MÏDDELBURGSCHE C 0U RA N T. JV°' 6. Zaturdag 1861. 12 Januarij. $tnnmltmïrscf]£ tijöingm. Deze courant verschijnt desdiagsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ia 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentieu is 32 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 33 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 11 January. Het beursberigt van dingsdag, wegens het defeet aan de telegraaflijn gedeelteli jk per post verzonden, ontvingen wij eerst gisteren avond. Door de zelfde oorzaak hebben wi j ook geene latere rivierberigten dan van 8 dezer. Zij komen over een met hetgeen dingsdag en woensdag door ons is medege deeld. Aan de Staatscourant van woensdag ontleenen wij des wege nog het volgende Bommel 7 januarij. 2 ure namiddag. De doorbraak van Niëuwaal is 100 el lang; op 700 el lager is de doorbraak van Zuilichem, die door ongenaakbaarheid niet opgemeten heeft kunnen wordende straatweg van Bommel naar Hedel loopt onder; men heeft schuiten op den vlo_ed gebragt, om levens middelen en redding te kunnen verschaften. Bommel 8 januarij. 8 ure voormiddag. Het water op de dijkentoestand hoogst zorgelijkhet water blijft wassende in de laatste 21 uren 0,SS el was; de rivier vol ijs, bijna on merkbare voortd rij ving. Te Pamierden, Steenenhoek, Herwijnen, Culemborg,Vrees wijk, Grebbe, Wijk bij Duurstede, Zutphen, Deventer, Kater- veer en Wijhe zat den 8 dezer het ijs vast. Op de meeste andere plaatsen was het drijvende en waren de rivieren er mede overdekt. Uit nadere berigten, in onderscheidene couranten voor komende, blijkt dat bij den doorbraak van den dijk boven -•Zuiïiclvsm cm- geheel keornmolï.» is wcggtf.spajld. Volga»*- geruchten zijn daardoor in den Bommelerwaard 19 dorpen onder water gezet. Te Zalt Bommel was men-dingsdag zelfs voor die stad zeer beducht, wanneer een doorbraak in denTielerwaard niet spoe dig ontlasting van het water gafalgemeen was men bezig zoo veel doenlijk de geheele stad van dammen te voorzien. Te Vuren is het fort tot bewoning geschikt gemaakt, en het grootste deel der arbeidende klasse is daar gehuisvest. Bij den doorbraak teBralcel zijn lfi huizen, door 27 huisgezinnen bewoond, medegesleept en 9 stuks vee verdronken. Het be vestigt zich gelukkig nog niet dat er menschenlevens bij te betreuren zijn. Te Rotterdam zat de Maas voor de stad dingsdag geheel vast en werd zij te voet gepasseerd. In onderscheidene plaatsen hebben zich reeds personen be lastmet debijeenzameling van gelden, om in den dringenden nood van een groot aantal gezinnen, die alles door de over strooming verloren, althans voor het oogenblik te voorzien. Op de Oude haven en de lage markt te Nijmegen zijn ste vige dammen aangelegd voor naderend gevaar. De posten uit Holland van maandag en dingsdag zijn don derdag middag hier aangekomen. Een woensdag avond uit Goes ontvangen telegram meldde ons dat de post, dingsdag van hier vertrokken, aan Yersekendam tusschen het ijs was geraakt en de noodvlag had geheschen. Later is het echter gebleken (lat liet, de liollandsche post was naar Middelburg bestemd. Dat de overtogt aan Yersekendam niet zonder ge vaar is geweest blijkt ook uiteen hier volgend schrijven vol gens van 10 dezer. Gelukkig heeft de uitkomst bewezen dat men het gevaar- is te bovengekomen. De Goessche courant meldt dienaangaande o. a. het vol gende „De postillon van dingsdag is eerst woensdag morgen ten 5 ure van Gorishoek kunnen afvaren, en na talrijke geva ren te hebben doorgestaan ten 2 ure in den namiddag moeten terugkeerenin de boot bevonden zich nog 2 passagiers en 3 schippers-, door liet schuren was een gat in de boot ontstaan hetgeen met een der vriesche buizen van de schippers zoo goed mogelijk was gestopt; men verkeerde dus werkelijk in gevaar van zinken. Hierdoor niet afgeschrikt, heeft men na korte rust andermaal beproefd door het ijs te breken, doch moest na bovenmenschelijke inspanning weder ten 5 ure terugkeeren, zoodat eerst lieden morgen ten Ci ure de beide pasten te gelijk van Gorishoek zijn vertrokken en even na den middag be houden met de onbeschadigde pakettenhier aangekomen. De postillon C. Pannij, na zijn gezin, dat reikhalzend naar hem uitzag, te hebben gerustgesteld, heeft op nieuw den togt aan vaard en zich aan liet gevaar blootgesteld, dat door liet menig vuldige ijs aan het overtrekken onzer rivieren tegeuwoordig