MIDDELBÜRGSCHE N" 12. Zaturdag 26 Januarij. 1861. <3inmnlanbscl)c tijöingm. Deze courant verscliijnt dee dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vliuaingen geschiedt de uitgave den avond te vo; De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4(0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MTIOMLE MILITIE. De navolgende personen, allen in 1842 te Vlissiugen gebo ren, en wier tegenwoordige verblijfplaats onbekend is. te we ten: Cornelis Hendrik Hellema Cornelis Johan nes van der Klijn; Hendrikus Kamm; Willem Post, en Anthonie Roelse, worden, zoo zij nog in leven zijn, en hunne ouders, voogden of zij zeiven alsnog in deze gemeente wonen, in hun belang uitgenoodigd zich onverwijld ter gemeente-secretarie aldaar aan te melden. Vlissiugen, den 19 januarij 1861. De burgemeester en wethouders van Vlissiugen, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORRES WELS. Middelburg 25 januarij. Er worden thans van wege het gemeentebestuur middelen aangewend om de haven van ijs te zuiveren. De scheepvaart zal hierdoor vermoedelijk binnen weinige dagen kunnen her vat worden. De hollandsche post komt in de laatste dagen meer gere geld aan. Heden was er slechts drie uren vertraging. Het comité voor het alhier te houden zesde zeeuwscli muziekfeest, heeft daartoe vastgesteld donderdag en vrijdag den G en 7 junij van dit jaar. Wij vernemen dat bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, dezer dagen gewezen, de ontslagen directeur van het postkantoor te Vlissiugen, P. D. A. Schouten, is verwezen naar de openbare teregtzitting van dat hof. ter zake van het verduisteren eener som van boven de 3000 franken. Zijn wij wel onderrigt, dan is de beschuldigde buiten vervolging gesteld ten opzigte van beweerde valschheid in geschrifte. De bepaling van den juisten dag der teregtstelling schijnt nog afhankelijk te zijn van het wederdaar onderscheidene getuigen van buiten deze provincie moeten opgeroepen worden. llij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, liggen ter inzage eenige gedrukte bescheiden nopens den handel en de scheepvaart te Koningsbergen, Elburg en Pillau. Een door de Nederlandsche staatscourant medegedeeld re geringstelegram. dd. Batavia, 14 december "1860, luidt: „Ver trek van den gouverneur-generaal naar deMolukken. Bevre digende tijdingen van Banjermassin." Het berigt van de Bataviaselie handelsvereeniging is van de volgenden inhoud Batavia 14 december. Omtrent den stand van zaken op Java is geen belangrijk nieuws te melden. In Banjermassing schijnen de zaken een gunstigen keer te nemen. Men schrijft ons nit Fort-Bath 22 dezer: De collecte ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood heeft in dc gemeente Fort-Bath en Bath opgebragt de som van f 166,G8. Daaronder is begrepen het bedrag van een dag soldij, bijgedragen door de officieren en verdere man schappen van de 4e kouipagnie 3e bataillon 4eregement in fanterie alhier in garnizoen, onder kommando van den kapi tein J. Swemer, ad f 26 13, alsmede dc geheele opbrengst eener op heden gehoudene verloting van uitgesneden karton- werk door den heer A. P. van Santen,kantoorbediende alhier, ad f 17,50. Tevens is gecollecteerd inde naburige gemeente Rilland, de som van f 123,80. Het gezamenlijk bedrag ad f 290,43 is aan den heer burgemeester dezer gemeente ter ver dere verzending ter hand gesteld. Men schrijft ons uit 's Gravenhage 23 dezer Naar aanleiding van hetgeen ik u in de vorige week meldde omtrenthet indienen van verzoek om ontslag door den minis ter van binnenlandsche zaken, wordt thans door eenige dag bladen berigt dat daarvan voor