©uitcnlanïisrljc lijöirujca. inscriptie van gouden letters boven de zinnebeelden der ge neeskunst; liet dekstuk van de pedestal is van gekleurd mar mer, en draagt de buste van onzen vermaarden stadgenoot. In den gemeenteraad te \s Gravenbage is o. a. een voorstel van burgemeester en wethouders ingekomen, betreffende eene exploitatie van bet groot stedelijk badhuis, de strekking hebbende, om de baden en het logement voor rekening der gemeente te exploiteren, tenvijl de restauratie en de stal zou den worden verpacht. Het munt- en penningkabinet der hoogeschool te Leiden heeft eene hoogst belangrijke aanwinst bekomen dooreen geschenk van de fransche regering, bestaande uit niet minder dan honderd negen cn vijftig medailles, geslagen tusschen de jaren 1820 en I85S, en wel1op de belangrijkste voorvallen op liet gebied der staatkunde, van de wetenschappen en de nijverheid van dat tijdvak; 2. uit eeremedailles, zoo wel uit den tijd van koning I-odewijk Filips. als uit dien der repu bliek en van keizer Napoleon III. Men schrijft uit Roermond dd. 7 november Sedert eenigen tijd is er ernstig sprake, dat eene associatie van plan is aan de regering voor testellen, delimburgsche lijn van den staatsspoorweg van Maastricht over Roermond en Venlo naar Nijmegen, met vertakking van Venlo naar Vier- sen, van Nijmegen naar Kleef en van Nijmegen naar Arn hem. Die associatie, men spreekt van Rothschild, die reeds de spoorweglijn van Parijs naar Namen en van Luik naar Maas tricht bezit, zougemelden spoorweg willen aanleggen zonder eenig subsidie van het rijk, doch op voorwaavde. dat de brug gen te Nijmegen en te Arnhem op 'slands kosten werden aangelegd. Kenoemingcn en besluiten. ridderorden. Vergund aan den minister van staat, J. K. baron van Goltstein, lid der tweede kamer, het dragen van liet grootkruis der orde van Christus van Portugalen aan P. Stevens te Maastricht het aannemen der Leopoldsorde van lïelgie. marine. Op pensioen gesteld ad f 1100, de luitenant ter zee Ie klasse W. P. «T. L. Stort, tijdelijk havenmeester bij de "W'illemsluis op liet Groot noordhollandsch kanaal, en liern bepaaldelijk tot laatstgemelde betrekking benoemd, onder genot van de daaraan verbondene bezoldiging, alsmede f 900 van het liern toegelegd pensioen. t.f.gf.ii. Benoemd: bij den grooten staf, tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den len luitenant jhv. C. II. F. Du Monceau, van dien staf; bij den staf der in fanterie, tot luitenant-kolonel en directeur der normaal schiet school. den majoor J. P. A. Canselaar, van het 2e reg.bij liet 1 e vegement infanterie, tot kapitein van de 3eklasse (naar ouderdom van rang), den len luitenant C. J.J. Bijleveld, van het regement grenadiers en jagers; bij bet 2e regement infan- lerie, tot majoor, den kapitein J. D. U. Ledel van het le reg.; bij liet7e regement infunterie, tot luitenant-kolonel, den ma joor W. J. P. Ravens, van liet regement grenadiers en jagers tot kapitein van de 3e klasse (naar oudenlom van rang), den j en luitenant-adjud. B. T. P. J. van Ileel, van het 3e reg.; tot majoor, zonder bezwaar der schatkist, den kapitein A. II. van Krieken, van het wapen, thans op non-activiteit; bij liet rege ment grenadiers en jagers, den majoor A.C. A. Schonstedt, thans directeur der normaal schietschool, uit welke betrek king bij mitsdien eervol wordt ontheven. departement van ookl.og. Benoemd tot adjunct com mies, de Ie klerk A. J. van Wachem. Op