MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. N°- 143. Donderdag 1860. 29 November. JlanlionötQtngctt Üinneulanöscljc ttjömgcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 32 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendinakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, in houdende uittreksels der regeringsantwoor- den betrekkelijk de staatsbegrooting. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBESTEDING Op vvijclag den 7 december 1 SCO, des voormiddags ten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het bouwen van een kaaimuur te Sas van Gent, op het TSTederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur IT. S. J. Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 12 november 1860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Middelburg 28 november. In de heden door den gemeenteraad gehoudene zitting is o. a. ingekomen eene voord ragt van commissarissen over de wisselbank, van een drietal, ter voorziening in de vacature, bij datcollegie ontstaan doorliet overlijden van jhr. mr. J. G. Schorei' van St. Pliilipsland, die tevens met 1 januari) 1861 aan de beurt van aftreding was. Dit drietal bestaat uit de hee- ren J. J. I. Sprenger, J. F. Fak Brouwer en Serv. Tak. Bij de heden in de tweede kamer voortgezette behandeling van de staatsbegrooting voor 1861, zijn de hoofdstukken II en III ITooge collegien van staat en kabinet des konings, en buitenlandsche zaken) met algemeene stemmen goedge keurd. Bij eerstgenoemd hoofdstuk ziju twee amendementen aangenomenhet eerste van den heer van Bosse strekte om art. 22, kosten van decoratien enz., te verminderen met f2000, en het tweede van den heer van der Linden, om den post voor onvoorziene uitgaven te verminderen met f3000. Morgen zal men met de behandeling van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) aanvangen, hetwelk op verzoek van den minister van justitie vóór hoofdstuk IV (justitie) in be handeling zal genomen worden. De herstemming voor twee leden van de kamer van koop handel en fabrieken alhier, is bepaald op maandag den 10 de cember eerstkomende. Wij vernemen dat het muziekgezelschap Apollo voorne mens is op woensdag den 19 december, alhier een concert te geven ten voordeele van den algemeenen arme. Op de gisteren te Goes gehouden beestenmarkt, waren ruim 100 stuks hoornvee aan de lijn. De prijzen waven de zelfde als op de beide voorgaande ioondagen. Wij vernemen dat de heer C. Pilaar, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, dezer dagen als lid herkozen, die betrekking niet meer zal op zich te nemen. Er zal dus in plaats van dien heer een nieuw lid moeten wor den gekozen. Een gisteren door de Nederlandsche staatscourant medege deeld telegram van den gouverneur generaal van Neder- landsch Indie, in dato: Buitenzorg 14October 1860, luidt: „Tijdingen, heden morgen van Soeruhaija, uit Bandjermasin ontvangen, melden, dat op 23 september eene versterking na bij Boekit Menang door onze troepen was veroverd. De lui tenant Hamming sneuvelde, en 1 officier en 8 soldaten werden gewond. Uit deze tijdingen maak ik op, dat de laatstelijk te Batavia verspreide ongunstige berigten ongegrond waren. Op Java en elders alles wel. De japansche gezanten bezoch ten Batavia op hunne terugreis uit Amerika." Geheel in strijd met ditberigt, meldt een telegram van het agentschap Reuter te Londen „dat de hollahdsche troepen die naar Bandjermasin gezonden zijn, tot driemalen toe dooi de opstandelingen zijn verslagen." liet thans ontvangen Bataviaasch handelsblad bevestigt die minder gunstige berigten echter, en houdt tegenover den Javabode, wiens berigten gunstiger schijnen te luiden, vol, dat de nederlandsche troepen bij een aanval opeen vijande lijke bentiug driemaal zijn teruggeslagendat de kapitein Koch en de luitenant van Einden zijn gesneuveld, terwijl de luitenant Verspyck, broeder van den konimandant der expe ditie, zwaar zou gewond zijn. Onder de te Batavia vóór 14 October jl. aangekomene sche pen behoort ook nog het barkschip Maria, gezagvoerder E. N. F. van Wulven, laatst van Shields. Z. M. de koning is maandag morgen naar het Loo ver trokken. Uit Luxemburg wordt aan het Algemeen handelsblad ge meld. dat de kamer in hare zitting van 23 november met groote meerderheid het ontwerp-kieswet heeft aangenomen. Drie leden, de heeren Duller Walse, Smit en Simons, stemden tegen. Op de vraag van den lieer Metz, door den heer And ré ondersteund, heeft de heer Jonas geantwoord, dat hij hoopte liet wetsontwerp betreffende de drukpers nog in deze zitting aan te bieden. Men schrijft uit 'sTIage aan de Amsterdamsche courant Men wil, dat ter vervanging van wijlen mr. L. Metman zeer in aanmerking zou komen de heer mr. de Pinto, alhier. ITet kan niet zeer lang ddven of men zal weten wat er van dit gerucht waar is. Men schrijft uit 'sHage aan de Arnhemsche courant dat de heer Bernet, de algemeene opziener van het stoomwezen bi j den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, van zijne reis door Belgie en een gedeelte van Duitschland tot onderzoek derspoorwegdiensten, is teruggekeerd. Verder verneemt men dat de minister van binnenlandsche zaken door de commissie voor de staatsspoorwegen zal laten aanbesteden: 60,000 dwarsleggers, verdeeld in kavelingen van 10,000 stuks. Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende civiele ingenieurs tijdelijk als ingenieurs- opzigters bij staatsspoorwegen aangesteldLeydt. Plemp, Buijskes, van Dissel, Tierens, Grinois, van ITooff, Idsinga, Overmars, Sandberg, Simons, Wagtho, Bake, Broeekmans, Hoeufft, Kesper, Martini Buys, Troost, Verheijen en Vermaes. De administratie der belastingen te Amsterdam schijnt ook den heer J. Eduard Stumpff tebemoeijelijken. Althans volgens het Algemeen handelsblad, is hij voor de regt- bank gedagvaard, wegens het geven van zoogenaamde mati nees musicales zonder aangifte voor het patentregt. Reeds acht processen verbaal zijn. hangende deze kwestie, ter zelf- der zake tegen hem opgemaakt. De vreemde militairen, die bij het 2e en 7e regiment infan- terie zijn ingedeeld, zullen eerst in de eerste helft des volgen den jaars bij geringe partijen naar hunne bestemming, Oost Indie, worden uitgezonden. Het aanbrengen een er verbeterde verlichting door mid del van gas, waarmede men tegenwoordig in de Groote of Martinikerk te Franeker bezig is, heeft aanleiding gegeven tot ontdekking van te voren onbekende bijzonderheden in dit gebouw. Bezig zijnde langs eene pilaar gaspijpen aan te brengen, kwamen bij de afbrokkeling gips-geschilderde beel den te voorschijneene er van stelt eene vrouw voor, die door twee geregtsdienaars, mogelijk om het geloof, wordt ge marteld. Ook op twee andere pilaren heeft men schilderstuk ken ontdekt. De teekeningen, in koloriet en zuiver uitgevoerd, schijnen uit den tijd der hervorming, ofschoon men de woor den onder de beelden nog niet heeft kunnen ontcijferen. Men verwacht dat meer pilaren beschilderd zijn en de tafereel en met elkander in verband staan. Benoemingen ca besluiten. koloniën. Benoemd tot ambtenaar der 2e klasse voor ue burgerlijke dienst in Nederhmdsch Indie, de heer L. C. E. Kniphorst. consulaten. Met koninklijke goedkeuring, door den nederlandsehen consul te Sydney tot vice consul te Newcastle, Nieuw Zuid Wales, benoemd de heer John Rayden Binglc. Necrologie. Den 22 dezer is te Bückeburg dg regerende vorst George Wilhelm van Schaumburg-Lippe overleden. Hij was in 1781 geboren. Kerk- en school nieuws. De breede kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Goes heeft eergisteren uit het vroeger bekend ge maakte twaalftal predikanten liet navolgende zestal za uien- gesteld. De heeren J. H. Gunning, te Hilversum; N. Osti, te Delfshaven W. Kluever. te Wolfaartsdijk; J. Drost, te Rhe- nen; A. W. IT. Verhoef, te Oud-Beijerland, en H. Bonman, te Hoevelaken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 25 dezerL. Zaehariasse. jm. 21 j. metM. E. Kleyne, jd. 19 j. G. van Campenhout, jm. 24 j. met P. Nevelaar, wed. 30 j. J. Smits,jm. 25 j. met A. M. de Kat, jd. 29 j. A. Papegaay, jm. 27 j. met A. J. W.Parfon- rie, jd. 28 j. N. Dekker, weduwn. 52 j. met P. van Poelje, wed. 35 j. Vlissingen, van 17 tot 24 november. GehuwdJ. van der Plaat, jm. 28 j. met C. P. Fey. jd. 22 j. K. Beldenk, jm. 31 j. met M. van der Hout, jd. 26 j. A. Groenenberg, jm. 24j. met M. Sanderse,jd, 27 j. Bevallen: J. M. Verhoefgeb. de Waey, z. C. van der Eijk geb. van der Plaat. d. M. Platscliart geb. van den Bosch, d. C. Kokelaar geb. Ewijk, twee!, d. S. Soetens geb. de Vos, z. M. van den Berg geb. Jorissen, d. B. Cracau geb. Lelieveld, z. G. Voerman geb. Scbuhman, z. T. A. Maenhout geb. Ma- liutte, d. C. H. van Gelder geb. Willemse, z. C. M. van Dal- sumgeb. Kruijpel. z. J.Tilrooy geb. Dronkers. z. N.J. J. Dommisse geb. Bilheijmer, d. J. G. Walter geb. Daene, z. Overleden: B. Lauber, jm. 23 j. B. van Ecker, jd. 72j. W. F. N. Price, jm. 23 j. J. J. de Braav. jm. 15 j. E. Fagg, tl. 8 j. C. A. van Drielen, z. 5 w. M. J. Kleyn, d. 6 w. Goes, van 17 tot 24-november. Gehuwd H. A. Gieliam, jm. 26 j. met J. Vermue, jd. 24j. J. Kosten, jm. 39 j. metW. A. Verburg, jd. 31 j. BevallenJ. van Maldegem geb. Wagenaar, z. J. F. Kor- stanje geb. van den Bussche. d.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1