n m Frankrijk. Parijs 3 november. La patrie van heden verzekert op nieuw dat het oostenrijkselie gouvernement, volgens zeer stellige en geloofwaardige berigten, voornemens is zich tot verwering te bepalen en geenen aanval op Sardinië te doen. Dat blad tracht eenige ophelderingen te geven aangaan de de interventie der fransche regering te Gaëta. De blok kade dier vesting, zegt genoemd blad, is door geen der mogendheden erkendde tusschenkomst van den admiraal le Barbier de Tinan werd bij gevolg noodig geacht in het belang der menschelijkheid en uit onderscheiding jegens koning Frans en zijne familie. Het ministeriele blad vergeet echter, of liever het ignoreert, dat de niet-erkenning der blokkade niets te maken heeft met de interventie. De overige mogend heden hebben de blokkade evenmin erkend, en toch hebben zij zich van eene interventie onthouden. In Le constitutionnel wordt medegedeeld dat de fran sche gezant te Rome aan kardinaal Antonelli een ernstig ver toog heeft gezonden over het artikel in het officieel dagblad aldaar, betreffende het bekende berigt eener geruststellende depeche aan generaal Lamoricière, omtrent den inval der Sardiniers. In de door het genoemd orgaan daarbij medege deelde depeche van den franschen gezant, wordt namelijk gezegd dat keizer Napoleon zich „met geweld" tegen een inval in Umbrie en de Marken zou verzetten, terwijl die woor den, volgens genoemd blad, niet in het oorspronkelijke stuk en ook in geene enkele andere depeche voorkwamen en dus door het officieel orgaan er eigendunkelijk zijn ingelascht. Le constitutionnel geeft daarbij het vertrouwen te kennen, dat de kardinaal Antonelli aan het billijk verlangen van den hertog de Grainmont wel alle regt zal laten wedervaren. Eergisteren heeft het gouvernement per telegraaf uit Marseille het volgende berigt van den opperbevelhebber dei- expeditie in China, gedagteekend in het legerkamp te Sing- Ho den 21 augustus, ontvangen en in zijn officieel dagblad aan het publiek medegedeeld. „Den 12 en 11 augustus vielen er gevechten voor. dooi- welke het tartaarsche leger genoodzaakt werd zijne positien te verlaten en zijne verschanste kampen in onze raagt geraak ten. Den 17den werd onder het vuur des vijands eene brug over den Peiho geslagen, waarna de brigade van den generaal Jamin op den regter oever vasten voet kreeg. Den Sisten is het gewigtigste fort Taku, na eenen zeer levendigen tegen stand, door ons storraerderhand vermeesterd. Daarbij zijn 200 franschen en 250 engelsclien buiten gevecht gesteld en is een enkel officier gesneuveld. „In het fort zijn 1000 gesneuvelde tartaren gevonden, waar onder de opperbevelhebber. Al de overige forten gaven zich achtereenvolgens over. Des avonds van den zelfden dag werd eene capitulatie gesloten, door welke het geheele land tot aan j Tien-tsing, benevens 600 stukken bronzen geschut van zeer zwaar kaliber en verbazend groote hoeveelheden leeftogt en andere krijgsbehoeften in onze magt geraakten. „De gezanten van Frankrijk en Engeland begeven zich naar Tien-tsing, alwaar de commissarissen van het chiuesche I gouvernement hen afwachten om in onderhandeling te treden. j liet geallieerde leger vat e'chelonsgewijze post op den weg, i waar langs de gezanten reizen. De generaals en admiraals begeven zich insgelijks met escorte naar Tien-tsing. De ge- zondheidsstaat is zeer goed." Een door Le constitutionnel medegedeeld schrijven uit het i bivouak voor Taku van 21 augustus zegt: „Heden heeft eene conferentie tusschen officieren van hét engelsche en fransche leger en den onderkoning der provincie Pe-tschili plaats gehad. De Chinezen