middelburgsche c o tffi a n t. N°' 141. Zaturdag 24 November. IBinnmlanöscljc tijbimjen. lil*:' B«te courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tem 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertcnoien is 22 ceut per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz van één tot zös regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, in houdende verslag der zittingen van de tweede kamer der staten generaal van 20 en 21 dezer; vervolg der uittreksels uit de regeringsantwoor- den betrekkelijk de staatsbegrooting, en over- zigt van het rapport overliet verslag der west- indische bezittingen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 23 november. Door de tweede kamer zijn gisteren de volgende artikelen der wet op de regterlijke inrigting tot en met art. 96 goedge keurd, en daarna de geheele wet aangenomen met 41 tegen 26 steramen. Aanstaanden maandag zal de behandeling van de staatsbegrooting voor 1861 aanvangen. Wij herinneren den sterageregtigden dat de verkiezing van leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, zoo als wij reeds vroeger mededeelden, op aanstaanden maandag ten raadhuize zal plaats hebben. De inlevering der biljetten kan geschieden van 10 tot 1 ure. Men schrijft ons uit Goes 22 dezer: „Bij de verkiezing voor drie leden van de kamer van koop handel en fabrieken op gisteren, hebben van de 110 kiezers 11 hunne biljetten ingeleverd. Bij de opening is gebleken dat de lieeren C. Pilaar met 11, J. H. C. Kalcebeeke met 10, en M. J. Harinck met 9 stemmen herkozen zijn terwijl op de heeren F. S. A. Kuitel, J. Kooman en P. M. Verboom eene stem was uitgebragt. Op de eergisteren geboudene tweede beestenmarkt waren 150 stuks hoornvee en een vet varken aangevoerd. Hethoorn- vee was over het algemeen van mindere kwaliteit dan de voor gaande week; terwijl de prijzen zich souteneerden, liet var ken (ofschoon deskundigen beweren dat het geen 300 neii. ponden weegt) trok ieders aandacht." Zaturdag 10 dezer is in de raeestoof onder Noordvvclle, eiland Schouwen, brand ontstaan in den voorraad van s'cen- kolen, welke wordt toegeschreven aan zelfontbranding. Men heeft het ongeval gelukkig in tijds ontdekt, de steenkolen inet magt van menscheu uit de stoof gevoerd en hetgeen brandde gebluscht. Jl. maandag avond werden door de reddingscliokker no. 2, gevoerd door schipper G. van Duin, te Zierikzee aangebragt elf man der equipage met de vrouw en het kind van den ge zagvoerder J. Antman, der russische bark Suomi, van Cochin- china met kokosolie, bestemd naar Bremen. Dat vaartuig was zondag avond op de Zeehondenplaat gestrand en zal hoogst waarschijnlijk niet kunnen behouden worden. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 22 november het volgende „Met uitzondering van de discussien in de tweede kamer was er in de laatste dagen niet veel nieuws, waaraan men het welligt moet toeschrijven dat sommige couranten berigten mededeelden, welke den toets der waarheid niet doorstaan kunnen en die ik mij verpligt aeht tegen te spreken. „Uit de lucht gegrepen was het berigt, dat de heer van Heemstra, thans minister van hinnenlandsche zaken, gouver neur-generaal van Nederlandsch Indie zou worden. „Uit de lucht gegrepen was het berigt, dat onze koning door keizer Napoleon uitgenoodigd zou zijn tot bijwoning der jagtpartijen te Coinpiègne. „Uit de lucht gegrepen was liet berigt, dat lord Napier, de eugelsehe gezant te 's Gravenhage, van daar verplaatst zou worden. Ditgeruchtis waarschijnlijk ontstaan doordien lord WoiLkouse, de engelselie onder-secretaris van staat voor de buitenlandsche zaken, te 'sGravenhage is geweest, en te gelijk aan lord Napier de post van gouverneur van Madras was aan geboden, waarvoor deze echter bedankt heeft. „Uit de luchtgegrepen ivas het berigt, dat baron du Jardin, belgisch gezant te SGravenhage, officieele vertoog-en bij on zen minister van buitenlandsche zaken zou hebben ingediend over de verhooging, welke, volgens het ingediend ontwerpt tarief, deinvoerregten op de linnens, spijkers en andere pro ducten der belgische industrie bij ons zuilen ondergaan. „Het is duister uit welke bron dat onware berigt in de cou ranten is overgegaan. Zoo veel is zeker, dat het niet uit eene indiscretie van het departement van buitenlandsche zaken kan zijn voortgesproten, aangezien