MIDDELBÜRGSCHE A NT. N°' 150. Zaturdae 15 December. 1860. 2tankonïngtngen öSinmmlanösclje tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeenteen Vliasingen geschiedt de uitgave den avond te yoren ten 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post _/3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregi voor elke plaatsing. De betaling geschiedt konbaat. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN IIET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Openbare aanbesteding. Het bestuur der domeinen en het bestuur der burgerlijke godshuizen te Gent, maken bekend, dat door daartoe gecom mitteerden, op zaturdag den 29 december I860, des voormid dags ten 1ure, te Neuzen, in het Nederlandsch logement bij J. C. Steenkamp JCz., in het openbaar Uij inschrijving zal worden aanbesteed Het indijken der Schorren en Aanwassen van Campen en bij het Zaamslagsche veer, gele gen in het Heilegat, provincie Zeeland, voor de Aandijke-, Zaamslag-, Catharina- en Stop- peldijkpoldevs. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. De inschrijvingsbiijetten worden op het voor de besteding bepaalde uur ingeleverd, in het openbaar geopend en luide voorgelegen. Deze biljetten op gezegeld papier geschreven, moeten be vatten den naam en de voornamen, voluitgeschreven, van den inschrijver en zijne borgen, benevens de gemeente en de pro vincie waar hunne woonplaatsen zijn gevestigd, met de voluit geschreven som in nederlantlsclie guldens, voor welke de aan nemer zich verbindt het werk uit te voeren en door hem, be nevens door zijne borgen, onderteekend zijn. Het bestek en de voorwaarden, waarop de besteding zal plaatshebben, zijn ter inzage van gegadigden nedergelegd ten kantore van de outva.igevs der registratie en domeinen in de hoofdplaatsen der provincie Zeeland. Zuid- en Noordholland, Noord-Brabant en te Hulst, op dc gebruikelijke plaatsen bin nen het ressort van laatstgemeld kantoor, en verder in de logementen en koffijluiizen. waar dergelijke bestekken ge woonlijk ter lezing liggen. De aanwijzing in loco zal op den 24 en op den 27 december des middags ten 12 ure plaats hebben, beginnende aan de zijde van Zaamslag, terwijl verdere inlichtingen te bekomen zijn bij den ingenieur van den waterstaat H. Rose, te Neuzen. Hulst den 4 december 1860. Namens de voornoemde besturen, De ontvanger der registratie en domeinen, P. PIERSSENS. Illtlldelbus-g 14L december. Eergisteren had in eene vergadering van het alhier geves tigde departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen, de uitreiking plaats van eene zilveren medaille, door het hoofdbestuur toegekend aan den heer J. F. Liesoy, voor het redden van een kind uit het water, op den 2S mei 11. Door het departement werd een vereerend getuigschrift geschonken aan den heer H. Cornelissen, gezagvoerder van de stoomboot Stad Middelburg no. 1, mede voor de redding van een kind uit het water. In de zelfde vergadering bragt de heer A. M. Cramer verslag uit als afgevaardigde ter laatst gehoudene algemeene vergadering. De heer W. J. Zip werd herbenoemd als lid van het bestuur der spaarbank. Gisteren avond had alhier het eerste damesconcert plaats van het muzijkgezelschap Uit kunstliefde, waarbij den leden weder de gelegenheid werd aangeboden zich te verlustigen in het voortreffelijk spel van onzen vroegeren stadgenoot de heer P. R. Bekker, violoncellist, en tevens kennis te maken met een ander jong kunstenaar, den pianist Boekelinan. Eene beoor deeling van de uitgevoerde stukken ligt niet in ons doel, doch wij meenen met gerustheid te kunnen vermelden dat het con cert over het algemeen voldoening heeft gegeven. De heer Bekker wist als gewoonlijk door zijne heldere, duidelijke en liefelijke voordragt zijne hoorders te boeijen, en waar wij dit niet zoo in allen deele kunnen beweren van den heer Boekel inan zoo meenen wij toch hem als een goed en degelijk pianist te mogen roemen. Indien zijn spel bij voortdurende studie nog eenig meer ge voel en rust kon worden toegevoegd, dan zal men hem naar onze meening sjioedig eene voorname plaats onder de eerste vaderlandsche kunstenaars kunnen verleenen. Inzonderheid heeft zijn eerste stuk, het concert van von Weber aan het kunstminnend publiek voldaan, en legde hij daarbij vele technische bekwaamheid en vlugheid aan den dag. Het orchest hoewel minder volledig bezet dan vroegerheeft zich