t?J 11 Ij s 1 föuitcnlcmïisdje tijhingen. Oost-Indische koloniën. Aan de per overlandmail uit Batavia ontvangene tijdingen, loopende tot 14september, ontleenen wij het volgende. Volgens de berigten uit de Zuid-en Oosterafdeeling van Borneo over augustus, hadden er te Martapoera en op andere punten weder aanvallen door muitelingen plaats gehad. Dadelijk zijn er troepen meteen gouvernementssleeper afge zonden, en deze is den 29 augustus te Banjermasin terug ge komen, met hetberigt dat dehoofduiagt des vijands, naeenige verliezen geleden te hebben, teruggeweken was. Uit Samarang worden nog de volgende bijzonderheden aangaaude de executie medegedeeld Nadat bekend was geworden, dat de informatie in de zaak der zwitsersche opstandelingen was afgeloopen, en dat de krijgsraad zitting had genomen, werd er niets meer omtrent den loop der zaak vernomen, tot dat men zaturdagmorgen bij het naar de stad gaan ontwaarde, dat de schrikkelijke straf reeds was voltrokken. Velen hebben er niets van ontwaard voor dat zij naar hunne bezigheden gaandp, de allan-allan voorbij kwamen. Den vorigen dag was het vonnis door den krijgsraad geveld, waarbij negen personen als hoofdaanleg- gers en belhamels van den opstand ter dood waren veroor deeld, terwijl vier anderen, als hebbende een werkdadig aan deel aan den opstand genomen, zonder tot de opruijerste behooren, vervallen zijn verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 10 jaren kruiwagenstraf. In den avond van vrijdag den 31 augustus, was dit eerst onder verpligting tot geheimhouding aan de officieren bekend gemaakt en hun ge last zich reeds ten vijf ure des morgens bij hunne troepen te bevinden. Op dat uur zijn dan ook het 5e en 3e bataillon (de europesche kompagnien van het laatste ongewapend) uitge rukt, en terstond daarop die beklaagden, die in de cellen dier kazerne waren opgesloten, naar het hospitaal getransporteerd, waar de krijgsraad zijne zitting had gehouden, dewijl onder scheidene andere beschuldigden, zwaav gewond zijnde, daar werden behandeld. Daar is hun het vonnis aangezegd en medegedeeld dat het over een uur zou worden ten uitvoer gelegd. Geestelijken van de protestantsche en roomsch katholieke godsdienst hebben hen bijgestaan, en ten half acht ure hadden zij opgehouden te leven. Drie der ongelukkigen waren zoo zwaargewond, dat zij met een wagen naar de straf plaats moesten vervoerd worden. Algemeene goedkeuring vindt de wijze waarop deze zaak door den generaal-kommandant der afdeeling isbehandeld. velen toch waren ongerust, dat er op den dag der strafoefe ning opschudding zoude ontstaan, daar misschien de andere vreemdelingen de veroordeelden zouden hebben willen ont zetten, en nu was de zaak afgeloopen alvorens men tijd had gehad zich bevreesd te maken. Men had echter voorzorgs maatregelen tegen alle gebeurtenissen genomenvier stukken geschut met kartetsen geladen, waren op de allan-allan ge plaatst, terwijl er nog twee in reserve in het arsenaal moeten geweest zijn. Er is echter niets voorgevallen; des morgens heeft de generaal op eene groote revue de troepen aange sproken en hen vermaand zich te spiegelen aan het vreeselijk voorbeeld hunner vroegere makkers, en daarna aan de onge wapende kompagnien van het 3e bataillon hunne wapenen weder doen uitreiken. Vervolgens is er gratie gegeven van alle disciplinaire straffen tot zelfs provoost ingesloten, uit welken hoofde ook opgelegd, alle consignes opgeheven en verder voor dien dag aan de manschappen vrij af gegeven. Ook dit blijk van vertrouwen aan de beide kompagnien in kwestie gegeven, wordt door ieder deskundige in militaire zaken goedgekeurd. Om alle onderscheid tusschen de in op stand geweest zijnde en trouw geblevene