MÏDDELBÜRGSCHE C O UK AIV T. r 13. Dingsdag 29 Januarij. QinruTuanöoclie tijöhujen. «»n» 1861. Deze courant verschijnt des iliagsdage, donderdags en zaterdags. Binuen deze gemeente, en Vlissingen gesehjedt de uitgave den avond te voren tea 8 u De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 28 januarij. liet herigt, onlangs door ons medegedeeld, betreffende het indienen van verzoek om ontslag door den minister van bin- nenlandsche zaken en nog.meer dat, waarbij het gerucht gemeld wordt dat ook de minister van oorlog tot de zelfde handelwijze zou genoopt zijn. wordt door eenige couranten op scherpen toon tegengesproken. Toch waren die berigten geenszins, zoo als men het noemde, uit de lucht gegrepen. Te 's Hage werden ze in kringen, die gewoonlijk zeer goed op de hoogte van onzen staatkundigen toestand zijn, met het meeste vertrouwen besproken, er werd zelfs bij verzekerd dat de minister voor de zaken van hervormde eeredienst eensge- lijks zou aftreden. Nu is het zeer wel mogelijk d.:tde zaak in de laatste dagen eene geheel andere wending heeft gekregen, maar zeker is het dat men eene belangrijke wijziging van het ministerie voor onbetwistbaar blijft houden. Men zie daarbij niet over het hoofd dat in dit saizoen de posten tus- schen Middelburg en 's Hage langer dan gewoonlijk onder weg zijn dat de telegraaf onbruikbaar is geweest en dat tusschen onze berigten tn de tegenspraak eenige dagen zijn verloopen, zoo dat de gebeurtenissen een geheel anderen loop konden nemen dan men grond had te verwachten. Wanneer wij nu nog onze berigten naauwkeurig nagaan en er een streng oordeel over willen uitspreken, dan hebben wij er niets in af te keuren dan dat onze correspondent wat bepaald gesproken heeft door te melden dat het ontslag van den minister van binneplandsche zakey was ingediend, ter wijl daartoe nog slechts het voornemen bellond. Opmerkeli jk is het overigens dat het meestal goed ingelichte Zondagsblad in zijn uouuner van gisteren, juist het zelfde vermeldt wat in onze betwiste berigten is aangevoerd. De wijze waarop de tegenspraak in de Rotterdamsche courant en het Handels- en effectenblad is geschied andere bladen vergenoegen zich meereudeels met die van eerstge noemde courant over te nemen kan echter niet nalaten bevreemding te wekken. De haagscbe correspondent van de Rotterdamsche cou rant. sprekende over het door ons vermelde „gerucht van het ontslag van den minister van oorlog" zegt dat wij dagelijks feiten mededeelen die uit de vingers zijn gezogenwaar schijnlijk is het door verbittering dat de uitdrukkingen van den correspondent nog minder gekuiseht zijn dan gewoonlijk. De redactie van het Handels- en effectenblad zegt dat zij onze half-officiele berigten niet mag vertrouwen. Dit leidt ons tot de natuurlijke vraag hoe het bij die over tuiging te verklaren is, dat de zelfde couranten bijna dage lijks berigten onveranderd van ons overnemen zonder de bron te vermelden, en hoe men aan berigten die men zegt te wantrouwen, den naam van half-officiële toekent? Wij wagen eene gissing. De correspondenten van genoemde bladen geven mogelijk niet altijd die blijken van werkzaamheid, die men zou mogen verwachten. De redactiën maken daarom - even als die van andere couranten onze berigten gaarne tot de hare, maar blijkt het nu eene enkele maal dat onze mededeelingen niet dadelijk bevestiging vinden, dan werpen zij de schuld op ons, op een toon die zij meenen dat voor hare eigene onfeilbaarheid moet getuigen. 'tls slechts eene gissing. De redactiën beantwoorden ze voor haar zelve. Willen zij het voor het publiek doen, het is ons wel; doch zij zullen vermoedelijk geen weder-antwoord van ons uitlokken. Voor het publiek is niets vervelender dan in de strijd tusschen couranten betrokken te worden. Wat ons betreft wij laten aan onze lezers gaarne een zelfstandig oordeel over de waarde onzer berigten. Wij schroomen dat oordeel niet. Door gedeputeerde staten dezer provincie is tot provinciale veearts, ter stand plaats Tiiolen. benoemd de heer J. Cransberg. De telegrafische gemeenschap inet Holland is sedert zatur- dag voormiddag hersteld. Onze haven is thans geheel van ijs bevrijd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt we der voor belangstellenden ter inzage eene opgave der scheep vaart van Hamburg, gedurende het jaar i860. Wij vernemen dat door den heer mr. J. II. de Laat de Kan ter, schoolopziener in het -Ie schooldistrict dezer provincie, ontslag uit zijne betrekking is verzocht. De soiree musicalc et litteraire, welke wij reeds voorloopig mededeelden dat jl. donderdag te Vlissingen zou