3 f De liollandsche post van zondag is lieden avond ten 71 ure liier aangekomen. Zi j is alzoo meer dan 24 uren ten achter. De telegraaf is voortdurend defect. Uit Ylissingen meldt men ons heden „Er vertoont zich hier voor den wal veel drijfijs, dat dooi den zuidenwind herwaarts gedreven wordt en tusschen de hoofden blijft zitten. De communicatie wordt daardoor veel belemmerdde post van Breskens is hier om half twaalf aan gekomen en heeft tusschen de hoofden gelost, daar de sloep nog vooreerst de haven niet bereiken konzij werkte daarna door het ijs heen om in de haven te komen. „Gisteren avond kwam langs den middelbuvgschen weg een arreslede met paard bespannen aanhollen, zonder bestuur der. Na zonder letsel het dok over en den nieuwen weg op gehold te zijn, keerde het paard aldaar om, reed tegen eenige paaltjes aan,waarbij de slede uit elkander vloog en achterbleef. Het paard is daarop weder langs den middelburgsehen weg teruggehold. Naar men verneemt was die slede bestemd om de post van Middelburg naar Vlissingen over te brengen." Tot aanvulling van dit laatste berigt deelen wij mede dat het paard in Middelburg langs de Ylissingsche straat, over de Markt, Wagenaarstraat en Bree is gerend, en zonder onge lukken te veroorzaken, nabij de Noordbrugds aangehouden. Men schrijft ons uit Goes 12 dezer: Heden morgen omstreeks S ure verbreidde zich het gerucht van brand, en spoedig bleek het dat die ontstaan was in den schoorsteen bij den notaris S. Daar die brand een dreigend aanzien verkreeg, waren de brandweer en de schutterij spoe dig op de plaats van het gevreesde onheil. Door verstandig overleg, was men den brand ten 10 ure meester. Gelukkig dat zich dit voorval in den morgen opdeed, daar met de felle vorst het blusschen welligt met veel bezwaren zou zijn ge paard, indien de brand zich verder verspreid had. Ik verneem dat het ministerie zwarigheid maakt om de tot nu toe aan de onderwijzers uit de geestelijke goederen ver strekte bijdrage, te blijven betalen, en dien ten gevolge ook dat aandeel ten laste der gemeenten zal komen. liet gerucht loopt, dat deze week onder de gemeente'slleer- Abtskerke een persoon zou zijn aangerand. Op het naderen van den rijksveldwachter brigadier Eklcelboom zijn de aan randers gevlucht, en het is niet gelukt hun tc ontdekken. Heden morgen had het volgende voorval plaats. Een uit gehongerde sperwer vliegt in felle vaart, door de dubbele glasruiten van den gang in de slaapkamer van het huis des burgemeesters, grijpt met zijn klaauw in één greep de in die kamer in eene kooi hangende kanarievogel, werpt dien dood op den grond, doch werd op zijne beurt voor die stoutmoedi ge euveldaad met den dood gestraft. De collecte,door eenige invloedrijke ingezetenen gehouden ten behoeve van de armen in dezen barren winter, heeft de niet onaanzienlijke som van f 560,91 opgebragt. De opbrengst is bestemd tot liet buitengewoon verstrekken van warm dier lijk voedsel en brandstof. En uit de zelfde gemeente den 14 dezer Zaturdag in den namiddag is op het dorp's Heerenhoek brand ontstaan, waardoor drie woningjes en schuurtjes in den ascli zijn gelegd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Gisteren werd uit 's Bosch de noodkreet vernomen voor de behoeftigen en ongelukkigen door den ijsgang. Spoedige hul}) vooral werd verlangd. In eene dadelijk belegde verga dering van leden der sociëteit, werd die zaak behandeld en door de aanwezigen dadelijk bijeen gebragt f 521.50. Eene commissie vormde zich, om ook daar buiten liefdegiften in te zamelen en den nood te helpen lenigen. Een door de Nederl. staatscourant van vrijdag medege deeld regeringstelegram, dd. Batavia 29 november 1S60, luidt: „Niets bijzonders. De zaken op Ceram gaan beter. De gou verneur-generaal vertrekt den Gen december naar de Mo- lukken." liet telegram van deBataviasche bandelsrereeniging is van den volgenden inhoud Batavia 29 november. Java is rustig. De gouverneur-ge neraal zal zich den Gen december naar de Molukkos begeven. De laatste tijdingen van Banjermassing zijn niet ongunstig. Volgens het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage, is