de bedoelde vertoogen tot nog toe niet gedaan zijn,en het tegeii abe diplomatieke gebrui ken strijdt, om, naar aanleiding van een aangeboden wetsont werp, officieele vertoogen te doen. Het is echter waar, dat de bij het tarief voorgestelde verhoogingen een slechten indruk in Belgie gemaakt hebben, en meu verzekert mij nu, dat de belgische regering aarzelt, om, gelijk haar voornemen was, de invoerregten op de producten onzer visscherijen te verlagen. Overigens verneem ik, in verband hiermede uit eene goede bron liet zeker wel onverwachte berigt, dat de belgische rege ring zich op dit oogenblik bezig houdt met het ontwerpen van een tarief op zeer liberale grondslagen, zoodat het voorze ker eene zaak van welbegrepen eigenbelang zou zijn, om nu van onze zijde de belgische industrie niet al te zeer te treffen. „De uitslag van de stemming over het wetsontwerp betrek kelijk de regterlijke organisatie, is u reeds bekend. De aan neming met 41 tegen 26 stemmen is, na zoo vele voorafgegane mislukte proeven van anderen, eene schoone zegepraal voor den heer Godefroi, die eèn zwaren strijd te doorstaan heeft gehad, doch dien met groot geluk heeft ten einde gebragt. Ik heb zijne groote redevoeringen, bij deze gelegenheid gehou den, door verschillende deskundigen met den grootsten lof hooren vermelden. De heer Godefroi heeft daarbij zijne alge- meene en lang gevestigde reputatie als doorkneed regtsge- leerde, met eere gehandhaafd. De discussien over de begrooting, die aanstaanden maan dag beginnen, beloven, indien de voorteekenen te vertrouwen zijn, heftig en misschien langdurig te wezen. Van den even- tuelen uitslag is het maar het best nog niets te gissen, want de uitslag der stemming over de regterlijke organisatie heeft we der doen zien hoe ligtelijk door verschillende bijkomende om standigheden,'binnen korten tijd eene meerderheid tegen een ontwerp in eene meerderheid vóór dat ontwerp kan veran deren. Men wil, dat gisteren eene bijeenkomst van de katholie ke leden der kamer zou hebben plaats gehad; om ie beraadsla gen welk votüra zij over de bégiootmg zouden uitbrengen, liet moét 'echter op die vergadering tot geen eenparig besluit gekomen zijn, zoo dat ieder lid zich ten slotte zijne vrijheid van spreken en stemmen heeft voorbehouden." ff Men schrijft ons uit Rotterdam, 21 dezer „Onze afdeclmg van de Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hield gisteren de eerste der tien leesvergaderingen, die voor dezen winter zijn aangekon- digd. „De zeer talrijke opkomst van een aanzienlijk publiek be wees, dat de afdeeling zich bij voortduring in een uitnemend bloeijenden toestand raag verheugen. En zij bewees tevens dat, al dreigt men hier tegenwoordig „te verdrinken in plas sen van muzijk," toch ook voor ontspanning van letterkun digen aarcl gelukkigerwijze tijd en lust bij ons zijn te vinden. „Redenen van kieschheid jegens hen. die geheel belangloos de welwillendheid hebben in deze besloten bijeenkomsten als sprekers op te treden, verbieden, naar mijn inzien, eene open bare beoordeeling van het voorgedvagene. „Gezwegen toch al van de mogelijkheid, dat er een enkele maal termen zouden kunnen zijn om, wilde men der waarheid getrouw blijven, in ongunstige beschouwingen te treden, doe ik slechts opmerken dat eene goede kritiek ondenkbaar is zonder eene gedetailleerde uiteenzetting van het gesprokene, en dat zoodanige analyse dikvvevf geenzms gewensebt is, zelfs daar waar de mondelinge voordragt met den besten uitslag is bekroond. „Dien overeenkomstig mij geheel willende onthouden van alles wat naar een verslag zou zweemenmeen ik echter geen onbescheidenheid te begaan met de bloote mededeeling van het zeldzame verschijnsel, dat zich dezen avond heeft voor gedaan, het optreden namelijk van een hollandsehen improvi sator, dr. H. R. de Breuk van IJsselsteindie, nadat door de aanwezige ledenbuiten zijne tegenwoordigheid of voorken nis, een tal van onderwerpen waren opgegeven, zonder nen oogenblik bedenkenseen gedicht heeft weten voort te bren- geu op ieder dezer vier, achtereenvolgens door het lot nader aangewezeneals: de taal is gansch het volkde Maasde da mes ter vergadering aanwezigprins Maurits/' Men verneemt dat liet den koning groothertog van Luxemburg heeft behaagd de heeren Desire' Delcroix te Brus sel, prof. Heremans teGenden