MIDDELRURGSCHE COUR AN T. N°' 148. Dingsdag 1860. 11 December. JlrtnlionDiijingett tfinnenlottdsctje tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente eu Vlissingen geschiedt de uitgave den ayond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /3franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, 1 doodbekendmakingeu enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 j centmet 35'cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen'. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET H1JK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis der belanghebbenden dat, in verband met de bezwaren, welke de scheepvaart ondervindt ten gevolge van het menigvuldig ankeren van vaartuigen iu bet vaarwater van Bruinisse, op het havenhoofd van die gemeente een bord is gesteld, houdende waarschuwing tegen het ankeren te dier plaatsezullende een ieder aan zich de schade te wijten hébben, welke hij beloopen mogt door in strijd met deze waarschuwing te handelen. 's Gravenhage, den 23 november 1860. S. VAN HEEMSTRA. Die genegen mogten zijn om met den eersten januarij aan staande, aan de openbare school te Schoondijke, voormalig ie district van Zeeland, als HULPONDERWIJZER werkzaam te zijn, gelieven zich vóór of met den 24 december aanstaande aan te melden bij den heer burgemeester, met opgave van de voorwaarden waarop zij die betrekking zouden willen waarnemen, en of zij bevoegd zijn om onderwijs in de frausche taal te geven, alsmede tot welke godsdienstige ge zindte zij behooren. Schoondijke den 22 november 1860. Burgemeester en wethouders van Schoondijke, ANTH. DE HULSTER, voorzitter. A. DE SMIDT, secretaris. Middelburg 1® december. De tweede kamer heeft heden de behandeling van hoofd stuk VIII (marine) der staatsbegrooting voortgezet, en de acht eerste artikelen aangenomen. Heden had ten raad huize dezer gemeente de overstemming plaats voor twee leden van de kamer van koophandel en fabrieken. Daartoe waren 03 stembriefjes ingeleverd. Uit de dubbeltallen der heeren B. A. Fokker en R. C. Engelberts, benevens J. Fak Brouwer en mr. W. C. Borsius, zijn verko zen de heeren B. A. Fokker met 39 en J. Fak Brouwer met 34 stemmen. De heden alhier gehoudene collecte ten behoeve der diaco nie van de nederduitsche hervormde gemeente, heeft, naar wij vernemen, ruim f1900 opgebragt. Wij vernemen dat kerkvoogden der nederduitsche her vormde gemeente besloten hebben tot het afstaan der Koor kerk. voor het in mei of junij des volgenden jaars alhier te houden zesde zeeuwsch muziekfeest. De stoomboot Stad Vlissingen is heden morgen van Vlissingen naar Feijenoord gesleept, om aldaar gerepareerd te worden. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder 10 schepen bevracht, 5 voor Amsterdam, 2 voor Rotterdam, en voor Dordrecht, Schiedam en Middelburg 1, zijnde het laatste Marinus Willem, gez. P. van Duyn. Bij resolutie van den minister van financiën is buiten effect gesteld een proces-verbaal, opgemaakt door agenten van po- licie tegen een omroeper, die op hunne gedane aanvrage geen patent als zoodanig over 1860/61 heeft vertoond. Deze bui ten vervolgingstelling is daarop gegrond, dat de policie-die- naren, volgens art. 32 in verband met art. 34 der patentwet, niet bevoegd zijn vertooning van patent te vragen, terwijl de omroepers nietgenoemd worden onder de patentpligtigen, die, volgens 2 van art. 32, gehouden zijn het patent ten allen tijde bij het uitoefenen van hun beroep met zich te voeren. In den raad van Rotterdam is een voorstel ingekomen van burgemeester en wethouders, om een subsidie van f 3000 te verleenen aan de vcreeniging van een hollandsch tooneelge- zelschap en eene opera aldaar. Uit Nijmegen wordt geschreven dat het bestuur der nij- meegsche spoorweg-commissie den 7 dezer in particuliere audiëntie ontvangen is bij zijne exc. den minister van binnen landsche zaken, om, namens de leden dier commissie, ten hunnen name, concessie aan te vragen tot den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van Arnhem naar Nijmegen en van daar tot (1e grenzen, ziv: >de aansluiten aan den dooi de pruissische Rijnspoorweg-maatschappij (Reinische Eisen- bahn-Gesellschaft) aan te