n n n steld f 10,000. Hij stelde voov die som terug te brengen tot die van het loopende jaar, namelijk f 8.000. Na eenige discussie hierover, waarbij de minister van finan cien die vermindering bestreed, terwijl de heeren van Hoevéll en Storm van's Gravesande aandrongen op eene minder vrij gevige toekenning van decoratien vooral der militaire Wil lemsorde voor het indische leger, werd dit amendement aan genomen met 36 tegen 2S stemmer.. Op art. 29 (onvoorziene uitgaven), uitgetrokken voor f10,000, stelde de heer van der Linden als amendement voor, die som met f3000 te verminderen en te brengen op f7000, zijnde de zelfde som als voor het loopende jaar. Daar sommige posten in de begrooting van dit hoofdstuk verhoogd wor den, zag hij geene reden om de onvoorziene uitgaven te ver- hoogen. De minister van financien wees er op, dat op dezen post weinig invloed kan worden uitgeoefend, terwijl daaruit ook de mogelijk benoodigde pensioenen moeten bestreden worden. Het amendement is daarop met -19 tegen 15 stemmen aan genomen, en vervolgens het hoofdstuk II met algemeene stem men. Het eindcijfer bedraagt nu f 553,125. Bij de beraadslaging over hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) heeft de minister, de heer van Zuijlen van Nijevelt, het eerst het woord gevoerd en daarbij aangegeven het standpunt, waarop hij de buitenlandsche aangelegenheden behandelde zijnde dat van strikte onzijdigheid, met waakzaamheid voor de nederlandsche belangen. Gelijke behoedzaamheid raadde hij, in den toestand van Europa, der vertegenwoordiging ter betrachting aan. Daarna besprak de heer Meilink de kwestie der wateraf- tappingen; de heer de Bieberstein de wenschelijkheid, om Limburg los te maken van den duitschen bondde heer Thor- becke, na eenige algemeene opmerkingen over den aard onzer diplomatieke betrekkingen, de laatstbedoelde kwestie en die der Rijntollen; de heer Ldserda de wenschelijkheid om het stelsel van reispassen af te schaften, terwijl de heer Heemskerk Az. de opmerkingen van den voorlaatsten spreker onder steunde betrekkelijk de afschaffing van de Rijntollen. De heer van Wintershoven wenschte mede nadere inlichtingen be trekkelijk de maatregelen, genomen om Limburg van den duitschen bond los te maken, en de heer Mackaij behandelde nagenoeg al deze punten te zamen. In eene breedvoerige rede beantwoordde de minister de j verschillende sprekers, waarna het lilde hoofdstuk dor staats- begrooting mede met algemeene stemmen werd aangenomen. 1 Uit derede van den minister blijkt dat de zaak der water- aftappingen op de Maas ingevolge de plaats gehad hebbende j enquête niet is gevorderd, doch dat Belgie zich verbonden i heeft tot bewaring van het status quo tot het einde van dit jaar, voov zoover het niet onmiddelijk behoefte heeft aan de bevloei]ng zijner landerijen. Al te zeer aau te dringen op op- i heffing van den band tusschen Limburg en den duitschen bond, acht hij voor eene goede verstandhouding onraadzaam. De afschaffing der lasten, verbonden aan de reispassen, zou, meent hij, een belangrijk verlies voor de schatkist zijn,en toch zouden de zelfde formaliteiten blijven bestaan. De zaak dei- Rijntollen is door de regering zooveel doenlijk behartigdook de regering acht de afschaffingwenschelijk, maarzij vreest dat men zich voorshands met de vermindering zal moeten te- vreden stellen. Donderdag is in de tweede kamer de behandeling van hoofd stuk V der staatsbegrooting (biunenlandsche zaken) voortge zet tot en met art. 5Jwelke