MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1861. 22 Januarij. N°' 10. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregfc voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie, van maandag avond S ure Oinnml;tnï>sri]c tijtdngen. MiddelS»ur» 31 januarij. De berigten uit de overstroomde streken zijn in de laatste dagen tamelijk geruststellend; althans zijn er geene nieuwe rampen bijgekomen. De tijdelijk ingevallen dooi vervult ech ter de gemoederen reeds uiet angst, want in weerwil der zoo veel doenlijk overal gmoinene voorzorgsmaatregelen, schijnt het schier onvermijdelijk of daarbij zal weder een dreigend gevaar nabij de rivieren ontstaan. Behalve dat, zou de ge meenschap met de in nood verkeerende plaatsen reeds dade lijk zeer beraoeijeüjkt worden. Intussehen ismen hierop reeds verdacht, en o.a. de te Amsterdam gevestigde algemeene com missie had eene groote massa goed gereed gemaakt om in voorraad naar Zalt-Bommel te zenden. Ter regeling der giften, om te gemoet te komen aan het ge mis eener centrale commissie van onderstand, hebben de com- missien te Zalt-Bommel en Gorkum bepaald, wederkeerig steeds te telegraferen wat zij voor de noodlijdenden doen. Te Zalt-Bommel is de policie versterkt, en wordt even als te Gor kum voor de goede ontvangst van alle goederen gezorgd. Te Rotterdam wordt de kazerne in gereedheid gebragt om zoouoodig bij den dooi noodlijdenden te kunnen herbergen. Te Gorkum, Vianén en Slieclrècht stelt de commissaris des konings in Zuidholland voor, magazijnen op te rigten, om bij den dooi gemakkelijker aan de behoeften der overstroomde streken te kunnen voldoen. De Nederlandsche staatscourant van 20/21 dezer ha^tjipt volgende. In den toestand onzer rivieren is wat de ijsbezetting betreft geene verandering gekomen. Met water blijft vallende. Van den duitschei!hoven-Rijn waren gisteren te Arnhem weinig herigten ontvangen. Het ijs in den Moezel had zich den 15 bij Loy vastgezet met eene peilshoogte van 5 voet 6 duim. Den 17 dezer was de llijnhoogte te Emmerik 1v. 10 tl., val 6 tl. Aan het Beneden-Spijk 2,67 el onder nood peil, val 19 d. Volgens berigt van uen inspecteur Cotirad, zijn in de Waal ongeveer den middelsten Overlaat van Dalem, twee boringen van het ijs gedaan. Daarbij is bevonden op een derde van de breedte tier rivier, dat het gezonde ijs, waardoor inet moeite geboord werd, dik was 0,40 el, dat bet daaronder zijnde sneeuwijs, waardoor de boor gemakkelijk en zonder boring kon worden gedrukt, eene dikte had van 2,S5 el, en het gezamenlijke ijs alzoo dik was 3.25 el. De diepte van den bo dem der rivier op dit punt was onder de oppervlakte van het ijs G,90el. Op de helft der breedte van de rivier werd de dikte van het ijs bevondenhet gezonde 0,40 el. liet sneeuwijs 1,85 el. de gezamenlijke dikte alzoo 2,25 el. De diepte an den bo dem der rivier op dit punt was onder de oppervlakte van het ijs 6.70 el. Deze boringen hebben doen zien dat de onder de gezonde ijskorst zich bevindende ijsmassa van veel zachteren aard is. Men mag aannemen dat deze nog veel water kan doorlaten, waaruit naar het inzien van den inspecteur, eenige meer ge ruststellende gevolgtrekkingen bij een aanstaanden ijsgang zijn af te leiden. De Arnhemsche courant meldt dat zaturdag het water in den Rijn vóór de stad 12 duim gevallen was. Men is begon nen liet ijs. hetwelk zich op de afsluitingsdaminen in de Kil len heeft opgehoopt, weg te ruimen, om bij dooi de afstroo ming van water en ijs te bevorderen. Aan de Bakkerskil, was reeds eene lengte van 275 el, ter breedte van 25 el opgeruimd en men zette dit werk met kracht voort. Een schrijven uit 's Hertogeubosch van 17 dezer aan die courant deelt mede dat ook te St. Michielsgestel 36 en inde gemeente Dungeii 160 huizen zijn ouder water gezet, door het springen van een sluisje en daarop gevolgde dijkbreuk. Dc commissaris des konings in Noordbrabant had zich on- middelijk derwaarts begeven en maatregelen genomen om de daar geherbergde vlugtelingen te vervoeren engrootere onheilen te verhoeden. Vooits ontleenenwij aan een in het zelfde blad voorko menden brief het volgende. Verbeeld u den dijk, even boven het dorp Brakel, ter we derzijden met huizen en huisjes bezet en met zware appel- en perenboomen beplant, en denk dan eens dat die dijk tot bo ven op de kruin met ijsschotsen van 5 a fi duim dikte, ter hoogte van 6, 7 en S voeten volgestapeld ligt. zoo dat uien er niet over heen kan zien. Wij moesten dan ook den dijk af en binnen door over het ijs gaan, en die stapels ijs liggen op eene uilgestrektheid dijks van