niettemin loffelijk van zijne taak gekweten. Naar aanleiding van arï.25 der wet van S januarij 1817 (Staatsblad no. 1in verband mer art. 30 der wet van 27 april 1820 (Staatsblad no. 11), is door den commissaris des konings in deze provincie bepaald, dat de zittingen van den militie-raad zullen geopend worden de eerste zitting op den 5en februarij; tweede, 18 maartderde, 15 april; en de vierde op den 30 april 1861. Die raad zal zijne zittingen houden te Middelburg, in een der localen van het gewestelijk bestuur. De tweede kamer heeft zich woensdag avond o. a. bezig ge houden met het opmaken der nominatie voor een lid var den hoogenraad. Daarop zijn geplaatstde heeren mrs.P. Elias, raadsheer bij het provinciaal geregtshof van Noordholland Pli. van den Broecke, rijksadvokaat te MiddelburgJ. Heems kerk Az., lid van de tweede kamer en regter bij de arrondis- sements regtbank te Amsterdam S. Selnnolck, raadsheer bij het provinciaal geregtshof van Zuidhollanden A. de Yries, regter bij de arrondissements regtbank te Amsterdam. Gisteren is hoofdstuk X (oorlog) der staatsbegrooting aan genomen met 48 tegen 20 stemmen, en zijn de beraadslagin gen over hoofdstuk XI (koloniën) aangevangen. Dediscussien over dat hoofdstuk zijn heden ten einde gebragt, waarna het verworpen is met 41 tegen 28 stemmen. Onder het afdrukken van dit nommer ontvangen wij, via Triest, het Bataviaasch handelsblad. Daarin vinden wij de bevestiging van hetgeen reeds per telegraaf omtrent Banjer- massing en Ccram is medegedeeld. Bijzonderheden kunnen wij eerst in een volgend nommer opnemen. Alleen nemen wij nog de volgende zinsnede over, omdat het gerucht betrekkelijk den lieer van Hemert, juist heden in onze particuliere correspond??tic uit 'srïïage wordt ter sprake gebragt. „Men heeft hier met verbazing vernomen dat de heer jhr. irir. D. A. Junius van Hemert, bij aftreding van den heer Ro- chussen, voor het ministerie van koloniën in aanmerking zoude komen. Men zou die keuze bijna even ongelukkig achtten als die van prins Muratvoor den napelschen koningstroon." Men meldt ons heden uit Vlissingen In den nacht van den II op den 12 dezer, is alhier een der matrozen van Zr. Ms. fregat De admiraal vanWasse- naer, terwijl hij aan den wal was, door een ander matvoos mede op (lat schip behoorende, zoodanig met een mes ver wond geworden dat de ongelukkige korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. De dader is in hechtenis geno men. Men vermoed dat wraakzucht de oorzaak dezer mis daad is. Heden inorgen bij het aanbreken van den dag ontdekte men in dePotteukaai, het lijk van een marinier en bij de Roo- debrug dat van een matroos, welke door nog onbekende oor zaken daarin geraakt en aldus jammerlijk omgekomen zijn. Ook deze behoorden heide tot de ekipage van het fregat De admiraal van Wassenaer. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, (ld. 13 december, het volgende Andermaal heeft de brusselsehe correspondent van het Dagblad van 's Gvavenhage mij tegen gesproken omtrent de zaak der vertoogen, die de belgische gezant alhier zou gedaan hebben overliet ontwerptarief. De zaak is bijna de moeite niet waard om er zoo veel woorden aan te verspillen, met gevaar van de lezers te vervelen. Voor het laatst wantik denk op dit onderwerp niet meer terug te komen wil ik na die pertinente tegenspraak nu nog mededcelén dat mijne inforraatien te zeker ziju om niet volkomen bij mijn eerste berigtte volharden. Naar aanleiding van een berigt in sommige dagbladen, spreekt men hier over eene verloving van prinses Maria, twee de dochter van prins Frederik, met den hertog van Mecklen burg Schwerin. Het schijnt, dat die tijding verspreid is op gezag van een enkel ondergeschikt persoon. Mij dunkt, dat het met mededeelingen van datgewigt raadzaam is te wach ten tot dat men van solider zijde wordt ingelicht. Graaf van Lynden, adjudant des konings, die ter gelegen heid van de zarnenkomst des keizers van Rusland en Oosten rijk te Warschau, door Z. M. meteen eigenhandigen brief daarheen is gezonden, heeft van den eerstgenoemden dier keizers het grootkruis der Stanislas-ovde ontvangen. Het is u uit de buitenlandsche dagbladen bekend, dat de keizerin der franschen telkens schijnt geweifeld te hebben, of zij hare terugreis uit Engeland al dan niet over Holland zou nemen. Thans schijnt het beslist, dat zij eene andere reisroute zal volgen, doch ik