Cuitcnhmïïsdje tijöingcn. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks, onder bevel van den luitenant ter zee derle klasse J. F. Koopman, op reis naar Curacao, is den IS dezer door tegenwind genoodzaakt geweest Portsmouth binnen te loopen. Alles was wel aan boord. Men schrijft ons uit 'a IJ age De serganten tamboer, die in gevolge Zr. Ms. besluit van 0 dezer no. 59bij de korpsen infanterie en het regement gre nadiers en jagers de tamboer majoors vervangen, zullen be houdens het distinctief hunner graad gekleed en Uitgerust zijn als de korporaals tamboer, uitgenomen dat liet belegsel der zwaluwnesten, voor den sergeant tamboer van goud is, en hunne lakensche kleeding in het algemeen als die der onder officieren; verder zullen zij de soldij genieten als thans voor den tamboer majoor bepaald is, en de toelage voor het klee ding- en reparatiefonds, op den voet als de overige onder officieren van het wapen der infanterie. Het heeft Z. M. den koning behaagd toe te staan, dat de gewone sabelkwast aan de manschappen van de tirailleur- eompagnien uitgereikt, door deze zoo in als buiten dienst gedragen wordt. lïiirgerlsjltc stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging den IS dezerP. Castel, jm. 25 jaar. met M. Wondergem, jd. 2(5 j. W. van Loon, jm. 26 j. met C. Muller, jd. SI jaar. Vlissmgen, van "10 tot 17 november. GehuwdJ. de Meulder, jm. 37j. met M. T. Zegevs, jd. 34 j. H. P. Pilhudt, jm. 25 j., met M.S. C. Duvt, jd. 22 j. P. J.Her- jvinii::, jm. 21 j.. met J. C. JNyland, jd. 2S j. C. H. Visser, jm. 48 j., inetG. J. Beijerling, wed. J. J. Wondergem, 37 jaar. Bevallen: W. van der Meer geb. Driessen C. J. Polij geb. van Loo, z. Z. Ort geb. Lourier, z. G. Hutchison geb. Tanis. z. T. J. deClercq geb. van Loo, d. C. J. Ratelband geb. Slootmans, d. L. C. Goddefroy geb. Janssen, z. L. Elder- fiel geb. van Vlaanderen, d. C. Jonker geb. de Ruyter, d. (doodgeb.) M. de Haan geb. Marijs, d. C. J. Corveleyn geb. Bos, z. II. Persoon gel), van Graafeiland, d. Overleden: 11. Friends, wed. van J. K. Palier, 71 j. P. Buitenmann, man van L. P. van Hoek, 30 j. J. F. van Hoek, <1. 3 m. P. Tavenier, man van M. C. Dhont, 5S j. G. Verse- put, d. 7 ra. Goes, van 10 tot 17 november. BevallenM. Proosgeb. Keukclaar, z. E. Vonk geb. Goed hart, d. M. de Dreu geb. Goud, d. A. Robijn geb. Cuduy, z. "W. Leenpoel geb. Benjaminse, d. G.Meeuwsegeb. Vermeule, d. E. van Boven geb. Kousemaker, z. Overleden: D. Nonnekens, man van J. Wijers, 25 j. P. van Hese, z. 15 d. Zierikzee. van 10 tot 17 november. BevallenA. M. Rensen geb. van Setten, z. M. Iveeleman geb. de Paauw, z. M. de Rijke geb. Weda, z. C. van Duiven- dijk geb. Gebuis. z. OverledenM. Edenbovn, vrouw van J. Letzer, 01 j. R. J. Sigmond, z. 7 m. A. P. Tromp, weduwe C. A. van Dishoeck, G3j. D. Com piet, jd. 79 j. Hulst, van 1 tot 15 november. Bevallen M. F. Coppens geb. Matthijs, d. M. 1'. de Maat geb. Rotteveel, z. Overleden: J. J. van Hecke, man van A. E. de Jonghe, 59 j. M. L. Volleman. d. 3 j. P. J. Rottier, z. 9 j. E. de Schepper, vrouw van J. Annacrt, 53 j. Tlaermometerstand. 19 nov. 's av. 11 u. 36 gr. 20 's morg. 7 u. 36'smidd. 1 u. 42gr. 'sav. lln. 36 gr. 21 's morg. 7 u. 34 'smidd. 1 u. 41 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Bij de maandag voortgezette behandeling van het wets ontwerp o]) de regterlijke inrigting, was art. 54 aan de orde, hetwelk werd aangehouden tot na de afdoening van de ge- heele 2 der 2e afdceling, over de arrondissements regt- banken. O)) art. 56 (bepalende dat de vonnissen der vegtbanken aan hooger beroep zijn onderworpen, ten ware het onder werp der vordering beneden f 600 is. of het geschil de uitvoe ring van vonnissen der kantonregters betreft) stelde de heer Olivier voor, het daarin genoemd bedrag op f 400 te vermin deren. De minister van justitie zeide dat door het amendement het verband tusschen de beide competentien van kantonge- regten en vegtbanken verbroken zou worden. In theorie mag men aannemen dat alle zaken appellabel zouden wezen; maar in praktijk