een paar honderd voetstappen; daarop volgt terstond het gat van de doorbraak, ter lengte van 200 ellen, alwaar ik hoorde dat het niet minder opgesta peld lag vóór het doorbrak. Dus het was onmogelijk te kis ten, terwijl het ij suit de rivier zóó over den dijkkrooi. Ver der op lagen de ijsschotsen wel zóó hoog niet, maar daar was het water toch over eene lengte van omtrent 1/4 uur gaans den dijk overgevloeid, ter hoogte van omtrent een voet. waar door die dijk aan den binnenkant steil was afgespoeld. Het pad of de weg over den geheelen dijk is als het ware een onaf gebroken ijsvloer. Daar de dijk op die manier wel een half uur gaans overvloeide, moest hij wel bezwijken, en dat ge schiedde's nachts ten 4 ure bij felle vorst. Oude lieden zeg gen dat de rivier is gaan vastzitten met een waterstand van 3£ voet hooger dan hun bij hooren zeggen of bij eigen erya- ring bekend was. Te Sluis hebben burgemeester en wethouders zich in per soon met een inteekenlijst aan de huizen der meer gegoede burgerij aangemeld. Het bedrag der inschrijvingen klom spoedig tot ruim f 500. Te 'sHage is onder leiding Yan den heer mr. E. J. A. graaf van Bijlandt het plan ontworpen eener algemeene nederland- sche loterij ten voordeele der noodlijdenden. Volgens het Leijdsch dagblad bestaat ook te Leiden een gelijksoortig voor nemen, terwijl de burgemeester,de heer mr.D. Tieboel Siegen- beek,zich aan hethoofd eener commissie aldaar heeft geplaatst. In laatstgemelde stad heeft de rector magnificus der hooge- school, de heer mr. J. de Wal, besloten om bij gelegenheid zij ner aftreding op 8 februari], liet gebruikelijke feestmaal niet te geven, maar de daarvoor bestemde gelden ad f 500 voor de noodlijdenden aan te wenden. De Arnbemsclie courant meldt dat de kolenmijn Hibernia, kolen en gruis voor de nood lijd at. den door den watersnood, ter beschikking van den, commissaris des kouings in Gelder land heeft gesteld. De subcommissie tot onderstand van noodlijdenden te Zalt- Bommel, is met eeue afdeeling vermeerderd voor orde, rein heid, werkzaamheid en zedelijkheid. Onder de vele ondernemingen ten behoeve der noodlijden den, vermeldt de Atnsterdamsehe courant uit Deventer dat aldaar jl. maandagavond in de groote kerk eene „matinee I musicale" is gegeven door het muziekkorps van het 5e vege- ment dragonders. Voor het provinciaal geregtshof alhier stond zaturdag een 17jarig jongeling te regt, met name Johannes Meier, geboren te Bulach, kanton Zurich, in Zwitserland, thans alhier gede tineerd. Uit zijne bekentenis, de procestukken en de verklaring van een getuige bleek dat de beschuldigde in Zwitserland was aangeworven voor het nederlaudsche leger, doch dat hij, van geene geboorte-acte noch andere papieren voorzien zijnde,van den werfsergeant de toezegginghad ontvangen dat deze daar voor zorg zou dragen. Op den spoortrein gezeten, overhan digde deze hem een geboorte-extract van zekeren Gassmann, met aanbeveling zich voortaan van dien naam te bedienen. De beschuldigde volgde dien raad op, en teekende den 16 augustus van het afgeloopene jaar te Harderwijk een engage- mentsstaat met den naam van Gassmann. De regtmatige eige naarvan de geboorte-acte had zich inmiddels ook, met behulp van eene zoogenaamde Heimathschein voorde nederlandsche krijgsdienst verbonden, en beide bevonden zich gelijktijdig te Gouda bij het depot bataillon van het 2e regement infanterie om gekleed te worden. Reeds toen schijnt liet de aandacht getrokken te hebben dat beide personen geheel deu zelfden uaam droegen, en toen zij te Vlissingen bij het regement in gedeeld waren, werd de zaak tot klaarheid gebragt en de door Meier gebezigde geboorte-acte, door Gassmann erkend als de zijne, welke hem ontvreemd was. Meier werd alsnu aan den strafregter overgeleverd, en hij stond thans te regt als beschul digd van valschlieid, gepleegd m een onderliandsch geschrift. Noch de beschuldigde uoch de getuige zijn de nederlandsche taal magtig, zoodat de tot hen gerigte vragen en antwoorden werden overgezet door ecnen daartoe benoemden tolk, deu heer M. H. Boasson, beëedigd vertaler alhier. Het openbaar ministerie rekwireerde de veroordeeling van den beschuldigde ter zake van het hem te laste gelegde mis drijf tot eene gevangenisstraf vau minstens 5 en hoogstens 10 jaren, geldboete van f 50 met de kosten, benevens aanplak king van het extract arrest te Middelburg. Ylissingen en Har derwijk, of tot zoodanige andere straf als waartoe het hof ter men mogt vinden. De advocaat jlir. mr. J. W. M. Schorer, als raadsman aan den beschuldigde toegevoegd, beweerde dat