Te Zierikzee, 3 huwelijken; 31 geboorten, als 16zoons en 15 dochters; 13 sterfgevallen, 7 van het mannelijk en 6 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geboren geene. (Van de ingeschrevenen is een elders overleden.) Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 5 en van 1 tot 5,1.15 tot 20,1. 20 tot 25, 3. 25 tot 30.1.4-0 tot 45,1. 70 tot 75,1. Te Goes, 4 huwelijken; 16 geboorten, als 9 zoons en 7 dochters; 11 sterfgevallen, 7 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 4. Ouderdom der overledenenbeneden het jaar 4, en van 20 tot 25,1. 25 tot 30,1. 30 tot 35, 2. 40 tot 45,1. 65 tot70,l. 70 tot 75,1. Thermometerstand. 9 jan. 's av. 11 u. 14 gr. 10 's morg. 7 u. 12„ 'smidd. 1 u. 22gr. 'sav. 6 u. 21 gr. 's av. 11 u.22 11 's morg. 7 u. 24 'smidd. 1 u. 28 gr. Gemeenteraad va aa Middelburg. Zitting van 9 januarij. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig' de heer van Deinseterwijl de heer Snouck Hurgronje eerst later komt. De notulen der vorige zitting worden nagedane voorlezing goedgekeurd, terwijl daarna voor kennisgeving worden aan genomen a. de mededeeling des voorzitters dat de heer van Deinse ten gevolge van ongesteldheid verhinderd is deze zitting bij te wonen, en dat de heer Snouck Hurgronje door familie-om standigheden nog afwezig is b. zeven missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, respectievelijk inhoudende 1. goedkeuring der rekening van den gemeenteontvanger en van de verantwoording van bur gemeester en wethouders over 1859 met bijlagen; 2. voorloo- pige magtiging tot beschikking over de helft der posten van uitgaaf en tot ontvang van eenige inkomsten welke tot geene aanmerkingen leidden.krachtensartt. 20Sen 211 der gemeen tewet, terwijl de beslissing over de geheele gemeentebegroo- ting voor 1861 nog wordt verdaagd tot 1 mei e. k.3. mede deeling der koninklijke goedkeuring van het besluit tot heffing van schoolgelden waaraan door burgemeester en wethouders het noodige gevolg is gegeven4. drie, houdende goedkeuring van even zoo vele raadsbesluiten tot onderhand- sehe verhuring van gemeente-eigendommen, tot verpachting der visscherij, tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven voor aankoop van een perceel gronds achter de stadsschuur, en 5. berigt der ontvangst van een afschrift der gearresteerde verordening op den verkoop van aard- en boomvruchten, waaraan mede door burgemeester en wethou ders reeds de noodige executie is gegeven. Geschiedt voorlezing van een uitvoerig adres van de heeren Robbé en comp., concessionarissen der gasverlichting alhier. Daarbij geven adressanten te kennen dat zij met bevreem ding kennis genomen hebben van het rapport, door eene raadscommissie in de zitting van 24 december jl. uitgebragt. Aanvankelijk was het hun voornemen, daarop het stilzwij gen te bewaren, doch het is hun beter voorgekomen, ter toe lichting van de ware toedragt der zaken en, naar zij zich vleijeu, tot verdediging hunner handelingen, de geschiedenis uiteen te zetten. Zij gaan daarbij na, welke teleurstellingen door hen zijn ondervonden ten opzigte der compositie van de heeren Cossas en comp., waarvan zij bij adres van 21 Octo ber 1854 aan burgemeester en wethouders kennis gaven, met verzoek om toestemming tot vervaardiging der gas voor het vervolg uit eene compositie welker hoofdbestanddeel de steenkool is. Zij beweren verder dat die toestemming monde ling gegeven is door den toenmaligen voorzitter, in zijne hoe danigheid van burgemeester. Als een gevolg dier wijziging en van het doorafkoop verkregen regt om decompositie zeiven te vervaardigen, is de prijs der gas van 50 cent op 30, en later op 25 cent per kubieke el teruggebragt, terwijl in de plaats der ge conditioneerde vrijdom van gemeentebelasting voor de com positie van Cossas en comp., na langdurige onderhandeling is overeengekomen datadressanten op de steenkolen voor hunne compositie eene belasting zouden voldoen, welke over den geheelen duur der concessie van de straatverlichting naar hunne opgave f J 8 a f20,000 zal bedragen. In de raadsver gadering van 9 mei 1856 [zie het verslag inde nommers dezer courant van 6 en 13 mei 1856] zijn die wijzigingen in art. 31 van het contract met 11 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Adressanten