MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1861. ï°- 9. 19 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te» 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Do betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond S ure; 2larth0nötgittgm VAN IIET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. BEKENBltlAKING. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Overtuigd van de deelneming der ingezetenen in het deer niswaardig lot van duizenden onzer landgenooten, die ten gevolge der jongste overstroomingen have en goed verloren en aan de schromelijkste ellende ten prooi zijn geworden, en gaarne een ieder in de gelegenheid willende stellen om van zijne belangstelling in den nood der ongelukkige bewoners van de door de vreesselijke waterramp geteisterde oorden onzes vaderlands, door milde bijdragen te doen blijken Maken bekend, dat, ten behoeve der beklagenswaardige slagtoffers van den watersnood, op maandag den 21 dezer maand eenealgemeene collecte aan de huizen, zoo in de gemeente als op haar grond gebied, zal plaats hebben. De treurige berigten die de dagbladen inhouden, maken iederen aandrang tot milddadigheid overbodig. De nood is groot en dringend de opbrengst der collecte getuige dat men dit beseft. Ylissingen, den 15 januarij 1861. De burgemeester en wethouders van Ylissingen, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öinmnlcmösclje tijöingen. f Middel bis rg 18 Januarij. Daar gisteren avond ten 8J- ure de hollandsche post zoo wel van woensdag als van donderdag is aangekomen, zijn wij voor het oogenblik geen post ten achter. Die van heden is ten 5 ure uit Goes vertrokken en zal dus vermoedelijk Iaat in den avond hier aankomen. Wij vestigen de aandacht op een onder Zeetijdingen voor- komende lijst van schepen, welke in dezen winter te Vlissiu- gen zijn binnengekomen. Het aantal zou, zoo als wij met een enkel woord in ons vorig nommer aantoonden, ongetwijfeld grooter zijn geweest, indien niet vele schepen in Engeland waren binnen geloopen, zoo door den voortdurenden oosten wind welke in den aanvang van den winter heerschte, als dooi de zekerheid dat de haven van Antwerpen toch niet meer te bereiken was. Van de 26 ter reede gekomen schepen zijn er 19 in de havens gekomen en 7 naar Ostende gezeild, om daar de ladingen, die hoofdzakelijk uit fruit bestonden, te lossen en per spoor naar Antwerpen te vervoeren. Doet deze om standigheid de gunstige ligging der vlissingsche havens weder duidelijk uitkomen, zij toont even duidelijk aan, welke groote voordeelen er door het gemis van een spoorweg voor ons ver loren gaan. Bij het bestaan van dat middel van gemeenschap zouden de schepen die naar Ostende verzeild zijn zeker, en het meerendeel der binnen gekomene vermoedelijk te Vlissin- gen gelost en hunne ladingen per spoor verzonden hebben. De gestrenge vorst en de vele gevallene sneeuw hebben ook hier tot de gewone wintervermakelijkheden aanleiding gege ven. Reeds sedert geruimen tijd zijn de vesten en watergan gen druk door schaatsenrijders bezocht, terwijl de liefhebbers van arren in vele jaren dat genot niet in die mate hebben kunnen smaken. Onder de arresleden zag men er onderschei dene met twee, vieren zes paarden bespannen, en het muziek gezelschap Apollo deed jl. maandag op die wijze een togt naar Ylissingen, van waar men des avonds met fakkellicht en onder het spelen der muziek terug keerde en door eenige der voornaamste straten alhier reed. Gisteren namiddag kwam hier een gezelschap van omstreeks 60 dames en heeren in eene fraaije sloep, welke op eene slede gesteld was en door tien paarden werd voortgetrokken, voorafgegaan door een voor rijder. Jammer dat juist het dooiweder ingevallen was. waar door de paarden hunne zwar^vg.cJ.c niet dan met groote moeite en met tusschenpoozen, vooral door de stad konden