brief van het bestuur te Middelburg, dat het nader inzien de regeling der beurtveren bij de wet zal afwachten. Van het zelfde collegie de goedkeuring der subsidie van bet gasthuis en de goedgekeurde gemeenterekening over 1859; van mr. J. Cohen berigt dat hij bereid is de betrekking van lid der plaatselijke schoolcommissie te aanvaarden van de wed. C. V. Lauer, dankbetuiging voor de deelneming bij het overlijden van haren man. Het proces verbaal van kasopneming bij den gemeenteont vanger met een saldo in kas van f 927d-,7Oè- Het berigt dat de gewone voorbereidende maatregelen voor het doen eener uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op nieuwjaarsdag zijn genomen. Eenige verzoeken om kwijtschelding van hoofdelijken om slag, die worden aangehouden en eenige staatsbladen die gedeponeerd worden. Op de vraag des voorzitters of iemand iets heeft voor te stellen, verzoekt den heer van de Putte het woord 1. om bij de op handen zijnde regeling van de vestiging der zetels van regterlijke collegien, daarop de aandacht van burgemeester en wethouders te vestigen-, 2. tot het doen vaneen voorstel tot wederin voering der brootzetting. uit hoofde door de groote mate van overeenstemming der bakkers, den prijs van het f brood drie cent per pond tehoogisen 3. tot het vragen van in lichtingen aan burgemeester en wethouders nopens den stand van zaken met de gasfabriek; op het le punt zullen burge meester en wethouders bedacht zijn, het 2e punt ter volgende vergadering door den voorsteller toegelicht, terwijl het laat ste punt op verzoek van den voorsteller, geappuijeerd door de heeren van den Bosch en S. Vader in beslotene zitting zal worden behandeld. Daarna is de openbave vergadering gesloten. <3uitmlanï»sd)e tijöingen. Engeland. Londen 11 december. Door de Daily news en The morning post wordt de bewering volgehouden dat de fransche vloot eerstdaags Gaëta zal verlaten. De berigten in sommige fran sche dagbladen voorkomende zetten deze bewering kracht bij. Metde Canada zijn berigten ontvangen uit New York van 29 november die zeer ongunstiglniden. Degisting in het zuiden der Unie duurt voort. De gouverneur van Zuid Carolina heeft in eene proclamatie verklaard, dat deze staat besloten heeft zich van de Unie af te scheiden, zelfs dan wanneer de overige zuidelijke staten dit voorbeeld nietwillcn volgen. De banken van Charleston hebben bijna allen hare betalingen in specie gestaakt. De voornaamste banken in Tenessee hebben mede hare betalingen geschorst, en men dacht dat de banken in Gegorie dit ook zouden doen. Te Savannah zag men vele faillis sementen te gemoet. Volgens berigten uit Vera-Cruz van den 21 eu was aau de britsche ambassade te Mexico een inillioen dollars, aan de engelsche fondsenhouders toebehoorende, met geweld ontroofd. De liberalen concentreerden zich in de na bijheid der hoofdstad. De laatste tijdingen uit China ontvangen, hebben op het eerste oogenblik groote opgewondenheid veroorzaakt. In den koninklijken schouwburg werd hetheugelijke nieuws in de pauze medegedeeld en met daverende toejuichingen be groet. Ook op andere openbare plaatsenen in declubs verschaf- rehet algemeene vreugde. Bij bedaarder overleg ziet men ech ter in, dat de berigten welligt wat overdreven zijn en dat het zeer wonderlijk klinkt dat een leger van 12,000 man zich van een stad van 3 a 1- millioen zielen heeft meestergemaakt.. Men is dan ook geenszins volkomen gerust en ziet met branderd verlangen nadere berigten te gemoet. Er zijn er zelfs op wie deze tijdingen een aller ongunstigen indruk gemaakt hebben. Bij deze bestaat liet vermoeden dat, de laatstelijk aange knoopte onderhandelingen over den vrede mislukt zijn. en dat ten gevolge daarvan de geallieerde troepen genoodzaakt wa ren om de vijandelijkheden tot in de hoofdstad Pckin voort te zetten. Inzonderheid wordt de vlugt des keizers als eene zeer ongunstige gebeurtenis beschouwd. Daardoor is de gele genheid ow door middel van onderhandeling tot eene ge- wenschte overeenkomst te geraken, en alzoo den kostbaren oorlog in het chincsche rijk te doen eindigen, vooreerst afge sneden. Bovendien