MIDDELBURGSCHE COÜ Donderdag 1861. N* 11. 24 Januarij. Deze coarant verschijnt des dingsclags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzebumg van adverteatien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes rebels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond £5innmlanösd)e tijhingm. Middelburg 23 januarij. De telegraaf is nog voortdurend defect en zal dat vooreerst wel blijven, want zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er een gebrek aan den kabel in de Ooster-Schelde. Vóór dat de ri vier van ijs bevrijd en de vaart weder hersteld is, valt er dus aan geen herstel te denken. Intusschen doet deze langdurige storing dubbel de behoefte gevoelen aan eene tweede lijn. Van onderscheidene zijden is daarop bij herhaling aangedron gen. De verzoekschriften van de kamer van koophandel zijn tot nog toe zonder gevolg eri bedriegen wij ons niet zonder antwoord gebleven. Hetgeen door den minister van binnenlandsche zaken onlangs in de tweede kamer is gezegd, is mede weinig bevredigend. Immers op het, bij de behande ling der staatsbegrooting. door den beer van Eek uitgedrukt verlangen, dat de verbinding met Zeeland mogt worden ver beterd, werd door den minister (volgens het bijblad) het vol gende geantwoord „Degehchte spreker uit Middelburg heeft gewaagd van eene nadere verbinding met Zeeland. Ik meen dat, wanneer de regering zal zijn overgegaan tot den aanleg van de lijn naar Brouwershaven, ook waarschijnlijk eene verbinding van Brouwershaven met Zitfrikzee daarvan het gevolg zal zijn. Maar indien ik de redenering wel heb gevat, dan zal daarvan het gevolg moeten zijn dat de lijn worde doorgetrokken van Zierikzee over Noord-Beveland naar Walcheren. Indien dat de meening van het geachte lid mogt zijn en ik heb het zoo opgevat omdat het denkbeeld reeds dikwijls is besproken dan zou ik die onvoorwaardelijke toezegging niet kunnen ge ven. Die lijn zou toch uiterst kostbaar zijn, omdat op twee plaatsen de Schelde moet worden overgetrokken." Deze verklaring geeft zeker weinig hoop dat er aan de ver langde doortrekking der lijn van Middelburg naar Zierikzee zal worden gevolg gegeven; maar er blijft nog een andere weg over: eene verbinding namelijk tusschen Goes en Neu zen. Daartoe zou men slechts op eene plaats de rivier moeten passeren, en niet alleen Middelburg en Goes, maar ook het voormalig vijfde district zouden aanmerkelijk gebaat worden. Die verbinding zou, naar het ons voorkomt, wel niet in alle opzigten de voordeelen opleveren die men van de lijn over Zierikzee zou mogen verwachten, daar men dan toch van den kabel in het Sloe afhankelijk blijft, maar welligt zou door mindere kostbaarheid de verwezenlijking spoediger kunnen worden te gemoet gezien. Het is zeer wenschelijk dat deze zaak in ernstige overweging korae, en dat het blijken zal dat zoodanige verbinding niet al te groote kosten veroorzaakt, in verhouding van hetgeen de zeeuwsche lijnen opbrengen. Het gebruik dat van den telegraaf gemaakt wordt, is ten minste hier niet onbeduidend, en ongetwijfeld zal bet aanmerkelijk toenemen wanneer op eene geregelde vervulling van de dienst beter kan worden staat gemaakt. Wij willen hopen dat het gebrekkige van den tegenwoordigen toestand, dat juist nu zich zoo duidelijk openbaart, tot eenige verbetering, welke dan ook, zal aanleiding geven. De arrondissements regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de voor acht dagen behandelde zaak tegen den heer D. Uyttenhooven, wethouder, ambtenaar van den burgerlij ken stand te Vlissingen. Bij haar vonnis heeft de regtbank aangenomen dat, al wat in registers van den burgerlijken stand doorgehaald wordt, moet worden goedgekeurd en geteekend, en dat de gepleegde feiten daarstellen het als ambtenaar van den burgerlijken stand door uitkrabbing en overschrijving, zonder goedkeu ring, doen van doorhaling in acten. De geringheid der niet goedgekeurde doorhaling van de