MIDDELBURGSCHE N°' 140. Donderdag 1860. NT. 22 November. Slanhortïngingm öinnenlanö5cl)c tijöittgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. jSv abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Ëdilie van woensdag avond 8 ure. U.\ HET KIJK, PROVINCIALE EX GEMEENTEBESTUREN. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, doen te weten, dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 29 augustus 1S6Q, is vastgesteld de vol gende WIJZIGING van het besluit tot heffing van een haven- en kaaigeld in de gemeente Vlis singen. De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien het besluit van den 22 april en 21- september 1856, tot heffing van een haven- en kaaigeld van schepen en vaar tuigen, die in een der havens van degemeente Vlissingen bin nen komen. goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 30 October 1856, no. 54. In aanmerking nemende, dat de ondervinding heeft doen zien, dat eene wijziging van dat besluit noodzakelijk is. Besluit: De 4e alinea van het tarief, luidende„zeeschepen dieper gaande dan 4.2 nederlandsche el, de dokhaven binnen loo- pende f 0,04" te doen vervallen en daarvoor in plaats te lezen: zeeschepen en andere vaartuigen, die, zoo door hunnen diep gang als breedte, zonder bezwaar de Westerhaven niet kun nen binnenloopen en daardoor van de dokhaven gebruik moeten maken f 0,04. De verordening voor de heffing van het haven- en kaaigeld, vastgesteld den 22 april en den 24 september 1856, blijft ten dezen van kracht. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 29 Augustus 1860. De burgemeester J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Behoort bij het koninklijk besluit van den 28 October 1860 no. 50. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken, (get.) S. VAN HEEMSTRA. Accordeert met het origineel, De secretaris generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, (get.) J. SCIIRöDER. Voor eensluidend afschrift, vooveel het geëxtraheerde aan gaat. De secretaris-generaal, (get.) J. SCHRöDER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 november '1860. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAHINC}. De burgemeester en wethouders van Veere e. a. maken bij deze bekend, dat op vrijdag den 30 dezer maand, des middags 12 ure, ten raadlmize aldaar, in het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloking van twintig nommers a tien gul den ieder, der achterstallige loopende schulden, ten laste derzelve gemeente. Veere, den 19 november 1860. De burgemeester en wethouders voornoemd, SNIJDER, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL, secret. Middelburg 21 november. Door de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zee land, is heden na afgelegd examen toegelaten als kandidaat notaris, de heer L. L. Woutersen alhier. Heden middag ten 12 ure passeerde de reede van Vlis singen het koninklijk engelsche yacht Osborne, komende van Antwerpen, waarop zich II. K. K. M. de keizerin van Oos tenrijk bevindt, die zoo als men weet, zich met een zeer talrijk gevolg naar Madera begeeft. Van de batterijen der vesting werd op de gebruikelijke wijze gesalueerd. Gisteren nacht heeft een der' '(Tijdelijk bij het 2e regement infanterie ingedeelde vreemde vrijwilligers, bestemd voorde dienst in onze koloniën, zich te Vlissingen op zijne wachtpost door een geweerschot liet leven benomen. De kogel was dooi den kap van het schilderhuis heen gedrongen. In de heden gehoudene zitting van de tweede kamer, is in plaats van het aangehoudene art. 54 van de wet op de regter- lijke inrigting, een door den heer Dullert voorgesteld amen dement aangenomen, waarbij is bepaald dat het aantal en de bezoldiging der leden van de arrondissements regtbanken nader bij de wet zullen worden vastgesteld. Daarna is met 45 tegen 14 stemmen aangenomen art. 63, na het verwerpen van amendementen der heeren van Heiden Reinestein en van Veen. Art. 63 luidt als volgtEr zijn vijf geregtshoven, waarvan de zetels zijn te 's Hertogenbosch, Arnhem, 'sGravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Uit Utrecht schrijft men ons dd. 18 dezer: Dezer dagen zag het eerste jaarlijksehe verslag, door den hoogleeraar F. O. Donders, directeur van het Nederlandsch gasthuis van ooglijders, over die instelling uitgebragt, het licht. Daar ik het van belang acht er de algemeene aandacht op te vestigen, deel ik er u het volgende uit mede. Hoe kort ook bestaande, draagt die instelling reeds goede vruchten, en beantwoordt zij aanhaar tweeledig doelbehan deling en verpleging van behoeftige en minvermogende oog lijders, en onderwijs in de oogheelkunde. Op twee wijzen wordt hulp verleend. Aan allen, die zich aanmelden, worden consultatien gegeven en kosteloos genees middelen uitgereikt. Van dezen vorm van behandeling, poly- kliniek of stedelijke kliniek genoemd, wordt vooral gebruik gemaakt door de inwoners der stad, die zich na ingewonnen advies naar hunne woningen terug begeven. Doch ook uit andere provinciën is het getal aanzienlijk van hen die op deze wijze geholpen worden. Van den 6 november 1858 tot den 1 januarij 1860 werden er ongeveer 10,000 consultatien aan S73 personen gegeven. In bijkans