MIDDELBURGSCHE C 0 UKA N T. Zaturdag 17 November. öinnmlanöscfje tijtrmgen. r 138. 1860. Deze couraut verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. j Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voegt De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. 'f De inzending van advertentien kan -schieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22. cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels f1,50, voor elkeu regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant, behoort een bijvoegsel, be vattende regeringsantwoorden op de voorloo- pige verslagen omtrent de staalsbegrooting. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 16 november. Het aantal vee, op de eergisteren te Neuzen gehoudene najaarsmarkt. bedroeg als volgt: 6 paarden, 61 stuks hoorn vee, 28 varkens, 1 schaap en 2 geiten. Ofschoon het vee over het algemeen zeer schoon was, werd er weinig handel gedaan. Als naar gewoonte werden er pre- miën uitgereikt. Men zal zich herinneren dat wij in april dezes j aars melding maakten van een moord, in den nacht van den 7 op 8 dier maand door zekeren D. Kruijenaers te Sas van Gent, op zijne moeder gepleegd. Die jongeling was van zijne jeugd af lij dende aan vallende ziekte, waarvan de aanvallen zich open baarden door aan krankzinnigheid grenzende woede. Blijkens eene bi| de gemeenteraad van Sas van Gentinge- komen mededeeling van den heer officier van justitie bij de arrondissements regtbank te Goes, is de beschuldigde alleen veroordeeld tot opsluiting in een krankzinnigengesticht, en is.hij veeds den 14 dezer naar dat te Delft vervoerd, om aldaar voor rekening van zijn onderstandsdomicilie verpleegd te worden. De gemeenteraad van Sas van Gent beweert dat zijn onderstandsdomicilie, als minderjarige, niet is zijne woon plaats, maar de gemeente Westdorpe, alwaar zijn vader arm lastig is. Volgens het Sluisch weekblad circuleert te Hulst een adres aan Z. M. den koning, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van concessie voor den geprojecteerden spoorweg van Breskens naar Mechelen, langs Neuzen, Axel, Hulsten Sint Nicolaas. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer is de bestaande be paling, krachtens welke de uit de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt verleende pensioenen niet dan onder korting van een derde buiten dit rijk mogten worden verteerd, te rekenen van den Istenjanuarij aanstaande, onder zekere voorwaarden, buiten werking gesteld. Den aanvoer van paarden, op de den 10 dezer te Gorinchem gehouden najaars-paardenmarkt, schat men op ongeveer 1500 stuks. De handel in alle soorten, maar vooral in jonge fok- paarden, was belangrijk. De Nieuwe rotterdamsche courant behelst het volgende. De werving van zwitsers en duitschers is thans, gelijk men weet, gesloten. Er hebben echter in de eerste tien dagen dezer maand reeds 42 nederlanders dienst voor de Indien ge nomen. Als het op deze wijze voortgaat, dan zullen er deze maand veel meer soldaten geworven worden dan in de vorige maand, toen er; met inbegrip der zwitsers en duitschers, slechts 52 man aangeworven werden." 