Ï3uitrnlanösf!)c tijöingcn. Uit Goes meldt men ons het volgende. Voor de noodlijdenden door den watersnood is hier ter plaatse bijeengebragt f 1732,10, waarvanf521,50 is gezonden aan 's Boschf 500 aan Gorinchem; f 500 aan Zalt-Bommel. Ook in de gemeenten indezen omtrek is men ijverig in de weer om gelden totdat doel bijeen te brengen. Wij mogen ons waarlijk verheugen over dezen afloop, te meer, wanneer men in aanmerking neemt dat in de laatste vier weken ongeveer f2500 voor de plaatselijke armen is te zamen gebragt, buiten de gewone collecten. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 15 dezer: Weinige dagen geleden deelde ik umede dat de aftreding van den heer van Zuylen van Nyevelt, als minister van bui- tenlandsche zaken, vermoedelijk door meerdere wijziging van het ministerie zou worden gevolgd. Dit vermoeden heeft zich bevestigd, want ook de heer van Heemstra heeft zijn verzoek om ontslag ingediend. Ben ik wel ingelicht, dan heeft deze stap van den minister van binnenlandsche zaken zijnen oor sprong in oneenigheden. welke zich tusschen hemen den heer van Hall hebben opgedaan. Als reden der aftreding van den heer van Zuylen geven sommigen op, dat hij niet langer met zijne overtuiging kan overeenbrengen in het tegenwoordige ministerie zitting te hebben. Anderen verzekeren, dat hij in den ministerraad be toogd heeft, dat het gansche ministerie zijn ontslag moest vragen nu de heer Rochussen afgetreden is, doch dat dit voor stel niet den minsten bijval vond bij het meerendeel zijner collegas. In elk geval moest, volgens het gevoelen van den heer van Zuylen, de heer van Hall, die den minister Rochus- sen zoo zeer heeft gestijfd in de reactionaire gezindheid welke deze, vooral in den laatsten tijd aan den dag legde, diens lot deelen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de beide redenen ge golden hebben. Ik voor mij hecht vooral waarde aan de laatst genoemde. De benoeming van zijn opvolger, mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland, lid van den hoogen raad van adel en kamerheer bij prins Frederik, heeft in de residentie eene zekere verbazing verwekt. De heer van der Goes is een aan zienlijk en, blijkens zijne talrijke ridderorden, zeker een ver dienstelijk man; doch het moeten stille verdiensten zijn, daar zij tot nog toe niet wereldkundig waren geworden, en men dus, voor de opengevallen portefeuille, aan iedereen behalve aan hem zou hebben gedacht. Evenwel, hijis nu in de gele genheid om van talenten blijk te geven, en wij hebben dus misschien vooruitzigt een staatsman aan te winnen, waarvan Nederland op dit oogenblik gansch geen overvloed bezit. De kwestien over vrijen arbeid en liberale politiek in de Oost, die tot nog toe alleen aanleiding gaven tot sierlijke rede voeringen en daaropvolgende démentis, schijnen nu ook eens tot een proces tc zullen leiden. Eenigen tijd geleden heeft de heer Bekking in de Nieuwe rotterdamsche courant zijn broeder verdedigd tegen aanmerkingen, door den heer Riesz alhier in openbare geschriften geopperd, naar aanleiding van de vrije tabakscultuur in Rembang. Naar men mij nu ver baalt. zou de beer Riesz daarover een proces hebben aan hangig gemaakt bij de regtbank te Rotterdam. De deelneming aan de gisteren alhier gehouden collecte voor de slagtoffers van den watersnood was zeer groot. De regtstreeksche opbrengst beliep f 10,700. doch bovendien waren er nog kostbaarheden op de schalen gelegd, als een gouden horologie, ringen enz., en ettelijke vreemde muntspe ciën. Tot in de armste wijken heeft men naar vermogen bij gedragen, en op uiterst weinige plaatsen werden de collectan ten geheel afgewezen-, de behoeftigen die geen cent konden afzonderen, legden althans een halven cent op de schaal. De overigens hier in de afgeloopene week gevormde commissie van onderstand heeft tot heden omtrent f10,000 ontvangen, behalve aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen en klee deren. Door den minister van binnenlandsche zaken is in de Ne- derlandsche staatscourant van gisteren eene opgave gedaan van de bij zijn departement ontvangene sommen uit onder scheidene gemeenten, ten behoeve der christenen in Syrië, tot een gezamenlijk bedrag van f 12,997,05. Daaronder merken wij op. eene som van f 1051,70 uit Middelburg. De doeltref fende besteding der gelden is aan de zorg van Zr. Ms. gezant te Konstantinopel aanbevolen. Bij gelegenheid dat jhr. mr. J. A. ridder van der Heim van Duivendijke, staatsraad, commissaris des konings in de pro vincie Zuidholland, zijnen 70sten verjaardag heeft mogen vieren, heeft eene commissie van de burgemeesters dier pro vincie