alle zijn aangenomen. tViiirulanï!5djc tijdingen. Engeland. Londen 29 november. The morning chronicle betoogt dat. I als Oostenrijk er niet toe overgaat om Venetie af te staan 1 door de beide wesfersche mogendheden zal moeten worden uitgemaakt of het niet noodzakelijk zal zijn om de italiaan- I sche kwestie te beëindigen door eene actieve en gezamenlijke I tusschenkomst. Zoodanige taal, gevoerd door een blad, het- welk in eenige betrekking staat met liet fransche gezantschap 1 alhier, heeft een levendigen indruk gemaakt. Men meent er I in ieder geval een veel beteekenend bewijs in te zien voor j eene toenadering tusschen de regeringen van Engeland en Frankrijk, als een gevolg van de jongste kabinetsverandering te Parijs. The times en The morning post verklaren zich zeer in genomen met de benoeming van den heer de Flahault tot fransch gezant alhier. Keizer Napoleons jongste besluit betrekkelijk de werk zaamheid der wetgevende kamers wordt door The morning post geprezen, als strekkende om de dj'nas tie door bestendige overeenstemming met de fransche natie nog meer te bevesti gen, en als zoodanig ook voor Europa's belangen heilrijk geacht. Duitschland. Weenen 28 november. Het regeringsblad behelst eene ver ordening, waarbij gelast wordt dat in de duitsche kroonlanden onverwijld moet worden overgegaan tot de verkiezing van nieuwe gemeenteraden, en wel op den grondslag der gemeen tewet van 18-19. Er zijn voor Hongarije op nieuw IS obergespane benoemd. Te Debreczin zijn den 26, bij gelegenheid dat aan den al daar doorreizenden graaf Carolyi eene serenade gebragt werd wanordelijkheden voorgevallen, welke de tusschenkomst dei- gewapende magt noodzakelijk gemaakt en een 20tal inhech tenisnemingen ten gevolge gehad hebben. Degeheele duitsche drukpers toont zich nog al ingeno men met de in Frankrijks binnenlaudsch bestuur gebragte wijzigingen, maar er blijkt wel eenig wantrouwen uit omtrent deoorzaken, die tot die wijzigingen hebben geleid. De Post Zeitung maakt de opmerking dat keizer Napoleon vermoedelijk inziet, eene verkeerde staatkunde in Italië te hebben gevolgd, en bij het inslaan van een anderen weg ge dekt wil zijn door de volksvertegenwoordiging. De Neue Preussische Zeitung meent dat de voorgestelde maatregelen alleen moeten strekken om de fransche regering een nieuw wapen in handen te geven tegen de geestelijkheid. Frankrijk, Parijs 2S november. De Moniteur van heden bevat de be noeming van den heer Flahaut tot fransch gezant te Londen. Le constitutionnel doet in een hoofdartikel over het jongste keizerlijk besluit vooral uitkomen, dat het onverwachte en ongevraagde bewilligingen van den keizer zijn, en dat zijne majesteit daarbij aan den geest zijner staatsregeling getrouw blijft en geenszins tot de parlementaire staatshuishouding terugkeert. Uit dit artikel schijnt ook te kunnen worden opgemaakt, dat de door des keizers besluit opgewekte hoop op eene vrij gevige wijziging der drukperswet niet zal worden vervuld. Brieven uit het leger der geallieerden voor Peking mel den dat een detachement door de Tartaren overrompeld is, waarbij de fransche intendant-generaal en twee engelsche ko lonels gekwetst zijn. Indien de onderhandelingen niet tot een goed einde gebragt wierden, zou men óf eenen storm op Pe king moeten ondernemen of de winterkwartieren moeten be trekken. Onze dagbladen hebben genoegzaam eenparig de dooi den keizer toegestane concessien gunstig beoordeeld. Alleen ,Le monde liet er zich ongunstig over uit. Ter