staan ons al de forten van den regter en den linker oever af, benevens de verschanste kampen welke met deze in verband staan." Italië. Nadat gedurende onderscheidene dagen velerlei tegenstrij dige geruchten zijn ontvangen, blijkt het thans zeker dat de sardinische troepen in hunne operatien tegen Capua zoo ge lukkig zijn geslaagd dat, na het beschieten dier plaats gedu rende eenige uren, reeds parlementairen zijn uitgezonden naai den generaal Dellarocca, den opperbevelhebber der belege raars, om te capituleren. Zoodanige capitulatie is thans offi cieel gesloten,volgens een zaturdag te Turyn ontvangen berigt en daarbij is aan de bezetting dier stad, ten getale van 8000 man, vergund zich met krijgsmanseer te verwijderen. Die soldaten zullen ontwapend worden en naar Napels verzonden om aldaar te worden ingescheept. De koning van Napels is dus alleen nog maar in het bezit van Gaëta en de linie der rivier Garigliano, en laatstgenoemde schijnt op het puntte staan van hem ontweldigd te wovden, daar de sardinische troepen den Volturno zijn overgetrokken bij Venafro en Cajazzo na het gevecht bij Isernio, toen de communicatie tusschen Gaëta en Capua hebben afgesneden, en bij gevolg de overgave van laatstgenoemde plaats onver mijdelijk maakten. Zaturdag zijn reeds een sardinisch korps, de divisie Sonnaz, met detachementen van de vloot, er in geslaagd om zich mees ter te maken van drie overgangen over de Garigliano, en zon dag zou het geheele leger van koning Victor Emmanuel die rivier overtrekken. De soldaten van FransII die deze positien bewaakten, zijn langs den zeekant naar Gaëta teruggetrok ken, doch zij werden daarbij door het sardinische eskader be schoten. Daarbij verneemt men niet dat de fransche zeemagt eenig beletsel heeft aangebragt. Het hoofdkwartier van Victor Emmanuel was nog teSessa. Nu de Garigliano is overgetrokken,en als de Napolitanen voor goed verdreven zijn uit Trajetto, Fondi en eenige andere plaatsjes nabij Gaëta, zal de koning voor laatstgenoemde ves ting een geregeld beleg slaan en niet naar Napels gaan voor dat FransII, ook door de overtuiging dat de bijeenkomst te Warschau hein geene voordeelen aanbragt en Oostenrijk niet bij magte is hem te hulp te komen, het besluit zal moeten nemen om den italiaanschen grond te verlaten. De uitslag der volksstemming voor de gewesten op het vasteland van het voormalig koningrijk der Beide Sicilien is zaturdag te Napels door het hoog geregtshof geproclameerd. Vóór de aanhechting aan Sardinië zijn een millioen 310,266 stemmen uitgebragt en daar tegen 10,012. Bij het bekend worden van dien afloop hebben er te Napels levendige en opgewondene demon strati en plaats gehad. Eene officiële depeche uit Napels van den 3 dezer meldt het volgende: ,,Onze troepen, aangevoerd door Victor Emma nuel, hebben aan gene zijde van de Garigliano eene schitte rende overwinning behaald. De troepen van Frans II, met groote onstuimigheid door onze soldaten in het front en dooi de vloot in de flank aangevallen, werden uiteen gejaagd en lieten tenten, wagens, materieel en een groot getal gevangenen in onze handen. Sonnaz vervolgt den vijand; hij heeft reeds Mola di Gaëta bezet en stellingen boven Gaëta ingenomen." Spanje. Madrid 1 november. Bij de kamer van afgevaardigden heeft eene zeer levendige discussie over de buitenlandsclie aangelegenheden plaats gehad. Van den kant des bewinds is daarbij betoogd dat Spanje zich onzijdig behoorde te houden. tjcmticisbcrnjti-n. Mcekrapprijfcen. Rotterdam 5 november. Meekrap werd heden redelijk geveild, en de vraagprijzen waren hooger. Mooije onberoofde is tot f30 verkocht, en racine f23] tot f 24]-. Cniaammarktcn. Amsterdam 5 november. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 43]Lijnolie op zes weken f 31 Rotterdam 5 november. Koolzaad en erwten waren heden 20 cent hooger, doch haver, garst en paardeboonen 20 cents en hruineboonen f 2 lagev. Axel 3 november. Oude tarwe fl3,0ó af 14,"nieuwe dito f 10,75 afl2,l5; Rogge f6,55 a f 6,00Wintel-gerst f 6,25 a f 6,05Zomer dito f 5,00 a f 5.05 Ilaver f 3,50 a f 1,45; Groene erwten f 8,-10 a f 10,25Boekweit, f 7,10 a f 7,45, per mud. Prijzen van elFecten. Amsterdam 5 november. Nederland. Certific. Werkelijkeschuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 Certitic. Hope co dito dito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg Leening 1800. (contant) Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weeuer metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1S47/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito Polen. Spanje. pet. 3 4 5 4 5 6 14 1 3 Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. 75| 97A 101! 77! 95] 57f 201 i- 89! 78 39i 47! 46 67! 654 44-! 42! 13g 21! 91 Londen, 3 november, ten 12 ure. Consols 92J. Weenen, 3 nov. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 65,40. Parijs, 3 nov. (slotpr.) 4-ipct. compt.3 pet. 69,40 Jttengelmgm. Ëcn woord over het Sluisch weekblad EN DE WEGEN IN Zceuwsch-Vlaaiideren. Het „Sluisch weekblad" heeft onlangs eenige artikelen ge wijd aan de verbinding van het 1de en 5de district van Zee land, en 't geen het bij die gelegenheid over eene betere communicatie tusschen de gemeenten van het voormalig Staats-Vlaanderen heeft gezegd, geeft me aanleiding om een woord over dit onderwerp in het midden te brengen. Blijkens zijn programma is dat blad vooral inliet leven getreden ter behartiging der belangen van het voormalig 1de district van Zeeland. Ik geloof ook dat die belangen meer behartiging verdienen. Zoo wel het 1de als het 5de district worden van gouvernementswege nog altijd te zeer als „pays conquis" behandeld, dan dat het niet wenschelijk zou wezen, dat zich stemmen verhellen voor de behartiging hunner belan gen. Ik heb dan ook hoegenaamd geen bezwaar tegen die raison d'etre van het Sluisch weekblad. Ik betreur het alleen dat door dit blad op zoo treurige en onhandige wijze naar de bereiking van dat goede doel wordt gestreefd. Wie het leest moet toch erkennen, dat zijne redactie geenszins op de hoogte is om de verwezenlijking van dat doel in de hand te werken. Met elk nommer levert zij nieuwe bewijzen van hare onbedrevenheid om de openbare meening te leiden. Het is dan ook niet ten onregte dat velen vreezen dat zij door hare onbekookte voorstellen de belangen, die zij zegt te willen be hartigen. veeleer zal benadeelen dan bevorderen. De gegrond heid dier vrees wordt ook weder bevestigd door de beschou wingen en voorstellen, welke zij den lezers van haar blad over het onderwerp der wegen heeft opgedischt. Welke is de geschiedenis der wegen in Zeeuwscli-Vlaande- ren Voor ongeveer twaalf of veertien jaren hestonden er zoo men den steenweg van Breskens naar Sluis uitzondert geene straatwegen in dat gedeelte van Zeeland. Elders mogt men zich beijveren om door betere wegen de communicatie gemakkelijker te maken en zoo doende het algemeen belang der ingezetenen te bevorderen, in de rijke streek, die de 4de en 5de districten onzer provincie uitmaken, scheen daaraan niet gedacht te worden. Eindelijk werd ook hier op ditgewig- tig belang de aandacht gevestigd. Men sloeg handen aan 't werk en wendde pogingen aan om, bevrijd van slijk en modder, liet voorregt van