z. exc. een zilveren theeblad, en de ambtenaren van het provinciaal bestuur een zilveren inktkoker, voorzien van toe passelijke opschriften, als een blijk hunner hoogachting, aan geboden. De hoofdcommissie tot stichting van een gedenkteeken voorVomlel 'oerigt, dat zij, in aanmerking nemende den nood destijds, die zoo menig beroep op de nederlandsche welda digheid dringend gebiedt, meent vooreerst hare plannen te moeten laten rusten en thans geen beroep te mogen doen op den nederlandschen kunstzin. De dure pligten der eerste er kennende, gaat haar de goede naam van den laatsten te zeer ter harte, dan dat zij dien eenigzins in de waagschaal zou wil len stellen door ontijdig offers te vragen voor have vaderland- sche onderneming. ISenioemiiagcn en besHaaiten. kiddeuokdrn. Vergund aan den kapitein R. W. R„ van Dongen Francke, van het 3e regement infanterie, het dragen der ridderorde van Adolf van Nassau met de zwaarden. Necrologie. Dr. de Leeuw, de bekende oogarts te Gvafrath, is in den nacht van den II op 12 dezer aldaar overleden. Kerk- en sehoolisiewws. Door den breeden kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Delft, is den 14 dezer gemaakt het volgende alphabetisch gestelde twaalftal van predikanten als de hee- ren: H. S. Balsem, te Nootdorp; G. E. Bron Hz., te Helder; J. W. P. Feith, teBeemster; H. J. E. van Hoorn II. Jz., te Hoorn G. A. Hoog, te BolswardA. G. Jans Wz., te West- zaanW. C. E. Koch, te Doesburg; A. Moens, te Sneek; J. W. D. Roëll, te ter Heijden; L. G. Roijaards, teOijen en Me- genL. H. Slotemaker, te Maartensdijk, en P. Steen, te Del den. IThermojaieScrstamï. 1G jan. 's av. 11 u. 2C gr. 17 'smorg. 7 u. 2S„ 'smidd. 1 u. 31-gr. 'sav. 6 u. 34 gr. 's av. Hu. 34-,, 18 's morg. 7 u. 30 'smidd. 1 u. 30 's av. G u. 32 Amerika. De gisting, welke zich onder de verschillende staten der unie openbaart, ten gevolge der afscheiding van Zuid-Ca- rolina, neemt volgens de laatste berigten uit New-York nog toe. De minister van oorlog der Yereenigde Staten heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen, en men gelooft dat dit voor beeld door zijne ambtgenooten voor binnenlandsche zaken en financien zal gevolgd worden. Alle drie maakten in den ministerraad de minderheiduit, welke de inwilliging ver langde van een formeel verzoek, door Zuid-Carolina gedaan, om overgave van het derde fort te Charleston, waardoor de haven aldaar wordt beschermd. De vier andereleden ver klaarden zich echter daartegen, zoodat het verzoek is af gewezen. Intusschen waren de commissie van den senaat der unie en die van het huis van afgevaardigden bezig, middelen tot bijlegging van het geschil tusschen het noorden en het zuiden te overwegener was er nog geen gevonden hetwelk geschikt scheen om de goedkeuring van de meerderheid der vertegen woordigers van het zuiden en van het noorden beide weg te dragen; doch een voorstel van den heer Adams, een van de vertegenwoordigers van Massachusetts, vond meer bijval dan andere voorslagen volgens hetzelve zou er een artikel in de constitutie worden gebragt, bepalende dat voortaan geene wetsbepaling of grondwetswijziging, de slavernij betreffende of die instelling rakende, anders dan op voordragt van eenen van de slavenhoudende staten en met toestemming van al de staten zou kunnen worden vastgesteld. Blijkens een nader bij Reuters agentschap te Londen ontvangen, berigt van 3 dezer, had de president Buchanan de vorderingen der commissarissen van Zuid-Carolina afge wezen en hun te kennen gegeven, dat hij de belastingen voortdurend zou doen heffen, de wetten zou uitvoeren, en de eedgenootschappelijke eigendommen met alle te zijner be schikking staande krachten zou vevdedigen. Twee oorlogs- stoombooten zullen naar Charleston worden gezonden. Vol gens gerucht zullen naar alle belangrijke havens der zuidelijke staten versterkingen worden gezonden. Voor de haven van Charleston is een nieuwe ontvanger benoemd, ten wiens be schikking een oorlogskotter gesteld is om de regten te heffen. Nog vermelden de berigten het gerucht dat de vestingwerken en de bondgenootschappelijke arsenalen in Noord-Carolina en Georgie van wege de gewestelijke overheid in bezit zijn genomen. In Zuid-Carolina werden de oorlogstoebereidsclen voortgezet. Emgeland. Londen 14 januarij. In antwoord op eene vraag van den lord mayor van Dublin, of het gerucht waarheid behelsde dat de regering voornemens zoude zijn om in de eerstvolgende zitting van het parlement voor testellen het stedehouderschap van Ierland af te schaffen, heeft lord Carlisle doen weten, dat hij reden had om het er voor te houden dat het bedoelde ge rucht op geen den