Z. M. de koning voornemens, zoo dra de bcrigten ten opzigte der rivieren nog ongunstiger mogten worden, zich onmiddelijk naar de gevaarvolle plaatsen te begeven. De sneltrein op den nederlandschenrijnspoorweg, die don derdag ten 1.20 van Utrecht was vertrokken, is ruim een half uur te laat te Rotterdam aangekomen, ten gevolge van het heet loopen van een der wagens. Gelukkig was dit in tijds te Gouda ontdekt en waren de heet geworden voorwerpen af gekoeld, waardoor ernstiger gevolgen werden voorkomen. Op dezen trein bevond zich Z. K. PI. prins Frederik der Ne derlanden. die van Berlijn naar de residentie terug keerde. De Arnliemsche courant meent te kunnen verzekeren dat de heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt. lid van de tweede kamer der staten generaal, bestemd is oin den heer Pahud eerlaug te vervangen als gouverneur-generaal van Nederlandsen lndie. De lieer J. J. Cremer heeft te Rotterdam weder eene voor- dragt gehouden, bestaande uit een zijner gunstig bekende Betuwsche novellengeheel ten voordeele der kweekschool voor de zeevaart te Leyden. Uit Amsterdam wordt aan de Nieuwe rotterdamsche cou rant geschrevenThans kunnen wij met zekerheid melden dat door wijlen den heer Fodor zijn uitmuntend kabinet schilde rijen aan den staat is gelegateerd, onder voorwaarde echter dat het kabinet binnen deze stad moet blijven. Tot bewaring van deze- schilderijen is tevens door dien beer een gebouw (een voormalige stal) benevensƒ60,000 aan destad vermaakt; deze som strekt om den stal tot een museum te doen verbou wen. Ook heeft de heer Fodor aan de koninklijke akademie van beeldende kunsten eene som van /'10,000 gelegateerd. Benoemingen ess besluiten. kidderorden. Vergund aan D. Bles te 's Ilage, het dra gen der Leopoldsorde van Belgie; aan Zr. Ms. adjudanten, den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, het dra gen der kommandeursorde van den Zahringer Leeuw van Baden, en den len luitenant W. C. baron Snouekaert van Schauburg van het ridderkruis dier orde. marine. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den offi cier van administratie 2e klasse A. W. J. Lina, met verlof in Oost lndie. iioogescholkn. Pensioen verleend ad f 2750, aan mr. J. Ackersdyk emeritus-hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit te Utrecht. zaken der israelieten. Bij vernieuwing benoemd tot leden der hoofdcommissie tot de zaken der israëlieten, de heeren S. van I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, president, mr. II. II. Tels, te Rotterdam, en I. E. Andries, te 's Ilage. MeteoroJogisqJiiii waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1S61. Wind. s s a a 0 E. i Laagste temporat. a ti - o' E f-J a J1 .a Aanmer l s t>D 1 IJ Id ■p 3 s g en verschil met de kingen. J in 1 hoogste. 6 West. 5 762.8 1.0 93 4.411 1 dik. 7 Oost. 4 763.2 3.7 96 3.7519.5 dik betr. heij. 8 Zw.t. Z. 5 773.9 7-2 94 3.9510.0 helder. 9 O. ZO. 5 773.6 6.4 92 3.04 0.0 bijna helder. 10 O. t. Z. 4 772.3 5.3 96 3.44 0.0 helder. 11 Zuid. 2,5 773.6 2.4 94 4.1S 0.0 betr. heijig. 12 ZO.t.O. 5)769.1 3.3 97 3.94|o.O helder heijig. 'STses'siïiosEieteB-stfaml. 11 jan. 's nv. 11 u. 25 gr. 12 's morg. 7 u. 24,, 'sinidd. 1 u. 25 gr. 'sav. G u. 22 gr. 's av. 11 U.21 13 's morg. 7 u. 22 'smidd. 1 u. 26 'sav. Gu. 23 's av. 11 u. 20 14 's morg. 7 u. 16 'smidd. 1 u.24 's av. 6 u. 25 ÖuiiciUanïisdjC tijöintjcn. Eugclassd. Londen 8 januarij. Lord Palmerston heeft te Southampton den eersten steen gelegd van een gebouw, bestemd tot een litterarisch instituut. Zoo alg gewoonlijk bij openbare gele genheden in Engeland, heeft genoemde staatsman ook thans weer over gewigtige buitenlandsche kwestien gesproken. Die kwestien betroffen thans de chinesche, de italiaansche en de amerikaansche (de separatistische beweging in deunie). Van den vrede met China verwachtte hij de gunstigste resultaten voor Europa's handel. De eenheid van Italië hoopte hij weldra een feit te zien worden, al had zij thans uog met eenige hinderpalen te kampen; zijne overtuiging was, dat Italië bestemd is eene groote rol te vervullen in de voort gaande ontwikkeling der