beurze is er echter noggeen voordeeligen indruk merk baar. De fondsen blijven dalende en de onrustige geruchten houden aan. Daarvan schijnt echter een groot deel te moeten worden gesteldop rekening van den algetneenen toestand van Europa, maar ook vooral van den aanhoudenden gelderisis. en de teleurgestelde hoop dat de bank van Engeland het dis conto zou verlagen, terwijl men thans zelfs vreest dat hier eene verhooging zal noodigziju. De heeren Thiers, Guizot, de Remusat en andere hoof den der orleanistische partij, zullen zich kandidaatstellen, indien er nieuwe verkiezingen plaats hebben. Italië. In den toestand van het koningrijk is hoegenaamd geene verandering gekomen. Het slechte weder schijnt koning Vic tor Emmanuel nog terug te hebben gehouden van zijn, op 28 dezer bepaald, uitstapje naar Palermo. De üpinione deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de toekomstige vertegenwoordiging van het land. Dit belang rijke vraagstuk houdt thans het turynsche kabinet bezig, en men ontveinst zich niet dat van de wijze waarop het voor te dragen plan wordt opgenomen in Milaan, Bologna, Florence, Napels en Palermo, grootendeels de toekomst van geheel Italië afhangt. De stedelijke raad van Ancona heeft den 23 dezer be sloten uit een door vrijwillige bijdragen van steden en ingeze tenen der Marken te vormen fonds een oorlogsschip te doen bouwen en in naam der Marken aan Victor Emmanuel te schenken. De raad heeft voor dat fonds eene bijdrage van 150,000 francs bestemd. De generaal Ulloa, minister van oorlog van koning Frans, heeft in eene dagorder aau het garnizoen van Gaeta verklaard, dat de vesting ruim voorzien is van ammunitie en tevens van levensmiddelen voor zes maanden. Act'tijiunijen. Volgens berigt van den gezagvoerder W. Blaakhert van den 1U October jl., was hij met het schip Zeelandia den 25 sep tember te Samarang aangekomen en had hij reeds een groot deel der retourlading ingenomenschip en equipage waren in goeden staat. Den 28 dezer is van Veere naar zee gezeild de sclioo- nerkof Cat/iarina, gez. J. Pander, van Middelburg met hooi en uijen naar Newcastle. Sedert 29 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen: Pelekaan, gez. Robson, Chili;, Clara Wilsnag, gez. Jaeger. Tangarog; Anne Maria Elizabeth gez. Ilansa, Nykjobing; Neptunes, gez. Ilulf, Wismar. Voor Brussel bestemdRebecca, gez. Sanders, Stettin. Voor Gent bestemd Diana, gez. Schog, Rex, gez. N. Eenertseu, beiden van Riga. ijancx-lsbcrigtcn. (i raaiBinarkten Amsterdam 30 november. Raapolie op zes weken f 43$. Lijnolie op zes weken f 31|. Oostburg 28 november. De aanvoer was heden zeergroot en de kooplust op de late re berigten der hoofdmarkten gering; alleen voor goede gerst en paardeboonen bleek vraag te bestaan tegen iets lagere prij zen. Jarige tarwe werd aan gebruikers verkocht van f 12 tot f 13voor gewone en puike nieuwe is f 10 a f 12 geboden, doch werd meest daar boven gehouden. Ro^ge weinig aan en niet dan lager te verkoopen. Winter gerst f 0, f 6,25,"! 