alsnog geen sprake is. Welke beteekenis aan die woorden „voor alsnog" moet worden gehecht, zal welligt binnen weinige dagen blijken. Zeker js het, dat de onderlinge verhouding der leden van het kabinet van dien aard is, dat aan een lang bijeen blijven niet meer te denken valt. De Nederlandsche staatscourant van gisteren bevat weder om telegrafische berigten loopende tot 23 dezer, volgens welke er nog geenex-lei meldenswaardige verandering in den toe stand van het water was gekomen. Het ijs was bijna overal nog vast en het water vallende. In het zelfde blad worden door de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken opgaven gedaan van belangrijke sommen, bij hen uit het buitenland ten behoeve der noodlij denden door de overstrooming ontvangen, als: uit Belgie, van l den consul generaal te Antwerpen, f 9S63,23. van den gezant te Brussel f400-, uit Duitschland f509; uit Frankrijk f2391,49, terwijl door den gezant te Brussel direct is overgemaakt aan de commissarissen des konings in Gelderland en Noord-Bra bant f 1500. Gisteren zou Z. M. de koning zich met Z. K. H. prins Hendrik incognito naar de meest geteisterde plaatsen begeven. Op uitnoodiging van den commissaris des konings in de provincie Zuidholland, heeft de gemeenteraad van 's Gra venhage eene commissie benoemd, bestaande uit de lieeren Kraijenhof van de Leur, de Charro, Waldeck en van Gogli, om intijds maatregelen te beramen, ten einde in de behoef ten te voorzien van vlugtelingen, welke, bij eventuele door braak in den Alblasserwaanl en omstreken, zich naar de genoemde gemeente rcogten begeven. Volgens de Utrechtsche courant is van daar onder bevel van den Ie luitenant der genie Eland en medegeleide van den 2e luitenant Schalken een detachement groot 50 man van het bataillon mineurs en sappeurs naar Gorinchem vertrokken, om zich ter beschikking testellen van den hoofdingenieur van den waterstaat Conrad, als hunne hulp bij het losgaan van de Merwede mogt vereischfc worden. Ook in den omtrek van Utrecht zijn door de genie voorzorgsmaatregelen genomen. Te Gorinchem moet men de toekomst met veel zorg te ge- moet gaan. Aan de Arkelpoort leveren de aldaar opgezette tenten uit het kamp van Milligen, een zonderling schouw spel op. Uit 's Ilertogenbosch luiden de berigten, zoo wat dc toe stand van het water als de geregelde huisvesting en verpleging van de vele noodlijdenden betreft, vrij gunstig. Directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring van nijverheid hebben, in hunne vergadering te Haar lem gehouden in de maand december I860, het reglement vastgesteld voor de werkzaamheden van de jury van deskun digen, naar aanleiding van artt. 23, 24 en 25 van het pro gramma der algemeene nationale tentoonstelling van nijver- heid te dier stede te houden in dit jaar 1S61en tevens de leden dezer jury benoemd. Dezer dagen heeft Z. M. de koning, de beschermheer der maatschappij, dit reglement en verder ook de zamenstelling der jury met zijne goedkeuringbekrachtigd. Eene der hoofdbepalingen van het reglement is, dat de ten toongestelde voorwerpen, onder meerdere klassen verdeeld, tot zes hoofdafdeelingeu zullen worden gebragt, te weten: grondstoffen, werktuigen, manufacturen, lederwerk en klee- dingstukken, huisraad, kunstvlijt. Voor elk dezer lioofdaf- deelingen bestaat eene afzonderlijke jury. Directeuren benoe men den algemeenen voorzitter, tevens voorzitter voor het vak van kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken, de voorzitters voor de beide Andere vakken'landbouvv en koop handel, zeevaart en visscherijen, de voorzitters der afzonder lijke jurys. Iedere