©uiimlanïiscijc tijDingcn. irctijöingm. fcjiinöclsbmtjtcn. umpacht besproken. De laatste verpachtingen hadden weder aanzienlijk meer opgeleverd dan in het vorig jaar, en dit is voor ieder, wien liet zedelijk en materieel welzijn der in- landsche bevolking nader aan 't harte ligt dan de uitvoering van staatsspoorwegen in Nederland, een hoogst bedroevend verschijnsel. De verslaafdheid aan de opium heeft, op den welvaart en de zedelijkheid der bevolking een noodlottigen invloed. In sommige streken der residentie Kedirie ziet men den landbouwer met zijn opiumpijp aan den arbeid gaan, en het behoort niet tot de zeldzaamheden hem op het veld aan den publieken weg bewusteloos aan te treffen. Zelfs kinde ren van zes of zevenjarigen leeftijd ziet men er schuiven. In 1851 had de consumtie 4-850 amst. ponden bedragen, en daar op werd toen gewezen als op de oorzaak van den morelen en physieken achteruitgang der ingezetenen, het ontstaan van armoede en het begaan van vele misdrijven. En nu tien jaren later is het gebruik tot 0750 amst. ponden gestegen. Nu moge het gebruik in Kedirie, in evenredigheid tot de be volking het sterkste zijn, het is toch bijna overal buiten ver houding tot de bevolking toegenomen. Het gouvernement schijnt er wel op bedacht te zijn de uit breiding van het kwaad tegen te gaan, maar de aangewende middelen zijn onvoldoende. De clandestiene invoer kan door het beste douanenstelsel niet worden belet, zoo langde ver koop niet geheel en onvoorwaardelijk is verboden. „Men moge nu en dan dus beweert het Bataviaasch handelsblad een onhandigen overtreder beboeten, die in de meeste ge vallen door belanghebbenden toch wordt schadeloos gesteld, maar de ware, de groote overtreders weten zich schotvrij te houden, en hun scherpzinnigheid vindt telkens nieuwe midde len om zich elders dan bij het gouvernement een zoo winst gevend artikel aan te schaffen. Indien er thans veel minder dan vroeger vervolgingen plaats hebben wegens overtreding van het opium-regleinent rnen kan gerust aannemen dat de oorzaak hiervan niet ligt in de meerdere naauwgezetlieid der pachters of smokkelaars." Zoo nu de geheime invoer niet kan worden verhinderd, dan is het de vraag of inen niet alle krachten moet inspannen om het kwaad met tak en wortel uit te roeijen Of het verlies van dit voordeel niet ruim zou opgewogen worden door dat van meerdere ontwikkeling en zedelijkheid der javaansche natie? Of hetgeen heiligen pligtis, dien kanker van Java, te vens de schande van Nederland, te doen ophouden? De beantwoording dier vragen kan alleen twijfelachtig zijn voor hen die nieenen dat bet gebruik van opium niet geheel zoude kunnen worden verboden, zonder gevaar voor de rust des lands of voor het leven van lien die nu eenmaal aan dat ge bruik verslaafd geworden zijn. Deze meening wordt bestreden. De mogelijke malaise van het oogenblik zou weldra vergeten zijn in liet genot eener duurzame welvaart. Mogt men er nog aan twijfelen, waarom dan geen enquête ingesteld, of aan een commissie van euro- peesche en inlandsche hoofd-ambtenaren en geneeskundigen de vraag voorgelegd, ofen zoo ja, op welke wijze de in voer en het gebruik van opium in onze indiesclie bezittingen geheel zouden kunnen worden tegengegaan. Zij zouden na tuurlijk ook dan in zekere mate in liet geheim plaats hebben, maar de ontdekking der overtredingen zou oneindig ligter zijn, en deze laatste zonden vooral indien zij bij gedurige herhaling gestreng werden gestraft spoedig zeer verminde ren. Een absoluut verbod is veel gemakkelijker te handhaven dan een zamenstel van verordeningen die het gebruik beper ken en de vergunning daartoe van zekere voorwaarden af hankelijk maken. „Wij stellen ons - aldus eindigt de beschouwingals voorgangers der javanen op den weg der beschavingwij roemen op de weldaden die ons verlicht en vaderlijk