MIDDELBURGSCHE N°" 146. Donderdag I860. ANT. 6 December. IBS Éi fc* GOBS Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ARRAHAMS. De prijg^pn gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte, dofj'd bekend ma ia rtgea enz. van één'tot zes regels ƒ2,50, voor eiken regel daarboven 22 centf-.met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure ^anhonöüjinijrn VAN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN OPROEPING. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Verwittigt hen die ter benoeming als werkbaas bij de calamiteuse polders in deze provincie verlangen in aanmerking te komen, dat zij zich daartoe schriftelijk en op gezegeld papier binnen veertien dagen na de dagteekening dezer, bij hem behoóren aan te melden, met overlegging van hun geboorte-extract, ten blijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 4-0 jaren zijn, alsmede van het bewijs dat zij Nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten, zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen, over de geschiktheid tot het zelf verrigten der ver schillende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijks- materiulen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg, den 1 december 1 SCO. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. öinitmliut&sclje ttjöimjeit. Middelburg december. Gisteren namiddag was de dienstdoende schutterij alhier op de groote markt onder de wapens gekomen, tot de in stallatie van de heeren jhr. rav. P. Daraas van Citters, on langs bij koninklijk besluit bevorderd tot len luitenant, jhr. mr. W. E. van Panhuys en mr. J. C. E. baron van Lijnden, benoemd tot 2e luitenants, en J. W. de Raad, benoemd tot 2en luitenant kwartiermeester. Bij die gelegenheid had mede door den luitenant kolonel en kommandant de uitreiking plaats van de dezer dagen door Z. M. den koning toegekende eereteekens voor eervolle, lang durige werkelijke dienst bij de schutterij, aan de heeren J. P. van Visvliet, kapitein, L. de Man en J. Ie Olercq, sergeanten majoor, en J. F, Liesoy, muziekant. Bij de gisteren in de tweede kamer voortgezette behan deling van hoofdstuk V derstaatsbegi'ooting (binnenl. zaken) is art. 92, aanleg van spoorwegen van staatswege enz., na door den minister van 13 op 10 millioen te zijn verminderd, aange nomen met 49 tegen 21 stemmen. Vooraf was een daarop door den heer Tliorbecke voorgesteld amendement, om die som op drie millioen te bepalen, met 41 tegen 28 stemmen ver worpen. Heden zijn de volgende artikelen tot en met 142 aangeno men, nadat de' vergadering zich met de navolgende amende menten had vereenigd: van den heer Olivier om art. 107 (Jaarwedden onderwijzers) met f 87,900 te verminderen; van den heer Heemskerk Az. om aan art. 108 (bijdragen aan de gemeenten voor lager onderwijs) f 30,000 bij te voegen van den heer van Heukelom om met f 4000 te verminderen de kosten voor het Nederlandsch woordenboek en het insec tenboek van den heerWttewael, voorkomende onder art. 137. Volgens de bijzondere berigten van L'indépendance beige is de atmosfeer in Rome tegenwoordig ongeloofelijk druk kend. Bij dag zou men geen pas door de straten kunnen doen, zonder over gendarmes en geregtsdienaars te struikelen bij nacht, zonder door bend en roovers omsingeld te worden. Men beschuldigt het gouvernement van de poorten der gevange nissen wijd open gezet te hebben, of omdat er geen middel meer bestond om de misdadigers te voeden, óf omdat men der bevolking schrik wil aanjagen. Het schijnt dat men tegen woordig in de heilige stad hij het volle zonnelicht kan dood geslagen worden, zonder dat zich eene hand uitstrekt om den moordenaar te grijpen. Is dit sombere berigt een onbe schaamde logen, en moeten •ij ,-eeleev geloof slaan aan de woorden van dien optimistische!? schrijver in hetZondagsblad, die naar aanleiding van Rome contemporaine van About de zer dagen een betrekkelijk zoo liefelijk tafercel