MIDDELBÜRGSCHE r 144. Zaturdag 1 December 'i860. NT. öinncnUw&si'ljc tij&ingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, be vattende verslag der zitting van den gemeente raad van Middelburg van 28 november, en uit treksels der regeringsantwoorden betrekkelijk de staatsbegrooting. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 3© november. Uit Zierikzee meldt men ons. 28 dezer Ter teregtzitting van het kantongeregt alhier van heden waren gedagvaard vier en vijftig personen, waarvan 47 ver schenen, beklaagd dat zij in bet begin der maand October te zatnen en in vereeniging, in de zoogenaamde Vlei, (dat is bui tendijks) zaad of broedoestershadden geraapt, zonder consent of buitengewone magtiging van het bestuur der vjsscherijen van de zeeuwsclie stroomen. Als verdediger van de beklaag den trad op de heer rav. J. P. N. Ermerms, die aanving met te betoogen, dat zij wel te gelijker tijd, doch geenszins in ver eeniging, maar elk op en voor zich zelve de oesters hadden geraapt, zoo dat hij verzocht, dat de zaken elk afzonderlijk zouden behandeld worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie hield vol, dat de overtreding in vereeniging was ge schied, doch de kantonregter omhelsde het gevoelen van den verdediger. Bij dc behandeling der eerste zaak eisclite het openbaar ministerie boete van f 10 f 100,wegens overtreding van het reglement op de visscherij der zeeuwsche slroomen. Door den verdediger werd aangevoerd, dat dit reglement in breuk maakte op bet regt van den ambachtsheer der Vierban nen van Duiveland, daar deze krachtens zijn ambachtsregt de visscherij had buitendijks dat hij zulks bezeten had vóór 1795 dat daarin noch door de staatsregeling van 1798 noch door eenige latere wet, bepaaldelijk niet de grondwet van 1815 verandering was gebragt, hetgeen door hem door verlij- brieven en citaten uit verschillende auteurs werd bekrachtigd; dat de verdediging des beklaagden dus afhing van een geschil over burgerlijk regt, en bij mitsdien concludeerde tot schor sing der zaak. Het openbaar ministerie volhardde bij zijne conclusie, op grond van vroegere veroordeelingen krachtens het reglement. De verdediger dupliceerde, dat de door hem thans aangevoerde gronden hij de vroegere vevoordeelingen door de beklaagden niet waren ingeroepen, en hij alzoo thans, met verwijzing naar art. 106 wetboek van strafvordering, inogt concluderen tot schorsing. De uitspraak is bepaald op beden over 14 dagen. Daarna werd in de overige zaken de zelfde conclusie ge nomen .behalve in eenige, waar het kinderen betrof, die zonder oordeel des onderscheids gehandeld hadden en waaromtrent het openbaar ministerie vrijspraak rekwireerde. Tot leden der kamer van koophandel en fabrieken te Zie rikzee, zijn herkozen de heeren jhr. J. L. de Jonge, H. H. van IJsselsteyn jr. en J. H. Ochtman Joli.z. Het is gelukt de geheele lading van liet op de Zeehonden plaat gestrande russische barkschip Suomi, gez. Antman.welke uit 800 vaten kokosolie bestond, behouden te Zierikzee aan te brengen. Ook van het vaartuig wordt al het mogelijke gered. f§ Men schrijft ons uit Utrecht, 28 dezer Onbekend maakt onbemind, was de gedachte die mij heden onder 't bijwonen der eerste lezing van den heer Busken Huet over de nederlandsche litteratuur sedert de vestiging der Bataafsche republiek, door den geest speelde, en deze ge dachte kwam bij mij op, niet slechts door 't behandelde onder werp, maar evenzeer door den spreker, of liever door zijn publiek. Niet dat de heer Busken ITuet onbekend zou zijn zulk eene onderstelling wil ik mijn stadgenooten liefst bespa ren, maar op litterair-historisch gebied schijnt men hem nog te wei nig te hebben ontmoet om nadere kennismaking te wen- schen. 't Publiek was klein, te klein althans voor zulk eene lezing. Natuurlijk was 't een public d'élite wij zelve waren daar ook dc geachte vrouwenschaar, waaronder vele lieve kopjes, was talrijk genoeg, om een niet al te ongunstig oor deel te vellen over den kunstzin en de beschaving der utreeht- sche dames, en toch vooral wat de afdeeling mannelijk personeel betrof we misten er velen, op wier belangstelling we hadden gemeend te mogen rekenen, en die we er reeds gaarne zouden hebben gezien, alleen om ons genot met nog meerderen te deelen. 