was dit ondoenlijk, omdat de kosten van het appèl dit zouden helettGti. Nadat de heer van der Linden de mecning had uitgedrukt dat het amendement zou strekken in het belang van het ver krijgen van goed regt, werd dit met 38 tegen 23 stemmen verworpen en liet artikel zelf aangenomen. Toen art. 59 aan de orde was, luidende: „De arrondissements regtbanken vonnissen in eersten aan leg over alle misdrijven, waarvan de kennisneming niet aan de kantonregters of den hoogen raad is opgedragen. Overtredingen der zaken van rijksbelasting zijn aan de regtsmagt der arrondissements regtbanken onderworpen. Over de burgerlijke vordering van kosten en schade, mits zes honderd gulden niet te boven gaande, alsmede over eiken anderen eisch tot betering, ingesteld door de beleedigde partij die zich in het geding over de strafzaak gevoegd heeft, doen de vegtbanken gelijktijdig met de strafzaak uitspraak. Have vonnissen zijn niet aan hooger beroep onderworpen, wanneer tegen het misdrijf geene andere straf bedreigd is dan eene geldboete van niet meer dan twee honderd gulden, het zij die straf al dan niet gepaard gaat met gevangenisstraf, de geldboete vervangende of wel met verbeurdverklaring of last tot vernietiging of onbruikbaarmaking van eenig voorwerp, of met last tot slechting of opruiming van tot stand gebragte of aangevangen werken," stelde de lieer van Ileyden Reinestein eene motie van orde voor, ter beslissing van het beginsel of er al of niet appèl in strafzaken behoort te worden vastgesteld. Na de daartegen geopperde bezwaren trok hij die motie echter in. Bij de daar na voortgezette beraadslagingen over het artikel werd het hooger beroep in strafzaken breedvoerig besproken, en stelde de heer Elout van Sooterwoude voor cv aan toe te voegen eene nieuwe alinea, strekkende om van kapitale strafzaken, met uitsluiting der andere regtbanken, door die in de hoofdplaats van de provincie of het rijk te doen kennisnemen. De heer Wintgens bestreed zoo wel de regeringsvoovdragt als het amendement. De (habbele feitelijke behandeling van strafzaken kwam hem zeer bedenkeli jk voor, en hij vreest dat de voorgedvagene theorie niet aan het oogmerk zal beant woorden. De voorloopigc instructie, meent hij, gaat men zwak en onvoldoende maken, en men bederft de behandeling in eersten aanleg ter verwezenlijking der geliefkoosde theorie van het appèl. Spreker verwees zoo wel naar zijne in druk uitgegevene beschouwingen, als naar die van den heer Vail- lant en andere deskundigen. De minister van justitie verdedigde de voovdvagt en zette de beginselen uiteen. Hij verklaarde net appèl niet te kun nen prijs geren in het belang eener regelmatige strafregtsple- ging en schetste in het breede de voordeden van zijn voor stel, zijnde hoofdzakelijk spoed en deugdelijk onderzoek, gepaard met mindere kosten. Hij ontleedde daarna de be denkingen van de tegenstanders, en opperde ten slotte eenige bedenkingen tegen de voorstellen van den lieer Elout van Soeterwoude. Aan het einde zijner rede verdedigde hij nog met kracht het door hem voorgestane denkbeeld, verklaarde te kunnen begrijpen het vooroordeel, dat zich hecht aan het onderscheid tusschen zware en Iigtere zaken, en begreep dat hetnuttigkon zijn dat vooroordeel te eerbiedigen, hoewel hij geloofde dat zijn voorstel een zuiver beginsel van strafregtspleging bevat te. Maar hij kon niet toegeven dat in de 19de eeuw in Neder land de volksvertegenwoording uit vooroordeel aan het volk den eenigen waarborg tegen regterlijke dwaling zou durven ontnemen. Door art. 59 af te stemmen, omdat daarin het beginsel van appèl opgesloten is, zou zijns inziens, de kamer zich schuldig maken aan eene omkeeving van het bestaande. Had de kamer het appèl afgeschaft, dan zou zij, naar zijn oordeel, een zwa- ren slag hebben toegebrtgt aan het vertrouwen van het nederlandsehe volk in de regtvaardigheid van de strafregts pleging. Dingsdag is art. 59 na zeer uitvoerige discussie aangeno men met 3'J tegen 30 stemmen, na het verwerpen van amen dementen van dc heeren van