht, en vooral niet het verst ver wijderde, ons wordt getoond met al zijne deugden, maar dan ook met al zijne gebreken, eerst dan kan't ook voor ons pen spiegel zijn; en hebben we dien spiegel vooral tegenwoordig niet noodig? 1Daar de Leekedichljens, waarvan we onlangs eene korte aankondi ging gaven, waarschijnlijk nog niet in zoo vele handen zijn als ze dit wel verdienen, schrijven we hier het bedoelde versjen uit ENFANT TERRIBLE. Met dien kindcr-ketternaam Kroon TJhij meldt lof voor blaam; Meldt opregtheid rein van vonden Die, glimlachend in 't gevaar, Onder de oflkiëele schaar, 't Een en ander koomt verkonden. Dat aan de oomes wel behaagt, Tante schrik om 't harte jaagt, Doch een merk van waarheid draagt! In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van 25 dezer (burgerlijke kamer) is door lietopenbaarn^'nisteriecon- clusie genomen in de voorzieningin cassatie, door de gemeente Middelburg als eisclieresse ingesteld tegen jlir. mr. J. van Rei gersberg Vcrsluijs aldaar, en wel tegen bet arrest van liet provinciaal geregtshof van Zuid-Holland van den 27 junij I860. Bij dat arrest is te niet gedaan een vonnis der regtbank alhier van 23 mei 1839..en de eiscli van jlir. Versluijs toege wezen, met veroordeeling van de gemeente Middelburg in al de kosten. Men weet dat liet oorspronkelijke geding betrekking heeft op restitutie van den hoofdei ijken omslag voor tijdelijk ver blijf buiten de gemeente. De conclusie strekt tot verwerping. De uitspraak is bepaald op den 22 februarij. De Nederlandscliestaats-courant van vrijdag bevateen ver slag door den heer J. Wttewaall, te Utrecht, aan den minister van biiinenlandselie zaken uitgebragt, nopens een onderzoek in betrekking tot de schadelijde insekten over 1860. De slot som van dit vrij uitvoerige rapport is als volgt. „Ofschoon ik uit mijne aanteekeningen slechtsenkele pun ten ter sprake bragt, zal liet uwe exc. naar ik vertrouw, vol doende gebleken zijn, dat mijr.e nasporingen in liet afgeloo- pen jaar niet vruchteloos waren, en ik hoop tevens dat zij bij uwe exc. de overtuiging zullen vestigen dat mijn arbeid waar dig is om voortgezet te wow!en." De arrondissements regtbank te Amsterdam deed jl. don derdag uitspraak in de zaak van den minister van financien tegen den heer J.Eduard Stumpff,wegens beweerde overtreding der patentwet, en ontzegde daarbij aan den eischer zijne ge dane vordering met ontslag van alle regtsvervolging van den heer Stumpff te dier zake. De regtbank overwoog daartoe hoofdzakelijk, dat eene muziekpartij, om patentpligtigte we zen, onder anderen ook tegen inteckcn-of entre'eprijs moet worden gegeven, zoo als volgt uit tabel NY 2 der patentwet van 1819, en dat, vermits bij de dagvaarding niet eens ten laste was gelegd dat er inteeken-of entre'eprijs voor de bedoelde matinees musicales was genoten, liet ten laste gelegde feit der halve in geen geval overtreding der patentwet kon opleveren. Bij die beschouwing vond de regtbank het overbodig, stil te Btaan bij de andere nog ter sprake gebragte vraagpunten, of die matinees wel eene eigenlijke muziekpartij (laarstellen, en of het Park wel eene sociëteit kon worden genoemd. Het sehroefstoomschip Hawk, gez. Dunipace, van Huil, sedert drie weken te Rotterdam ingevroren, heeft, volgens de Nieuwe rotterdamsche courant, zaturdag beproefd een door- togt door liet ijs te maken, doch tot Delfshaven genaderd, on dervond het dat het nog te sterk was, om er doorheen te wer ken en is daarop naar de haven teruggekeerd. Necrologie. Den 24 dezer overleed te 's Gravenhage inSOjarigen ouder dom. de heer Marinus Piepers, geboren te Middelburg. In zijne jeugd had hij zich op de schilderkunst toegelegd, maar was later in administratieve betrekkingen overgegaan zoo in zijne geboorteplaats als in 's Gravenhage, waar hij gedurende een reeksvanjaren, onder het staatsbewind der