6,50 a f6,60; zomer dito f5,75 a f6. Haver niet dan in geringe soort en onbegadigd, men bood van f 2,50 tot f 3 puike droo- ge zou f 3,50 waardig zijn geweest. Paardeboonen f 6, f 6,50, f 7 en nog iets daar boven. Graauwe en groene erwten bleven door hooge vraagprijs meest onverkocht; voor goede soort werd f 10 geboden. Middelburg 29 november. Ofschoon de aanvoer uit onze naburige eilanden iets groo- ter dan de vorige week was, zoo kan die echter toch nog ldein genoemd worden. Voor tarwe bestond al heel weinig vraag en niet dan hoogbenoodigden kochten, om in hunne behoefte te voorzien. Jarige zeeuwsche tarwe werd f 14,50 verlaten zonder koopersnieuwe dito, gewone kwaliteit f 11, miudere soorten f 1(3; puike jarige walchersche dito was aan f 15, en dito nieuwe f 1.1,75 a f 11,50, mindere f 11,25, meer afwij kende zonder handel. Zeeuwsche rogge werd in goede soort geveild aan f 7,50, doch zonder handel. Garst algemeen min der begeerd; de beste wintergarst kocht men f6,50 a f6,25, gewone f 6, mindere f 5,50, dito zomergarst f 6,30 a f 6, min dere soorten f5,50 a f 5 de mud. Walchersche witteboonen f 16, f 15, f 1-1, f 13 naar deugd; dito bruineboonen f 16, f 15, f 13 naar kwaliteit; dito paardeboonen in goede soort weinig ter veil, met genegen koopers; men kocht de beste f7,50, f7,35, mindere niet begeerd; dito groene erwten, waarvan weinig puike soort ter veil was, hadden grage koopers aan f12, f 11,75, f 11,50, mindere soorten f 11, f 10 naar deugddito groote erwten f 13, mindere onbegadigd. Koolzaad bleef zonder handel, de vraagprijs was algemeen f 13. Oliën zonder prijs verandering. Raapkoeken fbó, per 1010 stuks. Lijn koeken f 13, per 101 stuks. Gemiddelde marktprijzen. Middelburg 29 november, per ned. mud. Tarwe oude f 14,a f 15, Dito nieuwe -10,a - 11,75 Rogge oude - 6,50 a - 7,50 Gerst wint Dito zom. Boekweit Haver Witteboon 6,—a- 6,25 - 5,70 a- 6, - 3,50 a- 1, 13.a-16, per ned. mud. Bruineboon. f 11,af 16, Paardeboonen- 7,a- 7,50 Gr. erwten .-11,a-13,-— Witte erwten a Kool enraapz. - 12,a -13, Aardappelen.- 2,90a- 3,25 per ned. pond. Versche boter f ,SS af,92 Middelprijzen van bakbare tarwe f 13,en rogge f 7,25. Prijzen vast eiFecten. Amsterdam 30 november. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. dito Nationale dito 3 75$ dito dito dito 4 97$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 129$ Rusland. Oblig. 179S/18165 n 101$ Certific. Hope co4 dito dito 1S55, 6de serie5 96^ dito6 Aand. spoorweg207 Leening 1860. (contaut)4$ 89j Polen. Scliatlcistobligatien4 Spanje. Obligatien1$ 40$ dito binnenlandscli3 47$ Certific. coupons bewijzen Crediet instelling dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Belgie. Portugal. Grenada. Venezuek Illinois. Mexico. dito dito dito dito 5 Ui o 65$ 5 51$ 21 3 625 21 52$ 3 4 bi 44$ 13$ 21 19$ 1 89$ 3 19H Londen, 28 november, ten 12 ure. Consols 93$. Weenen, 28 nov. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 66,60. Parijs, 28 nov. (slotpr.) 4$pct.compt.3 pet. 70.20 ütliööelcn van verroer. STOOMBOOT»! EX ST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in December. van middelburg Zatuvdag 1 's morg. 6 ure. Zaturdag 1 s morg. 9,45 Zondag 2 G Maandag 3 9,45 Dingsdag 4 6 Dingsdag 4 9,45 Donderdag 6 6 Woensdag 5 9.45 Zaturdag S 7 Vrijdag 7 r> 10,30 Zondag 9 S Maandag 10 6 ure. Dingsdag 11 10 Dingsdag 11 7 Donderdag 13 11 Woensdag 12 7 Zatuvdag 15 6 Vrijdag 14 M 7 van rotterdam IDrlöaöijjIjciö. COLLECTE. De KERKERAAD der Evangelisch Lutiiersche Gemeente te Middelburg heeft besloten, om de gewone Jaarlijksclie collecte aan de Huizen der Ingezetenen bin nen deze Stad, te houden op Maandag den 3. December 1S60, des middags van 12 3 uren. Hij neemt bij deze de vrijheid om de aan zijne zorg toevertrouwde armen aan te bevelen, met de bede, dat de Hemclsche Vader aller harten tot liefde beweger De kerkeraad voornoemd, Namens dezelve. J. P. G. WESTIIOFF. pres. W. ZOELLER, sccr.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3