f t!5uitmlanï)srlje tijöitigen. evoelvolle zijner voordragt, die voor een deel het gemis aan racht vergoedt. Dr. Kist legt in het verslag van 'tUtrechtsch studenten-concert, vooral met zijne schitterende vertuositeit en gekuischte voordragt, eene groote ingenomenheid aan den dag. Wij mogen dus met regt van het voorgenomen concert veel goeds verwachten. Thans berigt het Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwsch Vlaanderen dat gedeputeerde staten dezer provincie nietheb- ben bewilligd in het verzoek, door de gemeentebesturen van IJzendijke, Hoofdplaat en Biervliet gedaan, tot het doen plaats hebben eener algemeene collecte voor de hulpbehoe venden ten gevolge van den hagelslag op 16 julij 1860. Jl. maandag is door de koninklijke maréchaussee van Axel naar Goes overgebragt zekere G. van de Voorde, onder de gemeente Zaamslag woonachtig, beklaagd van op den eersten kersdag een der knechs van den landbouwer Verdunnen op den openbaren weg aangerand en van zijn horlogie en geld beroofd te hebben. In den avond van 4 dezer, omstreeks 6 ure, heeft er ook bij het Spui op den straatweg van Neuzen naar Axel, eene aanranding plaats gehad op den broodbakker M. van den Berge, door twee personen die naar hun uiterlijk voorkomen arbeiders schenen te zijn. Op hunne vraag om geld, gepaard met de betuiging dat zij in broodsgebrek verkeerden, heeft hij hun al wat hij aan specie bij zich had, overgegeven, waarna zij zich in de rigting van het Spui verwijderden. De sneeuw heeft den Helder niet alleen van de gemeen schap afgesloten, maar door gemis aan gist kon er zelfs geen tarwebrood meer gebakken worden. Doo rde menigte der in de Rijnstreken gevallen sneeuw beginnen de wolven, door honger gedreven, hunne schuilhoe ken te verlaten. Te Masburg in den Eifel moeteen achtjarig kind, hetwelk naar vogelstrikken was gaan zien, door een wolf zijn geroofd. Men wil weten dat, ten gevolge van het eervol ontslag, de zer dagen aan verschillende hoofd- en verdere ambtenaren bij het departement van oorlog verleend, er eerstdaags bij het departement eene organisatie en daardoor bevorderingen zul len plaats hebben. De gemeenteraad van Rotterdam heeft een som van f 250 bestemd tot den aanbouw van een kast om het standbeeld van Tollens, ten einde dat beeld te beschermen tegen den in vloed van weer en wind en tegen het verkleuren bij het ont botten der boomenzullende die kast voorzien zijn van een deur, om den belangstellenden de gelegenheid te laten tot bezigtiging van het beeld in het wintersaizoen. Gedurende het jaar 1860 zijn van Harderwijk naar Oost- Indie vertrokken 1494 man, zijnde 1066 minder dan in 1859. Men verwacht echter binnen weinige dagen order tot het ver zenden van een paar detachementen. Nog heden ten dage heerscht bij velen, inzonderheid bij de lagere klassen des volks, het denkbeeld dat het bij de wet ver boden is om iemand, die in het water valt, buiten voorkennis der policie daaruit te halen een denkbeeld, waaraan somwij len zoo streng wordt gehecht, dat de voorbeelden niet zeld zaam zijn, datmenschen, tot wier levensbehoud no® middelen aan te wenden waren, hierdoor het leven verloren hebben. Ofschoon het wel onnoodig zal zijn om op te merken, dat dergelijk verbod niet bestaat, achten wij het niet van belang ontbloot, mede te deelen, dat in vroegere eeuwen in ons vader land een verbod van soortgelijken aard bestond, waarin ze kerlijk de oorzaak van dit thans nog bij het volk heerschende denkbeeld zal moeten worden gezocht. In het „Rooms hollands regt" van Simon van Leeuwen vindt men dienaangaande het volgende medegedeeld „De drenkelingen, of die anderzins verongelukt of dood gevonden worden, mogen evenwel van de plaats, daar die gevonden werden, niet gebragt worden, voor en al eer dat die bij d'overheid van de plaats behoorlijk zijn geschouwen. Waartoe dient het gene in 'tgeseijde privilegie van vrouw Maria, art. 45 en bij handvest van hertog Philips aan die van Kenraerland den I2den maart 1455 gegeven, art. 3, werd ge- seid; dat