'tSpijt me nu reeds dat ik uw publiek zal moeten afschepen met een droog verslag, ik het dc bijwoning der lezing zelve bad toegewenscht, en de mensch is egoïst 't spijt ine eigenlijk minder om uw publiek dan wel om mij zei ven. Hoe toch zal ik uwe lezers, slechts met behulp van mijn geheu gen, in weinige regels een denkbeeld geven van den fijnen tact, waarmede de spreker eensklaps zijn gehoor verplaatste in den stroom van denkbeelden en gewaarwordingen, die in de Nederlanders op 'teind der] 8de eeuw omging, even voor 'tuitbreken onzer omwenteling, niet door een breed statistisch tableau, met zaken volgepropt, op te hangen van den toenma- ligen staat der Yereenigde Nederlanden, maar eenvoudig door van de schimmen uit het verleden er ééne op te roepen en weder te bezielen door het woord de avond, toen in eene vergadering van 't genootschap Felix meritis, van Swinden, voor eene aanzienlijke schaar van hoorders en hoorderessen, eene lijkrede zou uitspreken op den te vroeg gestorven Nieuw- land; toen de Haarlemmer courant 's morgens te voren het berigthad gebragt dat de Fransehen aan de Waal stonden, en Pichegru 3000 ijssporen had besteld ('t was bitter koud, en weldra zou 't ijs sterk genoeg zijn om 't fransche leger, de laatste hoop der patriotten te dragen)toen de Heeren van den geregte" zoo dom waren geweest, den leden van Felix (en er waren velen onder hen die 't niet bijzonder wel met het bestaande meenden, en bij 't opgaan ter vergadering in hun handen wreven, niet slechts van kou, maar ook wel een weinig door de blijde verwachting aangaande de dingen die daar komen'zouden, als de vorst slechts wat aanhield) den leden van Felix het genot te „interdiceren" van hunne gewone con certen, en wat meer zegt, van de cantate die voor dezen avond expresselijk vervaardigd, den spreker in zijne lange redevoe ring eene welkome, en daar ze met zijn onderwel-p in ver band stond, gepaste verpoozing had moeten geven. Men ziet reeds uit deze enkele, helaasvoor degenen die niet van de onzen waren welligt tc losse trekken, dat dit tafe reel zelfs den oningewijde een kijkje geven moest in 't publiek leven van die dagen, een kijkje, allernoodzakelijkst reeds om een flaauw begrip te krijgen van 't geen de mannen heeft be zield, die onze nieuwere dichtkunst hebben geïnaugureerd. Voor zoo ver ik kon nagaan was 't publiek geheel gehoor, en van deze eerste overwinning maakte de spreker uitstekend gebruik om van Swinden vooreerst stillekens op den kathe der te laten, ten einde eenige hoog noodige biographische bijzonderheden in te lasseheu omtrent de personen, die hij reeds ten tooneele liad gevoerd en enkelen die daar nog moesten verschijnen. Zoo maakten we aanvankeli jk kennis met Nieuwland, en door eene uitmuntende parallel ook met Borger, verder met van der Palm en Bellamy en met zijn vriendenkingKinker, Hinlopen. Ockerse, Klevn, Staring enz. Volgde dus eene dorre naamlijst van personen en dichtwerken, en geboorte- en sterfjaren Volstrekt niet, lezerhoe kunt ge zoo midden- eeuwsch zijn Er volgde in tegendeel eene levendige schets uit Bellamy's studententijd, een avondje te Utrechthet kransje waarin hij en zijne vrienden elkanders pasgeboren verzen hoorden en vaak nietmalsch beoordeelden, waar Staring als gast (hij studeerde te Harderwijk) voor 'teerst in dezen kring een zijner eerstelingen voordroeg, en wijselijk, door de voor- afgegeven kritiek van anderen op de hoogte gebragt, niet dat stuk koos tot welks uitgaaf zijn (dichterlijke) pleegvader, Keith hem bad aangemoedigd, maar een ander waarin hij meer zich zelve had kunnen zijn, en toen op algemeen ver zoek de stoute daad verhaalde van zijn vader tegenover Engelschen, die een aanslag op dc kaapkolonie (toen nog de onze) hadden gewaagdwaarin Bellamy verder reciteerde tot in 't holle van den nacht, daar Staring nooit verzadigd was den jongeling te hooren, van wien van der Palm had getuigd dat hij eerst begreep wat voordragt was toen hij Bellamy's talent had leeren kennen waarin maar ik zou me schuldig maken aan plagiaat. Genoeg om te begrijpen, dat we door dit kamerstukjen en 't voorafgaand historiestuk volkomen toegerust waren, om eenige verdere bijzonderheden betreffende Bellamy (den eer sten onzer nieuwere dichters) en eene gelukkige keus uit de voortbrengselen zijner muze te genieten, iets wat zonder dat zeker niet het geval zoude zijn geweest. Onbekend toch maakt onbemind, en niet weinige hoorders, ik waag de onderstelling zullen cenigzius verwonderd zijn geweest, toen ze in verzen, vroeger welligt door hen ietwat vreemd, om niet te zeggen bespottelijk gevonden, nu erkenden pare len van hoogc waarde, eenvoudig omdat ze hun werden ge toond, gevat in de lijst van 't historisch perspectief. Ten slotte eindigde de spreker, met eenige opmerkingen, die andereu welligt als inleiding zouden hebben gediend, maar die hij als eene zeer gepaste uitleiding bezigde. Slechts twee er van zal ik mededeelen 