minsten grond rust. Men verzekert dat het geschil tusschen de Roodezee- telegraafmaatschappij en de aanne mers Newall co. is ver effend en weldra maatregelen zullen worden in het werk ge steld om den beschadigden kabel tc herstellen. I©aa2t9cllïllam3. Ween en 15 januari j. De Oesterreichische Zeitung zegt, dat uit St. Petersburg dezer dagen bij herhaling de verklaring aan de fransche regering is afgezonden, dat Rusland besloten heeft in geen geval de blokkade van Gaeta van dezeezijde te er kennen. In de hoogere kringen alhier verzekert men, dat de koning van Napels aan den keizer van Oostenvijk zijn stellig voorne men heeft medegedeeld om Gaeta tot het uiterste te verde digen. Volgens een telegram uit Pesth heeft de Neutraer Comi- taats-vergadering besloten te verlangen, dat een verantwoor delijk hongaarsch ministerie ingesteld, de landdag op grond der wet,ten van 1S4S bijeengeroepen, alle niet hongaarsche troepen uit het land verwijderd, door de hongaarsehe troepen een eed op de constitutie van 1848 afgelegd, de nationale gar de hersteld, en aan alle kroonlanden eene liberale constitutie gegeven worde. De porte heeft het besluit genomen om hare legermagt aan den Donau aanzienlijk te versterken. Omer-pacha, die als het ware in ballingschap naar Azie was gezonden, is terugge roepen en zal aan het hoofd worden gesteld van een leger van 50,000 man, zonder de reserve, hetwelk aan de oevers van dien vloed moet bijeentrekkenaltijd in de veronderstelling, dat de porte over de geldmiddelen zal kunnen beschikken^ welke voor de uitvoering van een zoo belangrijken maatregel gevorderd worden. Het bedoelde besluit is niet alleen te weeg gebragt door de woelingen, welke bij voortduring in de Donau-vorstendom- men plaats hebben, maar ook door de min of meer dreigen de houding, welke door Rusland, door de aanzienlijke ver sterking van zijn legermagt aan de Pruth, is aangenomen. Frankrijk. Parijs 15 januarij. Volgens La patrie zijn de engelsche be zettingen op Malta en Corfu verdubbeld, en wordt door de engelsche overheid de militie aldaar georganiseerd. Ook zou de britsche vloot in de Middellandsche zee versterkt worden. Men spreekt hier veel van een ontwerp dat onlangs den keizer voorgelegd is, volgens hetwelk Frankrijk verdeeld zal worden in 35 gouvernementen, in plaats van 89 departemen ten. Bij dit ontwerp is aan het denkbeeld van decentralisatie veel toegegeven, daar elk dier 35 gouvernementen een mid denpunt van bestuur zou uitmaken en eene behoorlijke ver tegenwoordiging bekomen. Hoewel de keizer het ontwerp met aandacht moet hebben nagegaan, twijfelt men echter voorshands om zeer gewigtige redenen aan de verwezenlij king van het plan. Het Journal des débats bevestigt heden morgen eene depeclie uit Triest en meldt dat de graaf de Montemolin in den avond van den 13 dezer aldaar is overleden en dat de gravin de Montemolin in den nacht van 13 op 14 dezer hem in den dood is gevolgd. De eerste onderstelling, hier door deze tijding ontstaan, is dat het leven van den pretendent door vergif is verkort. Don Fernando was eenige dagen geleden te Weenen overleden, en de depeche, die dit feit mededeelde, had weinig indruk ge maakt. Maar dit dubbele sterfgeval doet gissingen geboren worden, waarvan al het gewigt valt op de uiterste carlistische partij, die na de abdicatie van don Carlos en don Fernando, don Juan had geproclameerd. Men zegt reeds dat deze drie doodstijdingen met eene persoonlijke wraakneming zamen- hangen. De prinsen die Ortega hebben laten fusilleren boe ten voor hunne zwakheid. De receptie van den abt Lacordaire in de akademie is bepaald op 24 dezer. De beer Guizot zal zijne redevoering beantwoorden. ItaBic. Een bij L'independance beige ontvangen schrijven uit Parijs van den 13 dezer zegt: „liet wordt steeds voor zeker gehouden, dat het fransche eskader uiterlijk den 20 dezer Gaëta zal verlaten hebben. Volgens de jongste tijdingen uit die vesting hield de koning van Napels zijn verblijf in de ka- sematten, met den gezant van Spanje. Zoodra het fransche eskader zich zal hebben verwijderd, zullen de spaansche oor logsschepen. welke thans voor Gaëta liggen, in zee steken of eene andere reede zoeken, daar de sardinische vlootvoogd het bepaalde voornemen heeft alleen de fransche vlag te eerbiedi gen en zich door geene andere in de operatien tegen de ves ting weder telaten belemmeren. Het is trouwens ook bekend, dat Engeland niet zou gedoogen dat, na de verwijdering der fransche vlag, eene andere hare plaats voor Gaëta innam. „Alzoo zal de koning van Napels aan zijn lot overgelaten

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2