men een ijgelijk uit ten water raag trekken, het zij levende of dood, sonder verbeuren, maar indien dat hij dood eevonden .word, so sal men hem weder met den voeten in 'twlt4?rfeggen. Algemhandelsblad.) In weerwil van de algemeen ongunstige tijden voor den scheepsbouw in ons land, bedraagt de aanbouw van zeesche pen op dit oogenblik in de provincie Groningen als volgt: op 102 werven, in 22 bouwoorden, zijn in aanbouw 87 schooners, brikken, galjoten, koffen en kleinere schepen (de schooners en brikken bedragen 38 stuks), met een inhoud van ongeveer 6500 roggelasten. Er zijn thans in de provincie Groningen 76 reederijen, en de koopvaardijvloot telt 965 zeeschepen met een inhoud van 76,301 roggelasten of 106,999 tonnen. Kerk- en school nieuws. Na voorafgaand vergelijkend examen is gisteren door den gemeenteraad van Nieuw- en Sint Joosland benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school, de heer C. Broerse, te Schore, in plaats van den heer L. P. Douw, op verzoek eervol ontslagen. Het drietal bestond uit de heeren C. J. Witte, hulponder wijzer te MiddelburgC. Broerse, en de Visser te Groede. Marine en leger Met den 1 dezer is de kapit.-luitenant ter zee G. C. C. Pels Rijcken, le officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip Korte- naer, liggende te Nieuwediep, in non-activiteit getreden en als zoodanig vervangen door den kapit.-luitenant ter zee A. D. S. Clarkson. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 6 dezer; K. W. Kalb- fleisch, weduwn. 42 j. met C. Kraamer, jd. 30 j. Vlissingen, van 29 december tot 5 januarij. Gehuwd: W.H.Tromp, jm. 51 j. met G. Pothraann,jd. 41 j. J. Smith jm. 29 j. metE. Hoogerwerf, jd. 35 j. Bevallen J. Roest geb. de Beer, d. A. J. Droogendijk geb. Meijer, z. C. C. Meijer, geb. Bontekoe, d. M. Terwoert geb. Wijs, d. C. D. Bourdrez geb. van Heuven, d. C.Uijtter- scliout geb. Bosschaart, d. A. Broekman geb. Snijders, z. (doodgeb.) Overleden: J. Schenkel, z. 3 j. C. R. Ekkers, weduwn. van F. Pillault, 37 j. G. Molemans, man van M. J. Driessen, 75 j. Goes, van 29 december tot 5 januarij. Gehuwd: C. de Jonge, jm. 38 j. met J. Steuteï, jd. 28 j. Bevallen J. de Dreu geb. Wisse, d. A. Vertregt geb. de Bruijne, z. J. de Wolf geV. Orelid. z. Overleden j W. H. A. de Graaf, jm. 23 j. M. Koosten, jm. 6S j. E. Nogelkerk, vrouw van P. Reynhout, 40 j. Zierikzeevan 29 december tot 5 januarij. Gehuwd: A. Timmermans, jm. 23 j. met N. Uijl, jd. 24 j. A. de Jonge; jm. 31 j. met C. Aleman, jd. 29 j. Bevallen T. Neerhout geb. Romer. z. A. E. van den En- de geb. van der Veer, z. E. in den Bosch geb. Wetting, z. N. A. Simmers geb. Brandenburg, d. G. van den Berge geb. Klink, d. Overleden: C. Beekman, d. 15 j. Hulst, van 15 tot 31 december. BevallenA.M. van Hecke geb. Warnier, d. Overleden J. C. van Houdt, man van M. S. Verbruggen, 56 jaren. Tlierniometerstand. 7 jan.'s av. llu. 16 gr. 8 'sraorg. 7 u. 14„ 'smidd. 1 u.20gr.'sav.llu.12gr. 9 's morg. 7 u. 10 'smidd. 1 u. 20 gr. 's av. 6 u. 16 Amerika. De wetgevende vergadering van Zuid Carolina heeft met algemeene stemmen besloten, zich van de Unie af te scheiden, zoo als wij nog in de tweede editie van ons vorig no. mede deelden. Volgens berigten uit Washington van 24 december hadden de leden van het congres die voor Zuid Carolina zitting heb ben. uit dien hoofde reeds hun ontslag bij dat ligchaam inge zonden. De voorzitter verklaarde die daad van afscheiding niet te kunnen erkennen. De hoofden der separatistische partij beijveren zich om het geheele zuiden het voorbeeld te doen volgen, waarvan Zuid Carolina het initiatief nam zij hebben aan de slavenstaten eene uitnoodiging gerigt om zich tot een afzonderlijken bond te vereenigen. Te Charleston heerschte eene hevige opgewondenheid. Fngelaitd. Londen 6 januarij. De heer Lindsay, een lid van het par lement en een van Engelands grootste scheepsreeders, is in den afgeloopen herfst naar de vereenigde staten gereisd met eene onderhandsche zending van het gouvernement, strek kende om