De bokspartij om het kampioenschap in Engeland heeft dingsuag plaats gehad. Ten ruim 5 ure in den ochtend ver trok een extra-trein met een 300tal liefhebbers naar Hunger- ford, in tvelks nabijheid de strijd vijfmaal werd hervat eer de overwinning aan Hurst ten deel viel (deze belt 23 en Paddock 36 jaren.) Duitsclilanil. Weenen 9 november. De keizer vergezelt de keizerin op hare reis naar Madera tot Munchen, en zal aldaar den koning van Beijeren, die alsdan van zijne reis teruggekeerd zal zijn, ontmoeten. Naar luid der jongste berigten uit Hongarije uit de openbare meening zich allengs gunstiger ten opzigte van de verleende constitutie onder de stilzwijgende voorwaarde echter, dat de tegenwoordige bepalingen worden aangenomen als een middel om meer te verkrijgen. De Wiener Zeitung van lieden meldt, dat de hongaar- sche bofkanselarij den 4 dezer in werking is getreden en dat dien ten gevolge de daarop betrekking hebbende werkkring van het departement van binnenlandsche zaken isopgeheven. Voorts heeft het ministerie van staat, belast met de waarne ming der aangelegenheden van Zevenbergen, in afwachting van bet in werking treden der ze venbergsche hof kanselarij, zijne functien als zoodanig aanvaard. Frankrijk. Parijs 9 november. De heer von Ivisseleff is, na zijne terug komst uit Warschau, twee malen bij den keizer ten gehoore toegelaten. Al hetgeen bereids nopens de goede verstand houding tusschen de hoven van Frankrijk en Rusland is medegedeeld, wordt meer en meer bevestigd. - Men verzekert dat er sprake is van het afschaffen der binnenlandsche paspoortenen van het vereenvoudigen van het stelsel der reispassen tegenover het buitenland. Reeds meermalen is er sprake geweest van een plan tot aansluiting van het eiland Sardinië bij Frankrijk, waartoe, naar men beweerdede fransche en piemontesclie regeringen met elkander waren overeengekomen. Ofschoon dit tot nu bij velen als een los gerucht werd beschouwd, heeft men even wel dezer dagen iets opgemerkt, hetwelk daaraan eenige meerdere waarschijnlijkheid geeft. Men zegt namelijk.dat een aantal fransche ingenieurs zich op het eiland Sardinië bevin den en aldaar omtrent verschillende aangelegenheden onder zoek doen. Deze ingenieurs zijn, naar men verzekert, niet door particuliere maatschappijen, maar door het fransche gouvernement niet dit doel daarheen gezonden. Het blijft intusschen niet onopgemerkt, dat een plan van annexatie bezwaarlijk zou zijn overeen te brengen met de bekende for- mecle verklaringen van graaf di Cavour. Eert niet minder opmerkelijk feit wanneer het zich na melijk mogt bevestigen is dat hier een geheim afgevaar digde van koning Victor Emmanuel moet zijn aangekomen, en dat ten gevolge daarvan eene aanzienlijke hoeveelheid ammunitie en krijgsmatevieel door het gouvernement ten behoeve der zuid-italiaansche armee moet zijn afgezon den. Uit eene goede bron nucmt men zelfs hooggeplaatste personen, die bij de onderhandelingen tot dat resultaat het meeste zouden hebben toegebragt. - La patrie deelt een schrijven uit Bcyrout van den 28 october mede, uit hetwelk op te makeu is. dat de zaken in Sy rië gansch niet naar den wensch der fransclien gaan. „Er bestaat hier groote spanning - zoo besluit dat schrijven en waarschijnlijk zullen wij langer in Syrië moeten blijven, dan aanvankelijk verwacht was." - Het manifest van Kossuth aan dc Hongaren is versche nen bet is zeer gematigd in den vorm. Kossuth doet zijnen landgenooten de redenen kennen, waarom zij zich niet bij Oostenrijk moeten aansiuiten. Hij deelt mede, dat de omwen teling in Duitschland met rasscbe schreden nadert, en dat de volken ditmaal de hun aangeboden gelegenheid niet voorbij zullen laten gaan. De dwangmaatregelen, welke men opliet oog heeft, zullen de zucht van Duitschland naar eenheid en vrijheid niet versmooren. Indien hij zijne stern verheft, dan is het alleen om zijne medeburgers tot voorzigtigheid en gema tigdheid aan te sporen. Binnen kort zal een kreet van vrij heid in Europa weergalmen. De overwinning is nabij. EiaHe. 