MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 147. Zaturdag 1860. 8 December Stnmmlanbsrtie tijtuimm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binuendeze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voreu ten 8 v. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingeu enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met35 centzegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontact Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg *S december. Til de zitting van de tweede kamer der staten generaal van gisteren is de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting (binnenl. zaken) ten einde gebragt, en dat hoofdstuk ten slotte in zi jn geheel aangenomen met 59 tegen 12 stemmen. Tegen hebben gestdmd de heerenHeemskerk Bz., Betz, van ITöevelI. Iloynck van Papend recht, Duvmaer van Twist, Olivier, Thorbeeke. ter Bruggen Hugenholtz, Poortman, van Zuylen van Nyevelt, Dullert en van der Linden. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk IV (justitie) zijn daarop aangevangen en bereids afgeloopen. Heden is dat hoofdstuk, na zeer langdurige discussie, aan genomen met fio tegen 3 stemmen. De stoomboot Stad Vlissingen heeft heden morgen (le reis haar Rotterdam niet kunnen aannemen, daar gisteren op de terugreis de as is gebroken. Zoo als wij reeds vóór ecnigen tijd mededeelden, heeft de breede kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente aan kerkvoogden gunstig geadviseerd omtrent den afstand van de Koorkerk ten dienste van het alhier te houden zesde zeeuwsch muziekfeest. Thans vernemen wij dat ook hetcol- legie van notabelen evenzeer een gunstig advies te dier zake aan kerkvoogden heeft uitgebragt. Diakenen der nederduitsche hervormde gemeente alhier hebben aan de leden dier gemeente eene circulaire verzonden, waarbij zij herinneren dat de tot hiertoe gebruikelijke ver hooging der wekelijkschc bedeeling hunner armen gedurende de wintermaanden, een telken jare terugkeerend te kort ten gevolge had. De vaste verhooging voor winterbedeeling, hoe noodig men die ook achtte, is dus afgeschaft moeten worden, doch thans stelt men zich voor, ieder jaar in december, eene buitengewone collecte bij de lidmaten te doen, waarvan de opbrengst uitsluitend is bestemd voor buitengewonen onder stand der bedeelden gedurende den winter. Die collecte zal dit jaar op maandag den 10 dezer, van 10 tot 2 uren. plaats hebben. Z. M. de koning is dingsdag avond van het Loo in de resi dentie teruggekeerd. Het gemeentebestuur en de leden der balie te Groningen, zijn voornemens bij adres aan de eerste kamer der staten generaal aan te dringen op het niet goedkeuren der door de tweede kamer aangenomene wet op de nieuwe regterlijke inrigting. Ook te Assen circuleert een adres van de zelfde strekking. i Door den gemeenteraad van 's Gravenhage is met IS tegen 12 steramen afwijzend beschikt op het verzoek van commis sarissen over den aldaar op te rigten Zoölogisch-botanisclien tuin, om tot daarstelling van die inrigting een perceel gronds aan den Scheveningschen weg te bekomen. In eene correspondentie uit Brussel aan de Nieuwe rotter- dainsche courant, betreffende de dezer dagen in de belgische kamer van vertegenwoordigers gevoerde debatten over het budget van binnenlandsche zaken, komt o. a. liet volgende voor Eene zeer levendige discussie beeft vooral plaatsgehad tusschen den minister van binnenlandsche zaken en den heer ITijmans, die beweerde (lat de minister zeer verkeerd had ge daan met een concours te openen tot de zamenstelling van eene geschiedenis der nederlandsche nationale vergaderingen, vooral omdat al de daartoe onmisbare bronnen niet voorhan den zijn. De miuister grondde zich in zijn antwoord op het voorbeeld van Holland, alwaar de heer Wintgens, in de twee de kamer, dit plan van het belgisch gouvernement zeer had toegejuicht. De heer Hij mans heeft daarentegen, met de Ne derlandsche staats-courant in de hand, aangetoond, dat de heer Wintgens slechts gesproken had van een tableau op te maken van de namen der leden van de voormalige vergade ringen, en niet van eene parlementaire geschiedenis. Hoewel in den laatsten tijd bereids een en andermaal een boek van nederlandsche auteurs in eene vreemde taal is over gezet, verdient het toch vermelding dat thans te Londen het licht ziet eene engelsche vertaling van de „Schetsen uit de pastorij te Mastland," door C. E. van Koetsveld, predikant te 's Gravenhage, welk werk reeds een zesden nederduitsehen druk beleeft. Uit New-York. schrijft men dat Bavnum, die gelijk men weet schatrijk geweest is en