3fcttjMngm. ÉjanMsberigtrn. ÖJribaMgljeiö. die in vijfjaren afgelost zullen worden, moeten doordeont- vangers bij de betaling der belastingen tot de nominale waar de worden aangenomen. De toestand in Hongarye getuigt nog altijd van groote gisting. Vroeger is gemeld dat op eene te Neutra gelioudene comiiaatsvergadering besloten is onderscheidene zelfstandige instellingen, hoofdzakelijk op hetregtswezen betrekking heb bende, van de oostenrijksche regering te vragen. Deze heeft in haar officieel dagblad die handelingen als blijkbare daden van oproer beschouwd, waartegen men krachtdadige maatre gelen zou nemen. Telegrammen uit de oude hongaarsche hoofdstad Pesth deelen dan ook keizerlijke verordeningen mede, waarbij ver schillende voorschriften gegeven worden om de oostenrijk sche heerschappij gestreng te handhaven. De verkiezing tot leden van de comités der comitaten, van personen, die uit politieke redenen buiten het land voortvlugtig zijn, wordt als nietig en van geene waarde verklaard. Het weigeren der be taling van belastingen of dergelijke ontduikingen van rijks heffingen zullen door de nog bestaande regtscollegicn ten strengste worden vervolgd. De nog van kracht zijnde burger lijke en strafwetgeving kan slechts bij beschikking van den landdag worden gewijzigd. In afwachting daarvan wordt elke poging tot feitelijke invoering van de bepalingen der consti tutie van 1848 verboden, en zal daartegen met de ernstigste middelen worden opgekomen. In geval van weigering lot nakoming van dit keizerlijk besluit, zullen de comités der comitaten worden geschorst of ontbonden. Voorts wordt het aan de de comitaatsvergadenngen verboden, vóór het geven van nadere beschikkingen, eenig geweld te gebruiken. Aan het keizerlijk diploma van 1818 en aan de sedert uitgevaar digde bepalingen zal in geenerlei opzigt wijziging worden gebragt, terwijl overigens de concessie», welke reeds aan Hongarye zijn gewaarborgd, onverminderd zullen blijven. Er wordt veel gesproken van het succesder zending van den aartshertog Ferdinand Maximiliaan naar Berlijn, wien door zijn broeder, keizer Frans Jozef, opgedragen was den nieuwen koning van Pruissen voor de oostenrijksche staat kunde betreffende Venetie te winnen, bij gelegenheid dat hij te Berlijn was om hem geluk te wenschen met zijne komst tot den troon. Pruissen zou namelijk zijn leger tot ondersteuning Van Oostenrijk beschikbaar stellen, voor het geval dat een aanval op Venetie mogt worden gedaan. De oostenrijksche regering zou van haren kant uitgebreide concessien gedaan hebben ten aanzien der reorganisatie van het bomlsleger. waarover de koning van Pruissen hetopperbevelzou bekomen. Niet slechts sommige parijsche organen maar ook on derscheidene duitsche bladen, bij name de Algemeine Zeitung en Die Presse verzekeren lieden, dat tusschen Rusland, Oos tenrijk en Pruissen een verbond gesloten en geieekend is. Men wil zelfs reeds weten dat die mogendheden en natuurlijk ook de duitsche bond, zich bij dat iractaat verbonden hebben om Venei'2 ctegen iederen aanval ie beschermen. Wijders zou Oostenrijk aangenomen hebben Prmssen in de kwestie van Sleeswijk-Holstein de vrije hand te laten. De Kölnische Zeitung wijt aan beide, thans als ware het met elkander in verband gebragte kwestien, de venetiaansche en de sleeswijk-holsteinsche, een leading-artikel, waarin bet blad, na mededeeling der engeUche notas betreffende laatst genoemde aangelegenheid, vooreen oorlog tegen Denemarken waarschuwt, en ten slotte iu de volgen de woorden te velde trekt tegen de redeneringen van het Preussische Wochenblatt: „Haat, giftige haat tegen J talie en de ongelukkige natie, die zich. even als de duitsche, tot een beter en waardiger bestaan tracht te verheffen, en daarom als een hoop op revolutie en roof loerende bandieten wordt voorgesteld, is het kenteeken van het blad. Maar nog meer; het toont, ondanks alle zin- wend.ngen, maar al te