alle gevallen, waarin men geen verouderde kwaal te bestrijden had, werden de operatien met genezing beloond. „Op allertreurigste wijs steekt daarbij af het overgroot aantal van verouderde gebreken, waartegen de kunst niets ineer vermogt. Volslagen blindheid en daarbij onherstelbaar, was in 45 gevallen ontstaan, waar eene tijdige en vvelingerigte behandeling 't gezigtsvermogen zou hebben gered. In 120 gevallen daarenboven werd blijvende stoornis geconstateerd van belangrijken aard, terwijl volkomen herstel had kunnen verkregen worden. En tegenover deze 160 geval len kwamen slechts 32 voor, waarvan de noodlottige uitgang aan eene ongeneeslijke ziekte moest worden toegeschreven. Deze cijfers spreken luide; zij toonen aan dat minstens bij 75 pet. der onherstelbare blinden het verlies van't gezigtsver mogen had kunnen worden verhoed. Voor een deel moge dit treurig einde aan zorgeloosheid en vooroordeel der lijders zei ven te wijten zijn; voor een grooter deel nog draagt'tgemis aan de vcreischte kennis der genees-en heelkundigen daarvan de schuld." De hulpmiddelen van 't onderwijs namen toe, en steunden het onderwijs dat in de verschillende vakken gegeven werd. De belangstelling was steeds klimmende. Niet alleen werd de inrigting door nederlandsche doctoren bezocht en het onder wijs door hen genoten, maar uit Rusland, Zweden, Engeland, Italië, Zwitserland en vooral uit Duitschland kwamen ver schillende doctoren herwaarts, meestal, alvorens hunne prak tijk of "t leeraarsambt te aanvaarden, „niet slechts om een vlugtig bezoek te brengen, maar dikwijls om verscheidene weken of maanden van de gelegenheid tot verdere ontwikke ling, door deze instelling geboden, een dankbaar gebruik te maken." Men verzekert dat de eerste grondslagen van een wets ontwerp op het middelbaar onderwijs,;gelegd zijn. Het ioe- zigt en bestuur zullen zooveel mogelijk toevertrouwd worden aan der zake kundige personen, zoo in het algemeen bestuur als in het gemeentelijk toezigt. Het wets-ontwerp op de bewaarscholen, waarvan gedurig sprake is geweest en waarvan onderscheidene artikelen aan het oordeel van de inspecteurs van het lager onderwijs zijn onderworpen, ontmoet zoo vele zwarigheden, dat daarvan in de eerste jaren nog niets zal komen. Rotterdcourant. De Amsterdamsche courant meldt dat eenige der voor naamste firmas in den fondsenhandel aldaar zich tot gedepu teerde staten van Noordholland hebben gewend of zullen wenden met een adres, houdende gemotiveerd verzoek, dat genoemd collegie zijne goedkeuring niet verleene aan het be sluit van den gemeenteraad van Amsterdam, in zake de con versie der stedelijke schuld. Men schrijft uit Luxemburg, dat in het wetsontwerp betref fende de verkiezingen, dat door de regering bij de staten is in gediend, het beginsel der regtstreeksche verkiezingen wordt gehuldigd. Uit Maastricht wordt het overlijden gemeld van den heer Engelen, rootnsch katholiek priester aldaar, dieoin zijn zacht zinnig en menschlievend karakter algemeen bemind werd, Zijn dood heeft te meer indruk gemaakt, omdat men ze be schouwt als een gevolg der aandoeningen, onder welke zijn gevoelig gestel gebukt ging, nadat hij den onlangs aldaar ter dood veroordeelden Nathans in zijne laatste oogenblikken had bijgestaan. Toen hij vóór twee jaren de zelfde diensten bewees aan een mede ter dood veroordeelden, kostte die taak hem reeds eene zeer ernstige ziekte. De belgische regering heeft, volgens De verbroedering, de toezegging ontvangen van den heer C. Leemans te Leyden, directeur van het museum Sieboldt, dat hij haar met vergun ning van de nederlandsche regering eene verzameling japan- sche zeldzaamheden zal aanbieden. Deze zal geplaatst wor den in het museum van wapenen en oudheden der belgische hoofdstad. Te Londen heeft zich onder de benaming van Pneumatic dispatch company eene maatschappij gevestigd met een kapitaal van 250,000 p. st., om brieven en kleine pakjes door middel van luchtpersing door onderaardsche buizen te ver voeren. Zoo zullen dan weldra in de ingewanden dezer reus achtige stad zich bewegen de electriciteit (voor de telegrafie) het water (voor de waterleiding) het gas, de reizigers en het vee (door middel der onderaardsche spoorwegen, waarvan wij vroeger meer breedvoerig gesproken hebben) en nu door middel der nieuw opgerigte maatschappij de brieven en kleine pakjes. {Ncd. sioomposé.) Alvorens Napels te verlaten, heeft Garibaldi aldaar de vol gende bekendmaking aan het publiek gerigt„Ter algemeene kennis wordt gebragt, dat te Caprera geene andere dan ge frankeerde brieven door mij zullen worden aangenomen." Xecrologie. Den 13 dezer overleed de als letterkundige bekende lieer K. J. R. van Harderwijk. Te Noordwijk-Binnen woonachtig en zich tijdelijk te Leyden bevindende, bezweek hij, op 3Sja- rigen leeftijd, aan eene ongesteldheid, door welke hij lang ge leden had. Hij was lid der Maatschappij der nederlandsche letterkunde, en hield zich o. a. met de voortzetting van van der Aa's biographisch woordenboek onledig. Kerk- en sclioolniemws. De heer J. Herman de Ridder, predikant bij de remon- strantsche gemeente te 's Gravenhage, heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1