gepaard is." De hollandsclie post van donderdag gewordt ons lieden namiddag ten drie ure. Volgens de Staatscourant was zoowel te Tiel als te Zalt-Bominel, voor liet oogenblik het dringende gevaar voorbij. Een berigt uit 's Hertog^jéh^h van 9 januari], ten half elf ure des voormiddags, meldt dat de dijk beneden Alem is overgeloopen. Langs delinker Maasdijken is de gemeenschap tusschen 's Bosch en Grave gestremd. Uit bijna alle plaatsen wordt gemeld dat het ijs zich heeft vastgezet. Men schrijft uit Pouderoijen aan de Nieuwe rott. courant: De toestand is hier hartverscheurend; het water van de Waal loost zich over onze dijken in de Maas; alles is gevlugt wat vlugten kon naar den overkant, waar het ook op inbreken staat. Het huis van den heer, dat bovendijks gelegen is, zit vol menschen; vee is er ook in geborgen, evenwel staat daar in de benedenvertrekken water. Vee staat ook op den dijk tot de uijers in het ijs en wordt nu en dan door den stroom medegevoerd. Geen eten voor menschen noch voor vee brood is niet te krijgen voor arm noch rijk. Den dominéheeft men, tot redding van zijn leven daartoe genoodzaakt, zien vlugten in een schuit, men weetniet waar hij is te regt geko men; men zegt t.e Veen. Wat van zijne naaste buren is ge worden, is onbekend; men weet niet of zij gevlugt zijn of boven in hunne huizen zitten, stervende van honger en gebrek; men kan elkander door den vreesselijken stroom niet gena ken. In Bommel moeten 200 uitgehongerde menschen aan gekomen zijn;onze ongelukkigedorpsgenooten kunnen daar onmogelijk heen. Voor er door menschlievendheid hulp en giften naar ons toegekomen zijn, kunnen reeds velen bezwe ken zijn. Men schrijft ons uit Goes, 10 dezer De postschuit eergisteren van Gorishoek gevaren, heeft toen den wal niet kunnen bereiken; gisteren morgen werd de schuit gezien midden in t ij L de nxruibviag in top. 'vleit vreest het ergste. Ook de communicatie met Noordbeveland is zeer moeijelijk en de overtogt heeft gisteren meer dan 3 uren geduurd. Door het barre jaargetijde gedrongen, hebben eenige in vloedrijke personen zich in commissie gesteld om liefdegaven in te zamelen voor de armen, en aan hun als buitengewone bedeeling te worden verstrekt. De Staatscourant behelst een koninklijk besluit, houdende benoeming van jlir. J. P. Cornets de Groot van Kraaienburg tot minister van koloniën. Onze haagsche correspondent meldt ons dat de minister van buitenlandsche zaken, mv. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nijevelt, zijn verzoek om ontslag bij den koning heeft ingediend, en dat ev nog andere wijzigingen in het kabinet worden te gemoet gezien. Tot het doen van buitengewone bedeelingen en ter voor koming van het zoogenaamd nieuwjaarwenschen, is gecollec teerd: te Colijnsplaat f 330, te Kortgeen f 232, en te Cats f136. Uit deze gelden js op den jongsten nieuwjaarsdag aan vele, waarlijk behoeftigen in die gemeenten, eene belangrijke ondersteuning uitgereikt. Daardoor zijn de ingezetenen weder bevrijd gebleven van het vroeger gebruikelijk bedelen. Dingsdag nacht zijn namens Z. M. den koning, twee van zijne adjudanten naar Gelderland vertrokken, ten einde den toestand aldaar op te nemen. Volgens L'union de Luxembourg, zijn eenige invloedrijke fvansche en belgische ingezetenen, waaronder de lieeren d'Hofi'schmidt. lid der belgische kamer van volksvertegen woordigers, en Pevrier, bankier,door Z. K. II. prins Hendrik in eene bijzondere audiëntie ontvangen, om van Z.K. II. con cessie te erlangen tot den aanleg van een spoorweg, loopende van de provincie Luxemburg in de rigting van Longlier en Bastogne, door het groothertogdom langs Witz tot ïvanten- bacli, om aan het net van den Willem-Luxemburg spoorweg te worden aangesloten. Het Handels-en effectenblad meldt, dat de commissie uit de tweede kamer, belast met bet houden eener enquête over den toestand van de Maas. in den loop dezer maand nog eenige getuigen zal hooren, en reeds tot dat einde eene oproe ping aan eenige Maas-schippers heeft gerigt. Bij Harlingen is eene schuitzóó onder de door wind opge stuwde sneeuw bedolven, dat ernietsnieer dan de schoorsteen van te zien was. Dit werd toevallig ontdekt, de sueeuw weg geruimd en daardoor het leven gered der 3 zich er iu bevin dende menschen, die anders zeker gestikt waren. Uit Leeuwarden wordt van den 5 januarij gemeld, dat den vorigen dag aldaar vier