ophing van den toestand der pauselijke residentie Nieuwe, strenge maat regelen zouden, volgens de zelfde correspondentie, ten opzigte der universiteit van Rome zijn genomen. Men herinnert zich dat, een jaar geleden, naar aanleiding van eene demonstratie in vrijzinnigen geest, verscheidene studenten waren weggejaagd en gevangen gezet, en dat de voorwaarden van toelating aan merkelijk gewijzigd waren. Thans is de toelating bijna ge heel opgeheven, daar de volgende bepalingen zijn vastgesteld 1. wanneer iemand als student wenscht te worden opgeno men, moet hij ineen verzoekschrift aan denkardinaal-aarts- kanselier de lessen opgeven, welke hij wenscht bij te wonen 2. terwijl hij tot nu toe ieder trimester afzonderlijk betaalde, moet hij voortaan de som welke over het geheele jaar loopt, terstond bij zijne opname storten; 3. de portier der universi teit moet de studenten bewakenbet minste oproerige woord zal met verbanning worden gestraft; 4. de zelfde straf zal hem treffen, die met studenten durft spreken, die tot eene andere afdeeling dan de zijne behooren5. niemand lieeft het regt andere lessen bij te wonen, dan die, welke op zijne toela tingskaart zijn genoemd. Het gevolg van deze dolle maatre gelen is, dat de studenten weigeren zich te laten inschrijven, terwijl het volk zich troost met de gedachte, dat het pauselij ke gouvernement, die arme zielto'ogende, met veel geraas, in akeligen doodstrijd, in drukkende benaauwdheid, zijn laat- sten adem uitstoot. Volgens De tijd is door den paus tot ridder der orde van Pius IX benoemd, de sergeant majoor R. Schoemaker, van Tegelen hij Roermond, een der vier Nederlanders, die te Cas- telfidavdo voor de regten der roomsclikatholieke kerk in het vuur hebben gestaan en alleen voor de overmagt der Piemon- tezen zijn geweken. De heer Schoemaker, wiens dapperheid geroemd wordt, is weder naar Rome vertrokken tot verdedi ging der zaak van den paus. Te Amsterdam heeft in den avond van 22 november jl. een allerbelangrijkste diefstal van gouden en zilveren voorwerpen plaats gehad, zonder dat men den dader of de daders tot nog toe op het spoor is kunnen komen. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft maandag uit spraak gedaan in de zaak van een der eigenaren uit de hoofd- steeg te Rotterdam, tegen die gemeente. Gelijk bekend is, had de regtbank te Rotterdam geoordeeld, dat de gemeente was bevoegd, om stoep en bek, voor de woning van bedoelden eigenaar staande, weg te ruimen tot aanleg van een trottoirj en des eigenaars vordering, dat die handelwijze zoude worden verklaard eene onregtraatige daadafgewezen. Op liet door den eigenaar ingesteld hooger beroep, heeft het hof heslist, dat de appellant heeft bewezen te zijn eigenaar van huis en kelder onder de stoep, en met vernietiging van het vonnis des eersten regters, alsnog toegewezen des appellants vordering tot schadevergoeding, tegen de gemeente Rotterdam gerigt. De telegraafkabel, bestemd voor de nagenoeg 1200 zeemij len lange lijn tusschen Singapore en Rangoon, wordt, voor rekening van het britsche gouvernement, vervaardigd in de werkplaatsen van Glass, Elliot co. te Greenwich. De gelei ding bestaat uit zeven ineen gedraaide koperdraden, die door eene zesvoudige bedekking van getah pertja geïsoleerd zijn en voorts door eene bekleeding van met palmolie gedrenkte hennep en ijzerdraad worden beschermd. De kabel wordt ge laden in drie stoomschepen, welke binnen kort naar Singapore vertrekken. De firma Siemens en Ilalske, te Berlijn en Lon den, is belast met de levering der seintoestellen en het beproe ven van den kabel, zoo bij de vervaardiging als bij het leggen. Onder het daarbij werkzame personeel bevindt zich ook de heer B. Holsboer, van Arnhem, hier te lande gunstig bekend als werktuigkundige en door zijne in 1859 uitgegeven afbeel ding en beschrijving der seintoestellen en stroomloopen van den rijkstelegraaf. De laatst uitgekomen Kladderadatsch