leggen spoorweg van Cleef tot de nederlandsche grenzen. De commissie verlangt tevens dat aan haar de voorkeur worde gegeven voor de lijnen van 's Herto genbosch en naar Ycnlo; behoudens een subsidie voor (le bruggen over den Rijn te Arnhem en de Waal te Nijmegen van 6 mijüoen gulden. Volgens de amsterdamsche dagbladen bestaat bij een vijf tal leden van geachte handelshuizen aldaar het voornemen om een hypotheekbank voor Nederland op te rigten. Voor het vereischte kapitaal is reeds ten volle deel genomen. Het plan totoprigting vaneen zoÖlogiseh-botanisclien tuin te 's Gravenhage, schijnt geenszins opgegeven te zijn ten ge volge der afwijzende beschikking van den gemeenteraad, be trekkelijk bet aangevraagde terrein. De Tielsche courant meldt (lat een tweejarig kind is overle den ten gevolge van het aflikken van een stukje verw uit eene kleurdoos. Het was zoogenaamd scheelegroen, waarin arse- niaat van koper voorkomt. Ook liet aflikken der pénseelen kan bij sommige verwsoorten reeds zeer gevaarlijk zijn. Iletbrandersbedrijf in Nederland neemt jaarlijks circa 14 millioen pond rogge en 25 millioen pond gerst, en bereidt daaruit: 1. 5 a G millioen ponden gist.die een nuttig product zijn; 2. eene menigte vaten spoeling, een product dat scha delijk is voor het vee dat het gebruikt, voor de menschen die het vleesch van dat vee eten. au ^ooral voor de kinderen die met de melk ervan worden gevoed, en 3. 3S millioen kan jenever. Men berekent dat er jaarlijks een half anker jenever per hoofd der volwassen mannelijke bevolking gebruikt wordt. De heer J. J. van Oosterzee van Rotterdam vervulde dezer dagen de derde der letterkundige lezingen in de maatschappij Diligentia te 's Gravenhage. Daarbij schetste hij mr. Isaac da Costa, als mensch, als dichter en als christen. Kerk- en seSiooIiiIeuws. Door den breeden kerkeraad der nederduitsche hervorm de gemeente te Goes, is zaturdag met 7 stemmen uit het vroe ger medegedeelde drietal, tot predikant beroepen de heer Drost te Rlienen. Op den heer Osti te Delfshaven waren 5 stemmen uitgebragt, terwijl er twee blanco briefjes waren. Bij de remonstrantsche gemeente te Rotterdam, is tot predikant beroepen de heer M. Cohen Staart, te Utrecht. Marine en leger. Met 1 januarij 1SG1 zal te Willemsoord worden in dienst gesteld Zr. Ms. raderstoomschip Arasterdam, bestemd voor Oost Indie, waarover liet bevel wordt opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. P. G. Muller. [Hierdoor wordt het berigt bevestigd, reeds in ons no. van den 27 november jl. medegedeeld]. De etat-major zal verder bestaan uit den lui tenant ter zee dor le klasse H. E. Bunnik, als le officier de luitenants ter zee der 2e klasse J. J. de Hart, S. de Laat de Kanter en J. M. A. van Muikenadelborst 1 e klasse jhr. W. M. de Gj-selaar-, officieren van gezondheid le klasse A. H. Neijssel en 3e klasse J. C. D. Steen dijkofficier van adminis tratie 2e klasse C. II. P. de Jonge, en scheepsklerk C. J. La- gaay. In de plaatsing der ontbrekende adelborsten derle klasse zal later worden voorzien. De 2de luitenant J. baron van Lvnden, van het 5de regement infanterie, te 's Ilertogenbosch in garnizoen, is naar men verneemt, benoemd tot adjudant bij het 4de bataillon van gemeld korps. Verkoopiiigeu en aanbestedingen. Den 7 dezer is aan lokaal van het provinciel bestuur alhier aanbesteed, het bouwen van een kaaimuur te Sas van Gent, op het nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen waarvan aannemer is geworden de heer A. E. Stubbé, te Sas van Gent, voor f 1372. Jl. vrijdag is onder Grijpskerke verkocht een huis en erve met tuin, genaamd Het wafeltje, aan den Seisstraatweg, voor f 996. Zaturdag zijn alhier verpacht de rijkstollen in Walche ren. Daarvan zijn pachters geworden voor drie jaar, van 1 mei 1861 tot 30 april 1864, van tolpaal no. 1, A. Timmermans te Nieuwland voor f880, en no. 2, J. J. den Bouwmeester al hier, voor f 425 per jaar. Me teorologische waarnemingen gedaan op rijkswerf te Vlissingen, des middags 12 ure. December 1860. Wind." •=>"5 I -f Laagste "3 -?31 so temporat. ~oj' '3 "a ien verschil 1 8 J met de en" 23 hoogste. Aanmer kingen. 