m ISuitmlanb, >.JMEEN OVERZICHT. /'M itslag van den heer de Bourgoing als Fransch fij 'un paus maakt een hevige opschudding in J p 'er Fransche ultramontanen. De heer Veuillot In l'Univers van deze gelegenheid gebruik om weer eens duchtig door het slijk te sleuren en fle gehoorzame volgers der geestelijkheid vereenigen sh in koor met zijne eischen en bedreigingen. De geering zal over dit incident, den smaad den paus aangedaan, in de kamer geïnterpelleerd worden en zich te verantwoorden hebben over haar vergrijp, dat zij het recht in het ongelijk stelde tegenover root en woord breuk. Veuillot beweert namelijk dat de heer Fournier, ezant bij Victor Emmanuel, en niet de heer de Bourgoing naar aanleiding van het conflict had behooren ontslagen te worden. Al dit misbaar der Fransche ultramontanen ver schijnt in nog schooner licht, wanneer men verneemt dat de geheele zaak door hen zelf op het touw is gezet. Ce vergeefs beproefden de legitimisten tot dusverre Jen vriend van Thiers, den heer de Rémusat, als minister van buitenlandsche zaken ten val te brengen en een hunner partij op zijne plaats te dringen, omdat de Rémusat zich strikt onzijdig houdt in de quaestie van het wereldlijk gezag. Dit doel meenden zij niet beter te bereiken dan door Thiers in zijne relatiën tot Italië en den paus moeilijkheden te berokkenen. De Bourgoing, zelf legitimist pur sangliet zich geduldig als werktuig ge bruiken en handelde, niet zooals zijne betrekking voor schreef, volgens de instructiën van den minister, maar volgens de bevelen welke hij van zijne clericale chefs uit Frankrijk ontving. Ware de macht der ultramon tanen in Frankrijk niet zoo groot en daarbij Thiers in theorie niet zulk een voorstander van het wereldlijk gezag, men zou deze manoeuvres niet beter kunnen verijdelen dan door ze openlijk aan de kaak te stellenmet het oog op den treurigen toestand waarin Frankrijk ver keert zijn zulke manoeuvres echter niet zonder gevaar. Frankrijk in de eerste plaats zou zich de meeste schade berokkenen, want afgescheiden nog van het atkeurens- waardig beginsel, zou het land, nog niet hersteld van de hevige slagen in den oorlog met Dnitschland ont vangen, opnieuw geheel alleen staan tegenover Italië, dat in deze quaestie ongetwijfeld op bondgenooten zou kunnen rekenen. De bijeenkomst van Thiers en de eerste subcommissie heeft tot geen enkel resultaat geleid; de subcommissie had geen ontwerp van wet in gereedheid, de regeering evenminzooals le Temps zegt, zoodat men ook veilig •oorspellen kon dat die conferentie niets zou geven. Des lamiddags vergaderde zij opnieuw, thans ten huize van Jen heer de Brogliezonder eenig besluit te nemen dan dat zij hare volgende zitting op 5 Januari 1873 vaststelde. De tweede subcommissie besprak het voorstel- Marcel Barthe en ging daarop eveneens op reces. Ia korte trekken is hiermede de vaderlandslievende ijver geschil derd, dien de monarchale meerderheid der commissie- Dufaure aan den dag legt om den wensch van regeering en natie bevorderlijk te wezen. Niettemin telegrafeert de officieuse Agence Havas „dat wederzijds de geest van verzceniDg toenemende is" Een correspondent der Kölnische Zeitung heeft een heerlijke ontdekking gedaan. De nationaal-liberalen zijn er verlegen mede de oplossing der ministerieele crisis voldoende te verklaren; in die verlegenheid komt hij, hoewel wel laat, hen te hulp. Von Bismarck heeft zijn ontslag genomen om geleidelijk andere schouders aan de zwaie taak te gewennen, die op hem alleen rust; dien wensch heeft men herhaaldelijk uitgesproken, vree- zende dat anders bij zijn dood plotseling het raderwerk zou stilstaan, en nu hij dien wensch vervult, keurt men ondankbaar genoeg zijn handelwijze af. De 