op onderscheiden punten betreffende hetzeeregt in het belang der britsche handelsscheepvaart eene nadere over eenkomst met het washingtousche kabinet voor te bereiden. Thans leest men in de dagbladen een schrijven van dien heer, gedagteekend te New-York den 21 november, meldende dat hij het omtrent zeven punten met het noord-amerikaan- sche gouvernement eens geworden was, en dat hij zeer belang rijke vruchten van zijne zending verwachtte. The daily news bevat eene correspondentie uit Bey- rout, waarin wordt medegedeeld, dat men spoedig eene oplos sing van de syrische kwestie kan verwachten, waarbij de za ken op de volgende wijze geregeld worden: Fuad-pacha wordt gouverneur-generaal van Syrië, terwijl die gedeelten van den Libanon, welke geheel door christenen bewoond worden, onder het bestuur komen van een gouverneur van de christelijke godsdienst, welke ambtenaar aan Fuad-pacha on dergeschikt zal zijn. Voorts zullen inde landstreken, waar alleen drusen, of drusen en christenen gevestigd zijn.turksche gouverneurs aangesteld worden, aan welke ieder een raad ter zijde zal staan, zamengesteld uit drusen, maronieten, grieksche christenen, katholieken en protestanten. Reeds zouden, naar men zegt, de vertegenwoordigers der mogendheden hunne adhesie aan dit plan geschonken hebben. „Wanneer men nu," voegt de correspondent er bij, „slechts aan Fuad-pacha de handen vrij laat en men het hem in den beginne niet aan de noodige gelden laat ontbreken, dan is van zulk eene rege ling veel goeds te verwachten." Uit Berlijn wordt aan The morning herald geschreven, dat de betrekkingen tusschen Pruissen en Zweden met eiken dag vriendschappelijker worden. Het is bekend dat koning Oscar vóór zijn dood, den tegenwoordigen koning Karei XV had aanbevolen zich zoo innig mogelijk bij Pruissen aan te sluiten, daar beide staten het zelfde belang hebben dat de Oostzee niet onder russische heerschappij gerake. De tegen woordige koning van Zweden is, zegt de briefschrijver verder, ten gevolge van de weifelende staatkunde van Engeland, tot de overtuiging gekomen, dat hij op die mogendheid niet kan rekenen, en daar het uit de russische krijgstoerustingen in de Oostzeehavens gedurende de laatste jaren genoegzaam blijkt, dat Rusland zijn overvvigt in die streken wil herwinnen, is Zweden overtuigd geworden dat eene innige alliantie met Pruissen het eenige middel is om dit te keer te gaan. De pmis- sische regering leent hieraan een bereidwillig oor, voor dert zij weet dat Rusland in den laatsten tijd bovenal w hecht aan eene alliantie met Frankrijk. Duüschland. Weenen 7 januarij. De Wiener Zeitung bevat eene v dening van den minister van staat, waarbij in alle kroon den, met uitzondering van Hongarije, Zevenbergen, Cr en Venetie, de bepalingen omtrent het kiesregt en de kiesbaarheid voor de landdagen in de steden en de plattel gemeenten definitief vastgesteld worden. De afgevaardig van die steden, welker landsstatuten regt tot het kiezen eigen afgevaardigden geven, worden bij directe verkiezin benoemd, volgens den grondslag der bijzondere gemee wetten van 1849, door de tot het kiezen van gemeenteraa leden bevoegde mannen. De afgevaardigden van de pla landsgemeenten worden gekozen door hen, die door kie daartoe benoemd zijn. Die oostenrijksch staatsburger den ouderdom van dertig jaren heeft bereikt, in het genot burgerlijke regten en in de klasse van kiezers opgenomen is tot afgevaardigde voor den landdag benoembaar. De Donau-Zeitung zegt eene correspondentie uit L den te hebben ontvangen, waarbij uit goede bron Tverzeke wordt dat Engeland geenszins der oostenrijksche regeri meer aanraadt om Venetie af te staan. Die Presse deelt eene depeche mede uit Pesth van dezer, waarin gemeld wordt, dat aldaar een conflict is ontsta- ten gevolge waarvan het garnizoen het noodzakelijk hee geacht tusschen beiden te komen en gebruik te maken v zijne wapenen. Vijf personen zijn hierdoor zwaar gekwets Belgie Brussel 6 januarij. De graaf van Vlaanderen, vergeze van twee