w1 m MÏDDELBÜRGSCHE «II COURANT. N°' 142. i860. Dingsdag 27 November. 2lanhcm iuojntjcn <3innmlcmö5cl)c tijömgcn. 1, b" Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te -.ren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per po3t f 3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 33 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 33 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De. betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AAXBEÊTEUING. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken be kend, dat op dingsdag den 11 december J S60. des namiddags ten 2 ure, ten raad huize dier gemeente, in liet openbaar en onder nadere approbatie, zal worden aanbesteed Het afbreken der voormalige stadsschuur met een gedeelte ringmuur, en het daarstellen eener gasfabriek met directeurswoning, aan de Wijnbe gseke kade te Vlissingen. Van welke aanbesteding de voorwaarden ter lezing liggen, en tegen betaling van f 1 per exemplaar, op franco aanvrage, algemeen verkrijgbaar zijn ter secretarie dier gemeente en bij den gemeentebouwmeester, door wien de aanwijzing in loco zal plaats hebben op maandag den 10 december, des voormid dags van 9 tot 12 ure. Vlissingen. den 20 november 1SG0. De burgemeester en wethouders voornoemd. J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. HVLPONDEK WIJZE S& Zij diegenegen zijn op eene jaarwedde van drie honderd gulden, te dingen naar de met 1 januarij I 801 vacerende be trekking van HUL Ir'ONDSRWIJZEE aan de open bare lager» •school binnen de genyeenteVeere (bij Middelburg, provincie Zeeland), wordenuitgenoodigd zich vóór i5 decem ber aanst., met franco brieven aan te melden bij den burge meester. Veere, 23 november 1860. De Burgemeester, SNIJDER. Die genegen mogten zijn om met den eersten januarij aan staande. aan de openbare school te Schoondijke, voormalig 4e district van Zeeland, als HULPONDERWIJZER werkzaam te zijn, gelieven zich vóór of met den 24 december aanstaande aan te melden bij den heer burgemeester, met opgave van de voorwaard en waaropzij die betrekking zouden willen waarnemen, en of zij bevoegd zijn om onderwijs in de fransche taal te geven, alsmede tot welke godsdienstige ge zindte zij behooren. Schoondijke den 22 november I860. Burgemeester en wethouders van Schoondijke, ANTH. DE HULSTER, voorzitter. A. DE SM1DT, secretaris. Middelburg 26 november. Heden heeft ten raadhuize alhier de verkiezing plaats ge had van leden der kamer van koophandel en fabrieken. Daartoe n aren door 51 van de 201 kiezers stembiljetten inge leverd. Herkozen werden de heeren G. J. Sprenger met 49, H. P. den Bouwmeester met 4S, J. J. de Kanter met 47, air. G. N. de Stoppelaar met 45 en D. Dronkers met 44 stem men, terwijl in plaats van de heeren J. C. Ie Nobel en J. Tak jr., die bedankt hebben, eene herstemming moet plaats hebben respectievelijk tusschen de heeren B. A. Fokker die 12 en R. C. Engelberts die 8 stemmen bekwam, en de heeren J. Fak Brouwer, die 12 en air. W. C. Borsius, die 10 stemmen op zich vereenigde. Wij vernemen dat volgens art. 63 der wet op de regterlijke organisatie, door het provinciaal geregtshof in Zeeland eene aanbevelingslijst van zes kandidaten is opgemaakt, ter ver- vulling der vacature van een raadsheer, ontstaan doorliet overlijden van jhr. J. G. Schorer van St. Philipsland. Zijn wij wel onderrigt. dan komen op die lijst voor de heeren mrs. M. F. Lantsheer, en M. Dobbelaer, leden der arrondissements regtbank alhier, P. Paulus en jhr. C. J. van Nispen tot Pan- nerden, officieren van justitie te Zierikzee en alhier, jhr.AF. C. de Jonge, substituut griffier bij dit geregtshof, en P. Hofstede van Son, substituut officier van justitie alhier. De krijgsraad in de 5e militaire afdeeliug heeft heden in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak betreffende de fouvra- ges bij de koninklijke marechaussee in Zeeland, uitspraak ge daan, en den gepensioneerden wachtmeester thans schrijver Nouten, en den wachtmeester Louws, schuldig verklaard aan ontrouw en falsiteit in, administratie en bewind van penningen, en lien mitsdien veroordeeld tot eéne neten tie, res pectievelijk van e'e'n jaar.en 3maanden. Kapitein J. C. Peetere is schuldig verklaard aan vnedepligtigheid daarvan,'en mits dien vervallen verklaard aan den militairen stand. Wij zijn van goederhand onderrigt dat laatstgemelde zich tegen dat vonnis in hooger beroep zal voorzien. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de vóór acht dagen aldaar behandelde en reeds her haaldelijk door ons vermeide zaak van twee te Sluis woon achtige personen, beklaagd, de eerste van het uitgeven en verspreiden van geschriften, waarin de ware naam van den schrij ver of drukker niet is uitgedrukt, en de tweede van straf bare medepligtigheid daaraan, terwijl hij onbezoldigd rijks veldwachter was. Zoo als wij in het nomraer dezer courant van 23 junij mededeelden, werden beide bij vonnis der regt bank alhier tot gevangenisstraf van veertien dagen en solidair in de kosten veroordeeld, uit aanmerking dat geen de minste schade is toegebragt en het een onschuldig geschrift geldt (eeue aanbeveling van twee personen voor de verkiezing van gemeenteraadsleden. Nadat het openbaar ministerie had gerekwireenl tot beves- tiging van het vonnis, heeft het hof ten aanzien van den eer sten beklaagde het vonnis vernietigd en hem vrijgesproken, doch voor zooveel den tweeden beklaagde aangaat het vonnis bevestigd. Bij arrest van het zelfde hof is zaturdag weder een dijkwer ker tot een jaar correctioneele gevangenisstraf, f 100 boete en de kosten veroordeeld, als behooreude tot degenen die bij ar rest van IS november 1858 zijn wederspannig verklaard aan de wet, en beschuldigd van het in mei 1857 gewelddadig eischen van (Ironie in eene keet met bedreiging-, en v-joorts van .het uiet andere dijkwerkers zamenspannen om hun werk te staken tot het hekomen van meerder loon. Overeenkomstig de conclusie 1 van liet openbaar ministerie, werd hij, even als de anderen, van liet laatstgenoemde feit vrijgesproken. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, -les namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, j waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld wordenf missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluit i onderliandsche verhuringidem betrekkei ijk de aangevraagde magtiging nopens de onderhandeling ovevbeurtveer-verorde- ningenidem betrekkelijk de onlangs genomen besluiten no pens het lager onderwijs; missive van burgemeester en wet houders van Utrecht en van Zierikzeevaststelling der beurt- veer-verordeningenook door gedeput. staten van Utrecht, wat de eerste aangaat: missive van de kamer van koophandel, voord ragt periodieke aftreding commissie tot examineren van varenslieden missive van de commissie weduwen- en wee- zenfonds, inzending herzien reglement voor het fonds; voor stel van burgemeester en wethouders, onderliandsche verhu ring kleine werf. Jl. zaturdag voormiddag had aan de werf der Commercie- compagnie alhier een belangrijk ongeluk plaats. Terwijl men bezig was de schoorsteen van de daar liggende moddermolen uit te ligten sloegen de daartoe opgerigte kaapstanders om, waarbij een der werklieden aan het hoofd en de borst belangrijke verwondingen bekwam, zijnde hem behalve eene ernstige hoofdwond, het linker oor afgescheurd en twee rib ben gebroken. De verwonde werd dadelijk naar het gasthuis vervoerd en verkeert in zorgelijken toestand, hoezeer er hoop op zijn herstel bestaat. Bij dejl. vrijdag hier plaatsgehad hebbende aanbesteding van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen, benoodigd voor de godshuizen in deze gemeente voor het dienstjaar 1861. waren de prijzen van eenige der voornaamste artikelen ook hooger dan voor hetloopende jaar. Zoo werd onder andereu bedongen voor aardappelen f3,51, thans f3,30; boekweitraeel f 12,90, thans f 10,50; blaauwe erwten f 12,58, thans f10; gemeene gort fll,49. thans f10.95-, alles per mud. Arracan rijst f20,99, thans f 14,98 perl 00 ned. pond; vleesch 62 cent, thans 59 en 57 cent per pond; zout f 12,97, thans f 12,29; stroop f 39,99,thans f26,35 per 100 pond; engelschc grove steenkolen, per mud f 1,75, thans f 1,59, en brusselsche f 1,55. thans f 1.49vaamhout, per wis f S,10, thans f 7,95; patentolie 50 cent, thans 42J cent per kankaarsen S4 cent, thans 70 cent per pondstijfsel f 38,95, thaus f 31,95 per 100 pond. Bossche boter was juist als voor dit jaar. 93 cent. en gor- kumsche f 1,10 tegen f 1,15 per pond voor I860; overigens waren minder in prijsstokvisch 26, thans 32 cent per pond; zeep f 33,90, thans f 36 per 100 ned. pond. Een buitengewoon no. van de Rotterdamsche courant be helst een telegram uit Batavia van 14 October, dat echter geen- staatkundige nieuwslijdi"gen mededeelt. Onder de aangekomene schepen merken wij op Burgemeester van Mid delburg. gezagvoerder K. Hoek, Stad Middelburg gezagvoer der D. li). Ouwehand, de laatste van Singapore. Met bark schip Walcheren, gezagvoerder D. K. van der Heijde, van Newcastle naar Singapore, is Anjer gepasseerd. Eene depêche van de bataviaschc handels-vereenigingdd. 