slepen. Nadat het gezelschap een dejeuner in het schutters hof De edele handboog had gebruikt, werd des namiddags ten 5 ure de terugreis naarVIissingen op de zelfde wijze aanvaard. Volgens de Amsterdamsche courant hebben twee leden der aldaar gevestigde algemeene commissie voor den watersnood zich dezer dagen naar Zalt-Bommel begevenwaarbij zij zich hebben overtuigd dat de verzorging der verpleegden, zoo daar als in den omtrek, op de meest doeltreffende wijze ge schiedt, en tevens eenige schikkingen hebben getroffen om trent de toezending van levensmiddelen, kleeding-en ligging- stukken. Onder oppertoezigt des rijkscommissie, voorziet te Zalt-Bommel eene sub-commissie in het beheer der ontvangene goederen. Daarvan is de heer Fred. Philips voorzitter en te vens magazijnmeester, terwijl zij zich weder heeft verdeeld in drie afdeelingen aan welke in het bijzonder, de huisvesting, voortsligging, dekking en kleeding. en voeding isopgedragen. De Nederlaudsche staatscourant van woensdag 16 dezer behelst het volgende berigtDe rivieren hebben zich thans allerwege vastgezet, en die vastzetting heeft zich zoo wel op den Rijn als op de Maas ver bovenwaarts uitgestrekt, zoodat men, voor bet oogenblik, het gevaar geweken acht. Het water is ook overal vallende, en de opstuwingen voor de ijsdammen, die van lieverlede meer water doorlaten, worden gaandeweg minder. De ijsbezetting in de killen vooral heeft water en ijs onder doorgelaten en schijnt dit nog bij voortduring te doen. Op de neder-llijnenLek wordt onder die omstandigheden de buitengewone rivier-correspondentie tijdelijk opgeheven. Als een vervolg daarop, leest men in het nommer dier cou rant van donderdag 17 dezer (hetwelk mede gister avond laat hier ontvangen is)Sedert gisteren is in den toestand der rivieren geene verandering gekomen. Het water blijft regel matig langzaam vallende, en alle riviertakken zijn met ijs bezet en vast. Op vele plaatsen is men bezig de noodkeerin- gen voor te bereiden, doch zoo lang de dooi niet invalt, meent men het er voor te mogen houden dat geene belangrijke voorvallen zijn te gemoette zien. Het zelfde blad houdt de volgende officieele raededeeling in Uit een schrijven van 'skonings commissaris in Noord brabant van den 13 dezer blijkt, dat den 11 dezer, door het springen eener sluis in den dijk ten zuiden der Zuid-Willems vaart in den weg van den Dungen naar Berlicum, het groot ste gedeelte van de gemeente den Dungen benevens 36 huizen der gemeente St. Michiels-Gestel onder water zijn gezet. De commissaris des koxtings heeft zich den 12 derwaarts begeven en bevonden, dat het water een weinig vallende was, doch dat vele huizen nog 4 a 5 voet in het water stonden. Bij deze ramp heeft men geen verlies van menschenlevens te betreuren gehad, maar de nood was groot. De gemeenschap met de bewoners der geïnundeerde huizen, die op de zolders hunne toevlugt hadden gezocht, werd door ijs en gebrek aan vaar tuigen belemmerd. Er waren terstond maatregelen genomen, om daarin met den meesten spoed te voorzien en levensmid delen aan te voeren. Te Herpen en omliggende gemeenten was, volgens het zelfde schrijven, het water eenigzins gevallen, ten gevolge waarvan eenige huisgezinnen, die hunne woningen verlaten hadden, derwaarts hadden kunnen terug keeren. In de school te Herpen werden 81 arme menschen gehuisvest en verzorgd. Te 's Hertogenbosch waren omstreeks 1100 vlugtelingen uit Gelderland gehuisvest in localen, door het gemeentebe stuur en de regenten van het huis van arrest en verzekering daartoe aangewezen, en schier even zoo velen in de wonin gen der ingezetenen. In hunne verdere verzorging wordt zoo goed mogelijk door de daartoe benoemde commissie voorzien, door welke tevens naar de geldersche gemeenten aan de overzijde der Maas brood, soep en andere voorwerpen ter voorziening in de dringendste