's Rijks museum van natuurlijke historie te Leyden is dezer dagen verrijkt geworden met eene uitgebreide verzameling insekten uit Sumatra, een geschenk van den heer Ludeking, officier van gezondheid op genoemd eiland. Deze verzame ling bevat insekten van allerlei orden, doch voornamelijk ke vers en vlinders, en is in meer dan een opzigt merkwaardig, ten eerste, omdat al deze dieren uit de Padangsche bovenlan den afkomstig zijn, van waar nog slechts zelden iets naar Eu ropa is overgebragt, ten anderen, omdat zich in deze collectie vele zeldzame soorten en vele nog onbeschreven insekten be vinden. Benoemingen en besluiten. - ridderorden. Vergund aar V heeren o. baron van Was- senaer, ambachtsheer van de beide Katwijken en 'tZant, 'skonings kamerheer-ceremoniemeester-titulair, dienstdoende bij H. M. de koningin-moeder, en mv. W. F. H, baron van Wassenaer van denBrielland, 's koningskamerheer inbuiten- gewone dienst, lid der provinciale staten van Gelderland, het aannemen der onderscheidingsteekenen van Ehrenritter der Johanniter-orde, waartoe zij door Z. K. H. den prins-regent namens Z. M. den koning van Pruissen zijn benoemd. hervormde eeredienst. Op verzoek, onder dankbetui ging, eervol ontslag verleend met regt op pensioen aan J. G. Tromp, als commies bij het departement. Kerk- en sehoolnieuws. De heer A. van der Meij, te Kerkwerve, beroepen als pre dikant bij de uederduitsche hervormde gemeente te Hulst, heeft daarvoor bedankt. Tot predikant bij de uederduitsche hervormde gemeente te Utrecht is beroepen de heer W. J. Jorissen, thans te Hattem, met 27 stemmen, tegen 24 op den beer Hoog te Bolsward uit- gebragt. De heer D. Molenaar, oudste predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage, heeft zijn emeritaat aangevraagd. Marine en leger. In den morgen van den 13 dezer is Zr. Ms. schvoefstoom- schip Cornelis Dirks, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse J. F. Koopman, van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Curasao. Zr. Ms. schroefstoomschip Reteh. onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse jhr. II. P. de Koek, is den 13 dezer te Plymouth aangekomen. Alles was wel aan boord. Maandag is te Nieuwediep van's rijks werf te Amster dam aangekomen de drijvende batterij Salamander (vroeger korvet), om verder in orde te worden gebragt. Er liggen daar thans drie van die drijvende batterijen, waarvan twee vroeger linieschepen, die bijna gereed zijn. Oost-imlisclie koloniën. De berigten, per overlandmail uit Batavia ontvangen tot den 24 september, behelzen weinige belangrijke bijzonder heden. Onder de vreemde troepen hebben zich geene nieuwe on geregeldheden voorgedaan, en volgens het Bataviaasch han delsblad, begint de schrik over het gebeurde te Sauiarang, plaats te maken voor vertrouwen. Te Bandjermasing is eene poging tot opstand door 2000 in den omtrek der stad verborgen liggende vijanden, terwijl de majoor Verspijck zich had laten verleiden door valsche ge ruchten, om zich met nagenoeg de gansche bezetting noorde lijker te begeven, geheel mislukt, doordien toevallig in dien tusscbentijd een half bataillon infanterie was gedebarkeerd. De opstandelingen zijn door dezen met groot verlies terugge slagen en ten deele vervolgdvan den kant der onzen moeten 13 dooden cn gekwetsten zijn gebleven. Volgens verschillende berigten belooft de suikeroogst eene ongekend hooge productie. Volgens een singapoerseh blad zal een nieuwe telegraaf kabel gelegd worden tusscheu Singapore en Batavia, zoo veel mogelijk langs de kusten, waardoor ten minste een ge deelte der bezwaren, waarmede men nu te kampen heeft, zou worden vermeden. Het zal echter moeijelijk blijven kwaad willigen te beletten den kabel met opzet te beschadigen, het geen nu en dan schijnt te zijn gebeurd. Verkoopingcu en aanbestedSiigcn. Gisteren zijn alhier de navolgende huizen en erven ver kocht: I. Een huis en erve in de lange St. Pieterstraat, wijk F. no. 31-, verkocht voor f1551. II. Een dito aldaar, wijk F no. 37, verkocht voor f 1100. III. Een pakhuis aldaar, wijk F no. 