MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 133. Dingsdag 6 November. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. vau één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke .plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, in houdende voorloopige verslagen wegens de staatsbegrooting enz., en verslag van den ge meenteraad te Zierikzee, zitting van den 29 October. Editie van maandag avond 8 ure. 0mmütlcm&scljc ttjiungm. Middelburg november. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten lialf twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; adres P. de Zeeuw, voortzetting vergunning ledigen der secreetputten tegen betaling; adres bestuur der bijzondere school, om terug te komen op bet onlangs ten opzigte der vac cine genomen besluit; missive van commissarissen wisselbank, kennisgeving vacature; missive van burgemeester en wethou ders van Haarlem en'sGravenhage, opheffingbeurtveer; vast stelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag I860; benoe ming hulponderwijzer school voor onvermogendenvoorstel van burgemeester en wethouders, onderbandsche verhuringen; uitloting van aandeelen geldleening f 1S000. Bij besluit der centrale directie van Walcheren van 1 dezer, is, in plaats van den beer S. Roelse, die onlangs is overleden, tot oppercommies des eilands benoemd, de beer C. Proos, op- zigter der le klasse van 's rijks waterstaat te St. Maartensdijk. Heden voormiddag bad een boer van Koudekevkemet een wagen, waarop een voer hooi geladen was, bet ongeluk dat deze voor het indraaijen der Sint Geertruidstraat in den Langen del ft omsloeg. De geheele opperlast kwam neder tegen het boekhuis, een horlogiemakerswinkel, waarvan de glazen werden verbrij zeld, terwijl ook aan de uitgestalde borologien vrij belangrijke schade moet zijn toegebragt. Andere ongelukken zijn bierbij niet voorgevallen, hetgeen te verblijdender is daar weinige oogenblikken later een aantal kinderen uit de school voor minvermogenden zich in de nabijheid zou bevonden hebben. Uit IJzendijke meldt men ons het volgende De „kamer van Rhetorika" oityler de zinspreuk „In minnen groenen," te Aardenburg, hield vrijdag avond alhier eene al- gemeene vergadering. liet publiek was bij deze gelegenheid vrij talrijk opgekomen, zoo dat deze bijeenkomst de som van f75,60 beeft opgebragt, geheel ten voordeele van de arbei dende klasse, die, zoo in deze als in de naburige gemeenten Biervliet en Hoofdplaat, door den hagelslag beeft geleden. Dit is reeds de vierde vergadering, welke deze kamer in ver schillende gemeenten van dit district tot bovengenoemd doel heeft gehouden, en eene aanzienlijke som beeft zij daardoor reeds bijeen. Het voornemen bestaat om in nog een paar gemeenten van dit district dergelijke vergaderingen te houden, welke zeker ook met den besten uitslag zullen worden bekroond. Door de regering is eene nota van wijzigingen ingediend op het wetsontwerp betrekkelijk de regterlijke indeeling. Die wijzigingen betreffen vooral de inrigting van het openbaar ministerie bij de kantongeregten en de aanwijzing der geval len, waarin de lioogeraad bij vernietiging, tevens ten princi pale regt spreekt of de zaak verwerpt. De commissie uit de koninklijke akademie van wetenschap pen, belast inet de zorg voor het opsporen, behouden en be kendmaken van overblijfselen der vaderlandsche kunsten beschaving uit vroegere tijden, heeft bij circulaire de mede werkingvan alle landgeno^tufl1 lot het vervullou harer taak ingeroepen, waartoe n:en zich kan adresseren aan de konink lijke akademie te Amsterdam,voor bovengenoemde commissie. Daar het hof wegens het overlijden der keizerin-weduwe van Rusland den rouw voor 6 weken zal aannemen, zal Z. M. de koning ook aan de St. Huberts feesten, die op het Loo zou den plaats hebben, geen deelnemen. Z. M. heeft prins Fre- derik, die pas teruggekeerd is. dadelijk een bezoek gebragt. II. M. de koningin wordt woensdag van Stuttgard in de residentie terugverwacht. De heer D. Borski, te Amsterdam, heeft volgens het Alge meen handelsblad, zijn ontslag genomen als lid van de eerste kamer den staten generaal. Naar men verneemt is op het adres, voorkorten tijd door den raad der gemeente Nijmegen opgezonden, om eene slech ting van den ringmuur en eene gelegenheid tot uitbreiding der gemeente te verkrijgen, door den minister van oorlog af wijzend beschikt. Volgens ministerieel besluit, zullen voortaan geen Zwitsers of Duitschers meer voor de militaire dienst in Oost Indie wor den aangenomen, maar alleen Nooren, Deenen en Zweden. Men leest in de Rotterdam»'e courant het volgende. Wij vernemen met diep leedwezen dat volgens de jongste uit West-Indie ontvangen berigten. van 5 october jl.. de heer mr. L. Metmau op het uiterste lag, en men bij het afzenden van de mail, ieder oogenblik zijn dood te gemoet zag. Iudien deze vrees mogt worden bewaardheid, het vaderland in het algemeen en de residentie in het bijzonder zouden in het ver lies van den heer Metman een vaderlandslievend en hoogst bekwaam staatsburger diep betreuren. Den 31 october hield de heer Herman de Ridder, predikant bij de remonstrantschegemeente te 'sGravenhage, in de Groo te kerk, eene opwekkingsrede voor het bijbelgenootschap. Verder deelde hij mede, dat in