verneem dat het plan bij H. M. bestaat, om des niettemin later een bezoek aan onze koningin te brengen. Men verhaalde hier in de laatste dagen, dat er onderhande lingen met den heer Junius van Hemert, oud-inspecteur der cultures in Oost Indien, waren aangeknoopt, om hem de por tefeuille van koloniën op te dragen, indien de heer Rochussen door de verwerping zijner begrooting genoodzaakt mogt wor den af te treden. Het provinciaal geregtshof van Noordholland, deed eergis teren uitspraak in de bekende zaak van den heer rar. J. K. Het hof heeft in een uitvoerig gemotiveerd arrest het vonnis der regtbank vernietigd en den beklaagde vrijgesproken, zoo wel van de aanklagt wegens mishandeling van zijnen huis heer, als van die wegens beieediging van eenen magistraats persoon ter rolle in de uitoefening van zijne functien, op grond dat het oogmerk om te beleedigen ontbrak. LI. dingsdag avond is te 's Hage in het gebouw der vrijmet selaarsloge L'union royale, eene rouwplegtigheid gehouden, ter vereering der nagedachtenis van den regerenden meester der loge, rar. L. Metman. Z. K. H. prins Frederik groot meester nationaal der orde, heeft die plegfcigheid met zijne tegenwoordigheid vereerd, welke voorts werd bijgewoond door een groot aantal leden der loge, alsmede door vele afge vaardigden van andere werkplaatsen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft met algemeene stem men besloten aan den lieer J. P. Bredius eene som van f 6000 aan te bieden, voor de belangrijke diensten door hem met betrekking tot de spoorwegzaak aan die gemeente bewezen. Tot griffier der provinciale staten van Overijssel is gekozen de heer mr. J. C. Bijsterbos. De gemeenteraad vrui Zwolle heeft iti hare vergadering van 8 dezer het plan eener geldleening vastgesteld ten bedrage van f38,000, ter bestrijding «Ier kosten voorde verbetering van het Zwartewater, het dempen der Kleine Aa en eenige andere werkzaamheden. Dezer dagen zijn van Groningen naar de Zoutkamp ver trokken Zr. Ms. stoomflottillevaartuigen Delfzijlen Stavoren, gebouwd op de werf van den heer K. Kater, om van daar met behulp van hun eigen stootnvermoge en, zoo noodig, met adsistentie van Zr. Ms. stoomschip Frans Naercbout, naar het Nieuwediep te stoomen, om daar verder te worden opgetuigd. Te Parijs heeft dezer dagen eene verkooping van schilde rijen plaats gehad, waarop eene schilderij van Hemling voor fr. 14,000 is verkocht. Benocitsin^eiii cci besluiten. marine. Eervol ontslagen, op verzoek, de officieren van administratie oe klasse C. J.Umbgrove en de scheepsklerk W. J.L. G Buijs. waterstaat. Eervol ontslagen, op verzoek, den opzigter C. Roos, dienstdoende in Zeeland. Kerk- en schoolnieuvrs. De kerkevaad der nederduitsche hervormde gemeente te Hulst, heeft jl. woensdag uit het vooraf opgemaakt twaalf- en zestal, tot predikant beroepen de heer C. P. Buijze, te ICIe- verskerke. Op liet twaalftal kwamen voor de heeren A. Ba- renbrugh te Meerkerk, J. F. van Binsbergen te den Hoek, C. P. Buijze te Kleverskerke. L. van Daalen te St. Philips- land, A. H. C. Denier vanderGon te Zoeterwoude, M. Sa- verda de Grave, te Noordwij k Binnen, K. Heringa Jr, kandi daat. M. Lotz te Pijnacker, C. P. de Meijer te Wander, dr. W. F. Menzel te Renesse c. a.. H. G. van Nouhuijs te Ossen- drecht, K. H. ter Winkel te Sas van Gent op liet zestalBa- venbrugh, Binsbergen, Buijze, vanderGon, Heringa Jr, en Meijer; en op het drietalBinsbergen, Buijze en Heringa Jr. De heer Schuurman, predikant bij de evangelisch luthev- sche gemeente te 's Gravenhage, heeft voor het beroep naar Utrecht bedankt. Marine en leger. Ingevolge Zr. Ms. besluit van den 9 dezer no. 57, wordt het te Iiellevoetsluis liggende schroefstoouischip De berkel met den 1 januarij 1S6I iu dienst gesteld, niet bestemming naar Oost Indie, en liet bevel over dat stoomschip opgedragen aan den luitenant ter zee der le klasse P. van der Velden Erdbrink. Voorts worden met gezegden datum daarop geplaatstde lui tenants ter zee 2e klasse H. E. A. Frucht, jhr. C. II. O. van. Heemskerk van Beest, C. A. le Bron de Vexela,de officier van gezondheid 2e klasse N. C. Slcgt; de adjunct-administra teur F. W. L. A. Hirschmann. De adelborsten le klasse van Hengel, van Aken, van der Mandele en Crommelin zijn van het wachtschip te Helle- voetsluis op De admiraal van Wassenaer geplaatst.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1