behoeften worden gezon den. Tot den 13 waren onder anderen door die commissie "20,000 halve' ponden brood uitgedeeld. Op verzoek van detj commissaris des konings heeft zijn ambtgenoot in Gelderland raagtiging verleend om, op aanvrage van den president dier commissie, voor noodlijdenden te doen afleveren, door den toezienden chef over de militaire bakkerij 500 brooden dage lijks, en door den chef van het nachtleger 900 dekens. Te Heusden waren 332 vlugtelingen uit Gelderland gehuisvest te Bokhoven 103, te Engelen 12. De verschillende dagbladen zijn verder als gevuld met na dere bijzonderheden omtrent den toestand op de geïnundeer de plaatsen, en niet het minste ook met de aankondiging van een onafzienbare reeks van giften in goederen en in geld, welke als het ware uit alle oorden toestroomen. In de meeste gemeenten worden voorts concerten, tooneelvoorstellingen, soiréen, loterijen enz. ten voordeele der slagtoffers gegeven. Volgens een berigt uit Brakel in de Nieuwe rotterdamsche courant voorkomende, werd aldaar jl. zondag onder den bloo- ten hemel eene korte en aandoenlijke godsdienstoefening ge houden, daar het kerkgebouw grootendeels onder waterstaat. De veldartillerie te Utrecht is door den minister van oorlog beschikbaar gesteld om alle goederen naar de plaatsen waar hulpbehoevenden zijn, te vervoeren. Aan de Nieuwe noordbrabander wordt uit 's Hertogen bosch eene uitvoerige mededeeling gedaan omtrent den toe stand in den Bommelerwaard, door een ooggetuige opgeno men. Van een landman teRossuin zijn 15 paarden en meer dan 50 stuks vee verdronken, en van onderscheidene anderen hun geheele bezitting. Te Rossum liep de dijk acht palmen over, door buitengewone vlugheid en bijna bovenmenschelijke krachtsinspanning werd de dijk evenwel behouden alle in gezetenen legden daarbij een ongekenden moed aan den dag. Aan deVier Heuvels ishet water ter lengte van 100 ellen over- geloopen. De daglooner F. van Os, stond, ondanks de felle koude ten halver lijve in het water om zijne kinderen te redden, het nog wrakke ijs met zijne schouders ondersteunende,om hun den overtogt mogelijk te maken. Inde protestantschekerk te Driel waren 2000 menschen opgenomenzij verkeerden in de grootste ellende en hadden niet te eten, daar alles onder water stond en al de oevers overgeloopen waren. Eindelijk kwam uit 's Hertogenbosch een kar met brood aan, maar nu ont stond een strijd om zich daarvan meester te maken het was als of men in een tijd van hongersnood verkeerde, doch dooi de ferme houding van den burgemeester werd de orde nog ge handhaafd, en alles kwam in rust toen de aanvoer aankwam. Men meldt uit Apeldoorn den 12 dezer. In den afgeloopen nacht is bij den intendant van het Loo, van wege Z. M. den koning, delast ontvangen om onmiddellijk al de voo rhandene tenten af te zenuen ten dienste van de slagtoffers van den watersnood. Diensvolgens vertrokken heden 17 beladen wa gens derwaarts, onder geleide van den administrateur van het domein het Loo. Bij de afdeeling Middelburg der maatschappij V. W. be staat het voornemen om op dingsdag 29 dezer eene soirée litteraire et musicale te geven, ten voordeele van de slagt offers der overstroomingen. Tot dat einde zullen inteeken- lijsten worden rondgezonden. Men schrijft ons heden uit Vlissingen De reede alhier is thans bij laag water, zoo ver het oog reikt,, met drijfijs zoodanig overdekt, dat men te vergeefs een open plaatsje zoekt. Heden morgen bij hoog water kon men de haven nog in- en uitkomen. De post voor Breskens en verder bestemd is na dingsdag niet meer overgezet. Eene woensdag aangewende poging is mislukt. Nu worden de paketten met die van den holland- schen post over Breda verzonden. De stoomboot de Schelde ligt met stootn, in afwachting of er ook gelegenheid komt tot overvaren.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1