Cuiirnlanhsfljr lijbingm. mei; scène uit de opera Nebucadnezav, Verdi; Huwelijkszang van de Brouwere van Steeland; roarseh van E. Bekker, ouver ture Bechstein; fragment uit het drama Joan Woutersz., Schimmel; entr'acte, muziek, Eisner; Abdelkader, van B. ter Haar; entr'acte, muziek. Eisner; de schipbreuk van terwijl ten slotte een der leden eenige door hem vervaardigde dichtregelen voordroeg, ten dank aan het publiek. De opvoe ring gaf algemeen genoegen, terwijl ook de heer Eisner lof inoogstte door de gepaste keuze der afwisselende of geleidende muziek, het laatste wel bijzonder bij Het kerkportael, waar de nabootsing van het kerkmuziek een imposante indruk maakte. En de kritiek, ja, zij zonde, als altijd, te maken zijn ik onthoud mij er van, om het doel. De uitslag was zeer gunstig, daar de zuivere opbrengst ruirn f 241 is geweest. Met genoegen vernam ik, dat het gezelschap niet vreemd aan het denkbeeld is, later nog eene opvoering voor onze armen te geven; voor dat geval hopen wij, dat men ten res- pecte der sprekers en der dames nog minder zal rooken; dat de commissarissen van orde nog beter zullen handhaven den maatregel dat het publiek bij de voordragt der muziekale gedeelten, vooral bij de solo's, eene grootere stilte in acht neme, terwijl ook, indien dit kan, het te wenschen is dat de contrabas in het vervolg op eene der vleugels geplaatst worde, daar het, nu hij in het centrum stond, voor het oog hinder lijk was. In de verschillende bussen bleek donderdag avond te zijn f 142,73, terwijl in de gemeente Noordgouwe f 55,35 is inge zameld en bij onze commissie overgestort. Een groot gedeelte dier gelden is onmiddellijk overgemaakt aan heeren gedepu teerde staten van Gelderland, de commissie in 's Hertogen bosch en die in Gorinchem. Maar ik sprak van veelzijdig genot, en had daarbij op het oog het tweede dames-concert door de vereeniging Tot oefe ning en vermaak, met medewerking der zangvereeniging, op dingsdag haren leden aangeboden. ProgrammaSeptuor van Beethoven op. 20; adagio en allegro b. Andante; Eantaisie et variations, opera Guillaume Tell, van llossini, door C. Döhler, op. 28; an die Sterne, lied voor baryton met violon cel en piano-begeleiding, van H. Proch; premier concert pour violon. accompagnement de piano, C. de Beriot, op. 1G; in de tweede afdeeling Elia op Horeb, door Frans Coenen, uitge voerd door de zangvereeniging. Ook hier treed ik in geene beoordeeling, maar herhaal alleen dat allen, zoo wel solisten als orchëst en koor, er in geslaagd zijn het publiek een genot vollen avond te verschaffen. Heden avond is er kinder-concert. Door den heer P. Regout, oud lid van de eerste kamer der staten generaal en fabriekant in kristal en aardewerk te Maas tricht, is op nieuw in het üchtgegeven een boekwerk-getiteld De bezwaren van handel en nijverheid tegen het wetsontwerp tot herziening van liet tarief van in-, uit- en doorvoer. Daarin zijn, behalve de adressen, onlangs tegen het nieuwe wetsont werp van onderscheidene kanten ingezonden, ook verzameld de bedenkingen welke men tegen de vroegere voord ragt heeft uiteengezet- Het weekblad De verbroedering, hetwelk sedert eenigeti tijd le Brussel in de hollandsche taal verschijnt en zich ten taak heeft gesteld de behartiging der belangen van Noord- en Zuid-Nederland, is reeds spoedig opgevolgd door een thans te Gent uitgegeven wordend weekblad in de fransche taal, ge titeld: Correspondance Ilollando-belge, hetwelk zich, blijkens zijn eerste no. mede voorneemt om zich bepaaldelijk te wijen aan het bespreken van alle zedelijke en sloifelijke belangen van Nederland en Belgie. Volgens berigten, waarop >nen grond heeft te kunnen staat maken, zijn de werkzaamheden