hoofd-ofïïcieren, zal zich naar Berlijn begeven, t einde, uit naam van den koning der Belgen, den nieuwen k ning van Pruissen met zijne komst tot den troon geluk wenschen. Frankrijk. Parijs 7 januarij. Er zijn weder een aantal geruchten i omloop, maar zij hebben alle tot uitgangspunt de beweerd aftreding van den heer de Thouveuel als minister vanbuiten- landsche zaken. Reeds zeer spoedig wacht men daarvan de officieele mededeeling in den Moniteur en de benoeming van zijnen opvolger. Als zoodanig noemen de geruchten graaf de Morny, en diens toetreding tot het kabinet wordt verder be- schouwdals het voorteeken vaneen verbond met Rusland. Zij die de benoeming van den president van het wetgevend ligchaam voor waarschijnlijk houden, voegen daarbij dat het zeer ligt kan gebeuren dat de aangelegenheden van Syrië eenig misverstand tusschen Frankrijk en Engeland te weeg brengen. Die partij vermeent dat men veel digter bij een openlijken vredebreuk is dan men algemeen denkt, en dit zou als van zelf leiden tot eene toenadering tot de russische politiek. Voorts maakt men gewag van eene overeenkomst tusschen Frankrijk, Pruissen en Rusland, ten doel hebbende om de oostersche kwestie te regelen, de duitsche eenheid op hechte grondslagen vast te stellen door de indeelmg van het keizer rijk Oostenrijk, en hetitaliaansche vraagstuk tot eene beslis sing te brengen, in strijd met Engelands verlangen, door een bond, in plaats van de italiaansche eenheid, met een franschen prins te Napels. Het feit dat prins Joachim Murat gekozen is om het rouw beklag uit naam des keizers, bij gelegenheid van den dood van koning Frederilc Willem IV aan het pruissische hof over te brengen, wordt met laatst bedoeld plan in verband gebragt. De napelsche royalisten alhier moeten bij voorraad gunstig voor die kandidatuur gestemd zijn, omdat zij dan de napel sche nationaliteit behouden en dus de mogelijkheid blijft be staan dat te eeniger tijd de bourbonsche dynastie den troon weder beklimme. Volgens La patrie zijn te Galatz twee schepen onder piemontesche vlag aangehouden en hunne lading in beslag genomen. Naar men verzekerde bestond deze uit 12 getrok ken kanonnen, 15,000 geweren benevens eene hoeveelheid kruid en ammunitie. De aan de monden van den Donau lig gende russische, oosteurijksche en turksche oorlogsvaartui gen hielden een naauwkeurig toezigt op de binnenkomende schepen. Kalle. Het aanknoopen van onderhandelingen omtrent het slui ten van een wapenstilstand tusschen koning Frans II en de sardinische regering, wordt van alle zijden bevestigd. Men. voegt er bij dat de fransche regering het initiatief van die on derhandelingen heeft genomen, dat liet de laatste poging is welke men tot interventie denkt aan te wenden en dat de kei zer in een zaturdag te Parijsgehouden ministerraad het uiter ste tijdstip heeft vastgesteld voor het verblijf van het fransche eskader voor Gaëta. Dat laatste berigt, voor welks waarheid L'independance beige meent te kunnen instaan, toont genoegzaam aan dat bij de onderhandelingen tot welker inleiding de wapenstilstand zou moeten dienen, geene sprake zal zijn van de geheele her stelling van het koningrijk der Beide Sicilien. Het is zelfs niet zeer gewaagd, te onderstellen dat Frankrijk deze stap pen doet om, onverschillig wat er de uitslag van zij, zich ver antwoord te rekenen wanneer het eindelijk besluit om zijn eskader naar Toulon terug te ontbieden. Overigens wenscht de fransche regering zich niet in te laten met eenige voor waarden betrekkelijk den wapenstilstand, noch met die welke Frans II voor zijne aftogt zou willen bedingen. Dat Sardinië den wapenstilstand aanneemt, schijntgenoeg- zaam zeker, maar het is nog onbekend hoe Frans II daarover denkt. In den raad van het koninklijk stadhouderschap te Pa lermo is zoodanig misverstand ontstaan tusschen de heeren Lafarina en Cordova, dat de luitenant-generaal markies de Montezemolo zich verpligt gezien heeft om het ontslag van al

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2