republiek,onder koning Lodewijk en Willem I, de post vausecreiaris-generaal bij bet ministerie van oorlog bekleedde. Vervolgens werd hij staatsraad in buitengewone dienst, lid van de eerste kamer der staten generaal, en kommandeur der orde van denNederland- schen leeuw. Hij was zeer geacht om zijne kunde, bekwaam heid en onvermoeide werkzaamheid, waarvan hij in de moei- jelijkste tijdperken van ons staatsleven ovej-tuigende bewij zen gaf. Marine en leger. De minister van oorlog heeft de aspiranten opgeroepen, die dit jaar als kadet op de koninklijke militaire akademie te Breda wenschen te worden toegelaten en zich daartoe vóór mei behooren aan te melden. De volgende plaatsen zijn opengesteld voor de dienst hier te lande, 35 infanterie, 2 ca valerie. 15 artillerie, 3 genie, Oostlndie, infanterie onbepaald, 2 cavalerie, S artillerie, 3 genie West Indie 2 infanterie en 2 artillerie. De kadetien, die dit jaar voor de dienst in de In dien worden geadmitteerd, worden geheel voor rekening der koloniale geldmiddelen opgeleid. liolonlen. De tijdingen met de laatste overland-mail uit Oost-Iiulie aamrebragt, zijn van zeer ondergeschikt belang. In Banjer- massing hadden 28 november geene ontmoetingen van eenige beteekenis met den vijand plaatsgehad. Van Ceramwasgecn nieuws ontvangen. Meteorologische ivaanicmlngcn, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen. des middags 12 ure. Januarij 1SG1. 3 Win t'c i. tS !o .- 1 Thermometer I 1 c. -S .X? 1a§ S-3 i </f 1 P Laagste temperat. cn verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 20 Zw. t.Z. 4 770.2 1.3 97 5.30 0.0 dik dampig. 21 Zuid. 4 775 3 1.5 97 5.38 2.0 dik mistig. 22 W. t. Z. 4 772.4 1.4 97 5.34 i 0.0 H 23 Zuid. 771 1 1.6 98 5.51 0.0 a 24 Z. ZO. 6 7680 0.8 97 5.14 0.0 bewolkt lioij. 25 Z. t. XV. 1.1 765.4 4.2 97 0.40 0.0 bewolkt, hetr. 26 Z. t. w. 1.0 770 1 4.4 90 5.98 j 0.0 helder. Hicimotiicterstand. 26 jan. 's av. 11 u. 41 gr. 27 's morg. 7 u. 44 'smidd. 1 u.42gr. 'sav. 11 u. 38 gr. 2S 's morg. 7 u. 39 'smidd. 1 u. 44 Engeland. Londen 23 januarij. Volgens zekere geruchten zou de graaf van Granville lord Cowley als gezant te Parijs gaan vervangen, aangezien laatsfgemeïde niet lord Palmerston uit- eenloopende gevoelens voedt omtrent de syrische kwestie. Tijdingen uit China, bij Reuters agentschap ontvangen, melden, dat liet G7e en 31c regiment en twee batterijen te Tien-tsin blijven. Te Peking was het rustig, en de eerste ter mijn der schadeloosstelling was betaald. Er lieersclitebuilen- gewone koude; doch de gezondheidstoestand der troepen was voldoende. Volgens berigt uit Shangaï van 7 december waren lord Elgin en sir Hope Grant naar Japan vertrokken. De opstandelingen wonnen steeds veld. Uit Calcutta wordt gemeld, dat troepen naar Darjeeling zijn gezonden. Den 22 dezer is ie Manchester, onder voorzitting van het hoofd der stedelijke regering, eene talrijke volksverga dering gehouden ter behandeling der vraag, wat er zou te doen zijn om voor Engeland den toevoer van katoen, waarin door de tegenwoordige gesteldheid der Vereenigde staten een groot tekort zou kunnen ontstaan, te verzekeren. Er isbeslo- ten eene maatschappij op te rigten, welker taak zal zijn onver wijld maatregelen te nemen om de katoenteelt in alle oorden der wereld, wier bodera en luchtgestel daarvoor geschikt zijn, te bevorderen. The times voert een hevigen strijd tegen den president der Vereenigde Staten. Het blad verklaart dat weinig man nen, geroepen om eene groote historische rol te spelen, zich zoo weinig op de hoogte van hunne taak hebben getoond als Buchanan. Amerika zal dus eindigt het blad met heetc en bloedige tranen liet onheil beweenen dat aan de partijen de meest krachtige aanmoediging schonk in de zwakheid zijner constitutie en de weifelende houding van zijn eersten magistraat.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2