's Daags na den intogt van koning Victor Emmanuel te Napels heeft Garibaldi, vergezeld van het geheele napelsche kabinet, den koning op plegtige wijze den uitslag der volks stemming medegedeeld. De heer Conforti, een der leden van het ministerie, heeft daarop liet woord lot den koning gerigt en bij die gelegenheid doen uitkomen, met welk eene meer derheid hij tot souverein was gekozen, om alzoo de vereeni- ging met Sardinië lot stand te brengen. De koning heeft daar op geantwoord, dat hij desouvereiniteit aannamen dat van dit oogenblik af de dictatuur van Garibaldi ten einde was. De koning heeft eene korte proclamatie gerigt tot de be volking, waarin hij verklaart niet uit de zucht tot regeren, maar uit pliglbesef als Italiaan, het besluit van den volkswil te hebben aanvaard. Het nieuwe napelscliebewind zal spoedig in orde zijn. De heer Farini, die aan het hoofd daarvan zal staan, krijgt den titel van gouverneur-generaal, en hij zal ter zijde gestaan worden door directeuren van de onderscheidene departemen ten, door hem zelf te kiezen. Men noemt reeds voor binnen landsche zaken Mancini; voor tinancien Scialoja; voor justi tie Pisanelli, en voor openbaar onderwijs Spavento. Garibaldi heeft liet dictatorsgezag nedergelegd, liet be stuur aan koning Victor Emmanuel overgedragen en den prodictator van Napels, den heer Pallavicini, aangeschreven voortaan alleen van Z. M. bevelen te vragen. Hij begeeft zich weder naar het eilandje Caprera, hetwelk hem in eigendom toebehoort, en heeft de hem door koning Victor Emmanuel aangeboden onderscheidingen en titels afgewezen. Te Gaëta blijft tot dus ver alles bij het oude. Terwijl Le pays verzekert, dat koning Frans II bij het voornemen blijft, om zich tot het uiterste te verdedigen, heeft hij. volgens een te Parijs vrij algemeen verspreid gerucht, besloten o:n aan een zijner generaals volmagt te geven, om te kapituleren en de plaats ten spoedigste te verlaten. Hij zou zich naar Mun chen begeven. Volgens andere berigten zou hij een eigenhandig schrijven van koningin Isabella van Spanje ontvangen hebben, en z.ch waarschijnlijk inschepen aan boord van een spaansch vaar tuig. Reeds heeft hij met zijne ministers een protest ont worpen om tot de europesche hoven te rigten. Naar de berigten van L'indépendauce beige ishetnu zeker, dat het fransche eskader in de baai van Gaëta last heeft ontvangen aan koning Frans en zijne nabestaanden eene wijkplaats aan te bieden, en een bombardement der vesting van de zeezijde te beletten, maar overigens aan de militaire maatregelen der Sardiniers geenerlei hindernis of belemme ring in den weg te leggen. Alzoo beperkt zijnde, zou Frank- rijks tusschenkoinst, naar de verzekering van dat blad, door lietlondensclie en liet turynsche kabinet goedgekeurd zijn. Volgens een door liberale dagbladen medegedeeld schrijven uitTuryn van den 6 dezer zouden zeventien tot den erfgrond van den heiligen Petrus behoorende gemeenten zich onder den naam van „verbond der gemeenten"' onderling hebben vereenigd om zich tegen het gezag van den voomscben stoel te verzetten, en zouden de ingezetenen hunne stem over het vraagstuk der aanhechting aan Sardinië uitgebragt, en allen daarvoor gestemd hebben. Er lagen geenc fransche troepen in dieplaatseu. Ürtalittg uan coupons. De coupons van certificaten van ingeschrevene kapitalen ten laste van den Pauselijken staat, administratie van Heu- kelom en Vollenhoven, verschenen 1 julij 1S60, worden be taald de coupons groot 1,60 scutli met f 10,97die van 9 60 scudi met f 22,S9; van 5 scudi met f 11,92$, en van 10 sciuli met f23,83. 3rciijuimjm Den 10 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd be stemd voor Antwerpen Remembrance, gez. Freeili, Shields; Scolia, gez. Mat bissen, OostzeeTwee Gebroeders, gez. Lup- kens, Stettin; Peroencbe, gez. Paris, Camillas; Dolphyn, gez. N. Ilolma. Vdlo-Nova: Voor Neuzen bestemd Dorothij. gez. Tbs. Champly, en Abbolsford, gez. Mores, beide van Shie'ds. Als bijlegger ter reede van Vlissingen gearriveerd deneder- landselie kof Arij Brouwer, gez. de Boer, van Fredrikstad, bestemd voor Dordrecht janöclsbrriijtcn. Mcekirajpjirijxcn. Rotterdam 12 november. Er werd heden weinig geveild en de vraagprijzen waven hooger; daartoe is echter weinig gedaan. Mooije driejarige racinc gold f24£. l aanmarkiicn Amsterdam 12 november. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 43 J. Lijnolie op zes weken f 31^. Rotterdam 12 november. Gerst was lieden 10, zwart- en witzaad 20 cent hooger; doch haver 20 cent lager. Overigens bicven de prijzen on veranderd. Axel 10 november. Oude tarwe f 13,03 a f 14,nieuwe dito f 10,75 a f 12,35 Rogge f6,55 a f 7,Wintergerst f 6,05 a f 6,53Zomer dito f5,60 a f5,85; Haver f 3,50 a f 4,10; Groene erwten f8,40 a f 10,25Boekweit f 7,a f 7,43, per mud. Prijzen van effecten. Amsterdam 12 november. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.j pet. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certilic. Hope co4 dito dito 1855, Gde serie5 dito6 Aand. spoorweg Leening I860, (contant) Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Ohligatien1 jj dito bmnenlandsch.3 Certilic. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Ohligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 2J Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2£ Portugal. Ohligatien3 dito nieuwe 3 Grenada, dito Venezuela.dito21 Illinois. dito7 Mexico. dito3 Londen, 10 november, ten 12 ure. Consols 93 J. Weenen. 10 nov. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 6i Parijs, 10 nov. (slotpr.) 4J pet.compt.3 pet. «3-1 75} 129} 102 774 9(1} 574 207-} 89} 47} 46* 67} 53* «I 43} 131 20} 914 202 .8». 70 Si llli'iigctimjcn. Oostenrijks financiën. In het „Journal des e'conomistes" vindt men een belangrijk artikel van J. E. Horn, over de financien van Oostenrijk. Mogt iemand verlangen dit stuk in zijn geheel te lezen, hij neme dan de elfde aflevering van den loopenden jaargang der „Wetenschappelijke bladen"' ter hand; in onze taal is het er overgebragt. Z.e hier eenige gegevens, welke wij aan dat ver pletterende opstel ontleenen. Kort voor het uitbreken der maart-revolutie, in 1847, beliep liet bedrag der gewone uitgaven 108, 798, 483 florijnen. Voor den aanvang van den oorlog in Italië, in 1S5S, vorderden die zelfde uitgaven eene som van 316, 739,801 florijnen. Wij merken h,er eene vermeerdering van 147, 961, 31 florijnen of van 87.65 pet. Echter meene men niet dat de financiële bezwaren, waarmede Oostenrijk volgens bovenstaanden staat te kampen heeft, enkel zijn toe te schrijven aan de vermeer dering van het budget van oorlog. Terwijl in 1847 heileger 37.30 pet. van het geheele bedrag der uitgaven verslond, kon liet in 1S5S met een aandeel van 32,69 pet. volstaan. De uit gaven voor het leger vereischt. zijn volstrekt niet in de zelfde verhouding als die der overige departementen verhoogd. De eerste oorzaak van den droevigen toestand der oostenrijksche geldmiddelen is elders dan in uitbreiding en versterking van het leger tc zoeken. Het ministerie Bach-Sclnvarzenberg wilde tegen eiken prijs het ideaal van eene gecentraliseerde en vol komen absolutistische monarchie verwezenlijken. Elke zelf standige werkzaamheid moest dus aan de provinciën, de departementen, de gemeenten, de individuen worden ontroofd. De staat zou voorlaan alles bezorgenals eene ijverige voog des zou zij al de belangen haver onmondige pupillen behar tigen en aan deze niet de minste vrijheid overlaten het admi nistratief. het regterlijk en het policiegezag moesten bij ge volg tot in het oneindige worden uitgebreid. Wij willen hier nu niet bespreken de nadeelige gevolgen, welke zoodanig stelsel uit een zedelijk oogpunt na zicli sleept. Wij willen et- niet over uitweiden hoe het de wilskracht, het gevoel van ver antwoordelijkheid, het bewustzijn van regt en pligt bij den burger ondermijnt. Uit een geldelijk oogpunt slechts beschou- wen wij dit stelsel, en dan getuigen de onbarmhartige cijfers dat het nederkomtopeene vermeerdering van uitgaven bij het ministerie van binnenlandsche zaken van 59 pet., bij dat van justitie van 218 pet., bij dat van policie eindelijk van 313 pet.! Daar de zoogenaamde gewone in komsten,met hoeveel streng heid ook ingevorderd, natuurlijk niet even snel konden toene men als de lasten, moest men leenen, ov eral leenen. altijd leenen, leenen tegen eiken prijs. Zie daar hoe in 12 jaren de rentelast met 111,5 pet. vermeerderdeGeven deze cijfers niet eene krachtige les aan hen die den staat in een alvermo- gendencnal verslind enden Leviathan wenschen te verand eren? En wat moet er van volksgeest en vaderlandsliefde worden, waar men door zulke knellende ketenen aan den grond zijner vaderen geklonken wordt

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3