1. hij maakte zijn gehoor opmerkzaam dat bij ditmaal vele personen had ten tooneele gevoerd, maar niet oui op die wijze voort te gaan. In vele stukken van zijn weefsel had hij voor 't oogenbljk een knoop gelegd en was tot een ander gedeelte overgegaan, om ter gelegener tijd 'tnog niet voltooide weer tér hand te nemen, zoo dat eerst bij de laatste lezing, ffiët afgewerkt patroon voor onze oogen zou staan; 2. hij vroeg verschooning, wanneer 't inogt blijken dat dit stuk ten slotte geen gobelin was. Mogt zijne schets oppervlakkig schijnen of zijn. hij zou zich troosten met het denkbeeld, dat beteren er zich door zouden voelen aangespoord om eindelijk eens te leveren, wat altijd nog geleverd worden moet: de geschiedenis onzer ont wikkeling, niet slechts op 't gebied der litteratuur, maar ook O]) dat van den staat.sedert onze omwenteling, eene geschiede nis welker beschrijving hoog tijd wordt, zullen niet de enkele levende overblijfselen uit dit merkwaardig tijdvak met on schatbare, maar, helaasnog al tc weinig gebruikte herinne ringen ten grave dalen. Voeg bij dit alles een levendige, onderhoudende stijl, een eenvoudige, degelijke en natuurlijke voordragt, en bij tijd en wijle een „bengalisches feuer van vernuftige, soms ondeu gende" zetten, en ge zijt er van overtuigd dat we met verlan gen de volgende lezing te gemoet zien. Men meldt ons uit Leyden, 29 november Daar in den laatsten tijd door verschillende gemeentebe sturen, voor het gebruik van gemeentelokalen, ten dienste der justitie, van het rijk huur wordt geëischt, schijnt bij de rege ring het voornemen te bestaan, daarvan niet langer dan nood zakelijk gebruik is, te maken. Sedert eenige dagen is een der kapitaalste woonhuizen alhier voor eene som van f15,000, van wege het rijk gekocht, met het doel om, na eenige ver- houwingen, daarin de regtbank, het kantongeregt met bijbe- hoorende griffien enz. in den loop van het aanstaande jaar over te brengen. Men schrijft ons uit 's Gravenhage het volgende, dd. 29 november. In de brusselsche correspondentie van liet Dagblad van 'sGravenhage, van 28 november, wordt het berigt tegenge- spro en, dat ik u in mijn laatsten brief mededeelde en de strekking had om het berigt van sommige couranten voor on juist te verklaren, als zou de belgische gezant bij ons bof, •Jaron dn Jardin, officieele vertoogen bij onze regering heb ben gedaan tegen het nieuwe ontwerp-tarief. De toon dier brusselsche correspondentie is zoo stellig, dat de oppervlak kige lezer tot de gevolgtrekking zou moeten kouien.dat ik zeer slecht ingelicht ben geweest. Het omgekeerde is echter het geval. Ik kan uit de beste bron herhalen, (lat van de zijde van den belgischen gezant niet de minste officieele vertoogen met opzigt tot het ontwerp-tarief bij onze regering zi jn inge komen. Het is, om er dit ten overvloede nogmaals bij te voe gen, geen diplomatieken agent veroorloofd om over wetsont werpen officieele vertoogen te doen, daar liet dan den schijn zou kunnen hebben of zulke wetten onder den invloed van het buitenland waren tot stand gebragt. Nu ik deze toch schrijf, kan ik ér bijvoegen, datik zoo even verneem, dat de russische generaal Budberg, die in deze resi dentie vertoefd heeft, benoemd is tot grootkruis der orde van den gouden leeuw van Nassau. Heden is de behandeling van hoofdstuk V der staatsbe- grooting (binnenlandsclie zaken) in de tweede kamer gevor derd tot en met art. 76. Op art. 74, aanbouw van nieuwe loka len te 'sGravenhage f 150,000, is aangenomen een amendement van den heer Betz, om dien post met f19,000 te verminderen. De koning van Belgie heeft 1000 francs geschonken voor het standbeeld van Vondel te Amsterdam. De minister van koloniën beeft als bijlage tot zijne memo rie van beantwoording op hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1861, aan de staten generaal overgelegd eene lijst van in Nederland betaalbare pensioenen van gewezen burgerlijke landsdienaren in Nederlandse-li Indie, de nederlandsche west- indische koloniën en de nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea." Op die lijst komen een paar zeer zonderlinge posten voor. volgens welke de pensioenen van ambtenaren zijn berekend, niet naar de betrekkingen die zij bekleed hebben, maar naar die welke zij hadden kunnen bekleeden, indien men hen er toe benoemd had. En het opmerkelijke is, dat het alleen zeer liooge ambtenaren zijn, voor welke zoo genereus gerekend is-, voor de lagere ambtenaren is geen nota genomen van de be trekkingen, waar toe zij eventueel hadden kunnen benoemd worden.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1