gegeven 1 worden, ten voordeele dernoodh^dendcn door den jongsten watervloed, en waartoe het plan was ontworpen door heeren officieren van het daar in bezetting liggende gedeelte van het 2e regement infanterie, is met den besten uitslag bekroond. De voordragten bestonden uit: „Bij het kerkportael" van Jan van Beers door den heer A. Ruysch en een gedicht ge titeld Frans Naerebout. benevens een toepasselijk slotwoord met betrekking tot den ram]) die een deel van ons vaderland trof. door den kapitein Schraver, adjudant van bovengenoemd regement. Het korps hoornblazers voerde vervolgens zoo wel vocaal als instrumentaal eenige nomvners uit, welke mede veel genoegen gaven. Vooral echter verwierven de solo's levendi- gen bijval, die door den len luitenant de Vree werden voor gedragen. Zij bestonden uit Verdis scène dramatique uit Goethes Faust, en Kückens „Gut' Nacht. Fahr Wohl Een aanzienlijk en talrijk publiek was bij deze gelegenheid opgekomen, en het schoone doel der ontwerpers bleek alzoo naar waarde geschat te worden, terwijl de opbrengst de be trekkelijk hooge som belie]) van f 1G0, na aftrek van eenige onvermijdelijke onkosten. Uit Vlissingen schrijft men ons 28 dezer Gisteren middag zijn van Antwerpen afgekomen twee stoomhooten en daarna des avonds een belgisch loodsvaar- tuig met loodsen, zoodat de schepen nu wederom vergunning hebben om op te zeilen en de communicatie met Antwerpen alzoo hersteld is. Naar ik verneem moet erboven op de rivier evenwel nog zeer veel drijfijs zijn, althans ik hoorde van een vaartuig dat boven Neuzen, heden nacht nog voor twee an kers had moeten liggen, en een groot gedeelte der eb, met iemand aan het roer om de grootste schollen mis te houden. Met genoegen verneem ik d;yt. in den loop dezer w<?ck door de rederijkerskamer Zeelandia aVhier met medewerking van het muzijkgezelschap Eensgezindheid eene soiree litteraire et musicale zal worden gegeven, ten voordeele van dearmen dezer gemeente. Met het oog op de ruime bijdragen door de inge zetenen dezer gemeente afgezonderd, voor de behoeften der overstroomden, is het te verwachten dat ook deze poging, om den nood onzer armen, door den strengen winter grooter dan anders, te helpen verligten veler medewerking zal ondervinden Uit Wissekerke deelt men ons mede dat 11. donderdag al daar in eene zangvereeniging. zaraengekomen om van hare zijde mede te werken tot ondersteuning der noodlijdenden door den jongsten watersnood, zuiver is ongebragt de som van f 30,75. Te Hulst is 11. donderdag in de benedenzaal van het stad huis een concert gegeven, ten voordeele der algemeene ar men. aangelegd door hetsymphonie-gezelschap A polio, hierin bijgestaan door de muziek-vereeniging Harmonie en vooral ondersteund door de welwillende medewerking van eenige aanzienlijke dames en heeren. Er werden keurige muzijk- en zangstukken met pianospel uitgevoerd. Een talrijk gehoor en daardoor ruime bijdrage bekroonden deze onderneming. Te Neuzen is bij de ingezetenen in de kom der gemeente reeds eene collecte gehouden voorde noodlijdenden, welke f 358,41 opbragt. Dit bedrag zal dus nog met de bijdragen der bewoners van het buitengebied verhoogd worden. Bij de militaire bezetting aldaar is door heeren officieren, onder officieren en manschappen f 116,01 bijeengebragt. Te Hoek verzamelde men f 447,92. Eene partikuliere correspondentie uit Doesborgh, 21 de zer, meldt ons het volgende De mand is dezen dag uit den toren gehangen, de lantaarn vervangt haar dezen avond. Men is ernstig bevreesd voor overstrooming, en het zou waarlijk niet vreemd zijn in de ge geven omstandigheden, zoo morgen de tweede mand naast de eerste werd gehangen ten teeken dat het gevaar, waar de eer ste ons van verwittigt, reeds in akelige werkelijkheid was overgegaan. De Rijndijk bij Bislich een dorp aan den Rijn bij Rees, iets hooger de rivier op dan Emmerik heeft het zwaarte verantwoorden, en als die bezwijkt, loopt hier heel de omstreek onder water, en mogen wij blijde zijn als wij het uit de stad zelf houden. Bij Bislich staat het water 22 voet hoog, iets 'ager, bij Emmerik, maar 15 voet. Te Keulen heeft inen 7 voet, te Koblenz daarentegen 28 voet water. De ge middelde waterstand in gewone tijden is 79 voet. De een voudige opgaaf dezer cijfers is v-ohloende orn onze vrees te regtvaardigen. Mogt ik u spoedig kunnen melden dat ze, al thans ditmaal, nog ijdel was. Een particulier telegram uit Bommel luidt: Zondag avond 8 uur, ijs nog vast maat zwak, weinig was; toestand minder zorgelijk. Donderdag morgen ken half 8 ure ilZ. M. de konifig met prins Hendrik en gevolg aan het station