57jarige von Bismarck wil dus'met het oog op zijn mogelijken dood de schouders van den bijDa 80jarigen von Roon aan de zware lasten van het bestuur gewennen; vrijwillig kiest hij daartoe den meest reactionairen minister! Inderdaad de spitsvondigheid der nationaal-liberalen kent geen grenzen, wanneer zij uit liefde voor de aangebeden re geering wit willen noemen wat zwart is. Geheel anders klinkt de juiste en mannelijke taal der liberale Yolks-Zeitung. „Ook ons zegt het blad heeft het einde der crisis geenszins bevredigd, wanneer wij ook al met het oog op het rusteloos voortschrijdende volksbewustzijn daarin een nieuwe periode van ontwik keling van het Duitsche rijk zien, die zelfs vruchtbaar zou kunnen worden, indien de volksvertegenwoordiging eindelijk eens den moed had te besluiten, zich niet langer als weeke was door do regeering te laten kneeden. De laatste crisis, die zelfs den onbekwamen minister van landbouw niet schijnt op zijde gezet te hebben, zal mis schien het goede gevolg hebben allen onbevangen leden der nationaal-liberale partij, die nog geen onderscheid leerden maken tusschen een waarlijk vrijzinnige en een nationale politiek, het voldingend bewijs te leveren, dat h e t persoonlijk bestuur nog in vollen bloei be staat en zelfs over den meest em^eken minister, dien Pruisen ooit bezat, kan zegevierfen." Het bericht dat Pruisen, Oostenrijk en Engeland te Athene stappen gedaan hebben om Griekenland tot het voldoen der billijke eischen van Frankrijk en Italië ten aanzien der Laurium-quaestie aan te sporen en tevens gedreigd hebben, dat het in het tegenovergestelde geval de bescherming dezer mogendheden zou verbeuren, wordt eenstemmig tegengesproken. Eenige officieuse organen der drie landen verzekeren allen, dat hun niet bekend is wat de regeeringen der beide andere landen deden, maar dat hare regeering geen enkelen stap in deze quaestie gedaan heeft. Als een gerucht, dat nog alleszins bevestiging behoeft, wordt gemeld dat de Franseh-Italiaansehe maatschappij, welke de concessie tot exploitatie der mijnen bezit, hare rechten aan eene combinatie van Grieksche bankiers natuurlijk niet voor een appel en een ei zou overdragen, teneinde op deze wijze een bevredigend einde aan het internationale conflict te brengen. Varia uit het buitenland. Dnitschland. De jongste allocutie van den paus, waarin deze bijna alle staten met zijne machtelooze vloeken en verwenschingen overlaadt, heeft in Dnitsch land grooten indruk gemaakt. De Spenersche Zeitung is blijkbaar woedend over den hoon aan het Duitsche rijk aangedaan, terwijl de Norddeutsche Allgemeine Zeitung in dit opzicht weinig bij haar ten achter staat. Het eerste blad geeft zijn artikel den naam vau: Een nieuwe Benedetti. Het opzet om te beleedigen is, meent het blad, zonneklaar. De insolentie van het hoofd der kerk overtreft die van den heer Benedetti jegens den koning. Het nationale gevoel van Duitschland zal zich nu evenmin als tegenover Frankrijk verloochenen enz. Het blad laat den Lalijnschen tekst der allocutie volgen, „omdat de vertaling van dergelijke beleedigende taal ons ongetwijfeld eene vervolging door het openbaar ministerie op den hals zou halen." De Norddeutsche Allgemeine Zeitung meent, dat het cynisme waarmede in 's pausen allocutie over Duitschland en zijn keizer gesproken wordt, niet onafgekeurd mag blijven. Aan de zedelijke verontwaardiging der natie kan slechts voldoening geschonken worden door eene wetgeving, welke de grenzen tusschen staat en kerk bepaalt. Die ontboezemingen van woede verdient de allocutie van den „grijzen gevangene op het Vaticaan" niet. Veel gematigder en daarom verstandiger is de beoordceling der Kölnische Zeitung. „De vervloekende geschriften en