zijne raadslieden voor te dragen. De beide personen die tot deze crisis aanleiding gaven, kunnen thans even min in Sicilië blijven als onder het dictatorschap van Garibaldi. Volgens te Tuvyn ontvangene depeches heeft de markies de Torrearsa zich beiast met het vormen van een nieuw bewind. Hpt blijkt dat de drievoudige royalistische ongeregeld heden, welke te Napels zouden hebben plaats gehad volgens een over Marseille ontvangen telegram, geenszins van eenige beteekenis waren. Volgens nadere berigten zou alles zich be paald hebben bij de kreten vanLeve Frans II door een der tigtal bezoldigde personen, en drie geweerschoten, welke bij toeval werden gelost. Volgens berigten uit Gaeta met het fransche oorlog schip Kedoutable te Toulon ontvangen, onderhielden de sar- diniers den 5 dezer nog een zeer hevig vuur tegen Gaeta, waardoor nog al schade werd aangerigt. Zij hebben op slechts 500 el afstand van de plaats,nieuwe batterijen opgerigt, waar van men een beslissenden uitslag verwacht. De napelsche ar tillerie heeft zich beijverd de daartoe ondernoraene werken te beletten, zonder dat het haar mogt gelukken. De partij in Italië, die zich de partij van handelen noemt, maar die men ook de mazzinitische partij kan noemen, heeft dezer dagen een nieuw programma openbaargemaakt. Onbewimpeld wordt daarin de gedragslijn uiteengezet, die deze mannen denken te volgen. Zij beloven Victor Emmanuel alle mogelijke ondersteuning, doch alleen op voorwaarde, dat bij naar de eenheid van Italië streeft en die verdedigt, en dus zoowel Rome als Venetie aan Italië tracht toe te voegen. In dit geval zullen zij vergeten dat zij aanvankelijk voor de re publiek sympathiseerden. Doch voldoet hij niet aan de door hen gestelde voorwaarde, dan zijn zij bereid het werk aan te vatten, dat de monarchie behoorde op zich te nemen. Met dat doel voor oogen, wordt in het programma aan de volge lingen der partij de raad gegeven, om zich van stelselmatige oppositie jegens de sardinische regering te onthouden; maar elke barer daden naauwkeurig na te gaan en datgene in haar foed te keuren, wat slechts strekken kan tot bevordering van talie's eenheid. Voorts stelt de partij zich ten doel om door alle middelen de nationale zaak bij de bevolking levendig te honden en vrijwilligers aan te werven voor den aanstaanden veldtogt onder Garibaldi, onophoudelijk de leus te doen hoo- ren: Venetie en Rome, adressen in het leven te roepen tot vertrek der fransche troepen te Rome, en den koning te be dreigen te zullen handelen, indien hij stilzit. "Want, zoo wordt in het programma gezegd, de partij moet zich sterk maken tot het volgen van een anderen weg (de republiek), indien het blijken mogt dat de weg, die thans gevolgd wordt (de monar chie) niet tot het beoogde doel leidt. Ten slotte dient dat het programma den raad geeft, eene uitgebreide maatschappij te vormen en vooral onder de soldaten en werklieden recruten te werven, en voorts voor hare leden, naar gelang van ieders middelen, eene maandelijkscbe bijdrage van 25 cent of van 1 franc verpligtend te stellen. Op die wijze, zoo wordt gezegd, zal men in het bezit komen van manschappen en geld, de twee noodzakelijke elementen tot het voeren van oorlog. Hoewel men niet gelooft dat Mazzini zelf regtstreelcs de hand gehad heeft in dit programma, zoo is het toch aan geen twijfel onderhevig, dat het van zijne partij is uitgegaan. Al- ieen in Toskane zijn bij duizende exemplaren verspreid, en zelfs in de officieele wereld heeft het zekere sensatie verwekt. De ministerieele Opinione, van Turyn, heeft zich bereids ge haast het programma in een hoofdartikel te wederleggen. tjaniH'bluTUjU'ti. ©verzigt va» den handel in IS©©. EFFECTEN. De fondsenhandel was in het afgeloopen jaar weder zeer aanzienlijk, zoo als dit van zelf voortspruit uit de