kompagnien zoo veel mogelijk uit te wisschen, heeft de majoor-kommandant van het 3e bataillon het vaandel door de le kompagn ie, die met de 6e het oproer had gemaakt, doen te huis brengen. Men gelooft algemeen, dat de ontevredenen door de wijze van behandeling dezer zaak tot inkeer zijn gekomen en bemerkt hebben, dat alle poging tot oproer tot niets anders kon leiden dan tot eene vreesehjke straf. In het geheel kost die zaak nu negentien menschenlevens. Bij het gevecht in de kazerne sneuvelden toch vijf der opstan delingen en twee der getrouw gebleven manschappen. Twee opstandelingen, wien het gelukt was uit de kazerne te breken, hebben zich den volgenden dag in een kampong met hun laatstovergeblevene patronen den dood gegeven, en een ander delinquent, die anders ook zeker ware teregtgesteld en ter dood veroordeeld, ligt meteen zware wond, waar reeds het koud vuur bij is, in het hospitaal, en moet volgens de verkla ringen der geneesheeren zeer zeker sterven. Misschien is hij op dit oogenblik reeds dood. De landmail brengt o. a. een extra-nommer der Oost- post, Soerabaijasche courant, waarin ten krachtigste wordt opgekomen tegen het zenden van vreemdelingen als militai ren voor het indische leger. Dat blad betoogt inliet breede dat het veel wenschelijker zou zijn het inlandsche leger te versterken, dan zulke bescher mers naar Indie te zenden als die welke onlangs te Samarang en Willem I zich door moord en plundering poogden los te maken van de dienst, waartoe zij zich hadden verbonden. De demping van het oproer te Samarang schrijft de Oost- post geheel toe aan de krachtige hulp der kompagnie Amboi- nezen. en het behoud der rust te Soerabaija aan de aanwezig heid van het inlandsche element in het garnizoen. Volgens door het Algemeen handelsblad medegedeelde particuliere berigten uit Java, heerschte ook onder de vreem de troepen te Soerabaya hevige gisting, welke echter door de genomen doelmatige maatregelen niet tot uitbarsting geko men is. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October november 1860. Wind. S 1 1,3 I a T* Laagste s s teniperat. Aanmer oO |o en verschil kingen. p g Si met de w H 03 hoogste. 28 ZOost. 3 766-6 14.0 0.93 11.67,0.0:11.0 6-o helder heijig. 29 O. Zo. 1 76S.5 14 4 0.92 11.32 0.0 10.5 7.7 bewolkt heijig. 30 O. t. N. 2 769.3 12.0 0S4 9.00 0.0 8.5 9.9 bijna helder. 31 O. t. N. 2 763.2 9.3 0.89; 8.05iO.O 7.4 3.1 mistig. O. t. N. 2 765-2 7-4 0.77 6.14:0.0 5.3 8.7 bewolkt heijig. 2 Oost. 9 766.5 6.6 0.65 4.97)0 0 2.5 9.5 helder. 3 O. t. N. 4 767.5 6.0 0.78 5.74 0.Q 20 9.0 helder. TherniosQieferstaml. 2 nov.'s av. II u. 46 gr. 3 oct. 's morg. 7 u. 34'smidd. 1 u. 46 gr. 'sav.ll u. 31 gr. 4 'smorg. 7 u. 34 'smidd. In. 38 'sav.ll u. 34 5 's morg. 7 u. 34 'smidd. 1 u. 44 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van 3 november. Voorzitter de heer Callcnfels. Afwezig de heer Uyttenhooven. Bij de voortzetting der woensdag gestaakte beraadslagin gen. is aan de orde het voorstel van burgemeester en wethou ders tot bevordering van een commiesbij de plaatselijke belas tingen van de 3e tot de 2e klasse. Daarbij verklaart de heer Ruysch zich al dadelijk tegen dit denkbeeld, aangezien de belasting op het gemaal in 1S59 f 1670 minder heeft opge- bragtdan de raming, een verschil dat hem onoplosbaar schijnt, zonder gebrek aan activiteit bij de ambtenaren. Bijgevolg zou hij eene bevordering zonder eene radicale verandering van dit ligchaam, als het ware de bekrooning achten van eene minder ijverige pligtsbetrajjhting, waaraan deze omstandig heid hem toch doet denken,' vooral met het oog op de toene mende bevolkingen debelangrijk meerdere opbrengst dan de raming van f 12,446,57£ zuiver in het naburige