missie ter beoordeeling gezonden. Omdat de rigting des wegs, volgens dat ontwerp, voor een gedeelte zal kunnen worden gevolgd, en omdat het met veel zorg en uitvoering is opge maakt, en dus dienstig zal kunnen zijn bij het opmaken van ontwerpen van den staatsspoorweg tusschen de beide plaat sen, zoo heeft zij voorgesteld, die stukken tegen hunne door hare ingenieurs geschatte waarde over te nemen. De beslis sing van het bestuur der bank is nog niet bekend. Het Algemeen handelsblad wijt eenige uitvoerige artikels aan het betoog dat de inzigten van den heer Cornets de Groot, den nieuw benoemden minister van koloniën, geheel overeen komen met die der zoogenaamde koloniale oppositie. De vroegere geschriften van den heer de Groot, tot dat einde met zorg nagegaan, toonen aan dat zijne rigting niet alleen lijn- regt overstaat tegen elke reactie, maar dat hij een voorstander is van de medewerking, tusschenkomst en controle der verte genwoordiging. Uit een overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over het jaar i860, in vergelijking gebragt met de raming van dat jaar en de opbrengst over 1859, blijkt dat ontvangen is f 58,029,560,50, zijnde f 1,110,251,50 boven de raming en f 1,234,554,54 meer dan in het vorige jaar. Op last der prinsen van het huis Orleans is ter beschikking van de commissie voor het te Dordrecht op te rigten stand beeld voor Ary Scheffer, gesteld de som van 100 p.st. f1200) Hoe innig Scheffer in zijn leven aan deze familie in voor- en tegenspoed gehecht was, is genoegzaam bekend. Uit Petersburg wordt berigt, dat de nederlandsche gezant bij het russische hof, baron J. C. Gevers, voor eenige dagen een feest heeft gegeven ter eere van mevr. Ristori. Aan tafel bevonden zich de gezanten van Frankrijk, Engeland, Spanje, graaf Nesselrode, baron Stieglitz en zeer vele andere aanzien lijke'personen. Bij die gelegenheid heeft baron Gevers, na mens zijnen souverein, aan meyr. Ristori de groote gouden medaille ter hand gesteld, als een blijk van den prijs waarop de koning, zijn meester, de verdiensten der begaafde treur spelspeelster stelt. Nog wordt uit de russische hoofdstad ge meld. dat dezer dagen op godsdienstige wijze de bevrijding des lands Tan de franschen als naar gewoonte werd gevierd. Amsterdcourant.) Door den gemeenteraad van Rotterdam is andermaal een voorstel, thans uitgegaan van vier zijner leden en strekkende om een subsidie van f3000 te geven aan de aldaar bestaande vereeniging tot oprigting van een hollandsch tooneelgezel- schap en opera, met 17 tegen 8 stemmen verworpen. De centrale commissie voor bet oprigten eener sterrewacht te Levden heeft bekend gemaakt, dat zij het daarvoor bij haar ingekomen bedrag van f 25,708 in 's rijks schatkist ge stort heeft. Bij de jongste schaatsenhardrijdevij te Ilarlingen werd de baan van 160 ellen in 13 seconden afgelegd, zoo dat een goed schaatsenrijder gemakkelijk eenigentijd een spoortrein op sommige eugelsche banen zou kunnen bijhouden, terwijl hij de hollandsche treinen nog achter zich zou laten. Benoemingen ca besluiten. posterijen. Ontslagen de directeur van het postkantoor te Ylissingen, P. D. A. Schouten, en in zijne jilaats benoemd de heer B. H. Esser, thans te Sneek. geneeskundige dienst. Overgeplaatst bij de genees kundige dienst der landmagt in Nederland, de officier van gezondheid 3e klasse S. P. van Wezel, bestemd voor die dienst in Oost In die. ministeriele departementen. Benoemd tot secretaris generaal, heiast met het bestuur van het bureau secretariaat, bij het departement van oorlog, de referendaris mr. O. W. Stavenisse de Brauw. kabinet des konings. Benoemd tot hoofdcommies, de commies