onnoeme lijke kapitalen die men voor dezen handel disponibel heeft. En daar de geldbelegging in effecten zich hier te lande onder alle standen nog schijnt uit te breiden, vloeijen aan dien han del te gelijker tijd ook steeds nieuwe kapitalen toe. De groote verliezen die in den laatsten tijd in handels- en indus triële zaken geleden zijn, doen, zoo als zich ligt laat verklaren, den kapitalist vaak de voorkeur geven aan eene belegging in soliede effecten. Mogt daarentegen bij sommigen een voor oordeel zijn ontstaan omdat velen in hunne verwachtingen zijn teleurgesteld; die teleurstellingen hadden toch het meest plaats bij hen die meer hadden gelet op de hooge rente dan op de soliditeit der fondsen. De beleening was steeds 3 pet.; prolongatie varieerde tus- schen 2£ en 3 pet.; zeer korten tijd slechts was zij 3.^ pet. Men kan dus veilig aannemen dat de geldmarktzeer ruim was. Belangrijk waven de variatien in den koers, waarvan de vele politieke verwikkelingen de groote oorzaak waren. Steeds was de vrees levendig, dat de regtmatige zucht naar meerdere vrijheid bij de italianen een algemeenen oorlog zou kunnen veroorzaken, die noodwendig de financiële krachten van vele staten zeer zou schokken. Meer bepaald de verschillende fondsen nagaande, nemen wij daartoe de hoofdsoorten die aan de amsterdamsche beurs verhandeld worden. Nederland. De 2$ pet. bereikten in januarij den zeer lioogen koers van 65 pet. De laagste notering was in september 61-$ pet., een gevolg van de gebeurtenissen in Italië. De hooge koers, een gevolg van het zoo in het buiten- als binnenland algemeen gevestigd crediet, werd nog bevorderd door de voortdurende amortisatie. In russische fondsen was de handel bijzonder levendig. De nieuwe 4$ pet. leening, welke grootendeels in Nederland ge plaatst is, bragt veel omzet te weeg. Vele effecten van vroe gere leeningen, vooral van de zesde 5 pet. leening, werden daarin met voordeel verwisseld, hetgeen deze laatste dan ook zeer gedrukt heeft. Het aanhoudend sluiten van nieuwe ningen werkt zeer ongunstig op de koersen. Hoewel een dip schulden maakt voornamelijk om aan de eischen van voortgaande beschaving te voldoen, daarom niet minder vertrouwen verd ient. Pruissen en Belgie genieten het algemeen vertrouwen hunne fondsen worden bijna uitsluitend voor geldbelegging gekocht en de koersen varieerden, niet tegenstaande bewogen tijden, niet aanmerkelijk. De obligatien Spanje ondergingen eene groote prijsver- hooging. Van 43$ pet. in januarij, stegen de buitenlandsche 3 pet. in december tot 50 pet. en hielden zich tegen het eind van het jaar vrij goed niettegenstaande vele der overige effecten zeer gedrukt waren. Het spaansche gouvernement heeft bij het publiek aan vertrouwen gewonneneen vertrou wen dat zeker nog zou toenemen indien het al zijne financiële verpligtingen vervulde. Portugal komt tegenwoordig getrouw zijne verpligtingen na en trekt voor geldbelegging steeds meer en meer de aan dacht. In oostenrijksche fondsen hadden weder de grootste varia tien plaats. De aanhoudende financiële nood van dat rijk, gepaard aan groote moeijelijkheden in binnenlandsche en buitenlandsche politiek, doen zijn crediet hoe langer hoe la ger zinken. De hoofdsoort, de nationale, varieerde met 13 pet. Vooral tegen het eind van het jaar was de daling aan zienlijk, grootendeels door het bekend worden dat het gou vernement niet op de verpligte wijze aan de intrestbetaling in januarij kon voldoen. Van een staat, die niet alleen zijne intresten niet meer op behoorlijke wijze kan betalen maar zich ook niet ontziet om van eene leening ettelijke millioenen boven haar bedrag uit te geven, waardoor het onmogelijk wordt op den schuldenlast eenjg peil te trekken, valt zeker niet veel goeds meer te verwachten. Dc obligatien Brazilië wijzen nog al