jury benoemt zelve haren onder-voorzitter en secretaris-verslaggever. De voorzitters en secretarissen ver eenigen zich tot eene commissie, uitmakende de hoofd-jury. Onder de leden der jury merken wij op, de heeren I. G. J. van den Bosch te Wilhelininailorp voor de le en 2e, A. Kake- beeke te Goes,voor de 1 e, J. H. Ochtman te Zierikzee voor de le, en L. K. Turk te Vlissingen. voor de 2e hoofdafdeeling. Morgen namiddag ten 2£ ure, zal er eene openbare aIge- meene vergadering van het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland gehouden worden, waarin jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, nieuwbenoemd advocaat-generaal bij dat col- legie, plegtig zal worden geinstalleerd. Uit Scheveningen wordt als eene bijzonderheid gemeld dat aldaar dezer dagen buiten om is aangekomen een schipper van Bruinisse, met eene lading versche oesters. Z. exc. de luitenant-generaal, adjudant van Z. M. den ko ning van Pruissen. gouverneur der bondsvesting Luxemburg, von Brauchitsch, belast met de mededeeling van het berio-t der troonsbestijging van Z. M. koning Wilhelm I van Pruis sen, isin de residentie aangekomen en door Z. M. den koning en den pruissischen gezant, graaf Königsraarck, ten gehoore ontvangen. Z. exc. wordt vergezeld doorzijn adjudant, baron von Scherff, luitenant in pruissisclie dienst. De commissie van de tweede kamer, belast met het houden eener enquete over de zaak der Maasaftappingen, heeft den 21 dezer nog drie getuigen gehoord, en den 22 de punten vast gesteld vóórhaar verslag, 't wélk alsnu zal worden opgemaakt. Volgens de Amsterdamsche courant heeft wijlen de heer N. Pienetnan. aan de maatschappij Arti et amieitim, waarvan hij vele jaren voorzitter was, bij uiterste wilsbeschikking liet portret van zijnen vader den heer J. W. Pieneman. door hem zeiven geschilderd, benevens eene som van f4000, vrij van successieregten. voor haar weduwen- en weezenfouds. ver maakt. Hetcoraité ter bevordering van de doorgraving van Hol land op zijn smalst heeft een adres aan den gemeenteraad van Amsterdam gerigt, waarin liet met ernst bij het gemeentebe stuur aandringt om, nu althans van de zijde der regering een bruikbaar en uitvoerbaar plan is ontworpen en 'aan de wetge ving voorgedragen, daartoe ten krachtigste mede te werken, en hetgeen allen onverdeeld wenschen, te helpen bevorderen. EBenoemiuijfetï c»n hesïuiten. muntcollegie. Benoemd tot commies de heer mr. L. W. A. Besier; tot adjunct-commies de heer J. C. van Eelde. en tot boekhouder dc heer F. W. Klokke, thans eerste klerk. Kerk- en* selttooïiascuws. Jl. woensdag is door den kerkevaad der nederduitsche her vormde gemeente te Kovtgene, tot predikant beroepen de heer J. A. van der Scheer, te Ellewoutsdijk. Uit het bekende twaalftal heeft de kerkeraad der neder duitsche hervormde gemeente te Delft het volgende zestal op gemaakt: de heeren G. E. Bron Hz., te Helder; G. A. Hoog, teBolsward; A. Jans Wz., teWestzaan; II. C. E. Kocli, te Doesburg; A. Moens, teSueek, en L. II. Slotemaker. tb. dr, te Maartensdijk. Aansfïtnnden maandag zal het beroep van een predikant plaats hebben. Marine en leger. Daar er in den loop van dit jaar een zeer groot incompleet aan infanterie-officieren bij liet leger in Indie ontstaan zal, heeft zijne exc. de minister van oorlog bepaald dat in de maand mei a. s. te 's Hage een examen of onderzoek zal worden ge houden voor onderofficieren der infanterie, otn te beoordeelen. of ze al dadelijk tot eene benoeming als 2e luitenant bij de infanterie in de overzeesche dienst in aanmerking kunnen komen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1