ontbrekende postpaketten uit de ove rige provinciën des rijks zijn aangebragt, dóch diftmeif eene ongewone krachtsinspanning heeft moeten aanwenden, om I het verkeer in zoo verre te herstellen, vermits de sneeuw op sommige plaatsenJiuizen hoog was opgejaagd. Ook in Groningen zijn den 4-januarij de ontbrekende brie ven en paketten aangebragt, en ontbrak nog slechts de laatste brievenpost uit Holland. Men vleide zich, dat krachtdadig zou worden voortgearbeid aan het bruikbaar maken der we gen, opdat liet verkeer niet op nieuw door de laatst gevallen sneeuw inogt worden belemmerd. De arrondissements regtbank te Haarlem heeft in appel eene belangrijke beslissing genomen, namelijk: dat. indien de verordening, genoemd in art. 17S der gemeentewet (waar bij bevolen wordt, dat ten minste eenmaal in de 5 jaren bij eene verordening afgekondigd wordt, welke der plaatselijke verordeningen nog gelden) niet behoorlijk is afgekondigd, zoodat daaraan ontbreekt de vermelding, dat de verordening in afschrift aan gedeputeerde staten is medegedeeld, ook de plaatselijke verordeningen, waarvan de nog geldigheid in de 5 jaren niet op eene wettige wijze is kenbaar gemaakt, hare krachten verbindbaarheid verliezen. Uit een officiële opgaaf blijkt, dat in het jaar 1860 vojk*' de eerste maal nederlandsche zeebrieven uitgereikt zijn afan 105 zeeschepen, te zamen metende 7900 last-, daaronder wa ren 89 binnenlands gebouwde schepen, metende 625G last, en 16 buitenlands gebouwde, metende 164.1. Onder de bin nenlands gebouwdescbepen waren I fregat, 2barken, 9 brik ken, 22 schooners, 25 galjooten, 7 koffen, 1 smak, 17 tjalken, - 1 bunschip, 2 viscbaken, 2bomschepen. In 1859 waren aan 95 binnenlands gebouwde zeeschepen, metende 9831 last, voor 't eerst nederl. zeebrieven uitgereikt, en aan 11 buiten- laiids gebouwde, metende 956 last. ïIcnoemlHgen en hesluiten. MINISTEUIEELE DEPARTEMENTEN. Benoemd bij liet de- pavtement van ftnancien tot commies de heer H. W. J. C. Swaan, thans adjunct-commies; tot adjunct-commiesen de lieeren G. J. Zwierzina, thans eerste klerk, en A. E. Inckel. militieraden. Ingetrokken de benoeming van den lieer mv. M. F. Lantsheer, als plaatsvervangend voorzitter van den militieraad voorde ligting 1S61 te Middelburg,en in zijne plaats benoemd de heer H. J. van Deinse, lid der provinciale staten van Zeeland. Benoemd tot militair lid, de majoor Lang- guth, provinciaal adjudant. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan M. J. de Jongli, als le Luitenant bij de dienstdoende schutterij te Goes. consulaten. Benoemd tot nederlandsch consul op liet eiland Cyprus, Antoine Palroa, en tot vice consul te Cindad- Bolivav vau den consul-generaal te Carracas, II. N. Franzius. tucht oi' koopvaardijschepen. Oji verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, aan den kapitein ter zee S. Faber Huijs, als president van den raad van tucht op de koopvaardijschepen te Amsterdam, en daarbij benoemd tot president de kapitein-luitenant ter zee J. E. de Man, en tot lid II. A. Tekelenburg, gewezen koopvaardijschipper. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der laiidmagt tot officier van gezond heid der 2e klasse (naar ouderdom van rang,) de officieren van gezondheid van de 3e klasse J. W. Kipp en W. A. van Dura, van gemeld personeel. Burgerlijke stand. In de maand december jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg7 huwelijken42 geboortenals 22 zoons en 20 dochters: 21 sterfgevallen, als 9 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen S. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 2, en van 1 tot 5,0. 5 tot 10, 3.10 tot 15, 0.15 tot 20.1. 20 tot 25,1. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40,140 tot 45, 3. 45 tot 50,1 50 tot 55, 0. 55 tot 60,0. 60 tot 65,1. 65 tot 70, 3.70tot 75,2. 75 tot S0, 0. 80 tot S5, 2. 85 tot 90,1. Te Vlissingen, 3 huwelijken; 46 geboortenals 24 zoons en 22 dochters; 16 sterfgevallen, 13 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Leveuloos geboren geene. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 0. en van 1 tot 5,6. 5 tot 10, 0.10 tot 15. 0.15 tot 20,120 tot 25,3. 25 tot 30,1. 30 tot 35, 0. 35 tot 40,140 tot.45, 0. 45 tot 50,0. 50 tot 55, 0. 55 tot 60, 0. 60 tot 65, 0. 65 tot 70, 0. 70tot75,1. 75 tot SO, I. 80 tot S5,1. 85 tot 90,1

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1