beheer hun bewijst; wij noodzaken hen om hunnentwil toteenarbeid die hun een karig loon oplevert cn de nederlandsche schat kist vult zullen wij dan onze vaderrol in dit opzigt nog langer blijven verloochenen en aan die minderjarigen den gifbeker blijven aanbieden, dien wij zelve verafschuwen alleen om een ellendige winst te meer bij zooveel grootere winsten? „Dat kan de wil niet zijn van het nederlandsche volk, van de nederlandsche regering. Wanneer het ons slechts gelukt inogt zijn beider aandacht te vestigen op een onderwerp van zoo groot belang oor onzen roem en voor het welzijn der Javanen,waarmede ook onze duurzame voorspoed teunaauw- sten verbonden is, dan vreezen wij niet dat op onze klagt geen regt zou geschieden. Dan zijn wij overtuigd dat ons weldra een jaarlijksche reden van vreugde zal worden ont nomen in de mededeeling der gelukkige resultaten van de verpachting der opium, en eene dagelijksche reden van vreugde zal worden gegeven in de gedachte, dat een zwarte vlek is uitgewischt uit het gedenkboek der nederlandsche voogdij over de javaansche natie". De laatsteberigten uitBanjeraiasing zijn gedagteekend Amontbay 2U october. De majoor Verspyck had last gekre gen een togt in het noorden temaken en daarna eene zuid oostelijke stelling aan te vallen. Die togt werd met den besten uitslag bekroond, cn alle versterkingen werden inge nomen. Menigmaal stonden onze troepen bij overgangen van rivieren een gevecht door met duizende weerbare muitelin gen, die blijven doorgaan de onzen in bosschen, kreken en kleine versterkingen aan te vallen. Men ziet aan deze zaak nog geen einde, vooral nu de hoofden der opstandelingen in het rijk Passir zijn tot aankoop van ammunitie en wapenen. Sluipmoord en verraad zijn bij de muitelingen gewone zaken, waartegen men zich niet genoeg kan wachten. Burgerlijke stand. Vlissingen, van 5 tot 12 januarij. Gehuwd P. J. Sap, jm. 23 j., met S. Robers, jd. 22 jaar. Bevallen S. H. Pieterse geb. Bil, d. C. W. van den Bergh geb. Drieöel, d. J. C. Herreman geb. Nylandz. D. Grum- mink geb. van Dongen, d. R. J. van Dam geb. Molenkamp, z A. Laernoes geb. de Bruyn, z. S. P. Ilemmekam geb. Ver laat. z. J. J. V. van Ouwerkerkgeb. Suyling, z. (doodgeb.) Overleden II. K. de Boer, z. 3 w. C. Dekker, wed.È. Lou- werse, 74j. E. Bartels, vrouw van J. W. Bautz, G3 j. P. Loes- berg, weduwn. 79 j- J. P. van Dalsum, z. 7 ra. J. Boogaard, z. 6 w. H. J. E. Dronrijpd. 1 jaar. Goes, van 5 tot 12 januarij. Bevallen C. Albert geb. Brik, z. W. E. de Bruyne geb. Nederhatid, zoon. Overleden: E. J. van der Schraven, wed. J. den Hond, 60 j. J. Riemens, wed J. Groeneweg, 72 jaar. Zierikzeevan 5 tot 12 januarij. Bevallen: L. Phernambucq geb. Verseput. z. A. PhafF geb. de Vos, d. C. J. de Ronde geb. van Oorschot, z. J. Geers geb. Tuijtel, z. J. Mans geb. Deurloo. d. B. Hogerheyde geb. Berrevoets, d. E. Specht geb. Schoenmaker, z. A. Douw geb. de Waard. zoon. OverledenM. M. C. Kooyman. d. 9 m. F. Dobbelaar, man van E. Tideman, 50 j. (wonende te Boschkappelle). M. Brouwers, vrouw van D. van der Weyde, 45 jaar. Tlicrmomctcrstand. 14 jan. 's ar. 11 u. 24 gr. 15 'smorg. 7 u. 16 'sraidd. 1 u.20gv. 'sav. 6 u. 16 gr. 's av. 11 u. 12 - 16 's morg. 7 u. 10 'smidd. 1 u. 20 's av. 6 u. 22 Engeland. Londen 11 januarij. Prins Alfred zal binnen weinige da gen zijne reis naar West-lndie en Noord-Ainerika aanvaarden, liet linieschip St. George, met 01 kanonnen, waarop Z. K. II. zich inscheept, zal opzijn togt van Portsmouth naar Plymouth bij Osborne aanleggen, opdat de koningin het kunne bezig- tigen. Onder de liberale leden van het lagerhuis circuleert een adres aan lord Palmerston, waarin wordt aangedrongen op eene vermindering van 's lands uitgaven. Buitschland. Weenen 13 januarij. De Neueste Nachricbten meldt uit eene goede bron, dat de porte den verbannen Omer pacha