IDDELBÜRGSCHE COURANT. a. Donderdag 1861. 10 Januarij. SlcmkottMijittgra 0innmlanöscl]c tijïnngcn. ^P(OUjiD%a^' e courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. innen deze gemeenteen Ylissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. e abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Do betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET ÏUJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Provinciale geldleening. De gedeputeerde staten van Zeeland, doen te weten 1. dat door de Staten der provincie in hunne vergadering van den 9 november 1860 is vastgesteld het volgende PLAN eener geldleening van acht en twintig duizend gulden, ten laste van de provincie Zeeland. Art. 1. Door en ten laste van de provincie Zeeland zal eene geldleening worden aangegaan van acht en twintig dui zend gulden. Art. -2. Deze geldleening zal bestaan uit 28 aandeelen, ieder aandeel van f 1000, eene jaarlij ksche rente gevende van vier ten honderd in het jaar, te rekenen van den 1 julij 861, ont vangbaar ten kantore van den betaalmeester te Middelburg, op den 1 januarij van ieder jaar. Art. 3. Voor elk aandeel zal worden afgegeven eene obli gatie groot f 1000, op naam of in blanco, naar verkiezing der deelhebbers met een stel rente-coupons en een bewijs tot het bekomen van een nieuw stel, na den vervaldag van het laatste coupon der vroeger afgegevene. Art. 4. De in het voorgaande artikel bedoelde obligatien en rente-coupons zullen in den gebruikelijken vorm worden opgemaakt; de obligatien onderteekend door den commissa- Tis óeskuiüngs \tx do provincie, door een lid van gedeputeerde staten en door din griffier der statende coupons alleen door laatstgenoemde, pn zullen binnen eene maand, nadat de inge schreven aandeelen zijn gestort, en de bewijzen van storting ter provinciale griffie zijn overgebragt, aan de daartoe gereg- tigden kosteloos .'vorden uitgereikt. Art. 5. Voor de inschrijving tot deelneming aan de onder- werpelijke geldleening, zal een termijn worden opengesteld van 7 dagen, aanvangende op eenen dag uiterlijk binnen de fi weken na de dagteekening van het koninklijk besluit waar bij het tegenwoordig plan is goedgekeurd, en door gedepu teerde staten te bepalen. Bij eene openbare aankondiging, te plaatsen in de Staats courant en in de Middelburgsche courant, zullen de dagen en uren, waarop tot het inschrijven of het indienen van inschrij vingsbiljetten, op de onderwerpelijke geldleening, gelegen heid zal worden gegeven, nader worden bekend gemaakt. De inschrijving moet geschieden, of de inschrijvingsbiljet ten ingediend worden ter provinciale griffie van Zeeland, en zullen eene duidelijke opgave moeten bevatten van het getal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven. Art. 6. Na den afloop van den termijn, bedoeld bij art. 5, zal de toewijzing der inschrijvingen, zoodra mogelijk door gedeputeerde staten geregeld worden. Indien voor meer dan achten twintig duizend gulden inogt worden ingeschreven, zal aan elk ingeschreven aandeel een nummer worden gegeven, en daarna door het lot worden be paald welke aandeelen zullen worden aangeuoraen. Onmiddelijk daarna zal door tusschenkomst van den grif fier der staten aan belanghebbenden een bewijs worden afge geven, voor welk bedrag hunne inschrijvingen zijn aangeno men, terwijl buitendien aan hen, wier inschrijvingen niet zijn aangenomen, daarvan met opgaaf der redenen, op gelijke wijze zal worden kennis gegeven. Art. 7. De inschrijvers wier inschrijvingen zijn aangeno men, zullen gehouden zijn de kapitalen waarvoor zij hebben ingeschreven, tot het daarvan aangenomen bedrag over te storteu bij den betaalmeester te Middelburg,in nedenandsche munt, of in zoodanige muntspecie of papier als daarmede wet tig is gelijk gesteld, het nederlandsch bankpapier daaronder begrepen, en zulks vóór of op den laatsten junij 1861. Art. 8. Binnen 8 dagen nadat de in het voorgaande artikel bedoelde overstortingen zijn bewerkstelligd, zullen de kwitan- tien van storting ter provinciale griffie van Zeeland moeten worden overgebragt. Voor die kwitantien zal daar aan belanghebbenden een renversaal worden uitgereikt, om later te worden ingewisseld tegen de in de artikelen 3 en 4 bedoelde