73, verkoeht voor f600. IV. Een huis en erve aldaar, wijk F no. 72, verkocht voor f 2105. Bij de dezer dagen te Vlissingen gehoudene aanbe steding van te leveren voorwerpen ten dienste der godshuizen voor het jaar 1861, zijn voor eenige artikelen vrij belangrijk hoogere prijzen besteed: als: voor rund vleescb 52^ tegen 484 cent thans; spek 80, tliaus 62 cent per pondgort in twee soorten f 14,70 en f 12,80 per mud tegen f 12,25 en f 10,70 voor dit jaar; groene erwten f 13,50, thansf0,55; aardappe len f3,30 en f3,05 tegen f2,95 en f2,70. De overige artikelen leverden geen zeer groot verschil op. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 11 dezer: J. A. Hazelof jm. 23 j. met S. P. Dekker jd. 20 j. Vlissingen, van 3 tot 10 november. Gehuwd II. P. van Os, weduwn. van R. J. Roelofs, 44 j. met N. Marijs, jd. 43 j. P. Harting, weduwn. van J. M. An- driessen, 30 j. metC. A. Everaers. jd. 37 j. Bevallen: E. Niet geb. Helders, z. A. J. Callenfelsgeb. de Smit van den Broecke, z. C. Herfst geb. Heybeek, d. A. Blotevogel geb. Beentjes, z. Overleden: A. F. Frenay, z. 2 m. W. A. deBree. z. 8 w. T. A. C. Dronkei-s, d. 3 m. F. Heinrichs, z. 5 w. J. Boon. z. 3 m. J. Klein, jm. 20 j. Goes, van 3 tot 10 november. Gehuwd: G. M. Smolders.jm. 30j. met A. P. v. d. Does, jd. 25 jA. Boutens. weduwn. 33 j. met E. Kesselaar, wed. 49 j. W. Jansevan Noordwijk. jm. 28 j. met E. Romijn.jd. 26 j. J. K. Bruggeman, jm. 21 j. met M. Nonnekes, jd. 22 j. J. P. van Sprang, jm. 22 j. met A. Geldhof, jd. 36 j. C. J. Clement, jm. 29 j. met J. Biere, jd. 35 j. BevallenM. van Heel geb. Steendijk, z. M. P. Maartense geb. Riggart, d. P. Tappij Gielen geb. Koopman, d. M. Mat- thijssen geb. Pover, d. J.S. Paassen geb. v. d. Schraaf. d. C. Hootsmans geb. Govers, z. Overleden J. II. dè Jong, d. 6 m. J. de Jonge, man van M. Nobel. 62 j. J. C. Allaert. (1. 5 rh. Zierikzee, van 3 tot 10 november. Gehuwd: L. J. Schouten, jm; 26 j. met D. van Campen- hout, jd. 33 j. BevallenA. van der Have geb. van Dijk, 2d. C. Meijer geb. Dieletnan, d. M.Botbijl, geb. Paret, z. J. C. Legemaate geb. Leunis, z. M. Krakeel geb. de Graaf, z. M. Juijn geb. de Keijzer, d. OverledenA. M. de Glopper, d. 2 j. E. J. Joppe. jd. 19 j. Thcrnfiometcrstand. 14 nov. 's av. 11 u. 46 gr. 15 's morg. 7 u. 30,, 'smidd. 1 u. 4 4 gr. 'sav. 11 u. 42 gr. 10 's morg. 7 u. 41 'smidd. 1 u. 48 gr. Staten generaal. tweede kamer. Overzigt der zittingen van dingsdag en woensdag. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp be treffende de nieuwe regterlijke inrigting, gaf dingsdag art. 6 (houdende verpligting der ambtenaren van het openbaar ministerie tot nakoming der bevelen die hun in hunne ambts betrekking van wege de regering worden gegeven) stof tot langdurige discussie. De heeren van Goltstein en Thorbecke hadden bedenkingen tegen de onvoorwaardelijke afhanke lijkheid dier ambtenaren. De laatste dezer sprekers heeft gemeend, dat aan den mi nister, die zou kunuen gelasten om in sommige gevallen niet te doen vervolgen, een vermomd regt vau abolitie zou worden toegekend, 't welk zelfs aan de kroon is ontzegd. De heeren Wintgens en deBrauw betoogden daarentegen dat de bedoelde ambtenaren allezins afhankelijk behoorden te zijn van het hoog gezag. De minister van j ustitie h^pPbct art. verdedigd, en betoogd dat, zonder afzetbaarheid, geeiicnifhankelijkheid kan bestaan. Zijne exc. heeft doen opmerka^Tat als de minister eene ver volging gelast, dieniet had behooven te worden ingesteld, de regter daar is om te beslissen, en dat, indiende minister, om

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1