redevoeringen uit het Vaticaan zijn van lieverlede zoo velen geworden, en gewoonte zooals men weet baart onverschilligheid, wanneer het Engelsche spreekwoord familiarity breeds contempt misschien te scherp klinken mocht." Van den ouden paus is niet meer te verwach ten dat hij een ander inzicht in de zaken krijgt en zoo zal men nog wel eenige nieuwe uitgaven van dergelijke geschriften en redevoeringen uit Rome tegemoet mogen zien. Inderdaad de oorlogszuchtige woordenwelke de paus der halve wereld naar het hoofd slingert, zijn eer be spotting dan ernstige weerlegging waardig. Daarom is de wijze, waarop de Volks-Zeitung van deze pauselijke woor den melding maakt, volkomen in harmonie met deze mach telooze vervloekingen. Zij toonenzegt zijopnieuw de noodzakelijkheid aan, om in de hangende quaestiön tusschen staat en kerk de handen niet in den schoot te leggen. „Twee landen zijn van de toornige Kerstgroete van den heiligen vader verschoond geblevenFrankrijk, waar onder bescherming van den Voltairiaan Thiers de bedevaarten in bloei zijn en de vrijdenkers afgezet wor den en Oostenrijkzooals de organen der liberale partij aldaar met bitteren smart vermelden." Deze laatste woorden van het Berlijnsche liberale blad karakteri- seeren volkomen de waarde, welke men aan de ver wenschingen van den paus moet hechten. Het tweede deel der beschrijving van den Duitsch- Fransehen oorlog, uitgegeven door den grooten staf, is in het licht verschenen. Het behandelt de dagen van 1 tot 5 Augustus, den dag voor de gevechten bij Wörth en Spicheren. Het Deutsche Wochenblatt beweert dat von Beust indertijd geschreven heeft, dat „Oostenrijk Erankrijk's zaak als de zijne beschouwt en binnen de grenzen der mogelijkheid tot het succes der Fransche wapenen zal medewerken." Ook de heer de Gramont maakt melding van deze woorden. De zaak vereischt echter nog alleszins opheldering. Intusschen is het een feit dat Oostenrijk en Frankrijk na I860 overeenkwamen gezamenlijk gewapenderhand te protesteeren, wanneer Pruisen de Main-linie overschreed. Van een verdrag in Juli 1870 ter wille der Hohenzollern-candidatuur blijkt nog zeer weinig.De Provincial Correspondenz meldt dat do minister von Eulenburg een aanvang heeft gemaakt met de voorbereiding der juiste uitvoering van de Kreisordnung, die 1 Januari 1874 in werking zal treden. Frankrijk. Het artikel der Corsaire, Le lende- main de la crise, waarvoor dit blad met onderdrukking gestraft werd, bevat eene tegenstelling in de sprekendste kleuren tusschen de armoede van den Parijschen werk man en de overdaad der heeren Batbie, Lorgeril, de Broglie en d'Andiffret Pasquier die fa- gelagen bluffen dat die armoelle nun werk is, da blikeinsche werkman nog niet voldoende is ge' dat er nog brood in de winkels te Parijs enz. onderdrukking van het blad is en blijft lUibenfeg^ willekeurigen en onverstandigen maatregel, <1o& is niet te verwonderen dat dit artikel, waaritk*is politieke reclame tegenstanders worden voorgesteld pè- heerscht door de laagste hartstochtenwaarin onder een romantisch kleed de gemeenste beleedigingen tegen hen worden uitgesproken, waardoor de haat der mede burgers tegen hen wordt opgewekt, dat dit artikel de verontwaardiging der regeering wekte en eene vervol ging van het blad wegens beleediging volkomen recht vaardigen zou. Wij zijn verre van bewonderaars der Fransche monarchalen, maar wanneer de radicale bladen zulke lage middelen te baat nemen om hunne tegen standers te bestrijden, dan verdient hun ijveren tegen de radicalen gebillijkt te worden. Le Corsaire kon geen slechteren dienst aan de republiek bewijzen, want ieder weldenkend man moet sidderen voor het denkbeeld dat de macht in handen komt van mannen, die zich