ten deze niet aanwezig waren twee yan de drie criteria voor valscbheid welke in de termen van het strafwetboek valt, namelijk kwade bedoeling (intention de nuire"* toegebragte schade noch de mogelijkheid daarvan. Hij concludeerde alzoo tot ontslag van regtsvervolging of subsidiair tot toepassing eener zeer geringe straf, met het oog op de in zeer ruime mate aanwezige ver zachtende omstandigheden. Na eene korte re- en dupliek werd de zitting geschorst. Bij de wederopening heeft het hof Meier schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde feit, doch uit aanmerking vau zijn jeugdigen leeftijd en, volledige bekentenis, hem krach tens art. 9 der wet van 29 junij 1854 (staatsblad no. 102), slechts veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, f 50 boete en de kosten. Uit Vlissingen werd ons gisteren gemeld „Heden morgen is de sloep van het veer tusschenVlissingen en Breskens. van hier met passagiers overgevaren. Men ver onderstelt dat indien de wind nog een paar dagen uit het wes ten blijft aanhouden, de overvaart met de stoomboot dan we der geregeld zal kunnen plaats hebben. Dit is voor de communicatie in het algemeen zeer wenschelijk tc achten, aangezien de ondervinding van vroegere ijsgangen beeft doen zien dat met westewinden bet ijs zich op de Ooster Schelde dermate bijeen verzamelt dat de overtogt aldaar zeer bemoei- jelijkt wordt, en er integendeel met gezegden wind meer ruimte van ijs op de Wester Schelde komt en bovendien dan geen ijs van de hollandsche kusten kan toegevoerd worden. De laatste langdurige oostewinden moeten derhalve worden beschouwd als de redenen dat de overtogt op de Westerschel- de is gestremd geweest. „Onze havens zijn evenwel nog steeds voor zeeschepen toe gankelijk gebleven. Gisteren kwam hier nog een vaartuig van Scheveningen met vrachtgoederen, dat zonder letsel is binnengekomen en zoo wi j vernemen, morgen weder van hier zal vertrekken." Een berigt van heden namiddag meldt ons dat de postsloep door de zeer sterke mist nog niet is kunnen terugkeeren. In den toestand van het drijfijs was geene verandering gekomen. Donderdag den 24 dezer zal te Vlissingen gegeven worden eene soiree musicale, vocale et litteraire, waarvan de opbrengst strekken moet ten voordeele der noodlijdenden in Gelder land en Noordbrabant. De toegezegde medewerking is van dien aard dat men iets goeds verwachten raag. Ten einde ook Middelburgs ingezetenen daaraan zouden kunnen deelnemen, zijn lijsten ter inteekening in de voor naamste sociëteiten nedergelegd. Men schrijft ons uit Goes 19 dezer Nog altijd gaat men voort met het verzamelen van bijdra gen voor de noodlijdenden door den watersnood. Morgen wordt daarvoor een soire'e litteraire et musicale gegeven. Te Kloetinge bedroegen de inzamelingen ruim f 300; te Ovezande f 55, zoo dat men de bijdragen van geheel Zuid- beveland daarnaar afmetende, de opbrengst gerust op f 5000 stellen kan. Uit Bath wordt ons medegedeeld dat in de nabijheid al daar de Ooster Schelde, op het zoogenaamde verdronken land van Zuid-Beveland, te voet gepasseerd wordt. Onder ande ren zijn op den 16 dezer zeven personen, langs dien weg de Ooster Schelde overgegaan. Zij hebben dien overtogt in twee uren volbragt. Die overtogt gaat dus met groote bezwaren gepaard, want in gezegde twee uren tijds zijn ruim 8000 ellen afgelegd. Volgens geruchten te's Gravenhage loopende, zou ook de minister vau oorlog, bij Z. M. den koning zijn verzoek om ontslag hebben ingediend. In ieder geval is daarop nog uiet beschikt. De Nederlandsche staatscourant van zaturdag behelst een eerste verslag der commissie voor de staatsspoorwegen, opge maakt naar het voorschrift barer instructie en uitgebragt aan den minister van binnenlandsche zaken. Behoudens vele mededeelingeu omtrent de voorbereidende werkzaamheden en de voprloopig gehoudene aanbesteding van dwarsliggers, spoorstaven enz., vinden wij ev een paar zaken in vermeld, welke hier de bijzondere aandacht zullen trekken. In de eer ste plaats wordt ten aanzien van onderscheidene aanvragen om concessie voor spoorwegen van Belgie naar Nederland, opgemerkt dat men daarover in onderhandeling met de bel- gische regering trad, doch daarbij bleek dat vele dier conces- sien aldaar niet konden worden gegeven, zoo dat alleen con cessie op nederlandschgebied tot geen goed gevolg kan leiden. Ten anderen ontleenen wij aan het verslag het volgende. De ontwerpen van den spoorweg van Vlissingen naar Venlo, behoorende aan de Banque generale suisse, zijn der coimuis-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1