MIDDELBURGSCHE COURANT. n°' m. Zaturdag i860. 10 November. Tianhonïuginijm - Chnnenlmtösci]c tijöingen Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binneudeze gemeenteen Vlissingen gesciiiedt de uitgave den avond te voren ten 8 itre. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edit.i» van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EX GEMEENTEBESTUREN. AANBEITEBIAG. Op vrijdag den 1G november 1SG0, des voormiddags ten 10 ure zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het Tide dis trict. aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het herstel en onderhoud van 's rijks zeewerin gen te Vlissingen en Veere, benevens het on derhoud der Spuisluis in den mond der Koop manshaven te Vlissingen, gedurende de jaren 1861, 1862 en 1863 Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving per jaar. ITet bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden en derden dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, er: voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur ren den waterstoet jhr. J.R.T.Qut,le Middelburg, en bij den ingenieur J. A. van Dorth. aldaar. 's Gravenhage, 25 October 18G0. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Burgemeester en wethouders van Neuzen maken bekend, dat de Aa jaai's Paarden- en Veemarkt aldaar dit jaar zal plaats hebben op woensdag den 14 november aan staande. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. DRONKERS,burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. Die genegen mogten zijn om met den eersten Jan narij aanstaande, aan de Openbare School te Sclioondijke, voormalig 4de District van Zeeland, als BUTIaPOjVÖER- WIJZER werkzaam te zijngelieven zich vóór of met 20 November aanstaande, aan te melden bij den Heer Burgemeester, met opgave van de Voorwaarden waarop zij die betrekking zonden willen waarnemen, en of zij bevoegd zijn om onderwijs in de Franscbe Taal te geven. Sclioondijke den 31 October 18G0. Burgemeester en Wethouders van Sclioondijke, ANTH. DE HULSTER, voorzitter. A. DE SMIDT, secretaris. Middelburg 9 november. Door de provinciale staten is heden eenc langdurige zitting gehouden. Daarin is onder anderenna de uitgebragte rap porten van de commissie voor de verzoekschriften en de alge- ineene verslagen der afdeelingen, conform de conclusien be sloten het adres van J. Schansman te Sluisuitgever van het Sluisch weekblad, (houdende voorstel om voorschreven week blad beschikbaar te stellen tothet gratis opnemen van officiële stukken van het provinciaal bestuur uitgaande, tot dat cene nadere overeenkomst met het gewestelijk bestuur dienaan gaande zal zijn getroffen te stellen in handen van gedepu teerde staten om daarover te beslissen, zoo als zij geraden zullen oordeelen op dat van A. van Haaften te St. Philipsland (houdende verzoek om eene bijdrage uit de provinciale fondsen, ter ver betering van de afdamming van het Slaak, ter verbinding van het eiland St. Philipsland met de daartegen aanliggende dijken van Noordbrabant;) afwijzend te beschikken op dat van A. Magielse en J. J. Brandt alhier, (houdende aanbiediug van een gedrukt e\p?pliar der dpor hen vervaar digde kaart van de provincie Zeelaud,) hoewel geen verzoek daarbij is gedaan, met herinnering van het vroeger te dezer zake behandelde, omdat zij op uitmuntende wijze in eene lang gevoelde behoefte voorzagen, besloten om 200ex.van genoemde kaart aan te koopen, ter uitreiking aan al de openbare scholen, en gedeputeerde staten uit te noodigen, bij Provinciaal blad de aandacht te vestigen op deze uitgave aan te nemen de voorstellen van gedeputeerde staten, be trekkelijk de adressen van de navolgende gemeentebesturen, (om toepassing van artikel 36 der wet op het lager onderwijs.) te weten: van den gemeenteraad van Clinge; van den gemeenteraad van Hengstdijkvan burgemeester en wethou ders van St. Annaland van den gemeenteraad van Nieuw- vliet, na het ondergaan van eene wijziging, door verhooging van het subsidievan den gemeenteraad van St. Philipsland van dien van Retranehement, na verwerping van een daarop voorgesteld amendement, en van dien te Philippine. Voorts is goedgekeurd het voorstel tot verbetering van het veer aan het Sloenadat, op voorstel van den heer Verhagen, de som van f 2500 was verhoogd op f 3300, ter daarstelling van een wachthuisje. Eindelijk is het voorstel van gedeputeerde staten, betrek kelijk den veearts IT. van Roov, te Tholen. ingetrokken In eene heden avond ten 7 ure aangevangene zitting zullen de werkzaamheden vermoedelijk ten einde gebragt worden. Gisteren is hier geopend de tiende tentoonstelling der Vereeniging tot bevordering van tuinbouw in de provincie Zeeland. Ofschoon, zoo als wij reeds vroeger deden opmer ken, juist dit jaar niet zeer gunstig scheen ter bereiking van het doel, dat thans bestond in het verzamelen van vruchten en groenten, zoo heeft de uitkomst die verwachting toch verre overtroffen, daar er een zeer groot aantal en eene groote ver scheidenheid is tentoongesteld. De toegekendebckrooningen zijn als volgt: Voor de beste verzameling rijpe tafelvruchten, voor liefhebbers, bronzen medaille aan de verzameling, inge zonden door den heer F. Geldmaker, tuinbaas van rar. T. A. Lambrechtsen, op Oostkapelle, en voor kweekers, zilveren vergulde medaille aan de verzameling, ingezonden door den heer C. van de Putte Cz., kweeker te Middelburg. Voorde best ingezonden druiven, voor liefhebbers, bronzen medaille aan de