tweede, en de uiterste ge ringheid van die in de derde acte, geven echter grond om den gedaagde wegens die feiten in geene boete te yeroordeelen, zoodat hij alleen ter zake van de eerste der drie overtredingen in eene geldboete van f 3 en de kosten is veroordeeld. Wanneer Middelburgs ingezetenen in het Handels- en ef fectenblad lezen dat er hier eene schaalcollecte, ten behoeve der slagtoffers van den watersnood, is gehouden en dat die f 10,700 heeft opgebragt, zal het hun zeker bevreemden dat de inzamelaars hunne woning zijn voorbij gegaan, en dat zij van eene zoo belangrijke som nergens eene verantwoording hebben aangetroffen. Wij moeten daarom tot opheldering zeggen, dat die collecte niet hier maar te 's Hage heeft plaats gehad, zoo als door ons, eenige dagen geleden, is medegedeeld. Had de redactie van het Handels- en effectenblad onze haagsche correspondentie in haar geheel overgenomen, zij zou bare lezers eene verwarring bespaard hebben; zij vond het ech ter beter haar te versnipperen en een gedeelte met vermel ding der bron, een ander gedeelte als uit Middelburg geschre ven, over te nemen. De bijvoeging van een mysterieus teeken maakt dan den schijn van particulier berigt volkomen. Zulke handelwijzen zijn voor ee n zoo groot blad wel wat kleingees tig. Zij komen echter herhaaldelijk voor, maar wij hebben geen lust telkens op de verminking onzer berigten te wijzen een enkele maal zijn wij dat verpligt. Flaters van dien aard in de Nieuwe rotterdamsche courant hebben wij meermalen aan getoond. Wij vernemen dat de stoomboot tusschen Vlissingen en Breskens, gisteren en heden de aangekondigde reis heeft uit gevoerd. Op beide dagen zijn een vrij groot getal passagiers en goederen vervoerd. Verder berigt men ons heden namiddag ten 1 ure uit VlissingenGisteren en eergisteren was hierop de rcede geen ijs te zien, alleen tegen laag water komt er een weiaig van boven af, doch dit is met den eersten vloed al opgeruimd, zoo dat de gemeenschap met de zee volkomen onbelemmerd is. Bij de vermelding in ons vorig nommer, dat de overtogt van de Ooster-Schelde bij Bath door eenige voetgangers in twee ureu is geschied, is de opmerking gevoegd dat die togt alzoo met groote bezwaren gepaard gaat. De aandachtige le zer zal reeds dadelijk aan eene drukfout gedacht hebben er moest staan „met geen groote bezwaren." De rivierberigten, in de Nederlandsche staatscourant van gisteren opgenomen, van 20 en 21 dezer geven geene bijzonde re verandering in den stand van het water aan. Trouwens was het ijs toen nog meerendeels vast, hoewel in sterkte afnemende. De doorbraken, in den weteringswal te Herpen en in den Huisselingschen dam (Noordbrabant) ontstaan, waren be reids tot boven water gedigt, en men hield zich onledig die digting op aanwijzing van den te Grave gestat ioneerden inge nieur de Kruyff verder, zoo goed en zoo veel mogelijk, voort te zetten. Naar wij vernemen, bedraagt de door de ekwipagien van de te Vlissingen gestationneerde oorlogschepen, ten behoeve der noodlijdenden bij den watersnood afgestane soldij, waar van in een vroeger nommer dezer courant is melding ge maakt, omstreeks f700, zoodat alsnu door het personeel der marine aldaar, in het geheel is bijgedragen ruim f 1000. Het bedrag van de collecte, door de leden van het gemeen tebestuur bij de ingezetenen te Vlissingen gedaan voor het zelfde doel, heeft ruim f1070 opgebragt. Het leydselie studentenkorps heeft besloten de gewone serenades op den aanstaanden Dies natalis niet aan te bieden en de daarvoor bestemde gelden beschikbaar te houden voor de noodlijdenden door den watervloed. De Nieuwe rotterdamsche courant meldt dat door het korps onder-officieren der koninklijke militaire akademie te Breda, een adres aan Z. M. den koning is ingediend, waarin zij verzoeken dat het Z. M. behagen moge, doortusschen- komst van den minister van oorlog en die der commissie van beheer van het onder-officiers-pensioenfonds, aan