duidelijk een streven, om Pruissen van zijn natuurlijken bondgenoot, van Engeland, los te rukken, en Pruissens redding te zoeken, waar? Risura teneatisin eenc alliantie 11.et Oostenrijk! Ja, Oostenrijk, dat in het gun stigste geval zich zelf kan staande houden, doch zekerlijk voor Pruissen geen man over heeft; Oostenrijk, in welks treu rige verwarring men Pruissen wil medeslepen het failliete Oostenrijk is de hoop van het Preussische Wochenblatt, Met Oostenrijk en zoo mogelijk met Rusland te zamen, moet Pruissen den geest van onzen tijd, waarin het niets dan om verwerping en revolutie ziet, gewapend tegemoet treden, en reeds blaast het Preussische Wochenblatt den krijgsmarsch voor de politiek der restauratie!" Frankrijk. Parijs 21 januarij. De Moniteur verklaart op nieuw, dat de regering alle verantwoordelijkheid van zich moet wijzen, ter zake van de dagelijks verschijnende brochures. De rege ring is verstoken van alle preventieve middelen tegen bro chures en boeken het zou daarom onregtvaardig wezen aan haar de verantwoordelijkheid op te leggen voor onbe rijmde tlieorien, die het algemeene gezond verstand verwerpt als strijdig met het katholieke instinct der natie en met den eerbied voor den paus. waarvan de politiek des keizers altijd het voorbeeld heeft gegeven. Men verzekert dat onze regering er in is geslaagd, om langs diplomatieken weg eene soort van overeenkomst tus schen Frankrijk, Sardinië en Engeland tot stand te brengen, waardoor de troonrede bij gelegenheid der opening van° dé kamers van volksvertegenwoordiging der drie landen, met el kander in vredelievende verzekeringen zullen wedijveren. Naar men verneemt is de regering voornemens een voorstel te doen. 0111 de europesche commissie voor de syrische aangelegenheden in het begin der volgende maand te Parijs te doen bijeenkomen, ten einde alsdan over de kwestie dei- langere bezetting van Syrië te beraadslagen. Terwijl keizer Napoleon daaraan de voorwaarde verbinden wil, dat hij zich aan de uitspraak der meerderheid onderwerpt, hoopt hij te vens dat de beraadslaging dier commissie de uitwerking zal hebben op Engeland, dat het niet langer blijft vasthouden aan het denkbeeld van de terugroeping der bezetting na het verstrijken van den aanvankelijk gestelden termijn. Het is oj) die wijze dat keizer Napoleon op eene minnelijke vereffe ning dezer kwestie tusschen zijne regering en die van Enge- j land rekent. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Thou- venel, heeft dezer dagen twee nieuwe circulairen gezonden aan de in het buitenland gevestigde fransche diplomatieke agenten. Een dezer circulairen heeft betrekking op Gaëta en hetgeen in en om die sterkte voorvalt; de tweede op de syri sche aangelegenheden. In beide laat de genoemde bewinds man zich op eene allezins vredelievende wijze uit. Italic. De turijnsche Opinione deelt eene depeche mede, volgens welke de italiaansche vloot voor Gaëta de fransche vloot ver vangen had. De admiraal Persano had die haven in staat van blokkade verklaard en aan de burgers eenen termijn van eeni- ge uren gesteld, binnen welken zij zich uit de stad konden verwijderen. Alle vreemde schepen hadden de haven verla ten. Men geloofde dat het bombardement diugsdag eeneu aanvang zou nemen. De generaal Lamarmora zou naar Berlijn vertrekken met eene zending bij den koning van Pruissen. Volgens berigten uit Rome hadden de Sanfedisten den 18 op nieuw eene manifestatie beproefd, die echter mislukt was. Uit Napels is berigt dat verscheiden duizenden aanhangers der Bourbons onder bevel van den generaal Lonera over ro- meinsch gebied in de napelsehe provinciën doorgedrongen, en bij Tagliacazzo met de italiaansche troepen slaags geraakt waren, die het onderspit hadden gedolven en naar Avezzano waren teruggetrokken. De generaal Sonnaz was met versterkingen derwaarts op gerukt. Het schoonerschip Catharina Elisabeth, gez. T. D. de Rui ter, lag