N°' 4. M1DDELBURGSCHE Dingsdag 1861 COURANT. 8 Januarij. ÜlinnmUtnïsscljc tijbiutjen. A ^-V^XSCT^S. (■Ml MUS»6 ï.v> beze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binneudeze gemeenteeu Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maandenÜB 3franco per post ƒ3,40. I De inzending van advertenticm kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond Middelburg 7 januarij. De telegraaf werkt bij voortduring zeer onregelmatigwij hebben daardoor heden slechts zeer enkele berigten ont vangen. De vlaarasfjjt'post is heden weder op den gewonen tijd aangekomen. jJie over Bergen op Zoom is thans 24 uren ten achter. De gemeenteraad4 alhier zal op woensdag aanstaande, «les namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van gedeputeerde^staten, goedkeuring gemeentereke ning 1859; idem, goedkeiiring raadsbesluiten; missive van commissarissen der wisselbank, beschikking uit onvoorzien der begrooting I860; benoeming hulponderwijzers en hulp onderwijzeres. Bij circulaire van den 31 december a. p. (provinciaal blad ^122) hebben gedeputeeraj^^^fci dezer provincie aan hee ler gemeenten in Zeeland betrekkelijk de jaarlijk- ^(le bevolking. Daarbij zijn u. van den maandelijkschen Per woon plants-vera ij dering, en c. der sterffé, naar den burgerlijken staat en den ouderdom, zonder inbegrip der levenloos aangegevenen. In de norotaers dezer courant van 27 en 30 october des vo- rigen jaars deelden wij mede dat Charles Rijbels, wonende op het gehucht De Tromp in Belgie (bij arrest van 14 junij 1851 wederspannig aan de wet verklaard, doch op 29 augustus 18C0 gearresteerdvoor het provinciaal geregtshof in Zeeland te regt stond wegens feitelijken en gewelddadigen wederstand door meer dan drie personen, voorzien van wapens, tegen be dienende beambten van de regerings- en regtspolicie, namelijk tegen drie maréchaussees en een veldwachterbij eene vecht partij in de herberg De roskam te Clinge, op 18 november 1850. Het hof heeft bi j zijn arrest aangenomen dat de feiten waarvoor de beschuldigde te regt stond, thans krachtens de wet van 29 junij 1S54 (staatsblad no. 102) correctioneel straf baar gesteld, en bij gevolg door verjaring vervallen zijn, zoo dat hij werd vrijgesproken. Op het beroep in cassatie, ingesteld door den procureur-ge neraal, is bij arrest van den hoogen raad, van den 2 dezer, 's hofs arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het geregtshof in Zuidholland, om op de bestaande acte van beschuldiging op nieuw regt te doen, met bevel dat de gerekwireerde in hechtenis zal blijven. De weersgesteldheid van de laatste dagun heeftop verschil lende plaatsen min of meer belangrijke rampen veroorzaakt. Wij laten de berigten die wij daaromtrent hebben ontvangen, hier volgen. LI. zaturdag is bij Vuren, digt bij Gorinchem aan de Waal gelegen, door het drijfijs verstopping ontstaan en de dijkte Brakel, aan de overzijde, doorgebroken. Daardoor zijn 23 huizen weggespoeld. Ook te Tiel schijnt er gevaar te zijn, want de ingenieur van den waterstaat van den Toorn is per telegraaf uit Nijmegen derwaarts ontboden. Gisteren is er ook een doorbraak ontstaan in den Bomrae- lerwaard bij Zuilichein, waarvan ons geene bijzonderheden bekend zijn. Heden voormiddag ten 10 ure was het water te Gorinchem vallende en ter hoogte van 4,25 el -f- AP. De dijk te Brakel is volgens heden middag ontvangen tele gram over eene lengte van 300 el weggespoeld. Men vreesde mmt de geheele Bommelerwaard zou onderloopen. Zaturdag was het ijs voor Arnhem aan het drijven, maar op verschillende andere plaatsen zat het vast. Overal waren de rivieren wassende. In Drenthe hebben zich sneeuwheuvelen gevormd, hooger dan de telegraafdraden, zoo