J. W. C. Amiabel. ridderorden. Yergund aan de heeren P. J. A. Kervel en G. L. Dorrepaal, consuls van Belgie, respectievelijk te Soerabaija en te Samarang, het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der Leopoldsorde van Belgie. Benoemd in de orde van de Eikenkroon, tot kommandeur de kolonel G. H. G. Steuerwald, directeur van de artillerie-, stapel- en constructie magazijnen en tot ridders de le luite nants E. K. J. Verkouteren van het regement grenadiers en jagers, en S. J. van Iluguenin, van het le regement dragon ders, en de heer C. S. H. Boers, commies bij het kabinet des konings. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Polderdijk, als lid der commissie van toezigt over de keersluis in het Amemuidscbe kanaal. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den hier te lande aanwezigen majoor der infanterie van het leger in Ne- derlandsch Indie, J. G. R. Molenaar, en aan den kapitein J. II. A. Pommée. Marine en leger. Luidens een bij het departement van marine ontvangen rapport van den luitenant ter zee der le klasse jhr. II. P. de Koek, kommanderende Z. M. schroefstoomschip Retell, op reis naar Oost Indie, is die bevelhebber in de gelegenheid ge weest in den voormiddag van den 4 december 11. in den Noord- A tlantischen oceaan,op de hoogte van Portugal, de bemanning te redden van den zweedschen schooner Freja, gezagvoerder C. G. Lundgren, geladen met steenkolen en bestemd naar Venetie. De schooner had in den storm van den vorigen dag zijn voortuig verlorende zee spoelde over het dek, had de luiken weggeslagen en het water was bij de lading gedrongen, zooda nig dat, ofschoon men 24 uren had gepompt, men ieder oogenblik vreesde te zinken. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden morgen is aan 's rijks werf te Vlissingen in het openbaar aanbesteed Het daarstellen van ijzeren overdekkingskappen over de drijvende batterij „de Draak" en de korvet „Prins Maurits der Nederlanden" metgedeeltelijke bijlevering van materia len; aangenomen door A. Monjé, voor f 2230. Den 18 dezer is te Wolfaartsdijk in het openbaar aanbe steed het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe kerk, hetgeen is aangenomen door den minsten inschrijver, den heer Willems te Middelburg, voor f32,360. De daarop volgende inschrijving was f33,000. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1861 Wind. ZO.t.O. O. NO. O. t. N. Nw.t.W Oost. z. zw. 758.6 765.3 767-7 768.6 770.9 761 3.36'O.O Laagste temporat, en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. Theranometerstand. bewolkt. betr. bewolkt. helder heijig. helder. dampig. betrokken. heijig. 18 jan. 's av. 11 u. 32 gr. 19 'smorg. 7 u. 30'smidd. 1 u. 34 gr. 'sav.Gu. gr. 's av. 11 u. 32 20 's morg. 7 u, 33 's rnidd. 1 u. 35 's av. 6 u. 's av. 11 u. 34 21 's morg. 7 u. 34 'smidd. lu. 37 's av. 6 u. 37 Staten generaal. Van regeringswege is bij de tweede kamer der staten-gene- vaal ingediend een ontwerp van wet, houdende verandering van sommige bepalingen der wet van October 1843. wat betreft het zegelregtop het handelspapier. In het eerste art. dezer voordragt wordt bepaald, dat alle prima, secunda en verdere wisselbrieven, orderbriefjes of pro messen aan order, assignatien. bank, of ander papier aan toonder, credietbricven ten behoeve van toonder, of van. een genoemd persoon, en bij endossement verhandelbaar, ofander handelspapier, alsmede de duplicaten of kopijen van al deze stukken, onderworpen zijn aan een vast regt. Dit regt zou bedragen, in geval het stuk betaalbaar is op zigt, of ten langste acht dagen na de dagteekening, vijf cents, wanneer het bedrag f 15U niet te boven gaat, en tien cents wanneer het daarin