Jan van Beers te Lier, allen bekende vlaamsche letterkundigen, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. Volgens het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenliage, zijn in de laatste dagen, door de daarbij betrokken ministers, conferentien gehouden over het wets-ontwerp nopens de na tionale militie, waarvan uien eerlang de aanbieding aan de staten generaal kan te gemoet zien. Naar men verzekert is de laatstelijk verschenen volledige Handleiding voor de rijksveldwacht van H. Verwoert, geti teld „Theorie der geregtelijke en administratieve policie," door den minister van justitie bij de koninklijke raaréchaus- se'e als theorieboek ingevoerd. De Nieuwe rotterdamscbe courant deelt het volgende ex tract uit een particulieren brief uit Kanagawa (Japan) dd. julij 1860, mede: Onze toestand laat voortdurend in vele opzigten te wenschen over. Voor onze persoonlijke veiligheid bestaat, met in acht neming van zekere voorzigtigheidsmaatregelen, geene bij zondere vrees. Aan den anderen kant vermeerderen onze grieven uit een handelsoogpunt beschouwd, dagelijks. On kunde, maar vooral tegenwerking der regering, wier ideaal het zoude zijn de vreemdelingen maar weder te zien weggaan, zijn oorzaken, dat wij aan het tolkantoor allerlei hatelijkhe den te verduren hebben, en ons alles in den weg wordt gelegd, wat onzen handel zou kunnen bemoeijelijken. Op den duur en bij groote uitbreiding van zaken is een dei-gelijke toestand onhoudbaar, en het is daarom te betreuren, dat onze vice-con sul, naar het schijnt, niet met klem en energie genoeg te werk gaat om de willekeur der Japanners te beperken. Daarbij ontgaat het de aandacht van velen niet, dat de vice- consul zelf koopman is, hetwelk hem dikwerf belet onafhan kelijk op te treden, waar het geldt de belangen der andere kooplieden te beschermen. Het schijnt mij, na gebeurde fei ten, zeer wenschelijk toe, dat niet een koopman, maar een geheel diplomatiek persoon de belangen der alhier geves tigde ndafaren lu-i/oe te beschermen. M;-i -neemt dal de pogingen van het bestuur der land hui i'ge s. i-.ool te Groningen, om liet bestaan dezer in 'f d toekomst te verzekeren, door die in eene in vervormen, bestaande uit 50 aandeelen, elk goed gevolg bekroond zijn. ''-tf.v:. tijd, noordhollandsche courant, zal Nederland ook tv.jonge lieden opleveren, die als pauselijk vrijwili- tUoü.c vertrekken, ten eindeer deregten van den pau- rui'jlti.-••'oei ie gaan verdedigen. Onder anderen noemt men de.s Jv.-g,i baron Adolf van den Lamsweerde, die op bet - -':trt. v i met dat doel de wapenen te gaan aangorden. -r dr Jad van Brugge wordt verzekerd dat het berigt, vei i t elk de vier deserteurs van het nederlandsche le- eene visscherssloep van Ostende zijn gered, ter ïjc'l t van den ncderlandschenConsul zijn gesteld, on juist is. j .r bestaat, volgens dat blad, geene uitlevering voor déserteurs. Door den gemeenteraad van 's Gravenhage is thans besloten aan eene commissie uit zijn midden op te dragen het onder zoek naar den tegenwoordigen toestand, en het beramen der geschiktste middelen tot verbetering van het haagsche boscli, om het behoud daarvan ook voor de toekomst te verzekeren. De tentoonstelling vanschilderijeu,teekeningen enz., inge zonden voor de verloting ten-behoeve van het op te rigten standbeeld van den kunstschilder A. Seheffer, is eergisteren te Dordrecht geopend en zal tot 21 december voortduren. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Ouden- polder van St. Philipsland, A. van Nieuwenhuyzevan den Krabbendijkspolder, J. Zandee van den Maagspolder C. C. Wellemantot beheerder van den Oranjepolder (Walcheren) L. W. Roelse. koloniën. Benoemd tot president van het hoog geregts- hof van Nederlandsch Indie eu van het hoog militair geregts- hof aldaar, de procureur generaal en advocaat-fiscaal voor de land- en zeemagt inr. A. J. Swart. Kerk- en school nieuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Kurtgene is gisteren tot predikant beroepen de heer B. Ch. Ledeboer, te Eybergên. Marine en leg-cr. Zr. Ms. schroefstoomscliip Retell, onder bevel van den lui tenant ter zee der le klasse jhr. H. P. de Koek, beeft in den morgen van den 18 dezer de reede van Plymouth verlaten, om zijne reis naar Oost Indie voort te zetten;

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1