is het te weezen. dat de vlugt des kei zers uit zijne hoofdstad den val van de regerende Mantehoe- dynastit: en geweldige beroeringen in Clmia ten gevolge zal hebben, waardoor niet alleen liet regelen der handelsbetrek kingen niet dat land verhinderd, maarook handel en nijver heid gedurende vele jaren verstoord kunnen worden. The times geeft dan ook reeds te kennen dat het allernoodzake lijkst is versterking van troepen en ammunitie te zenden. Indien het zich bevestigt, wat Le pays en Lapatriein hunne laatste nommers hebben medegedeeld, dan zal de ongerust heid zeker wel eenigermate verminderd worden. Die bladen beweren namelijk dat de keizer van Chiua wel de hoofdstad verlaten heeft, maar dat hij in plaats van tot Moukden te vlugten, thans te Sainak, vijr dagreizen achter Peking gele gen, zou gelegerd zijn. Hieruit zou volgen dat alle lioop tot onderhandeling nog niet vervlogen was. .Frankrijk. Parijs 12 december. Gisteren deelde dc Moniteur een kei zerlijk besluit mede waarbij de tot lieden aan de dagbladen gerigte waarschuwingen worden ingetrokken. In liet. daarop betrekking hebbende rapport zegt de minister de Persigny dat het vergeten van het verledene een nieuw onderpand zal zijn van die edelmoedige staatkunde, welke strekt tot verzoe ning en vereeniging van alle intellectuele krachten des lands. Hij noodigt de drukpers uit van de vrijheid een goed gebruik te maken tegen lien die den staat aanvallen, daar de keizer, het verledene vergetende, aan de schrijvers eene schoone gele genheid heeft aangeboden om hunne vaderlandsliefde aan den dag le leggen. Dit besluit is met algemeen genoegen ontvangen, vooral omdat daardoor verscheidene bladen, die na reeds twee waar schuwingen te hebben bekomen, op het punt stonden, om bij de eerste overtreding te worden opgeheven, weder op een zui ver standpunt worden gesteld. Overigens schijnt het, dat de heer de Persigny voornemens is verscheidene nieuwe maatre gelen te nemen, waardoor het oprigten van dagbladen gemak kelijker zal worden gemaakt, dan dit tot heden het geval was. Omtrent de verslagen der beraadslaging in de kamers, in de dagbladen mede te deelen, verneemt men, dat de regering gee- ne wijziging zal brengen in hetgeen daaromtrent hij het de creet van 21' november is bepaald. Alleen is er sprake, dat de bladen gemagtigd zullen worden, om die verslagen in afzon derlijke bijvoegsels op te nemen, welke van zegelregt vrijge steld zullen zijn. Het Journal des débats is met dezen maatregel zeer ingeno men, maar betreurt het dat de dagbladen, die een regterlijk vonnis ten hunne laste hadden, niet te gelijkertijd van de ge volgen daarvan zijn ontheven. Volgens La presse zou ook die amnestie niet lang meer uit blijven, maar daar zij van het ministerie van justitie moet uit gaan en de nakoming van eenige formaliteiten vordert, zou de afkondiging niet voor 1 januarij kunnen verwacht wor den. In den ministerraad van den 12 is op nieuw gehandeld over de ontbinding van het wetgevend ligchaam. De uitslag der beraadslagingen is geweest dat men zich met het gevoe len van den neer de Moray heeft vereenigd, die er op aan drong om daartoe niet over te gaan, daar eene ontbinding in de tegenwoordige omstandigheden de waardigheid der leden zou krenken. Men zou evenwel zijn overeengekomen om de tegenwoordige kamer niet, zoo als regel is na twee zittingen, maar nu na het einde van eene zitting, te vernieuwen. Bij een besluit van keizer Napoleon van den 10 dezer j is het bestuur van Algerie op nieuw geregeld. Daarbij wordt j het bestuur en de hoofdadministratie vereenigd in handen I van eenen gouverneur-generaal, die zijnen zetel te Algiers zal hebben. Deze zal regtstrreks aan den keizer verslag van de I politieke en administrative gesteldheid des lands doen. Ilem j wordt een staatsraad of raadgevend collegie ter zijde gesteld. hetwelk hij over alle onderwerpen zal kunnen raadplegen, I terwijl hij in zekere aangelegenheden gehouden zal zijn daar- j van het advies te vragen. j Er wordt een bijzonder collegie ingesteld om liet ontwerp i der jaarlijksche begrooting van uitgaven en inkomsten