aan den aan te leggen spoor weg tusschen Maastricht en Luik. na een arbeid van naauw- lijks li maanden, aanmerkelijk gevorderd. Opliet belgisch gedeelte zijn de kunstwerken bijna voltooid. liet neder- landseh gedeelte van Mouland naar Maastricht is nietminder gevorderd, zoodat men alle reden heeft om te vertrouwen, dat voor het einde van dit jaar Nederland met Luik door een spoorweg verbonden zijn. Het is niet noodig te doen opmer ken, van hoeveel belang dit middel van verbinding voor han del en nijverheid zal zijn. In de dagen die wij thans beleven, heeft zich de behoefte te dien opzigte vooral niet minder doen gevoelen. {Ned. Sloomp.) De heer Desdéri, phoiograaf te Parijs, is voor eenigen tijd begonnen met het vervaardigen van portret-visitekaarten, die zooveel opgang hebben gemaakt, dat zij thans reeds in veler handen zijn. Een gunstig bekend photograaf te 'sGraven- hage, de heer Verveer, is op het gelukkig denkbeeld gekomen om in dien zelfden vorm eene reeks portretten te vervaardi gen van Nederlanders, die door hunne talenten naam hebben verworven. De portretten van v. d. Bergh, Mw. Bosboom- Toussaint, Cremer, ten Kate, Withuis, v. Zeggelen, Mw. Offermans van Hove, van Bisschop, David Bles, Bosboom Louis Meijer, Schelfhout, S. Verveer, van der Does, Mar tin Lazare, Lubeck en Verhuist hebben reeds liet licht ge zien en mogen als welgeslaagde proeven worden beschouwd. De heer Verveer zal den bezitters van photograpliisclie al bums ongetwijfeld eene dienst doen, door zijne verzameling met de portretten van andere beroemde landgenooten aan te vullen. Algemhandelsblad.) In de zaak van den voormaligen, thans voortvlugtigen ont vanger der domeinen te 's Hertogenbosch, die te Namen in Belgie is gearresteerd, zullen naar men zegt, niet minder dan 328 getuigen worden gehoord. Aan de Amsterdamsclie courant wordt uit Arnhem geschre ven, dat op last van liooger hand eene regterlijke vervolging moet worden ingesteld tegen den heer F. baron v. B., terzake het door hem op den 2 dezer, onder Oosterbeek gehouden duel met den luitenant der dragonders F. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergund aan Zr. Ms. adjudant generaal, den gepensioneerden luitenant-generaal H. F. C. baron Forst- ner van Dambenoy, het aannemen der ridderorde van den Witten Adelaar van Rusland, en aan jhr. L. van Bronkliorst, gepensioneerd luitenant-kolonel titulair, der kommandeurs- orde le klasse van Adolf van Nassau, met de zwaarden. leger. Op pensioen gesteld den generaal-majoor J. M. Engelberts, directeur in de 2e artillerie-directie, op verzoek ad f2400; de majoors C. König en A. M. van Dort, maga zijnmeesters der artillerie van de le klasse te Dordrecht en te Gorinchem ad f1300, en den kapitein W. H. van Hoogen- huijze, idem 2e klasse te Nijmegen, ad f 10S0. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot gen.- maj. en directeur in de tweede art.-directie, den kol. C. A. G. Stenerwald, directeur der art.-stapel- en constructie-maga zijnen tot directeur der art.- stapel-en constructie-magazij nen, den luit.-kol. J. W. Blanken, thans kommandant van het 2e reg. vest.-art.lot luit.-kol. inspecteur der draagbare wapenen, den maj. L. E. Werner, van het reg. veld-art.tot maj. en magazijnm. der art. van de le kl., den kapit. J. Ubbens, magazijnm. der art. van de 2e kl. te Vlissingen; tot maj. en magazijnm. der art. der lekl. te Dordrecht, den kapit. der le kl. C. S. N. van Gennep, van het 3e reg. vest.-art.tot kapit. en magazijnm. der art. Aor 2e kl. te Nijmegen, den kapit. der le kl. C. J. In de Beton, van het le reg. vest.