Middelburg. De voorzitter en de heer Winkelman betoogen dat welligt onderscheidene andere oorzaken tot die mindere opbrengst hebben kunnen bijdragen, als: het minder getal oorlogsche pen. hier uitgerust wordende enz. De heer J. A. Schmidt geeft in bedenking deze bevorde ring voorloopig aan te houden, opdat het onderwerp nader een punt van onderzoek kunne uitmaken. Het voorstel van burgemeester en weihouders, hierna in omvraag gebragt,wordt met 10 stemmen tegen 1 (van den heer Dutilh) verworpen. Thans is aan de orde de benoeming van een buitengewonen commies bij de plaatselijke belastingen. Nadat de heer Ruysch in de aandacht van burgemeester en wethouders had aanbevolen de waarneming van andere be trekkingen door de commiesen, met welk verlof hij moeijelijk kan rijmen de noodzaak die er zou bestaan aan de benoeming van buitengewone, waarop de voorzitter echtertot toelichting ze°-t dat de werkkring der buitengewone commiesen alleen bestaat in het doorbrengen van den nacht aan de poorten otn met dendaargestationneerden commies des noods proces ver baal te kunnen opmaken, terwijl burgemeester en wethouders voor het overige aan sprekers bezwaren zullen trachten te geraoet te komen, wordt besloten tot die benoeming over te gaan. en daartoe met 7 stemmen benoemd II. Revier. Van regenten over het arm-gast- en weeshuis ingekomen zijnde eene voordragt tot binnenmoeder in het weeshuis, geschiedt daarvan voorlezing en wordt op het verzoek van den heer Mestdagh dadelijk tot de benoeming overgegaan, om het spoedvereiscliende, en met algemeene stemmen als zoodanig benoemd de voorgedragene C. M. Loois, tweede vrouw van den tegen woord igen binnenvader. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende mededeeling dat bij den minister van binnenlandsche zaken bij voortduring bezwaar bestaat tegen de dezerzijds gevraagde verhooging van het minimum dei- rente bij de bank van leening van 1 op 2 cent. De minister zou dan nog bij voorkeur zien de verhooging van den gehee- len rentestandaard met 1 of 2 percent. Dat stuk wordt op ad vies gesteld in handen der commissie voor de leenbank. Bij ontwerp besluit wordt goedgekeurd de beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven op de loopende gemeen- tebegrooting, ad f7,01 voor te kort op het artikel aanbouw van een kantoor aan de Duinpoort. Voor kennisgeving, onder goedkeuring, wordt aangeno men de mededeeling van den voorzitter dat op den IS der af- geloopene maand heeft plaats gehad de openbare verpachting der tollen op den straatweg naar Middelburg, welke zijn ge pacht door A. Monje' alhier voor f1810, of f129 per jaar meer dan vroeger. Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen voorloopig besloten eene geldleemnw aan te gaan ten bedrage van f90,000 voor de daarstelling en exploitatie der gasfabriekzullende nader eene commissie worden benoemd om te dezer zake het verder nc.odige te ont werpen en voor te bereiden. Door den heer Mestdagh wordt hierop ingeleverd een voor stel. strekkende om zich bij adres te wenden tot Z. M. den koning en de tweede kamer der staten generaal, met verzoek dat in de armenwet zoodanige wijziging worde gemaakt, dat althans het bezwaar worde opgeheven, waaronder vooral deze gemeente bij hare afwisselende bevolking gebukt gaat. dat de geboorteplaats als onderstandsdomicilie worde aangemerkt. De voorzitter en de lieer van Uye Pieterse verklaren daar mede geheel in te stemmen. Laatstgenoemde legt over een no. van De gemeentestem, waarin voorkomt een zeer gemoti veerd adres van gelijke strekking, door burgemeester en wet houders van Boxtel ingediend. Hij stelt voor dat de raad een voudig daaraan zijne volkovnene adhesie schenke. Nadat bedoeld adres was