denkbeelden. Ten aanzien van Amerika sprak hij met minder zekerheid. Hij hoopte dat een staat, die in zijn stelsel van confederatie bijna eene eeuw lang zoo voorspoedig is geweest, niet van een gescheurd moge wor den door eene vijandschap van broeders. In den Astley-circus alhier is een beambte door een leeuw verscheurd. De man was, als naar gewoonte, 's avonds gaan zien of alles in orde was, en stond tot zijn niet geringen schrik, bij het binnentreden van het perk, onverwacht tegen over een leeuw, die uit zijn hok was gebroken en nu met een geweldigen sprong zoo hevig op den ongelukkigen aanviel, dat hem het hoofd in een oogenblik bijna geheel van den romp was gescheurd. "Wel kwam er op het gebrul van het woedende dier en den noodkreet van het slagtoffer terstond hulp opdagen, maar het was reeds te laat. Terwijl The times zich nog zeer gunstig uitlaat omtrent de vriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en Frankrijk, moet uit de taal van The daily news opgemaakt worden, dat ook dat blad meer geloof hecht aan de geruchten van zekere spanning welke zich tusschen de beide kabinetten openbaart. Buit^chland. Weenen 9 januarijDe Oesterreichische Zeitung vleit zich dat het dit jaar niet tot oorlog komen zal„Frankrijk, zegt dat blad, ziet de heerschappij van Piemont in Zuid Italië met alles behalve vriendelijke oogen aan. Graaf di Cavour houdt het denkbeeld aan een éénig koningrijk Italië vast, Frankrijk heeft dit nooit gewild en wil het nog niet. De zwarigheden, welke Piemont in Napels ontmoet en nogtans gelooft te kun nen overwinnen, worden door Frankrijk niet ongaarne ge zien. Het zal, als Piemont een oorlog aanvangt, zich terug houden en, als deze koene greep mislukt, met het verdrag van Villafranca op het tapijt komen. Een aanval van Frankrijk ware zóó onstaatkundig, datwij dien alleen dan duchten zou den als het voornemens was den Rijnoever aan te tasten. Eerst dan zal een oorlog van Frankrijk tegen Oostenrijk plaats grijpen, als het een oorlog tegen Duitschland geldt, maar dien willen de franschen niet, en daarom gelooven wij vooreerst aan den vrede." Berlijn 12 januarij. Een buitengewoon no. van het officieel dagblad behelst eene koninklijke amnestie voor alle staatkun dige misdrijven enz., terwijl omtrent de straften van militairen die zich mogten adresseren door den koning nader zal beschikt worden. Frankrijk. Parijs 12 januarij. De Moniteur meldde gisteren in zijn staatkundig overzigt, dat de onderhandelingen wegens eene wapenschorsing tusschen Napels en Sardinië zonder gevolg zijn gebleven. Sardinië heeft zich geneigd verklaard om de vi jandelijkheden te schorsen, en den arbeid aan de belegerings werken te staken tot den 19 dezer. De vice-admiraal Ie Bar bier de Tinan heeft in last om aan koning Frans II hiervan kennis te geven en hem uit te noodigen. insgelijks de vijan delijkheden te schorsen. Indien ten gevolge van deze uitnoo- diging de vijandelijkheden worden gestaakt, dan zal het fransche eskader onmiddellijk de wateren van Gaëta verlaten, behalve één schip dat tot aan het einde der wapenschorsing zal achterblijven. Het regeringsblad meldt ook, dat in Canton zelfs eene plaats is aangewezen tot oprigting van eene katholieke kerk. Heden bevat de Moniteur eene zeer korte maar duide lijke wederlegging van de geruchten, volgens welke onze mi nister van buitenlandsche zaken zou aftreden. De keizer heeft er zelfs niet aan gedacht „om zich te ontdoen van de verlichte en volijverige medewerking van den heer de Thou- venel." Als gerucht deelt men mede, dat de keizer een bijeen komst heeft géhad meteen aantal bisschoppenin die confe rentie heeft de keizer, naar men beweert, een ontwerpschik- king tusschen den paus en het nieuwe koningrijk Italië voorgesteld. Dit ontwerp is door 20 van de 25 prelaten 'aan genomen. De proclamatie van den nieuwen koning van Pruissen baart hier zelfs in hooge kringen nog al opzien. Men ont veinst het zich niet, dat daarin een oorlogzuchtige toon heerscht. welke in de tegenwoordige omstandigheden niet van gewigt is ontbloot. g IGisteren zijn hier twee gevolmagtigden van Zuid-Caro- lina aangekomen, die