verzoek eervol ont slag verleend onder dankbetuiging, met regt op pensioen, aan den hoofdcommies met rang van referendaris D. A. van Val kenburg. Kerk- cn scboelnïetiws. Tot predikant bij de remonstrantscli gereformeerde ge meente te Rotterdam is beroepen de lieer J. Herman de Rid der. thans te's Gravenbage. LI. vrijdag avond is door den kerkeraad der neder- duitsclie hervormde gemeente te Leyden opgemaakt liet vol gende twaalftal predikanten, ter vervulling der vacature, ontstaan door liet verleende emeritaat aan den lieer F. II. G. van Iterson de lieeren Boone, te Middelburg; vanEyk. te Deventer; Feitli, te BeemsterHofstede de Groot, te Dwin- gelo; Hoevers, te Leeuwardenter Ilaar. te NijmegenKoch, tc Vormer veer; Krom, te Biervliet, Poortman, te Zwolle; Ruitenschild, teOestgeest; Scheffer, te Enschede, en Slote- maker, teKats; daarna het zestal, bestaande uit de lieeren terllaav. Hoevers. Kocb, Poortman, Scheffer en van Eyk. Te Groningen is tot predikantbij denederduitsche her vormde gemeente beroepen, de lieer G. vanGorcum, predikant te F.emnes-Biinien. Marine en leger. In den morgen van den 10 dezer zijn van de reede van Texel naar zee vertrokken Zr. Ms. sell roefstoomsehip Retell, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jlir. II. P. de Koek, en Zr. Ms. seliroef-stoomflottillevaartuig Haarlemmer meer, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse: P. Koning, beide met bestemming naar Oost-Indie. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November 1SG0. lï- Ph 1 fl 1 =J 2 o. Laagste Ia temperat. .5 "3 en verschil met dc C/T hoogste. Aanmer kingen. 4|No.t.O. 5 Oost. 6 Nn.t.O. 7|NOost. 8 Not O. 9 O. t. N. 10 O. t. N. 4. 1767-2 i 3.6 9 768.51 6.0 13 772 8; 5.8 9 774.6 7-4 l 5 771 8 7-4 2 771-8 3 8 6 (765 5,5 4 0 94 5.9G 0.0 2.0 8.6 dik heijig. 0.75 5.54 0.0 1.0 7-1 helder lieijig. 0 83 6.06 0.0 2.0 6 3 'lijft bewolkt. 0.66 5-32 0.0 4 8' 4.2 jbewolkt. 0 72; 5.81 0.0 4 115 1 'heijig. 0 75 4 81 0 0 2.61 6 4 betrokken. 0.83 5.89 0.0, 3 0: 4.2 [dik bewolktt Thermometers tand. 9 nov. 's av. 11 u. 40 gr. .10 's morg. 7 u. 38 'smidd. 1 u. 41 gr. 'sav. 11 u. 38 gr. 11 'smorg. 7 u. 34'smidd. 1 u.41 'sav.Hu. 34 12 'siuorg. 7 u. 31 'smidd. I u. 40 gr. Provinciale staten. Zitting van 9 november. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter, 35 leden en de griffier. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing goedgekeurd, en daarop voor kennisgeving aangenomen de mededeelingcn van den voorzitter 1. dat schriftelijk berigt is ingekomen van den heerSehoutVelthuys, door ongesteldheid verhinderd deze vergadering bij te wonen2. datdeheerenVis en van den Bosch nog zijn opgekomen en ingedeeld respectief bij de 2e en le afdeeling; 3. dat door de afdeelingen tot voor zitters en ondervoorzitters zijn benoemd de lieeren de Jonge van Ellemeet en Uyttenhooven voor de eerste, Cau en Lants- heer voor de tweede, en Blaaubeen en de Suiidt voor de derde. Aan de orde zijn de verslagen der commissie voor de ver zoekschriften, uitgebragt als volgt: a. door den heer de Casembroot op dat van J. Schansman te Sluis, houdende aanbod om het door hem uitgegeven wor dende Sluisch weekblad beschikbaar te stellen voor de gratis opname der van het gewestelijk bestuur uitgaande officieele stukken, tot dat daaromtrent nader ee.ne overeenkomst kan worden getroffen. Het rapport betoogt dat bij het staken der uitgave van de Provinciale zeeuwsche en