voorgelezen, vereenigt de verga dering zich eenstemmig met het voorstel zoo als dit door den lieer van Uye Pieterse is geamendeerd, waarna uitvoering van dit besluit wordt opgedragen aan burgemeester en wet houders. De openbare zitting wordt hierop gesloten. Engeland. Londen 3 november. The daily news gewaagt van eene depeche, welke lord John Russell den 27 October aan den heer Hudson, Engelands gezant in Turyn, zou hebben gezonden, en waaruit zou blijken dat de loop der gebeurtenissen in Italië aan het gouvernement niet onwelgevallig is. Er zou onder anderen in die depeche gezegd worden dat Engeland niet kan ontkennen dat de italiaansche volken gegronde rede nen hebben gehad om tegen hunne regeringen op te staan en dat Engeland niet kan afkeuren dat koning Victor Emma nuel hen daarbij ondersteund heeft. Volgens een door Reuters agentschap medegedeeld berigt uit Weenen, zou de graaf von Rechberg aan liet corps diplomatique ophelderingen omtrent de te Warschau gehou den bijeenkomst gegeven en onder anderen medegedeeld heb ben, dat Oostenrijk op de conferentie drie vragen ter behan deling had voorgesteld, te weten 1Of Rusland en Pruissen aan liet gebeurde in Italië hun zegel zullen hechten als een fait accompli? 2. Welke houding die mogendheden zullen aannemen, wanneer Sardinië bijeenen aanval op Oostenrijk door eene andere mogendheid ondersteund mpgt worden? 3.Wat Pruissen doen zal, wanneer de oorlog uitbreekten naar een gedeelte van het duitsche bondsgebied wordt overge- bragt? De lieer von Rechberg zou tevens aangekondigd heb ben, dat het voornemen bestond om aan de vertegenwoordigers van Oostenrijk in het buitenland eene circulaire betrekkelijk de zaïnenkomst te Warschau te zenden. The morningpost legt het gevoelen aan den dag, dat de handelwijze der fransche regering te Gaëta alleen ten doel heeft om te beletten, dat koning Frans in de treurige noodza kelijkheid komt, zijne eigen onderdanen als krijgsgevangen in handen te vallen, zoo dat de interventie van den franschen vlootvoogd slechts als een geïsoleerd feit beschouwd behoort te worden, zonder eenig verband met de verdere gebeurtenis sen in Italië, en dus ook zonder dat eenige inbreuk gemaakt worde op het stelsel van non-interventie, waaraan Italië be stemd is zijne eenheid, zijne vrijheid en zijn geluk te danken te hebben. Men is niet vreemd aan het gevoelen dat dit arti kel in het orgaan van lord Palmerston het uitvloeisel is van mededeelingen, door de fransche regering aan het engelsche kabinet gedaan. In de dagbladen leest men dag op dag uitvoerige berig ten van zamenkomsten en oefeningen der vrijwillige schutters- korpsen. De gezamenlijke sterkte wordt thans op bijkans 200,000 man begroot. Alle standen der maatschappij, van de pairs tot de handwerkslieden en winkeliers, zijn in die korpsen vereenigd en oefenen zich te zamen. iduitschland. Weenen 2 november. Volgens mededeelingen uit Triest bevinden zich aldaar verscheidene ambtenaren der marine in verzekerde bewaring, beschuldigd van deelneming aan de bedriegerijen gedurende den jongsten oorlog ten nadeele dei- schatkist gepleegd. De Preussische Zeitung verzekert, dat de conccssien der oostenvijksche regering ook in Stiermarken en Karinthie de bevolking onbevredigd gelaten hebben. Het blad doet uitko men, dat deze ongunstige ontvangst een bewijs is voor de staatkundige en verstandelijke ontwikkeling van de bevolking in die gewesten, en daa r het totdus verrevan gevoelen wasi dat de nieuwe constitutie aan de behoeften dier bevolking voldeed, zou het haar indat opzigt bijna gelasterd hebben. Deze verklaring van het ministerieele orgaan te Berlijn ver dient de aandacht.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2