tochankroet heeft moeten maken, sedert weder in het be/it ygg .W l ge'd is geraakt, zoo dat hij de meesje" rijr-r: scllnl/ 'A-Y e.f nuau maal schatrijk is. Hij reist thans met de bekende siamesehe tweelingen door verschillende staten, waar hij de beide zaam- gegroeide kinderen (het eene is een democraat, het andere republikeinsch gezind) politieke twisten laat voeren, hetgeen eene zeer winstgevende speculatie is, want het regent dollars bij hem. Bovendien heeft hij in zijn museum de atzekische kinderen, waarmede zelfs geleerden in Europa zijn om den tuin zijn geleid; het zijn niets dan mikrokephalen. wange boorten van Negers en Indianen uit San Salvador. ITij heeft agenten uitgezonden om hem menschen van alle ras voor zijn museum te verschaften, zoo dat men te New-York weldra Es kimos, Tunguzen, Hottentotten, Kaffers, Arabieren, Indianen, Papuas, Mongolen enz., derhalve een levend ethnologiscli kabinet, zal te zien krijgen. BÊcnociiiïaMgcn en l>e§Saa£itcsi. onderwijs. Pensioen verleend, onder anderen, aan M. van Gelder, eervol ontslagen hoofdonderwijzer te Oostka- pelle, ad f359 'sjaars. JSecrologie. Denl dezer is te Nijmegen overleden de gepensioneerde luitenant-kolonel der artillerie J. F. Klercq. ridder der Mili taire Willemsorde. Met den rang van kapitein liad de over ledene een werkzaam aandeel in de verdediging der citadel van Antwerpen, bij welke gelegenheid hem een der been en werd afgezet. Later bragt hij eenigen tijd in fransche krijgs gevangenschap door. Marlsic era leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen de Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, is heden voormiddag ten half elf ure ter reede van Vlissingen aangekomen, laatst van Plymouth. Ven-koejsirager» eai aanaü>es4edfiniiges*. Woensdag is te Vlissingen onder nadere goedkeuring aanbesteedhet successivelyk weghalen van de gedurende het jaar 1SGI op 's rijks werven en drooge dok voorkomende mot en krullen. Aangenomen door A. Geijsen en P. L. de Munck, voorhet mot f 1,20 en de krullen f I per kub. el. 'JTlaer jus oijj ctersöasa :1 5 dec. 's av. 11 u. 46 gr. 6 's movg. 7 u. 44 'smidd. 1 u. 48 gr. 'sav. II u. 50 gr. 7 's morg. 7 u. 47 'smidd. lu. 50 gr. Sitatcni generaal. tweede kamer. De discussion over art.92 der begrooting voor binnenlandsche zaken, kosten voor den aanleg van spoorwegen f13,000,000, werden in de zitting van dingsdag voortgezet. De vier hoofd- kwestiendaarbij behandeld, waren: 1. eene algerneene begrooting voor de kosten der spoorwegen, 2. de wijze van onteigening der benoodigde gronden; 3. de al-of niet aan schaffing van materieel; en 4. de wijze van aanbesteding der materialen. Verschillende sprekers beuevens de ministers van binnen landsche zaken en van financien hebben omtrent deze en daarmede in verband staande vraagpunten betwoord gevoerd. Door den heer Blussé werd vooral de rigting van de zuider lij n besproken. Hij had groot bezwaar tegen de overbrugging bij Rotterdam. Men moest, met de lijn Rotterdam Breda zijns inziens beginnen, niet te Breda, maar aan den Moerdijk en dan noordwaarts overtrekken. Hij bestreed het aange voerde door den lieer van Eek in de zitting van maandag, en bleef aandringen op eene splitsing van den post. Het denk beeld eener raming der gezamenlijke uitgaven werd door meest al de sprekers voorgestaan. De heer Thorbeeke zag een waarborg voor eene goede, krachtige, geregelde uitvoering der spoorwegwet, in eene behoorlijke jaarlijksche begrooting. Hij verlangde te hebben een bepaald plan, wat men voorne mens is in het volgende jaar tc doen. en wenscht dat de rege ring hare raming zoo ruim mogelijk stelle. Zoodanige begroo ting achtte hij noodig in het belang dev zaak, inliet belang van het publiek, en zelfs in het belang van den minister, die daardoor zijne verantwoordelijkheid zou zien gedekt. De heer Duymaer van Twist was het in de hoofdzaak met den heer Thorbeeke eens, doch verlangde eene algerneene begrooting voor al de lijnen, aanwijzende hoeveel elk jaar voor iedere lijn zou worden besteed. In dat gevoelen werd die spreker ondersteund door den heer van Bosse, die evenwel aan de re gering alle mogelijke ruimte wilde laten. Ook de lieer Wint gens verlangde eene algerneene begrooting, omdat daardoor zekerheid zal verkregen worden van eene goede uitvoering der spoorwegwet. In antwoord op de kwestie der begrooting, zeide de minister re..-, u. e,v..