zegt, aangaande de hervormingen in Frankrijk ten opzigte van het wetgevend ligchaam en den senaat, dat de vrijheid van deze staatsligcha- men veel grooter isgeworden. Vroeger hadden zij minder dan niets te zeggen, en thans zoo veel als niets. Benoemingen en besluiten. geregtshovbn. Benoemd tot raadsheer in het provinei- aal geregtshof in Zeeland, mr. M. F. Lantsheer, thans regter in de arrondissements regtbank te Middelburg. Kerk- en selioolnieuws. Door de synodale commissie is berigt dat prof. ter Haar en de heer Beets, beide te Utrecht, hunne benoeming tot mede werkende leden der commissie voor de zaak van den vervolg bundel der evangelische gezangen hebben aangenomen. In de dezer dagengehoudene bestuursvergadering der vereeniging Zeeland, van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, is een algemeen reglement aangenomen van een contract tusschen zeeuwsche onderwijzers, om, bij overlijden, hunne naaste betrekkingen te verzekeren van eene toelage in eens. Op de aanstaande algemeene vergadering zal genoemd reglement aan de leden ter goedkeuring worden aangeboden. Marine e« leger. Blijkens een bij liet departement van marine ontvangen telegrafisch berigt, is de schout bij nacht II. Wipff, metZr. Ms. fregat met stooinvermogen Zeeland, den 1 dezer van Smyrna naar Mahon vertrokken. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse P. Toutenhoofd, is den 3 dezer te Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. Uit Hellevoetsluisl december wordt aan de Amster- damsche courant geschreven Gisteren morgen is liet tweede van de te Gouda gebouwde stoomflottillevaartuigen hier aan gekomen. De Vecht en de Dommel zijn thans hier. Spoedig verwacht men ook de Linge en de Berkel, welk laatste schip eerstdaags hier zal worden in dienst gesteld en waarover het bevel zal worden opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse P. van der Velden Erdbrink, terwijl nog een van de drie anderen ook spoedig in dienst zal komen. SBurgerlijlte stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging den 2 dezer: II. J. Hacken- berg, jm. 2S j., met A. J.Matzinger, jd. 21 jaar. II. Varel, jm. 26 j., met G. J. van den Broeke, jd. 27 jaar, Vlissingen. van 24 november tot 1 december. Gehuwd G. W. Kort, jm. 28 j., met J. Florisse, jd. 26 j. J. J. Jansen, jm. 26 j., met M. van der Gijp, jd. 23 jaar. BevallenS. IT. C. de Wit geb. Buyze, d. A. P. Belderik geb. Corveleyn, z. M. van Kleeven geb. Goedhart, z, J. Boo gaard geb. Jobse, z. M. J. Kloprogge geb. Steelier, z. M. M. Meskes geb. Vinke, zoon. Overleden: P. Loois, z. 7w. A. Romijn, weduwn. 66 jaar. J. J. P. Krapels, d. 6 w. M. Wouters, vrouw van W. Lou- werse, 5S j. J.C. Molenaar, jm. 66 j. J. C. Kamermans, d. 3 m. P. Adamse, z. 9 w. P. Smith, weduwn. 84 jaar. Goes, van 24 november tot 1 december. GehuwdW. F. Sandijck, jm. 21 j., met M. de Jonge. jd. 23 jaar. A. Bruinshoofd. jm. 26 j., met N, B. Versé, jd. 26 j. W. van Loon,jm. 26 j., met. C. Muller, jd. 31 jaar. Bevallen: A. van der Mark geb. van Boven, z. A. Reyn- hout geb. Boone, z. P. Molhoek geb. Meyler, tl. R. de Koning geb. Cornu, z. A. P. de Groot geb. Sloover, z. J. Proos geb. de Nooijer, z. (levenl.). Overleden: S. de Pan, jd. 70 jaar. E. Verwey, vrouw van J. Geluk, 37j- J. Boeckling, jm. 24 jaar (te Macassar). Zierikzee, van 24 november tot 1 december. BevallenJ. Cats geb. Vermeurs, dochter. M. Rinkier geb. Zwart, d. J. Schikker geb. van Neuzen, d. N. Rinkier geb. Doeleman, d. (levenl.) J. Verhulst geb. van Schelven, d. OverledenC. Flipse, jd. 47 j. P. H. Bosaaus, d. 3£ m. Hulst, van 15 tot 30 november. GehuwdArij Huissen, weduwn. van B. de Bruyn, 46 jaar, met Jud. de Waal, wed. L. van den Branden, 36 jaar. BevallenJ. Mariman geb. Lambrechts, d. P. C. Rotteveel geb. van Turnhout, z. V. van Homberg geb. de Jager, twee lingen, z. en d. P. Rombout geb. Loos, zoon.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1