van i Algerie te onderzoeken. Ditcollegie wordtzamengesteld door i tijdelijke toevoeging van de hoofdambtenaren der kolonie aan den evengemelden staatsraadnadat liet budget in dezen j raad, onder voorzitting van den gouverneur-generaal, behan- I deld is. wordt het door den gouverneur-generaal vastgesteld onder voorbehoud van bekrachtiging door den keizer. Eindelijk is bij het nieuwe besluit bepaald, dat de werk- kring van de provinciale raden of provinciale vertegenwoor- digingeu. van de divisie-generaals en van de prefecten blijft. I zoo als hij in 1S5S is vastgesteld. Over het algemeen hebben deviiei'.we bepalingen de strek- king om de centralisatie te verminderen en de magt van den gouverneur-generaal uitte breiden. Een alhier wonend Hongaar is door de gene aals Tuit en Klapka benoemd tot agent voor de hongaarsche en pool- sche legioenen. Hij heeft in last de noodige gelden onder de uitgewekenen in te zamelen en daaruit de kosten te bestrijden van de uniformen dier legioenen, welke reeds besteld moeten zijn. Te Londen zal een soortgelijke gevolinagtigde worden benoemd. Prins Dolgoroucky. schrijver eener brochure, die onder den titel van La verité sur la Russie, zeer veel gerucht, heeft gemaakt, is door den senaat te Petersburg veroordeeld tot het verlies zijner adellijke titels en burgerlijke regten en tevens tot verbanning naar Siberie. De prins vindt het nu natuurlijk beter om maar stil hier te blijven en wacht slechts op de offi ciële aanzegging van zijn vonnis, om dit met een openbaren brief te beantwoorden. Men kan bepaaldelijk verzekeren, dat de maatregelen door den heer de Persigny, na zijne optreding genomen, door een aantal prefecten met weinig genoegen zijn ontvangen en zelfs tot daden van hunne zijde hebben aanleiding gegeven, welke duidelijk bewijzen dat. de minister van die zijde eene groote oppositie heeft te duchten. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken is er dien ten gevolge ernstig op be dacht, om meer dan de helft van die ambtenaren nog vóór het einde dezes jaars door anderen te vervangen. Italic. Uit Napels wordt van den S dezer gemeld dat Engeland Frankrijk en Rusland erbij koning FransII op hebben aan gedrongen dat hij zou afzien van een nutteloozen tegenweer, die lang genoeg heeft geduurd om de eer van debouvhonsche wapenen te redden, en die geheel doelloos is geworden, voor al nadat de koning openlijk, door de depeclie van den heer Casella aan de buitenlandsche hoven, erkend heeft dat eene j spoedige overgave onvermijdelijk is. De laatste berigten van Gaëta (over Marseille ontvangen) zijn van den S dezer. Zij melden dat het bombardement met verdubbelde kracht werd voortgezet. Onderscheidene open bave gebouwen, waaronder het hospitaal, waren in den laat- sten nacht door de bommen beschadigd. De koningin had j zich op de batterijen vertoond en de koning heeft gevorderd dat de inwoners zich in de kazematten terug trekken. I Verder komt de inhoud der laatste telegrammen hierop ne- der: De aanwervingen voor het pauselijke leger worden met ijver voortgezet. De stad Ovieto, die door de vrijwilligers ontruimd is, zal nu door fransche troepen worden bezet. Een vrij groot aantal van de napelsche troepen die op het grond gebied van den kerkdijken staat waren gevlugt, hebben zich aan koning Victor Emmanuel onderworpen en hunne solda- I ten voegen zich bij de opstandelingen in en Abruzzen. I Het schijnt dat werkelijk het gedeelte van het napelsche leger dat de grenzen bij Terracine was overgetrokken, reeds tot op de helft verminderd is en dat een deel der soldaten, gehoor gevende aan de inblazingen van een clericaalen legitimistisch comité', dat te Rome gevestigd is, zich in de bergen op houdt, ten einde den burgeroorlog te kunnen in de hand werken. Dergelijke handelingen moeten noodzakelijk een einde nemen als Gaëta zich zal hebben overgegeven. Intus- schen heeft de generaal Cialdini om de uitwerking te doen ophouden een cordon geplaatst op de grenzen van het grond gebied van den paus. Vermoedelijk is het deze maatregel welke aanleiding gegeven heeft tot het gerucht dat de divisie van den