betoogen verder dat zij uit eigen beweging de gasvlammen tot op eene drie a viermaal grootere oppervlakte dan waartoe zij verpligt waren, hebben doen branden. Ein delijk verwonderen adressanten zich erover, dat de commissie ad hoe, bij haar rapport aan den gemeenteraad, uitgaat van de stelling dat de verlichting slecht is. Zij vragen daarente gen in welk opzigt wijkt de toestand yan dat licht af van de bepalingen van het contract, en kan het, zoo wat zijne chemi sche zamenstelling als lichtkracht betreft, niet wedijveren met de beste gassoort in Nederland? Ten slotte verklaren adressanten dat de vertraging in het ingesteld wetenschap pelijk onderzoek voor hen een bittere teleurstelling is geweest, en dat hun bovenal bevreemdt dat de commissie, hangende dat onderzoek, een zoo bepaald ongunstig oordeel velt, en daarop hare conclusie grondt. Veeleer meenen zij dat er, immers voor alsnog, geenerlei wettige grond aanwezig is, waarop een geregtelijk exploit tegen hen zou kunnen volgen. De voorzitter verklaart na de voorlezing van dit stuk, dat het zijn voornemen was, heden aan de orde te stellen de be raadslagingen over het rapport der commissie ad hoe. Thans echter stelt hij voor, ook dit adres in hare handen te stellen, om den raad,methet oog op haar voorloopig verslag, te dienen i van berigt. Zonder te treden in eene beoordeeling van de be weringen der adressanten,wenscht hij alleen nog mede te dee- len, dat hij zich dezei' dagen heeft yerpligt gezien om de tee- kenakademie voor eenen avond te sluiten, omdat de verlich ting en de ondragelijke stank het voor onderwijzers en leerlin gen ondoenlijk maakte aldaar te verblijven. Zonder beraadslaging wordt het voorstel hierop goedge keurd. Aan commissarissen van de wisselbank alhier wordt op hun kenbaar gemaakt vei'langen, magtiging verleend tot het af- en overschrijven van de navolgende posten op de begrooting voor die instelling van 1860, als: f 33,02$ op kantoorbehoef ten; f 84,80 op courtage van genogotieerde wissels, en f 21,02Jj op onderhoud van gebouwen, te zamen f 138,85, alles uit den post voor onvoorziene uitgaven. Overeenkomstig een voorstel des voorzitters, ten geleide van een rapport van den gemeentebouwmeester, wordt goed gevonden met F. Poelman alhier aan te gaan eene ruiling van terrein tusschen de oude veersche poort en de veersehe bar rière, welke men in het belang der gemeente acht en waartoe de betrokkene genegen is, wanneer de gemeente de kosten draagt van overboeking ad f3 en de herstelling van het raster werk ad f40. Daarop zal de goedkeuring van gedeputeerde staten worden gevraagd, terwijl de verdere executie aan bur gemeester en wethouders is opgedragen, voor wat betreft de vereischte verklaring dat een gedeelte weg aan de publieke dienst wordt onttrokken. Geschiedt voorlezing van eene voordragt van dirigerende leden der teekenakademie, van twee dubbeltallen, ter voorzie ning in bij dat collegie bestaande vacaturen, ontstaan door het overlijden van de heeren A. van den Broecke Jz. enmr. J. H. van Sanden Prins, welke bestaan uit de heeren mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en L. H. Cadet, benevens 11. C. Engelberts en J. C. Ie Nobel. Is besloten nog in deze zitting tot eene benoeming over te gaan. Daarop worden overgelegd voordragten, opgemaakt door burgemeester en wethouders, in overleg met den districts schoolopziener en de betrokkene hoofdonderwijzers, volgens art. 22 der wet op het lager onderwijs, en wel voor twee hulp onderwijzers en eene hulponderwijzeres, respectievelijk op de scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes. Die voordvagten bestaan: voor 1 en hulponderwijzer uit de heeren M. Kottman, S. la Lau en P. K. Pik; voor 2en uit den heer L. A. Haringman, en voor hulponderwijzeres uit mejufvi'ouw S. C. Tak. Ten aanzien vati beide laatsten wordt opgemerkt dat er zich geene bevoegde solicitanten meer heb ben opgedaan om drietallen voor te dragen. Tot de benoeming overgaande, worden achtervolgend be noemd, terwijl de heeren Larabrechtsen en van Visvliet met den voorzitter en secretaris het stembureau uitmaken, tot dirigerende leden der teekenakademie, de heeren rar.W. C. M. de Jonge van Ellemeet met 11 en R. C. Engelberts met 12 stemmen; tot len hulponderwijzer