middelburgsche stads courant, de provincie geen officieel orgaan mist, daar zij hare aankondi gingen door nnddel van de Middelburgsche courant en liet provinciaal blad openbaar maakt. De conclusie strekt verder om dit stuk te verzenden naar gedeputeerde staten, ten einde daarop zoodanige beslissing te nemen als zij zullen geraden oordeelen. Zonder hoofdelijke stemming wordt die conclusie goedgekeurd b. door den lieer Vyttenlioovcnop dat van A.vanHaaf- ten te St. Philipsland, houdende verzoek om eene bijdrage ter verbetering van de afdamming van het Slaak, ter verbin ding van bet eiland St. Philipsland met de daartegen aanleg gende dijken van Noordbn.baut. De conclusie van het zeer uitvoerige rapport strekt om op dit verzoek afwijzend te beschikken, alzoo daarvoor geenerlei termen bestaan, en de adressant de liern in der tijd verleende concessie tot het afdammen van het Slaak vrijwillig heeftaao- vaard. niet het oog op landaanwinning te zijnen bate en dus ook geheel voor zijne risico. Ook met deze conclusie ver- eenigt de vergadering zich zonder hoofdelijke stemming c. door den heer FotcJcer, op dat van de lieeren J. J. Brandt en A. Magielse te Middelburg. Hoewel bij het aanbod van een gedrukt exemplaar der door adressanten vervaardigde kaart van Zeeland, geen verzoek gedaan is, stelt de commissie, met herinnering aan wat vroeger te dezer zake is voorgeval len, en uit aanmerking dat door hen op uitstekende wijze is voorzien in eene lang gevoelde behoefte, voor, om 200 exem plaren van die kaart voor rekening der provincie aan te koo- pen, ter uitdeeling aan de openbare scholen in dit gewest, en voorts om gedeputeerde staten uit te noodigen bij provin ciaal blad de aandacht op die uitgave te vestigen. Nadat de heer F. van Deinse zijne bijzondere ingenomen heid had betuigd met dit denkbeeld, waardoor een tweeledig nuttig doel zal bereikt worden, namelijk ondersteuning van de verdienstelijke uitgevers, en schenking van een zeer nut tig en lang gewenscht werk ten dienste van liet lager onder wijs, vereenigt de vergadering zich almede zonder hoofdelijke omvrage met de conclusie van dit rapport. Thans zijn aan de orde de verslagen van de rapporteurs der afdeelingen op de onderscheidene voorstellen van o-ede- puteerde staten, omtrent de adressen der gemeentebesturen van Clinge. Hengstdijk. Sint AnnalandNieuwvliet, St. Phi lipsland. Schcrperiisse, Zaamslag. Rctranehement en Philip pine, allen houdende verzoek om toepassing der gunstige bepaling van art. 36 der wet op het lager onderwijs, uit hoof de. volgens die besturen, de gemeenten niet bij magte zijn om voor eigene rekening te voorzien in de kosten der regeling van het openbaar onderwijs aldaar. Vier verslagen betrekkei jk de vier eerstgenoemde adres sen worden nog vóór de schorsing der zitting uitgebragt, res pectievelijk bij monde van de lieeren F. van Deinse, voor de twee eersten, II. J. van Deinse cn J. L. de Jonge. Het eerste, met betrekking tot de gemeente Clinge, geeft tot langdurige discussie aanleiding. Daarbij voerde de heer F. van Deinse het woord. Hij wees op den geheel exceptioneelen toestand, waarin die gemeente met de daartoe behoorende gehuchten verkeert, zoowel wat de onbeschaafdheid en armoede van de overigens zeer nijvere bevolking betreft, als ten aanzien van den onbebouwbaren grond, die voor niets geschikt is en uit eene soort van erts bestaatvoorts op de uitgestrekte ligging dier grensgemeente en