-;; Js.t het '-j--- -ufcUooluig is, miieC vervolg eene begrooting voor de spoorwegen voor te dragen. Eene algerneene begrooting voor het geheele werk ligt echter niet in zijne bedoeling, te minder omdat de hoofdstrekking van (le wet steeds was de toekomst zoo min mogelijk te ver binden. ITij kan echter thans nog geene begrooting aanbie den, omdat de tijd ontbroken heeft nu reeds eene juiste ra ming van kosten te maken. De minister verlangde nu echter eene meer zedelijke ondersteuning, tot dat hij met zoodanige begrooting bij de kamer kan komen. In het begin zijner rede wees hij er op, dat de leden, die vroeger feitegen de spoor wegwet hebben gestreden, nu ten krachtigste bij de regering aandrongen op de uitvoering der wet. Hij gaf de stellige ver zekering dat de regering niets liever verlangde dan krachtig de handen aan het werk te slaan. Op alle plaatsen wordt ge lijktijdig aangevangen. Elk der bij de wet vastgestelde lijnen is in sectien verdeeld. Er zal eene afzonderlijke aanbesteding van de bruggen plaats hebben. Bij deze gelegenheid gaf de minister de verzekering dat tot hiertoe niet gedacht wordt aan den aanleg der brug nabij Rotterdam, voor en aleer beslist zal zijn, of de lijn zal loopen overliet Overmaassche of over den Alblassevwaard. Omtrent de ter spraak gebragte onteige ning, zeide de minister dat hij de onteigeningswet beschouwde als een hulpmiddel dat moet worden aangewend als het noo dig is, dat is, als men niet vrijwillig kan verkrijgen wat voor den aanleg der lijnen gevorderd wordt. De zaak van het materieel werd breedvoerig besproken. Verschillende sprekers meenden dat, door nu reeds gelden voor het materieel te bestemmen, het vraagstuk over de wijze van exploitatie zou worden geprejudiceerd. De heer van Dig gelen was het met die meen in g niet eens en oordeelde dat, welke wijze van exploitatie men ook later aannam, de staat altijd moet zorgen clat het materieel voorhanden was. De minister was geheel dit gevoelen toegedaan. Hoe men ook over de wijze van exploitatie moge oordeelen, het zij door par ticulieren of van staatswege, de staat moet altijd gewapend zijn om des noods te kunnen exploiteren. Publieke aanbesteding werd door al de leden en ook door den minister voorgestaan. Er zal eene publieke aanbesteding plaats hebben van hout en ijzer, en ook de aanleg der banen zal op die wijze geschieden. De minister was van oordeel dat het door hem aangevraagde cijfer van 13 millioen niet moest worden verminderd. Of die sotn geheel in het volgend jaar zal worden verwerkt, gelooft hij niet, maar dan zal het over blijvende op de begrooting voor het volgend jaar worden gebragt. De heer Thorhecke kon niet met den minister instemmen om nu reeds 13 millioen op (1e begrooting te brengen, en stelde voor den post met tien millioen te verminderen, het den minis ter overlatende om later eene begrooting in te dienen met op gave der behoefte voorden loop van het volgende jaar. De heer Mackay had gewenscht dat de regering zich tot de bij de wet bepaalde som van tien millioen had bepaald. Tegen het amendement van den heer Thorbeeke had hij dit bezwaar, dat het in strijd was met de wet, en aldus de uitvoering der spoor wegen geheel onzeker zou doen worden. De minister kon het amendement niet goedkeuren. Hij ge looft dat eene aanneming daarvan niet kan worden aange merkt als eene krachtige ondersteuning van de kamer om de spoorwegwet te helpen uitvoeren. Om evenwel te gemoet te komen aan de gerezen bezwaren, verminderde hij de 13 mil lioen tot '10 millioen, waardoor men binnen de perken der wet blijft. Hij herhaalde, de begrooting zoo spoedig mogelijk te zullen indienen. De heer Duymaer van Ttoist verklaart zich te vereenigen met het voorstel van den heer Thorbeeke en stelde voor, aan het artikel te voegen„daaronder niet begrepen kosten van aan schaffing van materieel voor de exploitatie." De heer Cool verklaarde zich tegen het amendement. Het regeringsvoorstel strekte om te voldoen aan de spoorwegwet; hij stelde genoeg vertrouwen in den minister van binnenland sche zaken dat deze de gedane toezegging omtrent het indie nen eener begrooting gestand zou doen, De heer van der Linden vereenigde zich met het amende ment en vroeg aan den minister of, overeenkomstig de bedoe ling der spoorwegwet, op de acht aangevangen punten gelijk matig zou worden voortgegaan. Hierop antwoordde de minis ter dat hij de wet naar de letter en de bedoeling eerlijk wilde uitvoeren. Waar men gelijktijdig aanving, zou men pari passu zoo veel mogelijk, voortschrijden. Ter beantwoording der bedenking van den heer Duymaer van Twist, zeide de minister dat de kwestie der exploitatie bij de begrooting van kosten zou kunnen worden uitgemaakt. Tot dien tijd zou hij zich

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1