M.H. Kottman, en tot 2en L. A. Haringman, beide met 14 stemmen, en tot hulponder- wijzeresmejufvrouw S. C. Tak met 15 stemmen, allen bij eer ste stemming. De verdere ten uitvoerlegging wordt aan burgemeester en wethouders opgedragen, terwijl de voorzitter mededeelt dat eene hulponderwijzersplaats op de school van den heer van Swers voorloopig nog onvervuld kan blijven. De heer Snouck Hurgronje is inmiddels ter vergadering gekomen. Geschiedt voorlezing van twee rapporten, uitgebragt door de commissie van financien op de in hare handen gestelde a. begrooting voor de bank van leening voor 1861 met voor stel tot rangverhooging van de beambten bij die instelling Augustijn en Middelburg. Het rapport strekt om de begroo ting, zoo als die is voorgedragen, op f5500 goed te keuren doch door de voorgestelde rangverhooging zou men achten te prejudiceren op 's raads beslissing om de betrekking van boekhouder-kassier althans voorloopig onvervuld te laten, terwijl de inwilliging verder zou zijn in strijd met de veror dening, waarbij bepaald is dat voor de opengevallene betrek kingen een drietal bij den gemeenteraad moet worden voor gedragen. De commissie van financien stelt alzoo voor, de jaarwedden onveranderd uitte trekken als voor 1860. b. een voorstel, door de commissie van bestuur over die bank dato 17 october 1860 ingezonden, met verzoek om mag tiging tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitga ven, tot het verstrekken van gratificatiën over dat jaar aan de beambten en den kweekeling W. Verhulst, tot een gezamen lijk bedrag van f430, aangezien de bedrijvigheid bij die in stelling weder belangrijk is toegenomen. Te dezen aanzien verklaart de commisse met bevreemding gewag te zien ge maakt van een kweekeling bij die administratie. Wel kan zij toegeven dat de vermeerderde levendigheid bij de bank de commissie heeft genoodzaakt tot het doen verrigten van bui tengewoon schrijfwerk, doch zoodanige aanstelling is in strijd met de verordening, waarbij nominatiefis vastgesteld het ge tal beambten bij de bank. Het rapport strekt dan ook om de commissie te magtigen tot verleening van gratificatiën als ten vorigen jare aan de bekende en wettig benoemde beambten ad f 330, en verder te beschikken over nog f 100 voor verrigt buitengewoon schrijfwerk. Op beide rapporten wordt de beslissing tot eene volgende zitting aangehouden. Voor kennisgeving is aangenomen eene mededeeling van den voorzitter, dat doorhem tot agent van policie is aange steld P. Poppe, die op morgen zal worden beeedigd en in functie treden. De openbare zitting wordt daarop gesloten. *3uitcnlanïisc!]f tijirmgcu. Amerika. Het huis van afgevaardigden der unie te Washington heeft in zijne zitting van 17 december 11. eenige besluiten genomen, welke, ofschoon geene dadelijke werking hebbende, evenwel kunnen strekken om het herstel der eendragt en het behoud der unie te bevorderen. De volgende verklaring is metllö tegen 44 stemmen, terwijl een zeker aantal leden zich buiten stemming hielden, op voorstel van een lid van de demo- kratische partij aangenomen. „Wij beseften de oneindig <>roote waarde onzer nationale vereenigjng voor ons gezamenlijk en individueel gelukwij beschouwen ze als het onderpand van onze politieke veilig heid en van onze welvaart. Wij willen met angstige zorgvul digheid voor haar behoud waken, en opkomen tegen al wat ook maar het vermoeden zou kunnen wekken dat zij zou kun nen worden prijs gegeven. Wij willen ons met verontwaar diging verzetten tegen het begin zelfs van pogingen om eenig deel onzes lands van het overige te vervreemden of de gewijde banden, waardoor de onderscheiden deelen verhonden zijn, te verzwakken. Wij beschouwen de nationale unie als den hoeksteen van het gebouw onzer afhankelijkheid, als den grondslag van onze volksvrijheid, van de binnenlandsche rust en welvaart. Wij zien nocli in het verledene noch in het tegenwoordige, ook niet in de verkiezing van Abraham Lincoln tot president der Vereenigde staten, iets wat reden zou kunnen geven om de unie te ontbinden. Wij achten de duurzaamheid der unie van grooter waarde, dan de tijdelijke zege van eenige partij of eenigen staatsman. Welke euvelen of misbruiken ook in de unie bestaan, het middel tot wegneming daarvan moet binnen de