teruggeroepen en hem het opperbevel opgedragen heeft van het leger, hetwelk aan den Donau wordt bijeengetrokken. Naar men verneemt, is door een luitenant van het in- fanterie-regement Nugent een stuk geschut uitgevonden, het welk slechts 12 duim lang is en op een grooten afstand eene geduchte uitwerking doet; het kan door een enkel persoon worden vervoerd. De uitvinder is tot kapitein bij de artillerie benoemd en heeft een aanzienlijk geschenk in geld bekomen. Uit Krakau wordt berigt, dat de universiteit aldaar is gesloten, dewijl de studenten het beslui*, hebben genomen om geene voorlezingen bij te wonen dan die gehouden wor den in de poolsche taal. Berlijn 11-januarij. De koning heeft heden de zitting des landdags geopend. Na van het overlijden van kolling Frede- rik Wilhelm IV gewaagd te hebben, spreekt de troonrede van de reorganisatie des legers, welke noodzakelijk was geworden ten gevolge van den pligt om voorde integriteit van den duit- schen bodem te waken, alsmede van aanstaande onderhande lingen over een handelsverdrag tusschen het tolverbond en Frankrijk. De betrekkingen tusschen de groote mogendhe den worden gezegd, ten gevolge van de persoonlijke ontmoe tingen der vorsten steeds van meer verblijdenden aard te wordendaarom betreurt de koning dat de stappen, door Duitschland gedaan om een geregelden wettelijken toestand in de onder deensche heerschappij staande duitsche hertog dommen te verzekeren, zonder uitwerking zijn gebleven. Met Duitschland erkent Pruissen het als een nationalen pligt maatregelen te nemen om in dezen eindelijk tot eene behoor lijke oplossing te geraken. Ten slotte verklaart de koning met nadruk te willen vasthouden aan de hij het aanvaarden van het regentschap door hem verkondigde beginselen, die hij beschouwt als den veiligsten waarborg tegen den in Eu ropa woelenden geest van omwenteling. Frankrijk. Parijs "12 januarij. Men verzekert hier dat de nieuwe on derhandelingen tusschen desardinische regering en een onzer voorname bankiers plaats hebben voor eene leening van 300 millioen francs; en dat zich daartoe zelfs een sardinisch gevol- magtigde hier ter stede bevindt. Men voegt er bij. dat de in schrijving nog voor liet einde der maand maart zal worden geopend. Dezer dagen is gesproken van het plan der regering om het getal geblindeerde batterijen tot twintig te brengen, en dat dien ten gevolge weder vier dergelijke vaartuigen door haar waren besteld. Men verneemt, dat lord Cowley daar omtrent jl. donderdag aan liet gouvernement het leedwezen van het kabinet van St. James heeft te kennen gegeven. Hij zeide, dat de tegenwoordig in omloop zijnde geruchten om trent den ongunstigen toestand der fransch-engelsche allian tie, de fransche regering veeleer hadden moeten bewegen, het nemen van dien maatregel uit te stellen, waardoor zoo wel in Engeland als in geheel Europa nieuw voedsel aan die geruchten werd gegeven. De minister heeft daarop geant woord, dat de uitstrooisels van enkelen het gouvernement niet kunnen beletten, vooral met het oog op de naderende gebeurtenissen krachtige maatregelen van verdediging te nemen en dat de marine nog grooter uitbreiding zal moeten ondergaan om aan die van Engeland gelijk te worden. De minister verklaarde, dat tien dier twintig vaartuigen in de maand maart en de overigen nog in den loop van dit jaar vol tooid zullen zijn. Italië. Een bij Reuters agentschap te Londen ontvangen telegram meldt dat koning Frans II den wapenstilstand heeft aange nomen. Aan het Journal des débats wordt uit Turyn geschreven dat Oostenrijk in formeele bewoordingen heeft verklaard, dat een aanval van Garibaldi op Venetie of op eenig ander deel van Oostenrijks bezittingen, als een oorlogsfeit zou worden aangemerkt, en dat dusOostenrijk dien overeenkomstig zou handelen. Graaf di Cavourdus schrijft decorrespondent verder