-art.; tot kapit. en magazijnm. der art. der 2e kl. te Gorinchem, den len luit. G. Zweers, magazijnm. der art. der 3e kl. te Brielle tot kapit. den len luit. N. van der Horst, magazijnm. der art. van de 2e kl., werkzaam bij het departement van oorlog, in welke betrekking hij gehandhaafd blijft, bij het le reg. vest.- art., tot kapit. van de 3e lcl. (naar ouderdom van rang), de le luits. H. W. de Quartel, van het korps en J. Stadnitski, van het 3e reg. vest.-art.bij het 2e reg. vest.-art., tot kom mandant van liet korps, den luit.-kol. J. A. le Clercq, thans inspecteur der draagbare wapenen, van welke betrekking hij tevens eervol wordt ontheven tot maj., den kapit. der le kl. W.F.P.II. vanWassenaer St.Pancras,van het 3e reg.vest.-art.; bij het 3e reg. vest.-art.. tot kapit. van de 3e kl. (naar ouder dom van rang,) den len luit. W. C. van Haeften, van den staf van het wapen, adjudant van dengouverneur der Koninklijke militaire akademie. In zijnen rang en betrekking verplaatst naar Brielle de le luit. T. G. ter Haar, magazijnm. der art. van de 3e kl. bij de art.-stapel- en constructie-magazijnen. Overgeplaatst bij de inf. in Oost Indie de 2e luit. F. C. Bur gers, van het 2e reg. inf. Hei'k- en sclioolnieuws. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Baarland, is beroepen de kandidaat K. J. Neuraan, ter vervanging van den heer P. Hoffman, vertrokken naar Scher pen isse. ^Marine en leger. Het getal militairen, dat dit jaar tot aanvulling van onze landmagt in Nederlandsch Indie za! worden uitgezonden, is door Z. M. op 1500 man bepaald. BJurgerlijke stand. Vlissingen, van 12 tot 19 januarij. Gehuwd: L.P.F. Beije, jm.20 j. metF.T.Corvelijn, jd.20j. Bevallen: A. C. Pronk geb. van Weerdenburg, d. C. J. Mouthaau geb. Wemelink Entink, z. M. A. V. Meijers geb. van Vrede, z. A. Houbaer geb. Calon.z. J. C. Wanst geb. Akkers, z. S. Brakelé geb. Bostelaar, d. G.Berger geb.Bolk, z. A. C. Odems geb. van der Steen. d. J. M. Rumpft' geb. van Verre, z. M. C. de Bie geb. Balmakers, z. Overleden W. Jasperse, z. 4 j. F. J. Lute, z. 4j. N. Stra- ver, jd. 19 j. J. Lagaav, weduwn. van S. J. Hoogvliet, SOj. J. de Kok, man van J. Ouwerkerk, 38 j. A. Cracou, z. S w. J. J. Bouverie, wed. C. Vlamink, 73 j. L. Jilleba, z. 5 j. E. Minderhout, z. 13 m. F. Buys, weduwn. van P. v. Sluys, 82 j. Goes, van 12 tot 19 januarij. Bevallen: C. Mange geb. Steenbakker, d. J. E. Reijnierse geb, de Wit, z. M. Bruggeuian geb. Nonnekes, z. E. Janse van Noordwijk geb. Remijn, d. D. Addies geb. Ubrechtse, z. J. P. Dobbelaere geb. Boddingius, z. W. de Buck geb. Ka- relse, z. C. Gerritse geb. de Laat, z. J. van Oosten geb. Vleugel, d. J. E. Walrave geb. Geers, z. J. Hengstmengel geb. van Put. z. A. le Clercqgeb. v. d. Weert, z. (leven!.) Overleden: F. C. Baarens, man van C. G. van Baaren, 54 j. L. Hoore, z. G w. C. van der Mark, man van C. de Heer 67 jaren. Zierikzee, van 12 tot 19 januarij. Bevallen K. de Kok geb. Fokker, z. P. van der Ploeg geb. Lucas, d. M. Keuters geb. Bil, d. OverledenL. Keeleman, z. 9 weken. VcrkoopSngen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen verkocht een huis en erve, zijnde het koffijhuis De eendragt, staande en gelegen op de groote Markt aldaar, wijk C no. 75, voor f2205, en voorde losse goederen f 60, Thernsomelers4an«l. 21 jan. 's av. 11 u. 36 gr. 22 's morg. 7 u. 36'smidd. 1 u. 38 gr. 'sav. 11 u. 34gr. 23 's morg. 7 u. 33 'smidd. 