perken der unie gezocht, en vreedzaam en op constitutionele wijze in het werk gesteld worden. Wij gelooven dat de unie kracht genoeg heeft om ieder onvegt weg te nemen en ieder regt te handhaven, hetwelk uit hare inrigting voortkomt of hare eigenaardige werkzaamhe den betreft, en dat het voor den vaderlandlievenden burger pligt is, aan de unie als onze hoop in vredestijd en ons bol werk in den oorlog, getrouw te blijven." Volgens den correspondent van L'independance beige verwacht men dat het voorbeeld, door Zuid Carolina gegeven, om uit de unie te treden, door andere slavenstaten zal ge volgd worden. Volgens dien berigtgever zal de instal latie van den president Lincoln het signaal zijn van ern stige gebeurtenissen. De abolitionnisten, verblind door hun geluk, weigeren iedere transactie, zoodat de meest gematigde mannen uit het zuiden zelfs den moed opgeven om tot eene verzoening te geraken. Volgens latere berigten uit Washington van 28 decem ber jl. hebben de bondstroepen de forten Moultrie en Pinack- ney te Charleston bezet, alsmede het tolkantoor en het arse naal. De president Buchanan heeft een ministerraad belegd om over den toestand des lands te beraadslagenmaar men is tot geen besluit gekomen. De regering van Dominico heeft met geweld bezit genomen van aan Noord-Amerika toebe- hoorende guano-eilanden. Engeland. Londen 5 december. De betrekking van secretaris der brit- sche ambassade in Japan is door lord J. Russell aangeboden, aan den heer Oliphant, en door dezen aangenomen. De heer Oliphant heeft in cler tijd lord Elgin bij zijn eerste bezoek te Jeddo vergezeld, en is zeer bekend ook met China en vele andere landen der aarde. The times herinnert dat de termijn van zes maanden, gedurende welken Frankrijk met de porte is overeengekomen, dat de fransche bezetting in Syrië zou duren, eerlang ten einde loopt. Die bezetting, welke volgens dat blad nuttig was op het oogenblik dat daartoe besloten werd, is dit thans niet meer, omdat het genoeg blijkt dat de porte bij inagte is, zelve krachtig te handelen, en dat de sultan, althans voor de hand having der orde in zijne aziatische provinciën, geen bijstand van de westersche mogendheden meer noodig heeft. Bij Lloyds werd gisteren het volgende berigt uit Ant werpen ontvangen, waarvan men echter de juistheid hoopt te mogen betwijfelen Berigten uit Parijs van gisteren zeggen hoe de regering geheime mededeeling ontvangen heeft dat de geallieerde vloten aan de monding der Peiho door een hevi- gen orkaan overvallen, en daarbij elfengelsche en zeven fran sche stoombooten verongelukt zijn, maar dat de bemanning behouden is." Volgens officieele tijdingen, bij de regering uit Britsch- Indie ontvangen, laat de toestand zich daar reeds veel gunsti ger aanzien. Eene deputatie van 100 invloedri jke handelaren heeft zich tot den gouvernements commissaris begeven en hunne medewerking aangeboden voor de invordering der in komsten-belasting, welke oorzaak of althans voorwendsel der ongeregeldheden was. Duitschland. Weenen 8 januarij. De avond-editie van Die Presse deelt eene depeche mede uit Spolato van 7 dezer, waarin gemeld wordt, dat de gemeenteraad, op grond van het keizerlijke di ploma en van de circulaire van den heer von Schraerling, ge protesteerd heeft uit eigen naam en uit naam van 16 gemeen ten in Dalmatie tegen elke vertegenwoordiging van Dalmatie in de aangelegenheden van dat gewest en van Kroatië, waar toe de dalmatische bevolking geen mandaat verstrekt heeft. De aartshertog Maximiliaan is naar Berlijn vertrokken om den keizer, bij de plegtige begrafenis van den koning van Pruissen, te vertegenwoordigen en koning Wilhelm namens Z. M. met zijne troonsbeklimming geluk te wenschen. Dit bewijs van goede verstandhouding maakt een zeer gunstigen indruk. Weenen 9 januarij. De Wiener Zeitung deelt een eigen handig schrijven van Z. M. den keizer mede. gedagteekeud 7 dezer en waarbij ten gunste van Hongarije, Transylvanie, Kroatië en Slavonie eene amnestie wordt afgekondigd voor alle misdrijven, welke zijn begaan met het oog op eene wijzi ging in het regeringsstelsel vóór den 20 october 1860. De noodige maatregelen zijn genomen om de dadelijke uitvoe ring van dit decreet te verzekeren.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2