variatie aan het gou vernement was weder verpligt eene leening te sluiten, hetgeen op de koersen ongunstig werkte. Mexico,Venezuela, Grenada, Ecuador en Griekenland, de zer fondsen strekken meestal tot beursspel. De laatste onder gingen eene groote verhooging,waartoe verschillende geruch ten aanleiding gaven. Eene regeling der schuld van Grenada kon weder niet tot stand komen. De handel in aandeelen in ondernemingen was niet belang rijk. In Galveston spoorwegactien had eene groote daling plaats. In 1859 waren zij van 85 op 53 pet. gedaalddit jaar zetten zij die daling tot 25 pet. voorts.om op het eind des jaars op circa 35 pet. te sluiten. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 januarij. Bij het ter perse leggen van dit nommer was noch het beursberigt van gisteren, noch dat van heden ontvangen. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 Polen. Spanje. dito dito Aand. spoorweg Leening 1860 dito 1855, 6de serie Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale Belgie. Portugal. Grenada. V enezuela Illinois. Mexico. Certificaten bij Rothschild dito dito dito dito 2$ pet. 62J 3 4 ysa 4$ v 5 n wii 4 5 n 94$ 5'/ 200$ 4* 89 4 76 u 40$ 48$ 5 39 5 60 5 n 45$ 2t 22$ 3 553 at 51$ 3 44$ 3 43$ 14 at 20 90$ 3 itlfngdittgen. De iersclie grieven. Hoogst ongunstig is het oordeel;*door de publieke meening over Ierlands toestand geveld. Gelukkig is het valsch en zijn de meeste beschouwingen, die de groote menigte elkander napraat, onjuist of overdreven. Inderdaad bestaat in Ierland grootere vrijheid dan bijv. in Frankrijk. De ieren bezitten alle persoonlijke, gemeentelijke en maatschappelijke vrijhe den. Er heerscht een volkomen gelijkheid tusschen den en- gelschman en den ier, den protestant en den katholiek. Ten aanzien der belastingen zijn de ieren boven de engelschen begunstigd; zij betalen geen grondbelasting dan voor de behoeften der gemeente, en zijn vrij van verschillende indi recte belastingen die de engelschen drukken. Het lager on derwijs wordt in alle gemeenten, aan kinderen van alle ge zindheden kosteloos gegeven. Even zeer kunnen de armen voor niet geneeskundige hulp ontvangen. In geen land zijn zoo vele inrigtingen om den druk der lijdende standen te verligten. In vroegere eeuwen en tijden hoorde men telkens van een geweldigen hongersnood die Ierland teisterde, doch ook in het materiele is Ierland in de laatste jaren met groote stappen vooruit gegaan. Ondanks de instelling van twee nieuwe be lastingen, de armentax en de inkomstenbelasting, is de wel vaart opgekomen. De opbrengst der landen is zekerder en aanzienlijker. In een land, waar de meeste gronden tot weide strekken, is de hooge prijs van boter en vleesch een bewijs van bloei en welvaren. De huishuren zijn verdubbeld, ja ver drievoudigd. Ofschoon dan ook de hut van den boer nog al tijd even ellendig, bijkans zonder huisraad en soms zonder- bed is. doet de betere kleeding zien dat er werkelijk vooruit gang bestaat. Smaakvolle en gemakkelijke vaartuigen be spoedigen het vervoer. In de plaats der vervallen huizen van vroeger dagen, zietge thans fiksche, steenenboerenwoningen. In de omstreken van Dublin vindt ge een reeks van villas, die in sierlijkheid voor die in de omstreken van Londen niet behoeven onder te doen. Bij deze bewijzen van opkomende welvaart, klinkt het vreemd, altoos en van de ieren niet het minst, de vreeselijkste klagten over hun toestand en over de regering te hooren. De vreemdeling is naauwelijks een boot ingestapt, of de schipper vertelt hem: „gij komt in een land, door het despotisme geplaagd. Depolicie eischt dat iedere bark een nommer hebbe om ze in geval van overtreding te kennen en in beslag te nemen." De voerman klaagt„Ierland heeft een schandelijk bestuur; het wil dat de armen van honger sterven; want het verhindert