den 19 dezer ter reede van IIull, bestemd naar New castle. Alles wel aan boord. Sedert onze vorige opgave (in het no. dezer courant van 19 dezer) zijn nog op den 22 dezer te Vlissingen binnenge- loopen. als door de vorst verhinderd om hunne bestemming te bereiken: de nederlandsche schooner, Sia Elisabeth, gez. K. Boerhave, groot 148 ton, van Buenos Ayres, met huiden, in de westerhaven, en de amerikaansche driemaster National guardgez. G. Gates, groot 1040 ton, van New-York, met stukgoederen, in de marinehaven, en heden de engelsehe schooner Expert, van Londen, met rijst, alle drie bestemd voor Antwerpen. Gedurende het jaar 18G0 zijn aan de uiterste wacht te Vlis singen ingeklaard 119 schepen, waarvan bestemd naar Vlis singen 42, aismet steenkolen 24, met ballast 4, ledig 1, allen van Engeland, met tanve, van Frankrijk, 1met china clay 1, met oesters 1, met steenkolen en eene hoeveelheid zeep, glas werk, pepermunt, ijzerwerk, brood en bier 10, alle van En geland naar Middelburg 21. als: met steenkolen 5, met rijst 3, met steenkolen en coaks 1, alle van Engelandmet koffij en bal last, van Hamburg, 1 met suiker, koffij. tin, rotting, sigaren, notenmuscaat en eenige onbekende goederen, van Java,'7; met steenkolen en eene geringe hoeveelheid*bier, schoen ma- kerswerk. manufacturen en aardewerk, van Engeland, 4 naar Neuzen 7 en te Zierikzee 2, alle met steenkolen van Engeland; naar Rotterdam 7, alsmet steenkolen van Engeland 4met palmolie, ijzerweik en manufacturenvan Afrika, 1met scheepsbouw en timmerhout, van Riga, 1met tabak en dui gen, van Baltimore, 1; naar Schiedam 2, als: met steenkolen van Engeland 1met rogge, gerst en matten, van Arensburg, 1 naar Dordrecht 1 met scheepsbouw- en timmerhout, van Frederiksliaventerwijl eindelijk 37 bijleggers uit nood en om orders te Vlissingen zijn binnen gevallen. Te zamen alzoo 119 schepen. En uitgeklaard: van Vlissingen 49, als met ballast naar Engeland 35 met gedisteleerd, tabak, sigaren, snuif en thee naar Varel 1met ballast naar Drammen 1inet steenkolen naar Java 1; met ballast naar Riga 1met appelen 1, met liooi 3. met hooi. appelen en ajuin 5, met raapkoek, genever en aardappels, 1alle naar Engeland van Neuzen 10, als: met hooi 2; met en hooi 1, met idem en sparren 2, met ballast 5, alle naar Engeland en van Middelburg 3, alle met ballast naar Engelandalzoo te zamen 62 schepen. In den loop van het zelfde jaar zijn aan de uiterste wachtte Veere ingeklaard 23 schepen, als: met rijst 2, met steenkolen 19, met idem en metselsteen 1, met idem en bier, 1. Allen van Engeland. Alzoo te zamen 23 schepen. En uitgeklaard: van Middelburg 31, als: met ballast naar Batavia 4; met ballast 20, met beenderen en knoken 1. met hooi en oud ijzer 2, met hooi 2, met hooi en ajuin 1. met hooi, aardappelen en appelen 1, allen naar Engeland. Tezamen alzoo 31 schepen. Gedurende het jaar i860 zijn het kanaal van Neuzen opge varen 3*6 zeeschepen, metende 43,449 tonnen, en 2S66 bin nenschepen, niet. 123,236 tonn.; en afgevaren 295 zeesche pen, met. 44,939 tonn.en 2741 binnenschepen, met. 115,846 tonn. In 1859 opgevaren: 275 zeeschepen met. 27,444tonn. en 2296 binnenschepen, met. 10S.954 tonn., en afgevaren 225 zeeschepen, met. 33,752 tonn., en 2190 binnenschepen, met. 101,428 tonnen. In de maand december i860 zijn de verliezen van de vol gende schepen onder nederlandsche vlag bekend geworden Gezonken: Auktjegez. H. Kamphuis, van Leith naar Al- tona, niet steenkolen, in de Noordzee; Grunus, gez. H. Hesse, van Londen naar Fernambuc, metbij kaap St.. Roque; Hiltechina, gez. K. J. Schuring, van Huil naar Bilbao, met steenkolen, op Kentish Knock; Maria, gez.R. H. Voorde wind, van Arasterdam naar Rouaan. met rijst, bij Goeree; Zwaantje Boer, gez. K. R. Pronk, van Antwerpen naar Bil bao, metspoorijzer, beoosten Ostende. Vermist: Catharina Visser,gez. Duif, van Fredrikstad naar Stavoren, met bout; Gesina