verzameling, ingezonden door den heer J. P. Lange- jan, tuinbaas van jongvr. C. G. S. Ackermans, te Middelburg. Voor de beste verzameling tafelperen, in de meeste verschei denheid, voor kweekers, zilveren medaille aan de verzame ling, ingezonden door den heer C. van de Putte Cz.. kweeker te Middelburg. Voor de beste verzameling tafelappelen, in de meeste variëteiten, van elke verscheidenheid 3 stuks, voor liefhebbers, zilveren medaille aan de verzameling, ingezonden door den heer J. Langejan, tuinbaas van den lieer mr. Lam brechtsen van Ritthem, te Middelburg; bronzen medaille aan de verzameling, ingezonden door den lieer J. NV. J. Ver- brugb, tuinbaas van den heer I. G. J. van den Bosch, te Wil- helminadorp, voor kweekers, zilveren medaille aan de verza meling, ingezonden door den heer C. van de Putte Cz.. kwee ker tc Middelburg, bronzen medaille aan de verzameling, ingezonden door den lieer J. Casteels, kweeker tc Zuiddorpe. Voor de beste verzameling perziken, voor liefhebbers, zilve ren medaille aan de verzameling, ingezonden door den heer J. P. Langejan, tuinbaas van jongvr. C. G. S. Ackermans, te Middelburg, bronzen medaille aan de verzameling, ingezon den door den heer C. van de Putte Cz., kweeker te Middel burg, voor kweekers, warmoezeniers en tuinbazen. Voorde uitgezochtste verzameling groenten, prijs van f10 aan de verzameling, ingezonden door den lieer F. Geldmaker, tuin baas bij mr. T. A. Lambrechtsen, te Oostkapelle. Voorde beste verzameling kooien, in de meeste variëteiten, prijs van f 3 aan de verzameling, ingezonden door den lieer C. van de Putte Cz.: kweeker te Middelburg. Voor andijvie, in de meeste variëteiten, prijs van f3 aan de verzameling, ingezon den door den heer F. Geldmaker, tuinbaas bij mr. T. A. Lambrechtsen te Oostkapelle. Voorde schoonst gekweekte kropsalade, prijs van f4 aan de verzameling, ingezonden dooi den zelfden. Verder zijn toegekend de volgende beschikbare medailles eenc zilveren vergulde aan de verzamelingen, ingezonden door den heer mr. J. Egberts Risseenw. te Oostburgeene zilveren aan die, ingezonden door jhr. NV. R. Boddaert, te Middelburgeene zilveren aan die tot opsiering der zaal, inge zonden door den heer A. Blaas Ez., bloemist te Middelburg eene bronzen aan die. ingezonden door den heer NV. M. de NVitte. tuinbaas bij mevr. de wed Snouck lTurgronje, te Mid delburg; eene bronzen aan die, ingezonden door jhr. mr. A P. van Doorn, te Middelburg; eene bronzen aan die, inge zonden door den heer mr. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, te Middelburg; eene bronzen aan die, ingezonden door den heer A. Blaas Ez., bloemist te Middelburg. NV ij vernemen dat in de eergisteren avond gchoudene ver gadering van den breed en kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente alhier, met eene groote meerderheid is be sloten om aan het collegie van kerkvoogden gunstig tc advi seren ter inwilliging van het verzoek om afstand van de Koorkerk ten dienste van liet zesde Zeeuwsch muziekfeest. De kamer van koophandel en fabrieken alhier, heeft zich bij adres gewend tot Z. M. den koning, ter ondersteuning van het dezer dagen door de te Zwolle gevestigde kamer inge diende adres, waarbij is aangedrongen op de afschaffing of wel de herziening en verbetering der wet op het patentregt. Op de jl. woensdag te Nieuw- en Sint Joosland gehoudene veemarkt waren aangebragt, 73 stuks hoornvee, 4 paarden en 2 schapen. De prijzen waren niet zeer hoog. Men schrijft ons uit Leyden dd. 5 dezer LI. vrijdag heeft de heer Gunning, predikant te Hilversum, in de zaal der Vereeniging voor christelijke belangen alhier, tot een talrijk gehoor een woord gesproken over de gebeurte nissen der laatst verloopen vijftig jaren. Den geest, die Eu ropa gedurende dat tijdsverloop beheerschd heeft en die het nog voortdurend belieerscht, kenschetste hij als revolutie. Met dat woord bedoelde hij de willekeur van den zelfzuchtigen eu natuurlijken mensen op ieder gebied gesteld in de plaats van het regt van den heiligen God. Dit laatste evenwel wilde hij niet kortweg tegen het menschelijke regt overstellen, maar tegen die bepalingen des regts, welke uit den niet wederge boren menseh zijn. Voor den Christen is de tegenstelling tus- sclien God eu mensch weggevallen, daar het woord in hein vleesch geworden, de hoogste liefde in hem eene gestalte ver kregen heeft. Zijne woorden, zijne daden, ziju woorden en daden van den heiligen geest. Het ongoddelijke der revolutie is in het volle daglicht ge treden door de gruwelen van het schrikbewind. Zij is her haaldelijk gebonden, maar niet gesmoord, door het despo tisme. Vrijheid gelijkheid broederschap beloofde zij infanterie, cavallerie, artillerie heeft zij gegeven volgens de droevig ware woorden van een geestig fransch publicist. Zij draagt den kiem des doods in zich, omdat zij het levensbe ginsel van het christendom versmaadt. De verlossing, welke zij onmagtig is te vcrleenen, kan slechts door het evangelie worden vervuld. Men meene echter niet dat de revolutie slechts wrange vruchten heeft afgeworpen. liet volstrekte booze is nog nooit geopenbaard goed en kwaad, waarheid en leugen doordrin gen en begrenzen elkander altijd op aarde. De revolutie heeft gelukkig de banden losgeknoopt, welke de kerk ketenden aan den staat. De kerk is geen staatskerk meer. Men vergisse zich echter niet iu de bedoeling van hen, die deze groote ver-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1