MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N° 134. Donderdag 1860. 8 November. ïHcmhonötjjingen öimu'itianüsdjc tijiringra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbckeudinakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De burgemeester en wethouders der gemeente Koude- kerke, roepen bij deze sollicitanten op voor de betrekking van Hulponderwijzer in die gemeente, op eene jaarwedde van f300. Zij die daarvoor in aanmerking verlangen te ko men, gelieven zich vrijdag den 23 november 1860, om 2 ure, des namiddags, voorzien van de vereischte bewijzen, in per soon aan te melden bij burgemeester en wethouders voor noemd, op het raadhuis der gemeente. Koudekerke den 6 november 1860. De burgemeester en wethouders van Koudekerke, H. BRASSER. De secretaris, S. C. LOEFF. Middelburg 7 november. De najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland is gisteren avond alhier geopend. Blijkens achterstaand ver slag was deze zitting hoofdzakelijk gewijd aan het ter tafel brengen der ingekomene stukken en voorstellen van gedepu teerde staten, en het splitsen der vergadering in afdeelingen. Ouder de voorstellen van gedeputeerde staten is er een tot het doen eener geldlecning van f 28,000 tegen 4 pet., voor te verstrekken rentelooze voorschotten tot wegsverbetering, af te lossen in het tijdvak van 1 jan narij 1SS1 totl januarij 1885. Het voorstel tot het verbeteren van het veer overliet Sloe, strekt tot het maken van een grindweg van den straatweg tot den zuidoostelijken hoek van den Suzanna-polder, met een aanlegplaats aan dien hoek. Door den heer commissaris des konings in deze provincie, wordt heden aan een gedeelte der leden van de provinciale staten een diner aangeboden. In de heden gehoudene vergadering van den gemeenteraad is onder anderen overgegaan tot de orde van den dag, ten aanzien van een vernieuwd adres der commissie van bestuur over de bijzondere school voor christelijk onderwijs alhier, om wijziging van het voorschrift der policieverordening tot verpligte koepokinenting. Tot vierden hulponderwijzer aan de school voor onvermo gend en, is benoemd Joh. Huisman. De aandeelen nos. 3,4,11,13, 23 en 33 ad f 500 in degeld- leening van f 18000, zijn, ter aflossing met L januarij 1861. uitgeloot. Uit Vlissingen meldt men ons Jl. zondag nacht is alhier een schrikkelijk ongeluk voor gevallen. Zekere Lust, met meer anderen aan boord van een vaartuig bezig zijnde om een ketting ter reede binnen boord te halen, geraakte met zijne beenen daaronder, op het oogen- blik dat de takel brak, waarmede deze geheschen werd, met dat ongelukkig gevolg dat dc bogt van den ketting over zijne beenen terug liep, liet eene been geheel verbrijzelde en het andere zwaar verwondde. Men vreest dat liet verbrijzelde deel geamputeerd zal moeten worden. Gisteren voormiddag werd alhier voor liet eerst afslag van versche visch gehouden, in liet overdekte gebouw op de Zeilmarkt, hetwelk tot dateinde nieuw is daargesteld, ter ver vanging van de oude Vischmarkt, die door den bouw der spuisluis in den mond der Koopmanshaven vervallen is. Bij deze gelegenheid wapperden de nederlandsche vlaggen van liet gebouw, terwijl de mand waarin de visch geveild wordt met bloemen was versierd. Ter burgerlijke teregtzitting van dearrondissementsregt- bankteZierikzee op gisteren, heeft de heer H. J. de Blaauw de