obligatien en toebe- booren. Art. 9. De onderwerpelijke geldleening van f28,000, zal in het tijdvak van 1 januarij 18S1 tot 1 januarij 1885 geheel wor den afgelost, in die tijdruimte jaarlijks met zoo veel aandee len als de provincie daarvoor gelden beschikbaar zal hebben. De staten der provincie behouden echter aan zich de be voegdheid, om reeds vóór den 1 januarij 1881 met de aflossing t begin te maken, zelfs de leening geheel af te lossen, en zal wanneer daartoe wordt overgegaan', aan de houders van aan deelen bij openbare bekendmaking, te plaatsen in de Staats courant en ineen of meerder voornaamste dagbladen van het gewest, daarvan drie maanden te voren kennis worden ge geven. Art. 10. In geval de voorschreven leening niet in eens wordt afgelost, maar de aflossing bij gedeelten wordt bewerkstelligd, zal telkens in de maand september in het openbaar, ten over staan eener commissie uit gedeputeerde staten, eene uitloting plaats hebben, tot aanwijzing van de aandeelen die op 1 janu arij daaraanvolgende aflosbaar zullen worden gesteld. Tijd en plaats van uitloting, mitsgaders de uitslag der loting zullen telkens bij openbare bekendmaking, op de wijze in het voorgaande artikel bepaald, ter kennis van de belanghebben den worden gebragt. Art. 11. De rentebetaling en de aflossing of terugbetaling der geleende f28,000, zal geschieden in nederlandsche munt, of in zoodanige muntspecie of papier, als daarmede wettig is gelijk gesteld, ten kantore van den betaalmeester te Middel burg. of ten kantore van den provincialen comptabele, welke den betaalmeester in zijne functien mogt hebben vervangen, op de tijdstippen bij de rente-coupons, of op de tijdstippen bij de liiervoren onder artikelen 9 en 10 bedoelde bekendmakin gen aangegeven, wat de eerste betreft, tegen overlegging van het vervallen coupon, en wat de aflossing aangaat, tegen over legging der betrokken obligatie en van de daarbij behoorende niet verschenen rente-coupons. Art. 12. Naar de tegenwoordige regels der gewestelijke comptabiliteit behooren de rente en de aflosbaar gestelde obli gatien binnen de twee jaren, na den vervaldag of na den dag waarop de aflossing is vastgesteld, ter plaatse voorschreven, te worden ontvangen. Diensvolgens zijn belanghebbenden verpligt, de vervallen rente en de aflosbaar gestelde obligatien zoodra mogelijk, uiterlijk binnen genoemde twee jaren te ontvangen of te doen ontvangen, tot voorkoming van mogelijke vertraging, welke zi j anders in de betaling der rente of in de aflossing van het kapitaal zouden kunnen ondervinden. Art. 13. Tot zekerheid der jaarlijksche rentebetaling en der aflossing van de aandeelen in de onderwerpelijke geldlee ning, worden speciaal verbonden de inkomsten en middelen van de provincie Zeeland. Art. 14. Aan de gepatenteerde makelaars en zaakwaarne mers wordt, voor provisie of courtage, een kwart percent toe gekend van de door hunne tusschenkomst ingeschreven, aan genomen en overgestorte aandeelen. 2. dat voorschreven plan is goedgekeurd bij koninklijk be sluit van den 19 december I860, no. 63 3. dat, volgens art. 5 van dit plan. de termijn voor de in schrijving tot deelneming aan deze geldleening is vastgesteld op maandag den 28 januarij 1861 toten met maandag den 4 februarij daaraanvolgende, (de tusschen vallen de zondag uit gezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure, en dat op het bureau der vierde afdeeling van de provin ciale griffie van Zeeland, de gelegenheid zal gegeven worden tot het inschrijven of het indienen van inschrij vings-biljetten op de onderwerpelijke geldleening. Zullende dit besluit in het provinciaal blad van Zeeland worden geplaatst, desgelijks in de Staatscouranten in de Mid delburgsche courant bij wijze van openbare aankondiging en verder op de onder het derde punt hierboven aangegeven plaats voor gegadigden verkrijgbaar worden gesteld. Middelburg, den 4 januarij 1861. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. V ---------- - Middelburg 9 januarij. De hollandsche post, gisterenten vier ure uit Bergen op Zoom vertrokken, is bij het ter perse leggen nog niet aange komen. Zware ijsgang aan Yerzekendain schijnt het overzet ten daar zeer te vertragen. Sedert gisteren middag ontvingen wij geen telegrammen, daar de telegraaf tusschen Goes en Bergen op Zoom de fect is. De laatste berigten, omtrent den stand der rivieren en de door den waterstand en ijsgang veroorzaakte ongelukken, ontvingen wij gisteren middag. Zij luiden als volgt Door het bezwijken van den dijk tusschen Zuilichem en Nieuwaal is ook de meidijk doorgebroken en de Bommeler- waard overstroomd. Daardoor is echter de Tielerwaardsciie dijk, die op het punt stond te bezwijken, gered. Er is een reddingsboot uitgezonden. Voor zoo ver men heeft kunnen nagaan, zijn er te Brakel 12 menschen omgekomen. Men is ook beducht voor overstrooming van den Alblasser- waard en het land van Altena. In Noordbrabant staan Middelaar en Cuyk onder water. Te 's Hertogenbosch staat het water in de straten. Ook in Lim burg zijn eenige plaatsen overstroomd. Ook op verschillende plaatsen in Belgie veroorzaakt de stand van het water overstroomingen. De rivier de Lys is bui ten zijne oevers getreden, waardoor alle weilanden en lage gronden in den omtrek van Kortrijk zijn onder geloopen. Te Warneton en Ploegsteert staan vele landhoeven en huizen onder water, en de bewoners moeten zich van vaartuigen be dienen om de communicatie te onderhouden. Ook te Rous- brugge en omstreken is belangrijke schade aangerigt. Eene geheele wijk van Armentières is ondergeloopen, vele wonin gen zijn moeten verlaten worden en men heeft zich beijverd de bewoners te redden. Sedert de overstrooming van 1841 heeft men geen voorbeeld van zoo hoogen waterstand gezien. Ook uit de omstreken van Namen worden even treurige berigten medegedeeld. Door den gemeenteraad zijn in de heden gehoudene zitting benoemd tot leden der directie over de Teekenakademie. in plaats van de heeren A. van den Broecke Jz. en mr. J. H. van Sanden Prins, beide overleden, de heeren mr. W. C. M. de Jonge van EUemeet en R. C. Engelberts; tot hulponderwij zers aan de school voor ge woon en meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens, de heeren M. II. Kottmau als len en L. A. Haringman, als 2en. en tot hulponderwijzeres op die school voor meisjes, mejufvrouw S. C. Tak. Door den voorzitter is medegedeeld dat hij als agent van policie heeft aangesteld P. Poppe, die op morgen wordt beëe-1 digd en in functie zal treden. Verder is ingekomen een zeer uitvoerig adres van de con cessionarissen der gasverlichting Robbé comp. alhier, waar in zij in eene toelichting en verdediging treden van den Ioopj dezer zaak en ten slotte de vragen stellen in welk opzigt de toestand van het door hen geleverd wordende licht afwijkt van cle bepalingen van het contract, en.ten anderen of de che mische zamenstelling en de lichtkracht niet kan wedijveren met die der beste gassoort in Nederland. Adressanten betui gen voorts hunne bevreemding over de conclusie van het rap port der raadscommissie en het daarin uitgesproken oordeel, hangende het wetenschappelijk onderzoek. Zij meenen dat immers voor alsnog in geen geval eenige wettige grond aan wezig is, waarop een regterlijk exploit tegen hen zou kunnen volgen. Dit adres is gesteld in handen der commissie ad hoe, om met het oog op haar voorloopig rapport den raad te die nen van berigt. In het begin der volgende maand staat ons een concert te wachten, waarvoor reeds dezer dagen de inteekenlijsten zul len worden rond gezonden. Hef zal gegeven worden door den heer Leopold Auer, violist uit Pesth. Algemeen is zeker die kunstenaar, zelfs bij naam, nog niet bij ons publiek be kend, en dat laat zich verklaren, daar hij eerst den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Geheel vreemdeling in ons land is hij echter niet, want hij heeft zich in het laatst van 't vorige jaar onder anderen te Amsterdam, op een concert in Felix meritis en te Utrecht, op de eerste bijeenkomst met dames van het studenten concert, doen hooren. Bij beide gelegen heden heeft hij met lof van zich doen spreken, en wij hechten vooral waarde aan hetgeen wij in het laatst verschenen noin- mer van het tijdschrift Caecilia van hem vinden vermeld. De verslaggever van het concert in Felix, ziet in hem in de toe komst een violist van den eersten rang en prijst het fijne en

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1