generaal Cialdini door koning Victor Emmanuel is aangewezen om onmiddellijk na het vertrek van den paus Rome te bezetten, want tot op dit oogenblik is er van het ver trek minder sprake dan eenige dagen geleden. -Het sardinische ministerie heeft het voorstel van den markies Pepoli, strekkende om de goederen der geestelijkheid in Urubrie aan de staatsdomeinen te trekken, aangenomen. Ten gevolge daarvan zullen die goederen nu worden be schouwd en bestuurd als alle overige instellingen van liefda digheid en onderwijs, terwijl de monniken en nonnen meteen jaargeld naar hunne familien zullen worden teruggezonden, en aan de gebouwen en localiteiten der geestelijkheid eene andere bestemming zal worden gegeven. tjcinü cis berigten. Graanmarkten. Amsterdam 14- december. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f43. Lijnolie op zes weken f32. Oostburg 12 december. De aanvoer was heden weder ruim van dc hoofdproducten en er bestond vrij goede vraag voor gerst. Tarwe en paarde- boonen tegen iets verminderde prijzen. In jarige tarwe gaat bijna niet meer om; kleinigheden werden heden verkocht van flOtotf 12; nieuwe in puike soort f 9,Sü betaaldgewo ne f 9 a. f 9,50afwijkende f5,50 a S.73. Rogge f 0,50 a f 0,75. Wintergerst f 5,75, f 0,20, enkele f ö,3Ü. Zomer dito bij klei ne aanbieding f 5,75 a. f 0. Haver f 2 en 3,25. Paardeboonen f 6,50 a f7- Erwten fl af 9 waard, doch meest daar boven gehouden. Middelburg 13 december. De aanvoer uit onze naburige eilanden noch uit wak-heren was heden groot, en de kooplust was zeer beperkt, waardoor er minder dan vorige week werd verhandeld. Zeeuwsche nieuwe tarwe was bijna niet aan. en die geveild werd, was mindere soort waarvoor nog f 9,50 a f 9 is betaald, voor mooije goede zou f 9.75 te bedingen zijn geweest. Jarige walchersche tarwe bijna niet aan en f 13.50 de mud gekocht. Puike nieuwe walchersche tarwe f 10,25 af 10, mindere soorten f9,75 af 9,50 naar deugd. Zeeuwsche rogge had aan f7,30 koopers. Gersj merkelijk minder ter veil, de beste wintergerst bragt f 6 op, mindere f 5,75 a f 5,50; de puike zomergerst f5,75. gewone en mindere soort f 5,50 a f 5,25 de mud. Walchersche witte- boon en blijven zeer verschillend van kwaliteit, de beste zijn f 14,75 a f 13,50 betaald, mindere soorten f 13. f 12, f II a f 10 naar kwaliteit. Walchersche bruineboonenf i(i, fl5.fi 4 a f 13 naar deugd. Walchersche paardeboonen minder ter veiL met genegen koopers, begin beurs kocht men enkele monsters aan f 7. doch later f 7,25 a f 7,30 en einde beurs is voor een enkel monster nog f 7,40 betaald. Puike walchersche groene erwten f i 1,25 a f 1J, mindere f J 0,50 a fiü, dito groote envten f 13 a f 12 naar deugd. Koolzaad bijna zonder handelde al- geraeene vraag was f 13, doch hooger als f i 2,50 eu f 12 werd niet geboden. Raapolie f 43,25; patentolie f 45,50; lijnolie f 35 per vat op 6 weken, op kontant f 1 lager. Raapkoeken f SS per 1040 stuks; lijnkoeken f 13,50 per 101 stuks. Clcmiddelde marktprijzen. Middelburg 13 december, per ned. mud. per ned. mud. Tarwe oude f af 13,50 jBvuineboon. f 13.af 16, Dito nieuwe - 9,50 a - 10,50'Paardeboonen- 7,a- 7,30 Rogge oude - 6,50 a- 7,50 Gr. erwten .- 9.50 a-13, Gerst wint - 5,50 a- 6,I Witte erwten a- Dito zom. - 5,25 a- 5.75 'Koolenraapz.a Boekweit aAardappelen. - 2,90 a- 3,25 Haver per ned. pond. Witteboon - 12,a - 14,75 jVerscheboter f ,80 af.90 Middel prijzen van bakbare tarwe f 11.50 en rogge f 7.25. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 december. Nederland. Cevtitic. Werkelijke schuld 2.j pet. 03 dito Nationale dito 3 75$ dito dito dito 4 9S A and. Handelmaatschappij 4.J 129 Rusland. Oblig. 1798/1S16 5 ,v 102 Certific. Hope co4 ?5| dito dito 1855, 6de serie5 95^ dito6 Aand. spoorweg206 Leening 1S60. (contant)44 S9$ Polen. Schatkistobligatien4 78$ Spanje. Obligation1 41 dito binnenlandseh3 4Sj Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 43$ dito amsterdamsche5 65 dito nationale5 50§ dito 1847/1852 2Jf Bank actiën3 615 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2$- 52$

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3