Goltsfein en Elout van Soeter woude. Amerika. Volgens een telegram uit New-York van den 7 dezer is de heer Lincoln, de kandidaat der republikeinsche partij, ver kozen tot president van de Vereenigde staten, en de heer Hatnlin tot vice-president. IE bi geland. Londen 19 november. The court journal wijst er op, dat de eerste der drie ministerraden, die de vorige week alhier hebben plaatsgehad, werd gehouden onmiddelijk na de con ferentie van den sardinischen gezant met lord Palmerston, zoo dat men het er voor mag houden, dat het nieuwe koning rijk Italië en zijne toekomstige betrekkingen met het buiten land het onderwerp van behandeling in die kabinetsraden heb ben uitgemaakt. The morning post deelt dan ook mede dat de regeringen van Frankrijk en Engeland ziel) met elkander hebben verstaan, om in Italië ambassades van den eersten rang te vestigen. VolgensThe morning herald echter zou het nog zoo ver niet ziju. Men zegt, volgens dat blad. dat onze regering aan de fransche haar voornemen heeft te kennen ge geven, om het nieuwe koningrijk Italië te erkennen; de keizer der franschen heeft verklaard zich daarbij aan te sluiten, mits die erkenning werd uitgesteld tot de ontruiming van Gaëta door den koning van Napels. Lord Derby is wel is waar van zijne laatste ongesteld heid volkomen hersteld, doch naar het gerucht wil, is hij voor nemens niet langer als het hoofd zijner partij inhethooger- huis op te treden. Wie liera als zoodanig zal opvolgen, weet men nog niet, doch dienaangaande zal waarschijnlijk binnen kort eene beslissing genomen worden op het landgoed van den heer Disraeli in Buckinghamshire, waar zich thans een groot aantal leden der conservatieve partij, als lord Stanley, lord John Manners, lord Malmesbury, de markies van Salis bury en anderen als gasten bevinden. The times bespreekt het belangrijke vraagstuk, door Garibaldi in zijne jongste proclamatie tegen het voorjaar aan geduid, namelijk dat van Venetie, en verklaart wijders dc overtuiging te hebben dat in geheel Italië zulk een vijandigen geest tegen Oostenrijk heerscht, dat het den koning zeer moeijelijk zal vallen om den oorlog te ontwijken. Daarenbo ven meent het blad dat dc Hongaren die beweging in Italië zullen ondersteunen door een opstand. Berlijn 16 november. De gezondheidstoestand van den koning wordt hoe langer hoe ongunstiger. De Augburgsche Allgemeine Zeitung deelt het protest mede, dat Spanje aan de sardinische regering heeft doen toe komen tegen -haren inval op het napclsehe grondgebied. In dien Spanje, zoo wordt daarin gezegd, deze schending van het vol ken regt wet stilzwijgen voorbij ging, dan zou daarin zoo goed als eene abdicatie gelegen zijn van zijne regten, die zij evenzeer verpligt is te verdedigen als bet wettige bestaan eener dynastie, welke door de heiligste handen met koningin Isa bella vereenigd is. Het beroept zich voorts op de tractaten van 1759. zoowel door Sardinië als geheel Europa erkend, üe tractaten. die het openbaar regt uitmaken, dat ten grond slag dient van het evenwigt in Europa, kunnen door het alge meen stemvegt, zoo als het thans iu zuidelijk Italië toegepast wordt, niet vernietigd worden. Europa zal m zijne betrekkin gen van natie tot natie nimmer een staatkundig criterium toelaten, dat aan alle wettige regten en internationale vertVra- gen den bodem inslaat. Terwijl despaansche regering zich verder in zeer afkeuren de bewoordingen over Sardinies,handelwijze uitlaat, brengt het in herinnering, dat de reeks gebeurtenissen in Italië be gonnen is met een aanval op de wettige regten van een onschuldigen wees, in den persoon van hertog Robert I, ter wijl de inval opliet pauselijk grondgebied en de verovering van de Beide Sicilien eene voortzetting zijn van dat werk. Frankfort 16 november. Naar men uit Munchen verneemt, is het vertrek der keizerin van Oostenrijk uit Weenen uitge steld ten gevolge eener bloedspuwing, welke die vorstin beeft gehad. Frankrijk. Parijs 19 november. In de vorige week is alhier een vlug schrift uitgekomen onder den titel „De keizer paus." Metis dooreenen gewezen dagbladschrijver van ultra-democrati sche denkwijze geschreven en geeft den raad om in Frankrijk eene nationale kerk op te rigten, welke niet den paus, maar den keizer tot hoofd zou hebben. Le constitutionnel komt nadrukkelijk tegen het denkbeeld op, en ziet daarin eenen toeleg om Frankrijk van de kerk te scheiden. „Wij houden voor zeker zegt dat. ministeriele blad dat het gouvernement, hetwelk de stevige steun voor het pausdom is geweest, even weinig instemt met degenen welke Frankrijk van de kerk willen afscheiden, als met degenen die de godsdienst aan de zaak eener partij willen vast knoopen." Het stoffelijk overschot van keizerin Maria Louisa zal van Parma naar Frankrijk worden overgevoerd, zoodataan de leden van het keizerlijk gezin alleen het lijk van den her tog vanReichstadt zal ontbreken. Reeds een geruimen tijd geleden was er sprake van een geheim tractaat, hetwelk keizer Napoleon voornemens zou geweest zijn, met den onder-koning van Egypte te sluiten. Thans is* d'aar van op nieuw sprake en wel in dien geest, als of dit tractaat nu werkelijk tot stand zou gekomen zijn. De prins van Oranje wordt hier verwacht. Z.K.II. zal waarschijnlijk aan de jagt partijen te Compiègnc deelnemen. Italic. Uit Gaeta is geen belangrijk nieuws ontvangende toe stand zoo wel van de belegerden als van de belegeraars bleef onveranderd en kan nog betrekkelijk lang duren als de eer sten niet ontmoedigd worden. Intusschen wordt de toestand der vesting als zeer gunstig voor hen afgeschilderdhet bom bardement aan de zeezijde wordt verhinderd door Frankrijk, en aan de landzijde gaat hetgepaard met schier onoverkome lijke zwarigheden. Kunstwerken, die gevoegd zijn bij de natuurlijke ligging 'Ier plaats, maken haar bijna onbereikbaar voor het geschut. Alle bastions enz. zijn in dc rotsen aange legd, en de bevolking trekt zich terug om plaats te ruimen aan de troepen. Na de laatste voordeden, door dc belegeraars behaald, moe ten deze twee batterijen hebben opgerigt, waarvan zij zich het beste gevolg voorstellen. Uit Turyn zijn getrokken kanon nen volgens een nieuw systeem aangekomen, welke als uit muntend geroemd worden. Koning Frans II heeft weder eene belangrijke teleurstel ling gehad. Hij schijnt de bedoeling gehad te hebben om in de pauselijke staten de daarheen getrokkene troepen te zijner beschikking te houden, maar Frankrijk heeft er anders over beslist, en volgens een telegram uit Rome moeten die 16.009 soldaten repatriëren, krachtens eene overeenkomst tusschen den generaal de Goyon en de sardinische militaire bevelheb bers. In die schikking wordt zelfs niet eens gewag gemaakt van den paus of zijne wereldlijke magt. Te Napels schijnen eenige ongeregeldheden plaats ge had te hebben. Eene troep onruststookers hieven in den avond van den 12 dezer in de Toledostraat, de kreten aan Leve Garibaldi! Wij willen Garibaldi! De nationale garde heeft die troepen echter uit een gejaagd. Er zijn eenige geweren gelost op burgers, en daarbij moeten twee dooden zijn gevallen, terwijl er verscheidenen verwond zijn. Er heb ben vele in hechtenisnemingen plaats gehad. Eender bladen van Turyn maakte voor eenige dagen een ontwerp bekend, betreffende eene aanzienlijke uitbrei ding van het sardinische leger. Dit blad zegt thans, dat het decreet nopens deze aangelegenheid reeds geteekend is, doeli het zegt tevens dat zijne eerste opgave overdreven was. De vermeerdering is zoodanig, dat het aantal regementen van linie gebragt zal worden op 80, met 4 regementen grenadiershet aantal regementen der genie zal 4 bedragen, dat der konink lijke karabiniers 12, der kavallerie 30. der artillerie 26, der equipage treinen 5, terwijl de bersaglicri 60 bataillons zul len uitmaken. Het zelfde blad meldt dat. de sardinische regeringgeerielee- ning behoeft te sluiten vóór de bijeenkomst van het nieuwe parlement, daar zij voldoende hulpmiddelen heeft om le kun nen wachten tot dat dc vertegenwoordiging bijeen is.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2