gevorderde eeden afgelegd als procureur bij gemelde regt- bank. De Nederlandsche staats-courant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 27 October jl., houdende eene nieuwe regeling omtrent de voorwaarden der toelating in Nederlandsch Indie van Nederlanders, andere Europeanen en daarmede gelijk gestelde personen. Bij de tweede kamer der staten generaal is ingekomen een adres van advocaten en procureurs te Maastricht, houdende bedenkingen tegen het ontwerp van wet op de regterlijke in- rigting, en waarbij zij verzoeken dat de nieuwe inrigting bet volgend stelsel tot grondslag hehbe1de regtbank als gewone regter, niet slechts in naam, maar in werkelijkheid2. beper king der coutentieuse regtsmagt van den kantonregter in bur gerlijke zaken tot een bedrag van f 100, en in strafzaken tot het opleggen eener gevangenisstraf van ten hoogste zeven dagenuitbreiding zijner volontaire jurisdictie en toekenning van de bevoegdheid om in zekere gevallen conservatoire maatregelen te bevelen, behoudens beregting daarvan voor de regtbank: 3. verdeeling hot rijk in arrondissementen en kantons, zonder inachtneming van provinciale grenzen dien ten gevolge opheffing van sommige regtbauken en kan- tongeregten, en alzoo bij vermindering van hun getal, uit breiding van liet regtsgebied; 4. opheffing der provinciale geregtslioven. afschaffing van liet middel van cassatie, en op- dragt van het hooger beroep in burgerlijke zaken aan den hoogen raad5. beregting der zware strafzaken in de hoofd plaats der provinciën met een talrijk personeel en dc plegtig- heid, die liet onderwerp vereischt; de regtspleging bij gezwo renen schijnt een waarborg, die naar de eisclien des tijds, niet langer behoort ontzegd te worden en in een constitutioneel land niet mag ontbreken. Het door den amsterdamschen gemeenteraad aangenomen plan tot conversie en aflossing van schuld komt op het volgen de neder: De stad gaat eene leening aan van IS millioen gulden nominaal, rentende 3i pet., waarvoor obligatien van f 1000 zullen worden uitgegeven. De opbrengst dezer leening zal dienen tot aflossing der 5 pet. gevestigde schuld en van de nog in omloop zijnde losrenten van 1845. De obligatien zijn voorzien van 20 li al fj aarl ij kscli e coupons, ieder van f 17,50, verschijnende 1 augustus en 1 februarij. en, mits niet tot de uitgelote obligatien behoorende, betaalbaar bij de bank. De aflossing zelve zal in 96 jaren plaats vinden. De eerste 16 ja ren zal minstens f80,000 per jaar door uitloting h pari worden afgelost. De telkens door vermeerderde uitloting toenemende bespaarde rente zal tot aflossing gebezigd worden. De nora- mers van reeds van wege het gemeentebestuur vernietigde aandeelen, deelen niet in de uitloting. maar worden, later uit komende, door andere vervangen. De proef ter verbouwing van knol- of zweedsche rapen tot veevoeder, te Frederiksoord genomen, voldoet aan de ver wachting. De oogst leverde 400 a 480 mud per bunder, bene vens zeer veel loof op. Benoemingen en besluiten. leger. Gesteld op pensioen ad f1020, op verzoek, de ka pitein J. F. Luth, van het 7e regement infanterie. consulaten. Erkend als consul van Sardinië te Batavia, roor Nederlandsch Indie, de heer A. R. J. Cramerus. Kerk- en sclieolnieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Gapingc, jl. maandag wettig bijeen gekomen om te voorzien in de vaca