1 u. 36 Amerika. Volgens berigten uit Washington van den S dezer had liet gouvernement eenige kleine detachementen troepen naar het zuiden gezonden. De heer Thompson, minister van binnen- landschc zaken, had zijn ontslag genomen, omdat verster kingen voor de eedgenootscliappclijke bezetting van het fort Sumpter bij Charleston afgezonden waren. In de laatstge noemde plaats hegrschte groote ongerustheid. De militie aldaar had gescholen op de stoombooten, die aan den majoor Anderson in fort Sumpter'versterkingen wilden brengen, en die daardoor belet waren geworden troepen te ontschepen. Van New-York waren oorlogsstoombooicn naar Charleston gezonden. De conventie van den staat Mississippi had het besluit genomen om zich onmiddellijk van de unie af te schei den. Ook te New-Orleans was dergelijk besluit genomen. Bij eene boodschap aan het congres had de president Buchanan als middel van verzoening voorgeslagen het zoo genaamde compromis van Missouri te herstellen. Berigten uit Mexico melden dat Miramon eene volslagen nederlaag geleden heeft en gevlugtis. De liberalen hadden de hoofdstad bezet. Engeland. Londen 19 januarij. Men zegt dat de regering voornemens is bij het einde van het loopentl dienstjaar, belangrijke ver minderingen in de legerorganisatie te bewerkstelligen en hare begrooting daarnaar in te rigten. De bijzonderheden van het plan zijn nog niet bekend, maar waarschijnlijk zullen de zeer kostbare depóts-bataillons verminderd worden, waar-, mede bij de indische depots reeds een aanvang is gemaakt welke reeds op de helft verminderd zijn. The limes is zeer ontevreden over het traktaat dat Rus land niet China gesloten heeft. Daarin toch is o. a. bepaald, dat de russische onderdanen op de grenzen van hethemelsche rijk handel mogen drijven, zonder tot betaling van regten verpligt te zijn, en voorts dat de russische handelaren in ge heel China mogen reizen zonder paspoort en onder bescher ming der russische wetten. Rusland heeft, dus zegt The times, meer gekregen dan wij die 12 mihioen pond sterling voor oor logskosten aangewend hebben. Het blad dringt ten slotte er op aan dat Engeland ten zijnen gunste de clausule inroept van behandeling op den voet der meest begunstigde natiën. In weerwil van hetgeen gedaan wordt om den nood der geringe klasse te lenigen, kan men haar geen toereikend werk verschatten. De werkhuizen en andere armeninrigtingen wor den als liet ware bestormd, doch die inrigtingen kunnen on mogelijk allen bevatten. Van daar ontevredenheid en mis noegen, en honderde arme menschen trekken de stralen al bedelende door. Dingsdag avond werden eenige bakkerswin kelsin de nabijheid van Whitechapel door eene bende van 30 a 40 personen van al het zich daarin bevindend brood ge plunderd. Woensdag avond nam de zaak een dreigender aanzien en er werden zelfs gewelddadigheden gepleegd. In den namiddag, hoe weet men niet, werd het bekend, dat de dok-arbeiders voornemens waren in massa Whitechapel te bezoeken, zoodra liet zou beginnen te schemeren eu dat een aanval zou worden gedaan op al de magazijnen en winkels van eetwaren. Dientengevolge werden bijna al de winkels van het East-End gesloten, een voorzorg, welke bleek zeer noodig geweest te zijn. Want tusschen 7 en 9 ure verzamel den zich duizenden in de voornaamste straten en begaven zich in massa van straat tot straat. Op verscheidene bakkerswin kels en restauratien werd een aanval gedaan en alles wat maar eetbaar was weggenomen. Gelijk altijd bij dergelijke gele genheden, voegde zich een groot aantal dieven en ander ge spuis bij deze menigte. De policie te paard van het district was ter plaatse, doch kon tegen zulk eene massa volks niets uitrigten. Buitsclilaml. Weenen 20 januarij. De Wiener Zeitung maakt een keizer lijk besluit van den 18 dezer bekend, waarbij het aangaan eener nieuwe leening wordt bevolen. Deze leening zal 30 millioen groot zijn, 5 pet. rente dragen en tot den koers van 88 pet. worden uitgegeven. Zij moet strekken tot anticipatie op de belastingen. De schuldbrieven

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2