uitgedrukt bedrag de som van f 150 te boven gaat; in geval het stuk betaalbaar is meer dan acht dagen na zijne dagteekening, vijftien cents, wanneer het uit gedrukt bedrag f300 niettfe boven gaat. en vijfentwintig cents, wanneer het daarin uitgedrukt bedrag meer dan f300 beloopt. Ten gebruike van de in dit. art. bedoelde stukken zullen van wege het rijk verkrijgbaar worden gesteld gezegelde strooken papier, en plak-zegels, op welke het bedoefde zegel- regt zal zijn uitgedrukt. Van buiten het rijk opgemaakte stukken moet het zegelregt worden voldaan vóór dat daarvan binnen het rijk eenig gebruik wordt gemaakt, of voor dat zij binnen het rijk ter betaling worden aangeboden, en zal het den houder vrijstaan het zegelregt te voldoen, door opplak king van het plak-zegel. De onderteekenaar van de accep tatie. het aval, het eerste endossement of van de quitantie moet het opgeplakt zegel voor verder gebruik ongeschikt ma ken, door op dat zegel te stellen de dagteekening der opplak king en zijne handteekening. Bij gebreke van een en ander, zal door een ieder, die zi jne handteekening op het stuk plaatst, het ter betaling aanbiedt, of betaalt, eene boete zijn verbeurd van tien ten honderd van de in het stuk uitgedrukte som, zonder dat die boete minder dan f 50 kan bedragen. Onverminderd de vrijstelling, bij de wet van 1843 ten aan zien van handelspapier verleend, worden de stukken, wan neer de som niet meer bedraagt dan tien gulden, van zegelregt vrijgesteld. Reeds in 1S50-1851 is een ontwerp nopens dit zegelregt voorgesteld, met het doel om de opbrengst van dit regt aan de schatkist te verzekeren. Dit ontwerp is bij de tweede kamer aangenomen, doch door de eerste verworpen. Naar luid van de bij de voordragt gevoegde memorie van z. exc. den minister van financiën, waren de hoofdbezwaren tegen deze voordragthet bedrag van het regt, 't welk te hoog werd geacht; het bedreigen van boete tegen ieder, die zijne haudteekening op ongezegelde handelspapieren had ge plaatst/. de aansprakelijkheid van den houder voor al de boeten; de inbreuk, welke bij de voorgestelde strafbepa ling op het burgerlijk regt werd gemaakt. De regering meent met de onderwerpelijke voordragt die klippen grootendeels te hebben vermeden. Naar luid van de ingewonnen berigten, meent de regering te kunnen aannemen, dat hier te lande van een zesde van het handelspapier de belasting wordt voldaan, en dat, bij eene behoorlijke naleving der wet, het regt^van 1,200,000 stukken in stede van 200,000, zal worden ontvangen. te dwingen zich over te geven, de forten te doen springen of ze op vlotten van de zeezijde aan te tasten. Er was gedreigd om het schip, dat gezonden was omdegjffien van de belas tingen over te brengen, in den grond te boren, zoo het wagen mogt in Charleston binnen te vallen. De forten in de Savan nah van Mobili waren door de militie genomen. Er bestond plan om Washington in te nemen en de installatie van Lin coln te verhinderen. Duitschïand. Weenen 18 januarij. De Oesterrichsche Zeitung meent te weten dat de nieuwe leening 30 millioen gulden bedragen, 5 pet. interest geven en tot den koers van 88 pet. uitgegeven worden zal. De ohligatien zullen van 10 j, 500 en 1000 gulden en zoodanig vervaardigd zijn dat telkens een vijfde daarvan kan worden afgenomen,ieder van welke vijfden iffeen volgend jaar afgelost en voor belasting gebezigd zal kunnen worden. Het grootste gedeelte dier leening zou bereids gedekt wezen. Frankrijk. Parijs 16 janurij. De Moniteur behelst een besluit, waarbij de verhooging van 3 franken per honderd kilogrammen van het regt op vreemde suikers, uit landen buiten Europa ingevoerd door fransche schepen, wordt