een kort tijdbestek door de nederlandsche hervormde gemeente aldaar, bij de voltrekking van huwelijken, .150 bijbels waren uitgereikt; dat het getal leden met 50 was vermeerderd dat door de bijbelvereen iging 33,097 bijbels en 770 bijbel- en gezangboeken waren uitge reikt, en dat gedurende het 46jarig bestaan van het bijbelge nootschap 774.460 bijbels waren verstrekt; eindelijk dat er reeds 20,000 bijbels inde javaansche taal waren verspreid, en dat de haagsche afdeeling in het afgeloopen jaar aanzien lijke legaten mogt ontvangen. Men bcrigt van Tennunterzijl dat aldaar voor weinige da gen een walvisch strandde, die eene lengte had van 60 voet. Het dier was reeds gestorvenenis aldaar vooreen' hoogen prijs verkocht. Den 31 october is te Maastricht de doodstraf voltrokken aan den persoon van J. Natlian, door het provinciaal geregts- hofin Limburg tot die stvaf veroordeeld, ter zake van moord, gepleegd op zijne schoonmoeder. De veroordeelde heeft veel berouw betoond over zijne misdaad en is goed voorbereid, met kalme gelatenheid, zijne straf te gemoet gegaan. Den 30 october jl. is de gewone jaarüjksche zitting der sten den van Luxemburg namens den koning groothertog door prins Hendrik der Nederlanden geopend. Z. K. H. gaf in de daarbij gehouden aanspraak eene gunstige schets van de ge steldheid desgroothertogdoms, en zeide verder: „Het heeft Z. M. den koning groothertog behaagd zijn gouvernement anders zamen te stelleu. Twee leden van het vorige bewind zijn afgetreden,en zijn door twee van uwe voor malige ambtgeuootcn vervangen. Het nieuwe bewind zal zich beijveren aan het land het genot der door de constitutie bekrachtigde vrijheden te verzekerenterwijl het getrouw blijft aan bet monarchale beginsel, hetwelk den grondslag van ons politiek bestaan, gelijk het door de verdragen gevestigd is, uitmaakt. Het bewind kan zich niet met de uiterste gevoe lens vereenigenen houdt voor zeker, dat het hij de stenden- vergadering gematigdheid, dat hoofdvereisehte in elke repre sentatieve staathuishouding, zal aantreffen." bcoboemsïïgcji cïi besluiten. belastingen. Op verzoek met den 31 december eervol ontslag verleend met pensioen, aan mr. W. J. G. Scholten van Aschat, als provincialen directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Amsterdam; aan J. Marijt van Dijk, als ontvanger der directe belastingen in het tweede arrondissement te Arasterdam, en aan H. A.Boou, als ontvanger te Veendam. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administratieve acten en domeinen te Utrecht, J. Cazaux, thans te Noordwijk. JVccroïogle. II. M. de keizerin-moeder van Rusland is den 1 dezer te St. Petersburg overleden. De keizerin Alexandra Feodorow- na, vóór haar huwelijk Frederika Louisa Charlotte Wilhel- mina, was de dochter vau Frederik Willem III, koning van Pruissenzij werd geboren den 13 (1) julij 1798, en trad op haar geboortedag in liet jaar 1817 in den echt met den toen- maligen russischen grootvorst, later keizer Nikolaas I. die den 2 maart (18 februarij) 1855, gedurende den oosterschen oor log overleed. De keizerin iaat zes kinderen na: l.denrege- reiiden keizer van Rusland, Alexander II; 2. grootvorstin Maria, weduwe van Maxirailiaan, hertog van Leuchtenberg; 3. grootvorstin Olga, gehuwd met Karei, kroonprins van Wur- temberg; 4. grootvorst Konslantijn 5. grootvorst Nikolaas; 6. grootvorst Michael. Hare broeders zijn de tegenwoordige koning van Pruissen, de prins-regent van Pruissen, en de pruissische prinsen Frederik Karei en Albert; hare zusters: de groothertogin weduwe van Mecklenburg Schwerin en prin ses Frederik der Nederlanden. Kerk- en schooltücmvs. Gisteren voormiddag had in de Nieuwe kerk alhier dooi den heer H. Boouen. de bevestiging plaats van den heerE. J. W. Kocb, als predikant bij de nederduitsche hervormde ge meente, met eene leerrede naar aanleiding van II Kor. 13, vers 9b. De bevestigde hield des avonds in de zelfde kerk zijne in treerede, waarvoor hij tottekst gekozen had II Kor. 1, v. 24a. Door den kerkeraad bij de nederduitsche hervormde ge meente te Kovtgeen, is op den 1 dezer het navolgende alpha- betisch gestelde zestal voor eenen predikant opgemaakt: de lieereu Backer te Nisse, van den Broek te Groote Limit, Gun ning te Hilversum. Ledeboer te Eijbergeu, Royaards te Oven en Megen, van der Scheer te Ellewoutsdijk. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente teLeyden, heeft het navolgende drietal opgemaakt: deheeren G. van Gorkom, tb. dr. te Eemnes Binnendijks, E, J. P. Jorissen te Broek in Waterland, en W. Hoevers te Leeu warden, en daaruit eerstgenoemden beroepen. Marine eis leger. De etat major van Zr. Ms. brik Zeehond, van Curacao te Hellevoetsluis binnen, is zaraengesteld als volgtkapitein- luit. ter zee F. A. A. Gregorij, kominandaut; luitenantster zee le klasse jhr. F. E. von Weiier (le officier) en F. J. G. van Tliiel; luitenants ter zee 2e klasse J. M. Broers, B. W. A. Ilalbertsma en A. J.Thurkow; officier van gezondheid 2e klasse J. A. C. von Königslovv; officier van administratie 2e klasse W. J. R. van Es. Z. M. heeft benoemd tot adjudant bij liet Se regement infanterie, te Leeuwarden in garnizoen, den kapitein G. F. W. Yijgli, van gemeld korps.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1