van den Rijnspoor weg, te Utrecht, gearriveerd, en door den commissaris des ko- nings van Doorn cn den wethouder van Dielen aan het station gecomplimenteerd. Z. M. eti gevolg met 7 rijtuigen, vergezeld van den commissaris des kouings naar de Vaart vertrokken en met Z. K. H. deu prins en gevolg zijn van Vreeswijk over de Lek gewandeld, en verder met de hem volgende rijtuigen naar Gorinchem doorgereisd, alwaar zij ten 10 ure aankwa men. Nabij den burgemeester Virulv Verbruggetezijn afge stapt en een collation gebruikt te hebben. beeft Z.M.. geleid door den burgemeester en gevolgd door de commissie voor de watersuoodlijdenden, zich naar die gebouwen begeven, waar vele der ongelukkigen liefderijk worden verpleegd. Daarna bezocht Z. M. al de tenten, die op zijn last van A[ieldoorn derwaarts zijn gebragt en die nu op de ruime bastions der wallen, van planken vloeren en kagchels voorzien, zijn ge plaatsten talrijker schuilplaatsen voor ongelukkigeu aanbie den, zoo die uoodig mogteu zijn. Daarna werd Z. M. naar het beueden gedeelte der stad ge leid. Het gemeentebestuur heeft n. 1. bij tijds een gevaar trachten voor te komen, dat elders zich in volle kracht ver toont, namelijk het kwelwater. Het bestuur heeft op dat ge deelte, waar ineu dit het meest te vreezeu had. eene stoom pomp geplaatst, die nu in tegenwoordigheid van Z. M. beeft gewerkt. De koning betuigde daarover op de ondubbelzin- nigste wijze zijne tevredenheid inderdaad overtreft de bin nen weinige minuten verplaatste watermassa alle verbeelding. Ten half 2 vertrok het gezelschap over Dalem, Vuren. Bra- kel, Pouderoijen, Zuiliichem naar Neerrijnen, om bij den baron Pallandt van Waardenburg en Neerrijnen rust te houden. rotl.c.). Vrijdag heeft Z. M., na het bezigtigen van den dijkbreuk te Brakel, een bezoek aan Nieuwaal en Zuilichem gebragt. Op last van Z. M. den koning, wordt in de keuken van zijn paleis eene groote hoeveelheid levensmiddelen in gereedheid gebragt, die vatbaar zijn voor verzending naar de plaatsen der overstrooming. De Amsterdamsche courant meldt, dat behalve levensmid delen en dekking, door de commissie voor den watersnood al daar o. a. leer- en leesboeken zijn gezonden, roomsch katho lieke kerkboeken en laatstelijk booten der marine, om bij eventueele nieuwe gevaren te kunnen dienen. Een berigtgever der zelfde courant te 's Hage meldt, dat indien zijne informatien juist zijn, Z. M. aan de hofcommis- sie. ter dispositie voor de slagtoffer» van deu watersnood, de aanzienlijke som van f 45.000 gesteld zou hebben. Onder de gemeente Ilardinxveld moeten in de afgeloopcne week vrij ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Het bestuuv van deu Alblasserwaard had namelijk besloten om. tot voorkoming van grooter gevaar, den Linger!ijk door testeken en alzoo den Hardiuxveldsehen polder onder water te zetten. Degeheele bevolking schijnt als het ware te zamen gekomen te zijn om zich daar tegen te verzetten, zoodat men aan het voornemen geen gevolg kon geven en militaire hulp uit Gorinchem heeft ontboden. Men zegt dat de veldwachter bij die ongeregeldheden zou gedood zijn. De commissie voor de noodlijdenden te's Ilertogenhosch heeft eene circulaire verspreid, waaraan wij het volgende ont leen en. De bevolking der ov erstroomde gemeenten in Gel derland (met inbegrip van Zall-Bommel, met 3702 inwoners) bedraagt 18919. Tot den kring van bemoeijing dezer com missie behooren Driel met 32S9, Hedel met 1420, en Arnuier- soden en Well met 1998 zielen„te zamen 6707. behoudens de bevolking van die gemeenten welker noodlijdenden te Hens den zijn opgenomen. Zooveel doenlijk, is in de behoeften van voeding, kleedingen ligging voorzienbovendien worden 84 lijders, waaronder 2 kraamvrouwen met zuigelingen, in het gasthuis te 's Hertogenbosch verpleegd, voorts uit Driel 483, uit Hedel 265 en uit Ammerzoden c. a. 446 in openbare gebouwen geheel verzorgd, terwijl er 200 bij particulieren huisvesting genieten. Aan 109 in Bokhoven en 42 in Empel verpleegden wordt mede het noodige verschaft, terwijl ook bijgedragen wordt in den onderstand der 350 te ITeusden verpleegden. Hierop volgt een ontzettende reeks van verwoeste wonin gen in verschillende gemeenten van Noord-Brabant, met bij voeging van het aantal inwoners, daardoor tot armoede ver vallen. Tot den 21 dezer was bij die commissie f 29877,30 ingekomen. Te Goes hield de heer S. Piccardt 11. donderdagzijne vierde lezing over de bijzonderhedenvuit de geschiedenis dier stad. Door plaatsgebrek hebben wij het verslag daarvan nog niet kunnen opnemen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1