de onder officieren van het leger, deelgeregtigden in het gezegd fonds, eene uitnoodiging te doen rondgaan, om hunne toestemming te verleenen, dat uit dit fonds, 't welk in een zeer bloeijenden toestand verkeert, eene som van f 25,000, meer of minder, worde uitgekeerd, om te dienen tot ondersteuning der nood lijdenden, ten gevolge van den jongsten watersnood. Naar men uit Antwerpen meldt, is aldaar bij het neder landsche consulaat-generaal reeds voor omstreeks 22,000 fr. gestort of ingeschreven, ten behoeve der noodlijdenden ten gevolge van den watersnood in sommige nederlandsche pro vinciën. Men schrijft ons uit Zierikzee, 19 dezer De afgeloopene week was hier op verschillende wijzen ge notvol. In de eerste plaats kwam natuurlijk de weldadigheid; naar aanleiding der treurige berigten nopens den watersnood, besloten eenige invloedrijke heeren. de notabele ingezetenen tegen maandag 14 dezer in de concertzaal bijeen te roepen ten einde eene commissie te benoemen tot het inzamelen van gelden; aan die oproeping gaven velen gehoor. Het denk beeld eener commissie vond dadelijk ingang, en de heeren oproepers werden tot commissie benoemd. Het waren dt lieeren mr.B.C.Cau, mr. van der Lek de Clercq, Gordon Span- daw, jhr. W. M. H. de Jonge. jlir. van den Santheuvel, dr. J. K. de Bruine, J. A. van der Halen en D. Q. Mulock Houwer, terwijl op hun voorstel daarbij werden benoemd de heeren F. J. van Oppen, J. Specht en A. A. Mes. Des middags bega ven zij zich aan de huizen der inwoners, en des avonds had den zij reeds f 986,70 ingezameld, terwijl den volgenden dag nog f69,60 ontvangen werd. Bovendien had elk lid aan zijn huis eene bus geplaatst, terwijl ook bussen in de koffijhuizen en uitspanningen werden geplaatst; ook schreef de commis sie aan de heeren burgemeesters en predikanten ten platten lande (Schouwen en Duiveland), ten einde zich des verkie zende in verbinding te stellen. Hebben de leden der commis sie zich allen vele moeiten gegevenhet belanglooze gedrag van den heer van Oppen verdient bijzonderen lof. Bij gele genheid van den marktdag wordt zijn koffijhuis druk bezocht; deze donderdag nu, weigerde bij eenig geld aan te nemen voor de gemaakte verteringen, maar verzocht dat men het bedrag van het bestelde of meer, in de bus zoude storten. Zijn doel was edel, hetgeen hij er zelf aan te koste legde, niet gering. Treurig is het echter te moeten zeggen, dat de uitslag verre van gunstig wasde opbrengst der bus was betrekkelijk ge ring; ja enkelen toonden zich zelf gebelgd, dat zij op die manier gedwongen zouden worden iets te geven, anderen vonden het heerlijk iets te kunnen gebruiken zonder te be hoeven betalen, enfin zoo zijn er. De weidenkenden hebben echter de pogingen van den heer van Oppen op prijs gesteld. Intusschen verdient ook vermelding het denkbeeld van het liier gevestigde gezelschap E. N. Z, Iv., waarvan de leden zich op uiterlijke welsprekendheid toeleggen. Op voorstel van twee hunner besloten zij gisteren avond in de concertzaal eene open bare voordragt te geven, waarbij het muzijkgezelschap onder directie van den heer C. Eisner, bereidwilligzijne medewer king toezegde. Eene ruime inteekening toonde, dat het denk beeld de sympathie van het publiek mogt ondervinden. Vóór het bestemde uur was de concertzaal letterlijk gevuld. Aan genaam rustte het oog op het voorscherm, waar door den heer A. J. Wanrink. zeer netjes de letters van de spreuk des gezel- scbaps E. N. Z. Iv., en in een middenstuk met toepasselijke attributen een boek (Cats werken) rustende op een rol papier, die in het ontvouwen gedeelte de namen Helmers, Vondel, Tollens en Bilderdijk liet lezen, geschilderd waren, terwijl als draperie de nationale kleuren waren aangebragt. Het pro gramma was: ouverture van C. Eisner; Bij hetkerkportael van van Beers; entr'acte, muziek, Eisner; graaf Struensee, Schim-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1