afgeschaft. Het regeringsblad bevat voorts een artikel, waarin gezegd wordt dat de zending van een fransch smaldeel naar Gaëta ten doel heeft gehad, een bewijs van sympathie te geven aan eenen door tegenspoed vervolgden vorst, en dat de keizer, ge trouw aan het beginsel van niet-tusschenkomst, nooit van plan is geweest een werkzaam deel te nemen aan den strijd. Die demonstratie nam, bij den langeren duur van den strijd, een ander karakter aan en werd eene aanmoediging tot ver deren tegenstand. Het was dus noodig aan dien staat van zaken een einde te maken; Frankrijk konde niet in hetonein- dige getuige blijven van eenen strijd, die alleen op meerder bloedvergieten moest uitloopen. Op den raad van Frankrijk zijn dan ook de vijandelijkheden tot den 19 dezer geschorst, en op dien dag zal de admiraal Tinan zich met de vloot van Gaëta verwijderen. Italië. De berigten uit Italië zijn in zoo verre gunstig, dat de wa penstilstand nog steeds wordt geeerbiedigdverscheidene am bassadeurs van buitenlandsche vorsten waren te Gaëta terug gekeerd, doch zouden zaturdag ook weder vertrekken, daar zeer spoedig het bombardement zal worden hervat, indien er ten minste geen goed resultaat verkregen is. De prins van Carignan heeft den 14 te Napels eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt gekomen te zijn om het werk der „unificatie" van Italië te bespoedigen en de orde te handhaven. Het gouvernement zal 'e kerk eerbiedi gen, mits de geestelijkheid den koning gehoorzame. Voorts belooft de proclamatie een aantal hervormingen en drukt de hoop uit dat Gaëta spoedig zal val' m en .lat de napelsche provinciën alsdan gereed zullen zijn tot alle "'..s voorde eenheid van Italië. De raad van het stadhouderschap te Napels'heeft zijn ontslag gevraagd, ma,,.1 uitgenoodigd om voorloopig in functie te blijven. Nederland I Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk, Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. ^uitrntaixiisrlji' tijömflen. Amerika. Het volgende berigt is ontvangen uit Washington, dd. 4 januarij In gevolge de wetten des lands zullen zij, die zich in Zuid-Carolina schuldig maken aan aanranding tegen de instellingen des lands, ter dood worden veroordeeld. De regts- raagt is opgedragen aan de hoven van justitie en de wetge vende magt aan de algemeene landsvergadering. In Zuid- Carolina bestond het plan om de troepen door hongersnood Éjanïtclsbmütcn. Prijzen van eiFectcsa. Amsterdam 19 januarij. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg Leening 1860 Sch atkistobliga tien Ohligatien dito hinnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Ohligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1S47/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Ohligatien dito nieuwe dito dito dito dito 2i- pet, 3 4 n 5 5 6 H 4 H 3 03} 75} 9SI 128} 102 94} 193} 89} 40} 47} 38} 00} 45} 21} 560 451 44 13A 19 S9J- Londen 19 januarij ten 12 ure. Consols 911. Weenen, 19 jan. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 63, Parijs, 19 jan.(slotpr.) 4,^ pc-t. compt. 3 pet. 67,15. iltcnflclingcn. ©e Watersnood. (overgenomen uit iiet zondagsblad). Wordt er ooit milddadigheid bewezen aan lieden, die zulks waardig zijn en regt hebben om op den w'ehladigen geest on zer natie te rekenen, dan zeker is het bij watersnood, waarzoo veien onzer natuurgenooten plotseling aan alle noodwendig heden des levens behoefte hebben. Brand treft hier te lande zelden meer dan eenige weinigen tegelijk; hij watersnood komen op eens duizenden die, in het barre jaargetijde, smee- ken om huisvesting, voedsel, verwarming, kleeding, bedekking

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2