met eene zending bij Napoleon 111 zijn belast. Met het oog op den tegenwoordigen toestand van de amerikaansche unie is dit feit, niet van gewigt ontbloot. De correspondance Havas deelt, met betrekking tot het gerucht eener minder goede verstandhouding tusschen onze en de engelsche regering, mede dat de keizer geenszins be paald voorop zet dat hij de bezetting in Syrië langer wil laten duren, maar de bedoeling moet alleen zijn, te vragen dat de conclusien van het onderzoek, waarmede eene internationale commissie zich in loco belast, mogen worden in toepassing ge bragt onder toezigt der fransche troepen. Bij gevolg zon het vertrek van die laatsten geheel afhankelijk zijn van den haast, welke de commissie in Syrië maakt om haren arbeid te volbrengen. Tevens moet de keizer er op aandringen, om zoo wel Engeland als geheel Europa de meest mogelijke voldoe ning te geven, dat het bedoelde rapport zoo duidelijk moge lijk worde opgemaakt. Een alhier gevestigd correspondent van het te Brussel verschijnend Journal de Bruxelles, laat zich in dat blad zeer ongunstig uit over den bankier NLiy<1-sclis^- met de nieuwe turksche geldleening behisTYs, waafT'V, 'bijna door geheel Europa al de dagbladen met den grootsten ophef hebben gewaagd. De heer Mirès zou zich aan zoodanige prak tijken hebben schuldig gemaakt, dat de justitie zich buiten eenigen twijfel de zaak zou hebben aangetrokken, in geval niet een zeer hoog geplaatst persoon tusschen beide ware ge komen en een schandaal had verhinderd, 't welk op de parij- sche geldmarkt den jammerlijksten invloed zou hebben uit geoefend. De graaf de Morny zou in deze zaak op eene meer of minder ernstige wijze zijn betrokken. In het Journal de Bruxelles leest men, dat er tusschen den laatstgemeldcn staats man en den minister, graaf dePersigny, eene bepaalde vijand schap is ontstaan. Italic. Nu het officieele blad der fransche regering heeft bevestigd dat er onderhandelingen zijn geopend om een wapenstilstand te Gaëta te sluiten, doch het stilzwijgen bewaart omtrent het geen er geschieden zal wanneer Frans II daartoe ongenegen is, heeft zulks te meer stof tot allerlei uiteenloopende geruch ten gegeven. Er schijnt in tusschen nog geen bepaald antwoord ontvangen te zijn. Het dagblad Espero laat het berigt der bekende benoe ming van prins Eugenius van Savoye Carignan tot koninklijk stedehouder in de napelsclie gewesten, vergezeld gaan van de mededeeling dat het nieuwe bewind vooral dadelijk zal trach ten te voorzien in de dringende behoefte aan goede wegen en snelle middelen van gemeenschap tusschen de verschillende steden onderling en met de hoofdstad. Voorzeker zal de ge trouwe naleving van dit programma een uitmuntend middel zijn om het zedelijk overwigt in de Beide Sioilien te doen toe nemen en de bevolking voor den nieuwen staat van zaken meer te winnen dan nog wel algemeen bet geval schijnt te zijn. De gemeenteraad van Milaan heeft koning Victor Emmanuel een adres van dankzegging overhandigd voor het geen hij tot dusverre voor de italiaansche zaak gedaan had. De koning heeft hierop nog met meer zekerheid geantwoord, dan op de aanspraken van de staatsligchamen bij gelegenheid van nieuwjaar. „Nu wij thans eene groote natie geworden zijn", zeide de koning, „kunnen wij voortaan met meer vastberaden heid onzen wil raadplegen zonder onze toekomst in gevaar te brengen". Naar men verneemt is het ontslag, door mgr. de Me'rode genomen als minister van oorlog der pauselijke regering, het gevolg geweest van een vrij hevigen woordenstrijd met den generaal Govon, naar aanleiding van eene vechtpartij tusschen een pauselijk en een fransch soldaat. Vermits de generaal Goyon geene voldoening kon bekomen van de pauselijke re gering, moet hij eenvoudig den pauselijken soldaat hebben doen arresteren. Dit nu heeft een scherpen brief van den heer de Mérode ten gevolge gehad, en van daar de woordenstrijd. Het Journal des débats meldt uit Turyn.dat de regering hare aandacht vooral op de aanstaande verkiezingen geves tigd houdt en geen gevaar ziet in de waarschijnlijke keuze

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2