niet ontzien andersdenkenden op zoo lage wijze te behan delen. Op de republiek komt ongelukkigerwijze voor een groot deel de schande neder, welke bladen als le Corsaire en zijne geestverwanten over de eerlijke repu blikeinen brengen. De krijgsraad heeft den winkelier Delahayeli - in zijn winkel op den Boulevard de Strasbourg -en adres nederlegdeom de 490 „schoften" te Versailles (rechterzijde) weg te jagen, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 200 francs boete. Met 1 Januari zullen de paspoorten op de Fransch-Duitsche grenzen beiderzijds worden afgeschaft. Het Journal officiel bericht dat de regeering de quitantiën van het Duit sche gouvernement heeft ontvangen voor de storting van het geheele derde milliard. Het vierde milliard zal, volgens de Correspondence universelle, aldus ge kweten worden: 200 millioen elke maand van Januari tot Mei 1873. De regeering heeft reeds voor 830 mil lioen aan wissels voor dat doel beschikbaar. Spoedig kan men dus onderhandelingen verwachten over de waarborgen, welke Thiers der Duitsche regeering inge volge het tractaat kan aanbieden, teneinde de geheele ontruiming van het grondgebied reeds met Mei te kunnen doen plaats hebben. Acht zetels zijn in de nationale vergadering vacantnl. voor de departementen de la Gironde, du Morbihan, de la Marne, du Jura, des Bouches-du-Rhönede la Seine, de la Nièvre en de la Corrèze. Men verwondert zich dat Thiers geene ver kiezingen uitschrijft, te meer daar hoogstens in het 2* en 7C der genoemde departementen de keuze van een monarchaal afgevaardigde denkbaar is. Men verze kert dat de heer Corcelles den heer de Bourgoing als gezant bij den paus zal opvolgen. Het bekende lid der communeAssy, die zich reeds onder het keizerrijk door de werkstaking te Creuzot vermaard maakte, heeft te Nieuw Caledonië aankomende trachten te ontvluch ten door over boord te springen. Een sloep van het. transportschip heeft hem echter achterhaald en lev u aan wal gebracht. Engeland. De heer Mundella, lid van het i_v - lement en beroemd wegens zijne herhaalde poginger tot beslechting der twisten tusschen kapitaal en arbeid, heeft der bevolking van South-Wales een onschatbaren dienst bewezen. De mijnarbeiders eischten met 1° Januari 1873 tien percent loonsverhoogingde eigenaars der kolenmijnen hadden daarentegen eene vermindering van 10 percent aangekondigd. De heer Mundella mocht er in slagen door beide partijen den eisch te doen intrekken en bewerkte bovendien dat met beider zijdsch goedvinden een gelijk aantal eigenaars en werk lieden benoemd werdendie in het vervolg in derge lijke geschillen uitspraak zullen doen. Gisteren is de heer Gladstone zijn 64Blc levensjaar ingetreden; hij werd 29 December 1809 te Liverpool geboren. Mor gen viert de heer Disraeli zijn 678len geboortedag; den 31en December 1805 werd hij te Londen geboren. Men verzekert, zegt the Daily News, dat Lord Spencer gaarne zou ophouden Lord-luitenant van Ierland te zijn en dat het vacant komen van deze betrekking gelegen heid zou geven om de plaatsen in het kabinet zoo te veranderen, dat de heer Brace beter gelegenheid zou krijgen voor zijne talentendan hem het departement van binnenlandsche zaken biedt; voor dit departement zou de heer Childers de geschikte man zijn.. De heer Ayrton zou in zijne tegenwoordige betrekking ook niet op zijne rechte plaats zijn, en zoo zijn er nog vele andere geruchten van dezen aard in omloop. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 30 December. Op de markt van heden was bijna niets aangevoerd en in de prijsnoteeringen was geen verandering. Amsterdam, 30 December. Raapolie op zes weken f 45$. Lijnolie op zes weken 39±.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3