weet zeer goed dat hierop niet veel te antwoorden valt. Na de resultaten van Garibaldis ondernemingen aange nomen te hebben.is het nagenoeg onmogelijk, hem voortaan te desavoueren. Uit dien hoofde tracht thans di Cavour voor al Garibaldi vooreerst van zijne plannen te doen afzien. Di Cavour wil, zoozeer als iemand ter wereld, de eenheid van Italië, maar hij wil het geschikte oogenblik afwachten en de reeds verkregene resultaten niet in gevaar brengen. Er zijn over Marseille berigten ontvangen uit Gaetavan den 8. Het vuur op de vesting was sedert den 5 met onge hoorde hevigheid hervat. Vele huizen werden door de bom men getroffen. Een gedeelte van hetaartsbisschoppelijk paleis is vernield. De troepen van koning Frans beantwoorden het vuur en hebben eene batterij der sardiniers gedemonteerd en een kruidwagen in hun kamp in de lucht doen springen. De sardiniers leggen nieuwe werken aan. Uit Napels zijn mede berigten van den S ontvangen. Er waren zamenscholingen uiteengedreven en talrijke arrestatiën bewerkstelligd; onder de gearresteerde bevonden zich aan hangers der partij van Murat. Bijna het geheele garnizoen is naar de provinciën gezonden. Een brief uit Palermo aan de Nazionale zegt, dat het tegen La Farina gerigte verzet van een geduchten aard was. Er was bevel gegeven Crispi te arresteren. De nationale garde ver zette zich daartegen en dwong het kabinet af te treden. Berigten uit Rome van 8 dezer melden dat versterkin gen voor de sardiniers door de provincie Riet z jn gemar- scheerd. Zij hegeven zich naar de Abruzzen om den opstand te dempen. Andere troepen zijn naar Ascoli gezonden, waar benden romeinsehe boeren zich tegen de conscriptie verzetten en trachten zich met de opstandelingen in de Abruzzen te ver eenigen. Eene proclamatie van den markies Pepoli is aangeplakt. De paus heeft aan koning Frans II een brief van gelukwen- sching en levensmiddelen naar Gaëta gezonden. Het berigt dat Oostenrijk gevraagd heeft om het concordaat te herzien wordt tegengesproken. Mgr. de Me'rode blijft minister vau oorlog. Den 16 dezer is in de "Westerhaven te Vlissingen binnen geloopen. wegens ijsgang: de fransche brik Louise, gez. Ca- rere, van Camillas naar Antwerpen bestemd. Eene bomschuit, te Scheveningen te huis behoorende, ge naamd 'Dirk en Frank gevoerd door schipper W.Overduin, van gemelde plaats naar Brouwershaven bestemd, tot het af halen van oesters; deszelfs bestemming wegens het aldaar veelvuldig aanwezig zijnde drijf ijs niet kunnende bereiken, is verpligt geweest te Vlissingen binnen te loopen. Graanmarkten. Amsterdam 14 januarij. Tarwe en gerst vast. Raapolie oj) zes weken f 43}. Lijnolie op zes weken f32.}. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 januarij. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 2} pet.' 62$ dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 9S-} Aand. Handelmaatschappij 44 129 Rusland. Oblig. 179S/1S16 5" 101 f Certitic. Hope co4 74} dito dito 1S55, Gde serie. 5 94} dito6 56} A an dspoorweg194 Lee'ning 1SG04} 89} Polen. Scliatkistobligatien4 75} Spanje. Obligatien IJ 40,y dito binnenlandsch3 47} Certifie. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 39 dito amsterdamsche5 61 dito nationale 5 4G dito 1847/1852 2} Bank actiën 3 570 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2} 51} Portugal. Obligatien 3 45 dito nieuwe3 43} Grenada, dito13} Venezuela, dito2} Illinois. dito7 90 Mexico. dito3 20} Londen 14 januarijten 12 ure. Consols 92. Weenen. 14 jan. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. G2.50. Parijs, 14jan.(slotpr.) 4} pet. compt. 3 pet. 67.10. Inteekenaren voorde loterij van Vrouwelijke Hand werken enz., ten behoeve der armen dezer stad, worden beleefdelijk verzocht de nog ontbrekende voonverpen te wil len inzenden.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3