MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 149. Donderdag 13 December. 1860. 2lcmlumöigingen 0inncnianö5fl)C tijöingen. -V.VWKVS F'i V >V' -%\ fH£S ^'.'WIAMlVU. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen gescliiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f3, franco per post f3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. sluiting der jagt op klein wild. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wild. met uitzondering van die op houtsnippen (ook met schietgeweer) in deze provincie, door gedeputeerde staten, voor dit jaar is bepaald op maandag den een en dertigsten december aanstaan de, met zonsondergang, en dat liet tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastge steld. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg den 10 december 1860. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. De burgemeester en wethouders van Vlissiugen, doen te weten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 4 september 1860, is vastgesteld de volgende AANVULLING van het besluit tot heffing van een markt- en staanregtin de gemeente Vlis- singen. De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien het besluit van den 22 april 1856, tot heffing van een markt- en staunregt in de gemeente Vlissingen. goedge keurd bij koninklijk besluit van den 30 October 1S56, no. 51. In aanmerking nemende dat bij gezegd besluit geene reg- ten zijn uitgetrokken, voor het tijdelijk innemen van de open bare straat tot nederlegging of berging van goederen. Besluit: Het besluit tot heffing van een markt- en staanregt hierbo ven genoemd, wordt aangevuld als volgt „Voor het innemen van een gedeelte gemeentegrond, tot tijdelijke nederlegging van goederen zal, wanneer die neder legging langer dan acht dagen duurt, worden betaald voor iedere vierkante el, vijf cent per week, gedeelten van dien voor geheel te rekenen. Voor ankersen andere onregelmatige voorwerpen, wordt het vierkant om de uiteinden getrokken, als ingenomen op pervlakte berekend. „Van de betaling van dit vegtis vrijgesteld de nederlegging van bouwmaterialen voor eenig onmiddellijk aan te vangen werk benoodigd, alsmede de ankers welke op door het ge meentebestuur aangewezen plaats worden nedergelegd, waar voor een nader te bepalen jaarlijksche som door de gezamen lijke belanghebbenden zal worden betaald." Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 4 september 1860. De burgemeester J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Behoort bij het koninklijk besluit van den 10 november 1860, no. 52. Mij bekend. De minister van binnenlandsehe zaken, (get.) S. VAN HEEMSTRA. Accordeert met het origineel, De secretaris generaal bij het ministerie van binnenlandsehe zaken. (get.) J. SCIIRöDEll. Voor eensluidend afschrift, zooveel het geëxtraheerde aan gaat. De secretaris-generaal, (get.) J. SCHR5DER. Voor extract conform, Dc griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 november 1860. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 13 december. De tweede kamer heeft gisteren van de begrooting voor 1861 aangenomenhoofdstuk VIII (marine) met 52 tegen 15, IX A (nationale schuld) met algemeene eu IXB (departe ment van financien) met 12 tegen 29 stemmen. Tegen stem den de heeren van Wintevsjioven, Heemskerk Bz., Olivier, Poortman, van Bosse, vair rïbëvell, Kingma; ter Bruggen Hugenholtz, Anemaet, de Brauw, van Goltstein, de Lom de Berg, de llaadt, van Eek, de Bieberstein, van der Veen, Dommer van Poldersveldt, Gevers Deynoot, Wintgens, Ker- stens, Strens, Idzerda, Thorbecke, Dullert, van Heukelom, Hoynck van Papendrecht, van der Linden, van Zuylen van Nyevelt en Betz. Alleen de heer Oomen was afwezig. Heden zijn de 21 eerste artikelen van hoofdstukX (oorlog) aangenomen. Een van de bataviasche handelsvereenigiug ontvangen te legram van Batavia 29 october, luidtGeen nieuws van eenig belang. Te Banjermassing blijft de staat van zaken nog on bestendig; nu en dan doen zich pogingen tot verzet voor. Te Cerara had eene insurrectionele beweging plaats, die evenwel niet veel beteekende. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 29 octo ber 1S60, meldt het volgende: In Bandjermasin hadden ver schillende ontmoetingen met den vijand plaats, maar altijd met goed gevolg, ofschoon wij menig braaf officier verloren. Op de zuidkust van Ceraui (Molukken) werd de rusteeniger- mate verstoord. Onder de te Batavia aangekomen schepen behoort Westka- pelle gezagvoerder Crucq. Naar men verneemt is de kolonel van Kerkwijk, inspecteur in de eerste inspectie van fortificatiën, den 9 dezer onver wachts te Nijmegen aangekomen. Men brengt dit bezoek in verband met het dezer dagen in de tweede kamer der sta ten generaal verhandelde, namelijk met het beweren van den heer Dommer van Poldersveld, dat men alvorens f 100,000 te besteden aan den opbouw van nieuwe versterkingsmiddelen, misschien beter zoude doen, het nog steeds wegzakkende ge deelte der verdedigingswerken te herstellen. Aan Z. K. H. den prins van Oranje is het beschermheer schap opgedragen van de friessche IJs-club. Door den koning van Zweden en Noorwegen is aan den heer inr. II. O. Feith, archivarius der provincie Groningen, toegekend de gouden medaille, wegons de aanbiedingaan dien souverein van de uitgave van eenige onbekende brieven van koning Gustaaf Adolf aan zijne generaal Dodo von In- und Kniphausen. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en aecijnsen te Veendam, de heer J. C. Temminck, thans ontvanger der zelfde middelen te Raalte; tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Schoonho ven c. a., de heer J. P. L. A. Geselschap, thans ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Warnsveldtot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Baarn c. a.. de heer A. J. L. Ivooy, thans ontvanger der zelfde middelen te Abcou de, c. a. leger. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot apotheker van de 2e klasse, naar ouderdom van rang, de apothekers van de 3e klasse W. C. van Werkhoven en A. van Wijk. Op non-activiteit gesteld de le luitenant A. II, W. Schee pens van het 2e regement infanterie. Benoemd tot 2de luitenants bij bet korps mariniers, de aspiranten Aku en Clifford Koek van Breugel. Necrologie. Den S dezer had te Bonn op zeer plegtige wijze de ter aarde- bestelling plaats van het lijk van den beroemden geleerde en staatsman Friedrich Christoph Dahlmann, die des morgens van den 5 dezer, ten gevolge eener beroerte, die hem eenige dagen vroeger trof, overleden was. Den 17 mei 1785 te Wis- mar geboren, werd hij in 1811 aan de universiteit te Kopen hagen tot doctor gepromoveerd en tevens tot privaat-docent benoemd. In 1813 volgde een be oep tot buitengewoon hoog leeraar te Kiel, waar hij 14 jaren bleef, en toen een beroep tot hoogleeraar in de staathuishoudkunde te Göttingen aannam, na met de deensche regering, ten gevolge zijner deelneming aan de oppositie der ridderschap, in onmin geraakt te zijn. Tot dit tijdvak zijns levens behooren verschillende zijner his torische geschriften, terwijl hij zich aan de Gottinger univer siteit door belangrijke voorlezingen over geschiedenis, staat kunde en staathuishoudkunde onderscheidde. De toenmalige regent van Hannover bediende zich van zijnen raad bij het ontwerpen der constitutie, die ten jare 1833 werd uitgevaar digd. Naardien deze constitutie de goedkeuring van alle vrij zinnigen wegdroeg, moest het ook Dahlmann zeer leed doen dat koning Ernst Augustus haar in 1S37 afschafte. Met zes zijner ambtgenooten, waartoe Gervinus en de beide broeders Grimm behoorden, diende hij protest daartegen in, hetwelk zijne onverwijlde afzetting en verbanning ten gevolge had. Na kortstondig verblijf te Leipzig zette hij zich te Jena neder en voltooide daar zijne Geschiedenis van Denemarken. In 1842 besloot men te Berlijn een zoo groot talent niet langer ongebruikt te laten en werd hij tot hoogleeraar in de staat huishoudkunde te Bonn benoemd. Ook hier wijdde bij een gedeelte van zijnen tijd aan het uitgeven van belangrijke his torische werken. Toen het onstuimig jaar 1848 daar was werd Dahlmann geroepen om een overwegenden invloed op de staatkundige hervorming van Duitschland uitte oefenen, die, met vermijding der beide uitersten, het grondwettig staats- regt op historische en regtmatige grondslagen vestigen moest. Men herinnert zich zijne krachtige redevoeringen en hande lingen in het Duitsch parlement dier dagen. Na de aftreding van het rijks-ministerie werd hem het vormen van een nieuw kabinet opgedragen, welke poging op de verdeeldheid in het parlement schipbreuk leed, en toen nu de koning van Pruissen de hem aangeboden keizerskroon had afgewezenen Dahlmann met de zijnen de onmogelijkheid inzagen om het begonnen, werk ten einde te brengen, verliethij het parlement, maar nam echter een levendig deel aan de vergadering te Gothain 1S49, welk doel was den duitsehen hond in een bondstaat, met Pruis sen aan het hoofd, te herscheppen. Zijne verdere staatkun dige verrigtingen bepaalden zich bij die in de pruissische eerste kamer, waarvan hij echter het lidmaatschap insgelijks opzegde, nadat de pogingen der pruissische regering tot het vormen van den bondstaat mislukt waren. Yan toen af wijdde hij zich weder bij uitsluiting aan zijne akademische roeping. Kerk- en scttooSuieuws. De heer B. C. Ledeboer, predikant te Eibergen. heeft voor het beroep naar Kortgene bedankt. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, is den 6 dezer te Malta aangekomen en zou spoedig daarna zijne reis naar Mahon voortzetten. Van de zeven onderofficieren van het instructie-batail- ion te Kampen, die dezer dagen deel namen aan het examen voor 2e luitenant der infanterie hier te lande, hebben er vijf voldaan. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 9 dezer: A. Koole, we- duwn. 25 j. roetM. van den Abeele, wed. 23 j. P. vanKooten, jm. 21 j. met C. H. van der Plank, jd. 26 j. Vlissingen, van 1 tot S december. Bevallen: M. Vader geb. Kamennans, z. P. Beneé geb. Sterzenbach, d. J. P. Plankeé geb. van Zwijr.dregt, d. L. C. Streefkerk geb. Wageningen. z. L. Maas geb. Gielen, z. Overleden: J.J. van de Luijster. jm. 19 j. C. P. Buvger- lioff, 9 w. z. M. Baroen, wed. van U. van Hielen 79 j. M. IJ. Mulder, wed. van de la Fontaine, 86 j. Goes, van 1 tot 8 december. Gehuld: B. Janse.jm. 26 j. met J. den Nooijer. jd. 24 j. Bevallen: A. Willemse geb. Verheeke, d. P. Hoozegeb. van Boven, z. D. van Liere geb. van Stelle, d. P. A. Goossen geb. Dekker, d. (levenl.)

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1