dat deze hier en daar onder de sneeuw bedolven zijn. Honderde arbeiders zijn aan het werk om de wegen bruikbaar te maken. Dit laatste is ook het ge val in de provincie Groningende posten en diligences zijn daar drie dagen achter. Ook in Noordholland, vooral tusschen Haarlem en Alk maar, is de communicatie door de groote hoeveelheid sneeuw zeer bemoeijelijkt. Het te Willemsoord liggend stoomschip Amsterdam, dat reeds den 1 dezer in dienst moest gesteld zijn, wacht dien ten gevolge nog op zijn etat-major. Uit St. Laurens wordt ons gemeld dat vrijdag aldaar een ooijevaar is gezien, die even deftig over de besneeuwde velden stapte als anders over de grasvelden. De witte vederen van het dier, die anders bij de kleur van den grond een helder aan zien hebben, staken nu zeer ongunstig af bij het schitterend wit der sneeuw. Te Vlissingen is zaturdag nacht weder een matroos in de kade geloopen, nabij het standbeeld van de Ruyter. Hij is echter spoedig gered door de wacht, die den val hoorde. Men schrijft ons uit Rotterdam dd. 2 dezer. Dezen morgen is door onze regtbank vonnis gewezen in eene procedure, waartoe de bekende ramp der capelscbe boot bij den hevigen pinksterttoi*ii,'aanleiding had-gegeven.* Zekere wed. van Balen namelijk, wier man en eenige zoon bij het ongeval als stokers op de genoemde boot in dienst wa ren en beiden omkwamen bad tegen de heeren P. P. Kie- vits, ondernemers der vaart, eenen eisch ingesteld tot vergoe ding der materiele schade, die zij door het verliezen van hare beide kostwinners had geleden, zich hierop beroepende, dat het voorgevallene het gevolg was geweest van de roeke loosheid en dronkenschap vsm den kapitein, en dat de onder nemers voor de handelingen van dezen aansprakelijk waren. De gedaagden hebben de vordering met twee middelen be streden. Zij beweerden vooreerst, dat de aansprakelijkheid van hen, reeders, voor hunnen schipper, hoezeer niet betwist tegenover derden, echter niet bestond tegenover de equipage zelve van het schip; weshalve naar hunne meening deze eiseheresse in ieder geval moest worden verklaard niet ont vankelijk. En in de tweede plaats sustineerden zij, dat de eisch toch niet kon worden toegewezen, omdat de grondslag der actie, het feit namelijk der dronkenschap en roekeloos heid van den kapitein, door hen gedaagden ten stelligste ont kend en van de zijde der eiseheresse niet was bewezen. De regtbank heeft de exceptie van niet ontvankelijkheid verworpen. Een ieder, zoo was hare redenering, is volgens het burgerlijk regt vergoeding schuldig voor de schade, door zijne onregtmatige daad of door zijn nalatigheid geleden, zonder dat ergens in de wet ojfflien regel een uitzondering is te vinden ter zake van dienstbetrekking tusschen hem, die de schade toebrengt en hem die ze lijdt. En daar nude reeders voor de daden van hunnen kapitein aansprakelijk zijn, zoo was de ingestelde vordering, naar het oordeel der regtbank, volkomen admissibel. Zij overwoog echter verder omtrent, de zaak ten principale, dat werkelijk tegenover de ontkentenis der gedaagden de eiseheresse te kort was geschoten in het leveren of althans aanbieden van voldoend geregtelijk bewijs van schuld bij den kapitein en op dien grond wees zij de vordering af met. veroordeeling der eiseheresse in de kosten van het geding. Donderdag morgen verzamelden zich te Amsterdam in de groote kunstzaal der maatschappij Arti et amicitiae, de leden die het stoffelijk overschot van Nicolaas Pieneman naar het graf zouden begeleiden. Ito die zaal, thans met rouwfloers behangen, prijkte het por /iet van den overledene, door zijn leerling de heer W. J. Makens vervaardigd, en dat nog on langs op de tentoonstelling in hetzelfde lokaal zoo zeer de aandacht had getrokken. De stoet begaf zich in plegtigen optogt naar het stovfhuis en vaii daar naaf de Nieirw^ijdj^^/. kapel, om in tegenwoordigheid van vele belangstellenden het lijk van den zoon in het graf des vaders neder te laten. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de heeren te Gempt, Martens, Canaeus en Hollander, die het voorregfc gehad hadden zich onder Pienemans leiding te vormen. Na dat de kist onder plegtig orgelmuziek tot voor het graf wasl gedragen, werden daarop nedergelegd paleten penseelen, eenl immortellenkrans met lauweren omwonden, benevens de tal-i^ rijke ordeteekenen die de borst des kunstenaars hadden ver-' sierd. Onder de tegenwoordigen bevonden zich vier adjudanten des konings, de burgemeester van Amsterdam en vertegen woordigers van een aantal vereenigingen. Zoodra allen zich hadden geschaard, werd door Amstels mannenkoor en eenige,1 dillettanten de lijkzang van Viotta'aangeheven, waarop d heer Herman ten Kate, vice-voorzitter der maatschappij ArJ et amicitiae, eene korte rede uitsprak, welke door een der betrekkingen van den overledene werd beantwoord II. M. de koningin is sedert eenige dagen ongesteld. ilTen gevolge van gevatte koude moet zij voortdurend hetjbed houden. Z. K. H. prins Frederik is vrijdag avond uit 's Hagenaar Berlijn vertrokken, om bij de ter aarde bestelling van zijnen koninklijken zwager, den overleden koning van Pruissen, te genwoordig te zijn. HH. KK. HII. prins en prinses Hen dn h. kiianden| zijn uit Luxemburg in de residentie terug gekeerd. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden va a 2. den koning van Pruissen, voor den tijd van zes weken te we ten twee weken den middelbaren rouw en vier weken den ligten rouw, met ingang van den 3 dezer. In de jl. donderdag gehouden zitting van den gemeente raad te Rotterdam, is de beraadslaging over het voorstel van burgemeester en wethouders, (om aan de Vereeniging voor tooneel- en opera-voorstellingen aldaar, als gevolg van het I door haar tot den raad gerigte adres, eene tegemoetkoming r van f3000 toe te slaan,) voortgezet. De kwestie of de leden I van den raad, die aandeelhouders zijn van de vereeniging, all dan niet in strijd handelen met art. 46 der gemeentewet, wan-j neer zij over deze aangelegenheid het woord voeren of stem-l men, leidde tot eene discussie, waarvan de uitslag gunstig was voor hen, die geloofden dat de gemeentewet op het onde» werpelijk geval niet van toepassing was. De belanghebbend raadsleden, die zich met die zienswijze niet konden vereen; gen, verlieten echter de raadzaal. Daarna werd vrij langdurig over de zaak zelve gediscussieerd, waaruit bleek dat weinil sympathie bestond voor het voorstel van burgemeester en weji houders, omdat uien dit beschouwde als in de >/orkeIij! gelijk te staan met een privilegie op het stuk van belast die op de openbare vermakelijkheden worden gelieve voorstel van burgemeester en wethouders werd teyj verworpen met 25 tegen 4 stemmen. Volgens de Drentsche courant is men te Assen l ingenomen met het voornemen, door zijne exc. dea van binnenlainlsc.be zaken, mr. S. baron van HeerastnïJ baar gemaakt om in den loop van dezen zomer een bez<l aan de provincie Drenthe te brengen. Volgens de amsterdamsche dagbladen is mevrouw>trosa de Vries, door den tegenwoordigen directeur van de italiaansche opera aldaar als prima donna asoluta geëngageerd. Zij zou binnen weinige dagen in de rol van Norma optreden. Twee heeren uit Arnhem, dus schrijft men van daaraan hetA Handelsblad, (een 50-jarige baron en een 20-jarige luitenant)! hebben het nieuwejaar op eene vreemdsoortige wijze aangc-T

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1