ture, ontstaan door liet vertrek van den heer j. I. Crebas, heeft uit het achttal kandidaten, die aldaar eene predikbeurt had den vervuld, het navolgende drietal gevormd, de heeren A. M. Cli. van Leeuwen, W. HoonismaCannegieter en J. J.Dco- renbos, en daaruititerstond eenparig beroepen den heer A. M. Cli.van Leeuwen, tlieol. doet. en kandidaat bij li et provinciaal kerkbestuur van Overijssel. Men spreekt er van, dat een hulp-onderwijzersgenoot schap zal worden opgerigt, om de belangen van dien stand te bevorderen. Uit de Nieuwe bijdragen van october, benevens uit aankondigingen in dagbladen, kan men opmaken, dat thans reeds 150 hulponderwijzers-plaatsen in ons land vacant zijn. In Zuid- en Noordholland komen op een tractement van f300 geene sollicitanten,zoo dat. vrij algemeen die tractemen- ten tot f350 en f 400 verhoogd worden. Buigerlijlie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 4 dezerE. Pieterse. jm. 19 j. met C. W. van de Poel, jd. 23 j. J. J. van Es, jm. 31 j. met C. W. Iloupt. jd. 22 j. J. J. Emans weduwn. 47 j. met M. Groos, weduwe 33 j. P. van Oosten, weduwn. 49 j. met C. Gerritse, wed. 42 j. K. A. Sanderse, jm. 22 j. met M. C. Bool, jd. 27 jaren. Vlissingenvan 27 october tot 3 november. Bevallen NI. Groen geb. Busquet, z. C. Dobbelaere geb. Hofman, d. W. J. Wouters geb. Lodewijk, d. A.Mos geb. Hutchison, d. J. van Merkom geb. van den Broeke, d. Overleden N. Mets, d. 3 d. S. P. Luitwieler, man van T. Snoeij, 52 j. Goes, van 27 october tot 3 november. Gehuwd: A. Vink. jm. 26 j. met J. Breugelmans, jd. 24j. B. J. Vermande, jm. 34 j. met Q. A. Pilaar, jd. 22 j. Bevallen K. Karelse geb. de Schipper, d. Overleden B. Voois, man van W. Vermerris, 30 j. A. E. de Bruijne, d. 15 d. Zierikzee, van 27 october tot 3 november. Gehuwd: J. Waale,jm. 20j. met J. de Looze,jd. 23j. J. van Veelen, jm. 27 j. met L. Phernambucq, jd. 29 j. J. A. Struijk, jm. 27 j. met J. M. Louwmans, jd. 26 j. F. Spetters, jm. 29j. met W. D.Schoenmaker,jd. G. Vollebregt, weduwn. 52j. met J. Verseput, jd. 31-j. W. van Westen, jm. 34 j. met A. Hendrikse, jd. 35 j. Bevallen C. de Waal geb. van Zon, d. M. Douw geb. Hogerheyde, z. M. de Waard geb. de Paepe, d. D. A. Adri- aanse geb. Molegraaf, z. E. Phernambucq geb. de Pauw, d. Overleden: D. deVrieze. z. 8 maanden. VcrUoopiiigca en aanbestedingen. Heden avond zijn alhier geveild I. Vijf kapitale houtzaagmoleusmet daarbij behoorende arbeiderswoningen enz.in den Zaagmolenpolderge meente Middelburg. II. 1 b. 44 r. 50 ell. bouwland. III. 81 roed. 30 ell. weiland. IV. 2 b. 22 roed. dijk. V. zes houten huizen en erven. VI. 3 b. 74 r. 65 ell. dijk. Zamen verk. voor f 22,500. VII. Een woonhuis en erve, met pakhuis en tuin, binnen Middelburg, Seisdam, Q 29 en 30. Verk. v.f 3315. VIII. Een dito aldaar, Seisdam Q 28. Verkocht voor f1009. IX. Eene houtloods en omheining. Verk. voor f 500. X. Twee dito. Verkocht voor f 650. XI. Vier dito. Verkocht voor f 1875. Thernioinetcrstand. 5nov.'s av. 11 u. 36 gr. 6 'smorg. 7 u. 38 'smidd. 1 u. 44 gr. 'sav. ilu.40gr. 7 's morg. 7 u. 41 'smidd. 1 u. 46 gr. Voorloopige verslagen van de tweede kamer der staten generaal over de Staatsbcgrooting Hoofdstuk XI (koloniën.) In de eerste plaats wordt aangemerkt dat men door de velerlei gelegenheid tot liet bespreken van de koloniale poli-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1