de onmogelijkheid der ingezetenen om hoogere lasten op te brengen, hetwelk hij door onderscheidene voorbeelden staaft. Zoo als hij reeds in de afdeeling waarvan hij deel uit maakte, deed opmerken, zal echter de regeling van het onder wijs met opzigt tot de op het gehucht de Kauter daar te stel len school, eerst in 1861 plaats hebben, en daarvoor ook eerst later het subsidie kunnen worden bepaald maar hij wenscht reeds dadelijk door het rijk en de provincie f 100 te doen bijdragen in de gewone kosten van liet thans bestaande onderwijs. (Zie verder liet bijvoegsel). Engeland. Londen 10 november. Aan liet feestmaal van den lord mayor heeft de heer de Persigny eene rede gehouden, waarin hij betoogde dat de onderscheiden regeringen van Europa een blijk van bare wijsheid hadden gegeven, door de offers die zij aan het behoud van den algemeenen vrede gebragt hadden, en dat er geene reden tot bezorgdheid of wantrouwen bestond, vermits Frankrijk en Engeland gelijke belangen hadden, en dezelfde voordeelen uit den vrede, de zelfde na deden uit den oorlog voorbelde zouden moeten voortvloeijen. Hij besloot met de verzekering dat de keizer steeds den vrede en de goede verstandhonding met Engeland zou aankweeken. Lord Palmcrston merkte in zijne rede aan, dat de uitzigten op liet behoud van den vrede allezins voldoende waren. Ilij sprak met lof van de goede verstandhouding tusschen de engelsche en fransche troepen in China, en erkende dat de keizer, door het sluiten van het handelsverdrag, een bewijs had gegeven van zijne zucht om de vriendschap met Enge land te bestendigen. Lord John Russell drukte liet vertrouwen uit. (lat liet par lement steeds de zaak der vrijheid zou verdedigen en dat Engeland altoos zijne sympathie zou schenken aan onder drukte volken. Ook hij verzekerde dat de uitzigten op vrede nooit gunstiger waren geweest dan thans. Dezer dagen is een telegram ontvangen, meldende dat een korps van 15000 man troepen van koning Frans met 4000 paarden en 32 kanonnen, door Sardiniers vervolgd wordende, hij Terracino, ten noorden van Gaëta, over de grenzen van den kerkelijken staat getrokken is en de wijk op pauselijk grondgebied genomen heeft, en dat deze troepen, te Cisterna gekomen zijnde, door de pauselijke en de fransche overheden in hunnen togtzijn gestuit en onverwijld werden ontwapend. Van eene andere zijde ontvangt men de bevestiging van dit berigt, althans wat de hoofdzaak betreft. Een parijsch dagblad, hetwelk op de hand van koning Frans is, zegt dat, na de zamentrekking van liet napelschc leger b j Gaëta, de kavallerie nutteloos werd, terwijl liet moeite kostte er alle troepen te huisvesten en te voeden, en dat daarom door den koning vijf regementen kavallerie naar Terraeina zijn gezon den, om vooreerst in den kerkelijken staat te blijven. De vice-admiraal, sir Charles Napier, is dezen ochtend opzijn buitenverblijf nabij Portsmouth in 75jarigen ouder dom overleden. Hij was ten jarel799 in de zeedienst getreden en was onder de vele gevechten, welke h:j heeft bijgewoond ernstig gekwetst geworden in eenen strijd tusschen het door hem gekommandeerdc schip Recruit en de fransche korvet Di ligente, die op de vlugt gejaagd werd. Nu laatstelijk heeft hij in den oorlog tegen Rusland hetbevel gevoerd over de britschc vloot in de Oostzee. In de laatste jaren is hij herhaaldelijk lid van het huis der gemeenten geweest.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2