13 October meldt, dat de berigten uit Banjermassing minder gunstig zijn en dat twee officieren bij den aanval op eene re doute het leven verloren hebben. Door den hoogenraad der Nederlanden zijn jl. vrijdag be vestigd twee arresten van het provinciaal geregtshof in Zee land. in de zaken van eigenaren van den FIol 1 avepolder, en A. E. Geldolf c. s. tc Geilt, waarbij aan het rijk de tiendhef- fing ontzegd is uit ingedijkte polders, omdat alle domaniale tienden in Zeeland, krachtens de wet van 23 augustus 1822 aan het kroondomein behooren. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de beraad slagingen aangevangen over de staatsbegrooting voor 1861. De heeren van Bosse. ter Bruggen Hugenholtz en van Zuy- len van Nyevelt hebben daarb j het eerst het woord gevoerd en zich met kracht tegen het ministerie verklaard. De heer van Hall heeft de sprekers beantwoord en de tegen het mi nisterie gerigte aanvallen, wedersproken. In het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer, betrekkelijk de staatsbegrooting voor het departement van marine voor 1861. is gewezen op het omslagfige'der productiemiddelen voor onzen«eheepsoouu: en het. aantal werklieden op de vier rijkswerven, terwijl daar enboven nog zoo wel eenige schepen als de stoomwerktuigen bij particulieren vervaardigd worden. Ten anderen herhaalde men de reeds vroeger uitgedrukte meening dat de werf te Ylissino-en te open ligt om als een goed rijks etablissement te worden beschouwd. De minister van marine heeft bij zijne memorie van beant woording (waarvan wij in ons volgend no. een overzigt hopen mede te deelen). het voornemen herhaald om twee werven, vooral die van Vlissingen, in te krimpen, van welk voornemen de verwezenlijking echter nog moet achterblijven, zoo lang het vrije gebruik van de werf te Willemsoord door de groote dok-en sluiswerken is verhinderd. Men schrijft ons uit Utrecht, 25 dezer „Door onderscheidene couranten is het reeds bekend ge maakt, dat het studentenkorps voor de volgende maskerade tot onderwerp heeft gekozenGroepen uit de ontwikkelings geschiedenis der europesche volken. Deze keuze verwekte in den aanvang veel verwondering en lokte allerlei persiflages uit. Doch, nil we door het uitgegeven verslag der commissie beier bekeud zijn met haar plan, moeten we erkennen dat het niet kwaad bedacht is. „Een eerste groep zal de volksverhuizing voor den geest roepen, in de personen van Attila en zijne Hunnen. De twee de groep herinnert het helden tijdvak derGermanen, en stelt de hoofdpersonen van het Nibelungenlied voor oogen. De derde teekent den invloed der romeinsche beschaving op de Germanen en stelt het hof van Karei den Groote voor. De vierde, de invloed der oostersche beschavingen denkbeelden: de derde kruistogt. De vijfde, de invloed der klassieke be schaving. Het hof van Lorenzo Midicis. De zesde, de opko mende rijkdom, magt en invloed van den derden stand. Eene zamenkomst van de afgevaardigden der vlaamscbe steden met Philips van Artevelde te Gent, julij 1382. De zevende, het bekend worden der Europeërs met andere werclddeelen, Co lumbus. Vasco de Gama, amerikaansche wilden enz. Einde lijk zal de achtste groep eene allegorische voorstelling „van het ontstaan der vrijheid van denken zijn." Het plan is niet kwaad, en kan, goed uitgevoerd, effect maken, al is het te begrijpen dat deze en gene spottend vraagt wie wel de denkers van de achtste groep zullen zijn. Doch het is te hopen dat men door zulk een spot zich niet zal laten weerhouden om 't ondankbaar publiek wel te doen. Immers men wil de maskerade doen volgen dooreen zeker zeer eigen aardig schouwspel. De commissie stelde voor, en haar voorstel is aangenomen, om tenten te laten vervaardigenwaarin oj> den volgenden dag na de maskarade de personen der ver schillende groepen zich zullen vereenigen, om de nieuwsgie rigen een getrouw denkbeeld van het leven der vaderen te geven."

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1