goede wegen deelachtig te worden. De gedeputeerde staten der provincie, ten laatste bewogen door de verhalen van „versteldzittende" wagens, van gebro ken assen en tuigen, van de „mijlen op zeven" afgelegd om dezen of genen modderpoel te ontwijken, besloten tot redding en namen op zich Zeeuwsch-Vlaanderen van straatwegen te voorzien. Aan dit voornemen werd een begin van uitvoering gegeven. De kosten der nieuwe wegen zouden gevonden wor den uit eene belasting, door de provincie uitgeschreven en te dragen door de ingezetenen der streek, waar de nieuwe wegen zouden gelegd worden. Naauwebjks waren echter enkele wegen totstandgekomen, of een pas gekozen lid der provinciale staten maakt de verba zende, maar niet te min juiste aanmerking, dat de wetgevende magt der provincie niet bevoegd is belastingen op te leggen, die slechts gedragen worden door de ingezetenen van een deel des gewests. Men hoorde het met bevreemding, maar het was en bleef waar. Even min als de wetgeving des rijks bevoegd is belastingen uit te schrijven, die niet door aile provinciën gedragen worden, kan de provinciale wetgever lasten opleg gen, die niet door alle maar slechts door een deel van de ingezetenen der provincie gedragen worden. Hoe lang men er ook over nadacht, de juistheid der aan merking veranderde niet, maar kwam met toenemende helder heid te voorschijn. Men besloot dan ook er gevolg aan te geven, envan daar dat de bedoelde belasting spoedig verdween. Met. haar verdween het zeker vooruitzig-t op een tal van wegen, of, zoo dit al niet geheel verdween, liet werd ten minste in digte nevelen gehuld. De behoefte aan goede wegen was intusschen verre van bevredigend zij werd zelfs te beter gevoeld, nu hier en daar enkele straatwegen nog te meer de ellende deden uitkomen, die het gemis daarvan elders te weegbragt. Het provinciaal bestuur wilde blijven helpen, en nu dit niet kon geschieden door middel eener belasting, als het eerst had voorgedragen, gewaagde het van subsidien, die zouden voorzien m 't geen eigen krachten en middelen zouden te kort schieten, of van rentelooze voorschotten, welke de provincie voor dat doel zou verstrekken. De weg der particuliere industrie mogt goed zijn,'t was zeker niet de kortste om tot het doel te brengen. Dit zal ieder toestemmen, die weet hoe moeijelijk de landbouwers in de betrokken streek zijn over te halen om zich voor werken van algemeen nut te vereenigen. Ondanks het vooruitzigt dat zij met vele bezwaren zouden te kampen hebben, namen echter enkele verdienstelijke ingezetenen de taak op zich, om hunne landgenooten het voordeel van goede wegen deelachtig te maken. In het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen vormde zich eene commissie, bestaande uit dc heeren Hoffman, Jans sen en van Zuylen van Nyevelt, aan wier onvermoeide pogin gen het 5de district den grindweg van Sas van Gend langs Axel naar Hulst heeft te danken. De ingezetenen van Zaara- slag. in gunstige uitzondering op hetgeen ik zoo even zcide, verschafteu zich uit eigene middelen eene betere aansluiting met de naburige gemeenten. In het 4de district was het de heer Carpreauvan Yzendijke, die zijnen landgenooten met loflëlijken ijver voorging. Aan zijn onvermoeid streven, dat zich noch door bezwaren, noch zelfs door tegenwerking liet ontmoedigen, is ons district reeds de wegen verschuldigd van Yzendijke naar Biervliet, van Yzendijke naar Water vliet, en van de Hoofdplaat naar de Sasput, waarbij reeds thans mag gevoegd worden de weg vau Aardenburg naar Middelburg in Vlaanderen, terwijl voor die

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3