te bedelen." Hoe onjuist de gronden ook zijn, het gevoel dat uit deze woorden spreekt, is algemeen. De kinde ren, gevraagd wat ze willen worden, antwoordenrebellen. Tijdens den indischen opstand heeft men op de muren dik wijls geschriften ten voorileele van Nena-Saïb en de cipayers a angeplakt. Hoe sterk deze proeven ook zijn. men behoeft er zich niet door te laten verschrikken. Even min, als ze eene liefde ver raden, gereed om voor Engeland in den dood te gaan, zijn ze afdoende om een dadelijken opstand te doen vreezen. De ieren zijn een volk van klinkende woorden, van decla matie. De helft der verwijten zijn herinneringen aan vroegere verdrukkingenhet volk is gewoon vertreden te worden en te haten, en begint zich slechts langzamerhand te gewennen vrij te zijn, en dan zijne tijdgenooten niet de schuld van vo- rige geslagten te verwijten. Bovendien, de engelschman staat boven hem in beschaving en maakt van zijne meerderheid gebruik, om den ier zijne verkeerdheden af te wennen. Deze gevoelt wel, dat het beter is zoo als het thans is, maar juist die verbetering moet hij al weder aan den engelschman danken, die, zich de meerdere in ontwikkeling wetende, als zoodanig optreedt.' Er is meer strijd tusschen de ontwikkeling en de personen der twee volken, dan bepaalden haat tegen de rege ring en zijne besluiten. Ierland wrokt, als de knaap, die de bevelen van hooger hand wel voor beter erkent, maar zich toch verzet omdat hij zelf ze niet heeft uitgedacht. Voor die achterlijkheid des volks in beschaving pleit mis schien niets sterker, dan de vermoording der landbezitters. Dit is zulk een gewone zaak, dat niemand, ten minste geen echte oude ier, er iets afkeurenswaardigs in ziet. En al is de moord op klaarlichten dag, in een stad, iu het midden van de markt, gelijk er voorbeelden zijn. bedreven, dan zal niemand de misdaad trachten te voorkomen of tegen den beschuldigde willen getuigen. En waren de arme vermoorden dan nog maar altijd de landheeren zelve, die het volk verdrukken, of ten f minste gezegd worden het te doen. Maar zoo logisch is men nieten zeer dikwijls zijn het even ongelukkige en arme drom- melsj als de moordenaars zelve, die de slagtoffers van persoon- lijke wraakzucht zijn. Een herder was weggejaagd en een ander had zijn plaats ingenomen: deeerste doodde den tweede. De omstanders weigerden te getuigen en de vrouw vau den gevallene zeide, dat e'e'n offer meer dan genoeg was, dat men geen twee slagtoffers moest maken. Een tweede voor beeld, van nog jonger dagteekening. Een pachter had, in strijd met de bej>alingen van zijn huurcontract, een deel van zijn land aan een ander verhuurd. Aau het contract herinnmL^ moest hij zijn huurder opzeggen. Hij werd vermoord.^v^e eigenaar bedreigde aanstonds allen, die hij van medepligtig- heid verdacht, van zijn grond te jagen, maar het bleef bij de bedreiging. Zulk een maatschappelijken toestand kan niet dan bij een volslagen gemis aan de eerste voorwaarden vafn een maat schappelijk leven bestaan. Een iersch volk, eene natie in de eigenlijke zin des woords, is er nooit geweest. Verschillende stammen onder hunne clans stonden vijandig tegen elkander over, bestreden en overwonnen elkander, om eindelijk allen voor de dcensche overheersching te bukken. Later hebben ze, gevoegd bij Engeland, eeuwen van bange verdrukking, na de hervorming vooral door godsdiensthaat versterkt, doorge staan. tot met den aanvang dezer eeuw ook voor Ierland een nieuwe dag verrees. Het engelsch bewind nam verschillende maatregelen om aan de billijke klagten te gemoet te komen. Doch niets is van zoo veel gewigt geweest en nog voor de her leving van het iersche volk, dan het volgende besluit van sir Robert Peel, genomen in dagen van grooten hongersnood. Al

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3