Murgretha, gez. J. A. Bolhuis, van Amsterdam naar Aalborg, metHendrika Margretha gez. J. J. Korte, van Forth naar Aalborg, metMargretha Catharina, gez. N. J. Stenger, van St. Petersburg naar Ham burg. met...; Theodora Adriana, gez. A. K. Hazewinkel, van Warna naar Londen, met...; 4 Zusters Meijer, gez. IC. W. Kröphocler, van Nerva naar Huil, methout. Afgekeurd te BataviaBieslosch, gez. H. Mugge, van Pas- saroean naar Nederland, met stukgoed.; Ulysses, gez. F. T. A. MÖllinger. Verongelukt: Gysberta "IVilhelmina, gez.PL. Priebee, van Bordeaux naar Bremen, met wijn, bij Schiermonnikoog Jonge Kerst, gez. J. W. Brouwer, op zee verlatenJonge Pie- ter, gez. J. Hamstra, van Amsterdam naar Hamburg, met stukgoed, verlaten, later te Einden binnengebragt; Louis, gez. J. P. Hessels, van Newcastle naar Singapore, met steen kolen, in straat Maclefield. Qraanntarlitcn. Amsterdam 21 januarij. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 43]Lijnolie op zes weken f 32 Prijzen van effecten. Amsterdam 21 januarij. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2^pct. G3J- dito Nationale dito 3 75J dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J 128J- Rusland. Oblig. 179 S/1816 5 102^ Certitic. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 94 dito6 Aand. spoorweg193 J Leening 1S604j 89} Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien 1^ 40-1 dito binnenlandsoli3 471 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 39Jr dito amstcrdamsche5 61-| dito nationale 5 46 dito 1S17/1S522i Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2J 52 Portugal. Obligatien 3 45£ dito nieuwe3 44 Grenada, dito Venezuela, dito2.J- 20J Illinois. dito 7 Mexico. dito3 Londen 21 januarij ten 12 ure. Consols 91 g. Weenen, 21. jan. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 02,70. Parija, 21 jan.(slotpr.) 4} pet. compt. 3 pet. 07,20, Opgave van de op 15 januarij 1861 in de onderstaande en trepots aanwezige hoeveelheden ruwe suiker: Amsterdam 9,S09,381; Rotterdam 5,252,104; Schiedam 372.022(ljDord- recht 120,525; Middelburg 415,050; te zamen 15,9^19,082 pond. De ondergeteekenden berigten met dankbetuiging, dat voor de noodlijdenden door watersnood is ontvangen op den 20 januarij in de Nieuwe kerk voorin, van V. f2,50; van N. N. voor Gelderland en Noordbrabant een vijffranesstuk of f 2,47fvan N. f2,50van B. J. H. f 2,50van B. J. M. f 2,50; van N. N. f 0,50? van M. Z. f 1van N. N. voov Gelderland f 5van N. N. met de bede vervat Num. 6 vers 2426 f3,50; van N. N. weinig maar uit een medelijdend hart f 0,02van wed. M. N. f 1 van V. M. f 0,26£ benevens eenige duitsche munten een zilveren oorring; van N. N. f 1in die zelfde kerk nam. of a\onil uit een klein gezin f 4; van N. N. veel kleintjes maakt groot f 1van eene gelukkige Maria f 0,5 0; van N. N. algem. watersnood f 2.50van N. N. algem. com missie 20 januarij. f 5; in de Oostkerk nam. van B. N. M. een coup. 2£ pet. werk. schuld f 2.471; van K. E. S. f 5; in de Koorkerk van N. N. muntbiljet no. 283 f 10; in de Luther- sche kerk van D. D. f 2,50; dat daarenboven is ontvangen. Bij den heer It. W. van Lijndenvan den heer Vader te Wissekerke, bedrag eener aldaar gehouden collecte f 124,29; van den heer burgemeester van Ileinkenszaud en voorzitter der commissie aldaar, Mr. C. van Citters, f S00, waarvan f 530,45 uit Ileinkenszaud en f269,55 uit 's Gravepolder, zijnde daar onder begrepen f4,25 van de kindern in de openbare sehool aldaar, terwijl daarenboven f 100 reeds vroeger naar Gelder land is verzonden; van den zelfden voorzitter der commissie te Heinkenszand f 100, waarvan f28,75 uit Heinkenszand en f71,25 uit de collecte te's Heerenhoek gecollecteerd in de nieuwe kerk 22 jan., is weinig maar uit een goed hart f 0,25; dito van N.N., watersnood, f 10; voor loten in de damesloterij te Arnhem f 80; terwijl daarenboven door denbavon E. Peeri,

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3