2( O. Z.O. 3 ZO.t.O. <1. O. zo. 5 ZO.t. Z. 6: ZO.t. Z. 7j Z. ZO. 8ZO.t. Z. 9 ,757.71 5.8 11 ,753.3 8 1748.8 2 1747-7 7 750.8 5 74G.5 7 |739.3 6.71(0.01 6.71,0.0 6.660.01 7.00 0.0 6.93! 1.0 j 8.1712.0 7.53 j 0.0 5.8 5.4 5.0 4.5 5.2 4.6 3.7 heijig. bewolkt heijig. bewolkt heijig. mistig, bew. betrokk. betrokken, bewolkt. Theirmometerstand. 7 dec. 's av. 11 u. 45 gr. S 's morg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 49 gr. 'sav. 11 u. 46 gr. 9 's morg. 7 u. 44 's midd. 1 u.49 'sav. 11 u. 44 10 's morg. 7 u. 44 'smidd. L u.48 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Het begin der zitting was donderdag gewijd aan de beraad slaging over (le afdeeling armwezen, van hoofdstuk V der staatsbegrooting (binnenlandsche zaken.) De werking der armenwet kwam daarbij ter sprake, voor namelijk het domicilie van onderstand en het stelsel van subsidien. Een vijftal leden verklaarden zich voor eene verandering der armenwet in dien zin, dat als domicilie van onderstand niet de geboorteplaats, maar de verblijfplaatsworde aangewe zen. Ook het stelsel der subsidien werd door hen besproken. Zij meenden dat de bepalingen der armenwet in dit opzigt te beperkend worden toegepast. Daarentegen werd de tegen woordige bepaling van liet domicilie van onderstand verde digd door een drietal andere leden, die echter de daaraan verbonden moeijelijkheden niet ontkenden. De minister van binnenlandsche zaken vatte het gesprokene in twee hoofdpunten te zamen: 1. een woord over de wet; 2. een woord over de toepassing der wet. Het hoofdbeginsel der armenwet is liefdadigheid in den ruimsten zin. Dat be ginsel moet gehandhaafd worden. Hoewel er nu eigenlijk geene wet zou moeten zijn om dat beginsel te sanctionneren, zoo is 't in den toestand der maatschappij echter noodzakelijk. Wat de kwestie van het domicilie van onderstand betreft, ieder stelsel heeft zijne bezwaren. Het stelsel der tegenwoor dige armenwet, de geboorteplaats als domicilie van onder stand, heeft wel bezwaren, maarzij zijn aan het andere, de verblijfplaats, niet minder verbonden. De regering zal echter overwegen wat er gedaan zal kunnen worden om den toestand der zaken te veranderenAan het tegenwoordig stelsel is ech ter volstrekt verbonden het restitutiestelsel. Ook daaraan zijn vele bezwaren verbonden; hot is pligt dc misbruiken er van met alle kracht tegen te gaan, maar geheele afschaffing is on mogelijk. Wat betreft het subsidiestelsel, dit is niet bij de wet uitgesloten, maar het beginsel van particuliere liefdadig heid moet hoofdbeginsel blijven. Alles zamengevat, meende de minister dat men uiet onvoorwaardelijk, niet ondoordacht, vooral niet overhaast het bestaande moet afbreken, om iets anders te verkrijgen dat wij nog niet keuneD. In antwoord op eene vraag van den heer Cool, zeide de minister dat zijnerzijds eene aanschrijving is gerigt aan dc provinciale besturen, ben uitnoodigende bij de gemeentebesturen ter sprake te brengen het onderwerp, betreffende het voorzien in het lot van ontsla gen krankzinnigen. Als daaruit geldelijke opofferingen moe ten voovtvloeijen, dan zal de minister gaarne overwegen hoe veel zijnerzijds ter bevordering van dat belang kan worden gedaan. Nadat door deu heer Dommer van Poldersveldt de wenscli was geuit, dat de minister eene wijziging in de armenwet zou voorstellen, tot uitbreiding van het subsidiestelsel, antwoordde de minister dat hij nimmer zou medewerken om een last op het gemeentebestuur te doen verstrekken van verpligte subsi die aan kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid. De artikelen dezer afdeeling werden zonder beraadslaging goedgekeurd. Bij de behandeling van afdeeling X, staats courant en bij blad, werd door den heer Thorbecke in de eerste plaats de aan dacht gevestigd op het overzigt der zittingen dat in de Staats courant wordt opgenomenen ten tweede de berigten in die courant voorkomende besproken. Met dit laatste be doelde hij vooral weglating in de Staats courant van eene zekere zinsnede, voorkomende in de nota van lord John Rus sell aan den engelschen gezant teTuryn. De minister ontkende, dat de Staats courant is een officieel blad, in dien zin, waarin

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1