MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1860. 1 November. N°' 131 fi? OOK» Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeenteen Viissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: GE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekeudmakiagea enz. van ééa tot zes regels f 2,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bi;-dit nommer behoort een bijvoegsel, in houdende voorloopige verslagen wegens de staatsbegrooting. Editie van woensdag avond 8 ure. iHimhcmïittjirtgen VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN JUSTITIE l'KOVINCIE ZEELAND. AAW IB E STJËDIW G Op vrijdag den 30 november I860, des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, in bijzijn van den hoofd-ingenieur in het 11de district van den waterstaat, in het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, wor den aanbesteed Het driejarig onderhoud van het huis van bur gerlijke en militaire verzekering te Middel burg, te rekenen van den 1 januarij 1301 tot en met den 31 december 1803. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving per jaar. De inschrijvingen behooren vóór 12 uren des mid dagsvan den dag vóór de besteding vrachtvrij ter provinciaie griffie bezorgd te worden. Het bestek ligt ter lezing in het locaal van het ministerie van justitie, in dat van het provinciaal bestuur, in hethuisvan verzekering voornoemd, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den derden en tweeden dag vóór de besteding zal aanwij zing in loco worden gedaan, en nadere informatien zijn te bekomen aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J.R.T. Ortt te Middelburg en bij den inge nieur J. A. van Dovth, aldaar. Middelburg, den 29 October 1860. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. v. LIJNDEN. <3inncnlan0scl)e tijïnngm. Middelburg 31 octobcr Wij hebben voor eenigen tijd medegedeeld dat de vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen der voormalige platte lands gemeenten in Walcheren zich bij adres lot gedeputeerde staten dezer provincie gewend had, met verzoek dat een pro vinciaal blad mogt worden uitgegeven, vaststellende welke nommers, zoo wel van het provinciaal blad sedert 1827 als van de vroegere circulairen, buiten werking zijn gesteld, en zoodanige opgave geregeld wierd bijgehouden. Door gede puteerde staten is, naar wij thans vernemen, aan de adressan ten te kennen gegeven dat zij, hoe zeer ook anders gaarne gezind om de taak der gemeentebesturen te vergemakkelij ken, bezwaar moeten maken om aan het verzoek te voldoen, hoofdzakelijk omdat de meeste der in liet provinciaal blad vervatte aanschrijvingen en voorschriften het gevolg zijn van maatregelen van het hooger bestuuren gedeputeerde staten zich dus geheel onbevoegd achten ter beslissing over hunne voortdurende geldigheid. Ten anderen is door gedeputeerde staten verwezen naar de te Goes ondernomene uitgave van een werkje, door hetwelk in de bij het adres aangewezen behoefte geheel zal worden voorzien. van zoowel in laatstgemeld t rs cht als ter zijner vroegere verplegingsplaats poging tot brandstichting te hebben aan gewend. Te Viissingen hebben maandag avond twee mariniers, vreemdelingen, eene boot die aan het einde van de Doklia- ven gewoonlijk vast ligt. losgesneden en zijn daarmede ont- vlugt. Tot hiertoe zijn zij nog niet ontdekt, doch men meent de sloep drijvende te hebben gezien boven Terneuzen. Maandag avond omstreeks lialf zes ure had te Goes een treurig ongeval plaats, waarbij men een menschenleven, dat van een ijverig en oppassend man en vader, te betreuren had. In den bierkelder van den heer de Jongh was die heer met zijn knecht, B. Voois, werkzaam, toen zij van tijd tot tijd door het kraken van den zolder, waarop dien dag steenkolen geladen waren, op eenig naderend gevaar werden opmerk zaam gemaakt; men besloot dan ook den kelder te verlaten, doch wilde nog eerst het laatste vat verwerken. Plotseling stort de zolder in en verpletterde den schedel van den knecht, terwijl de heer de Jongh er met den schrik afkwam. Maandag vierde de heer Jille, te 's Heer Arendskerke, gedachtenis zijner 50jarige dienst als hoofdonderwijzer. Bij die gelegenheid vielen hem onderscheidene blijken van be langstelling ten deel. Zoo werd hem namensZ. M. den koning de zilveren medaille vereerd, ingesteld bij koninklijk besluit van 21- januarij 1 SU. V^n het gemeentebestuur ontving hij een zilveren inktpot; van eene andere corporatie eene prach tige pendule enz. De gemeenteraad van Zierikzee heeftdingsdag voormiddag en avond weder langdurige zittingen gehouden, welke hoofd zakelijk besteed werden aan de benoeming der leden van het burgerlijk armbestuur en de regeling van het verder voortge zet lager onderwijs. Het armbestuur is zamengesteld als volgt: de heereu nir. C. J. Fokker, voorzitter, Job Brood man, R. Koole, D. van der Maas, Jacob Ochtman Joh.z. en C. J. van Zand ijk. De beide instituten, waarvan een voor jongens en een voor meisjes, zijn als openbare scholen bestendigd. Een onzer haagsche correspondenten meent ons te kunnen verzekeren, dat er bij de regering nog geen plan bestaat om het thans in deze provincie garnizoen houdend 2de regement infanterie, met mei te verplaatsen. Te Leeuwarden is de heer nir. J. Dirks tot lid van de twee de kamer gekozen mét S39 van de 1650 stemmen de heer J. II. Tacoma bekwam er 786. In het voorloopig verslag over hoofdstuk V der staats begrooting (binnenlandsche zaken) wordt gezegd „Eindelijk moest nog de post van een millioen voor het kanaal door Zuid- beveland de aandacht trekken. Het graven i an dat kanaal hangt zamen met het voornemen om den overgang der Ooster Schelde door middel van een dam te doen plaats hebben, en tevens met eene nieuw te sluiten overeenkomst met de maat schappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster Scheldewelke overeenkomst de goedkeuring uer wetgeven de magt nog behoeft. Door het toestaan van het millioen zou op die goedkeuring worden vooruitgeloopen. In elk geval weuscht men te weten, of de regering zich sterk maakt dit gedeelte van haar plan uit te voeren zonder in te groote moei- jelijkheid meteene naburige mogendheid gewikkeld te wor den." Bij een volgend nommer geven wij van dit verslag uitvoe rige mededeeling. Eenige dagen geleden is alhier gevankelijk binnen gebragt een jongen van 14 a 15 jaren oud, vroeger opgenomen geweest in het gesticht Nederlandsch Mettrayen laatst verpleegd in het arm-gast- en weeshuis te Viissingen. Hij wordt verdacht De commissie van rapporteuvs heeft haar verslag uilge- bragt over liet wetsontwerp betrekkelijk het koloniaal batig slot over 1S58. Dit rapport verschilt daarin van de vroegere over dit onderwerp, dat het niet 22 paragrafen over verschil lende koloniale onderwerpen bevat, De oorzaak hiervan vindt men in 1, waarin de commissie zich beklaagt dat dit wets ontwerp ingediend is op een tijdstip om behandeld te worden gelijktijdig met de begrooting, zoo dat men er niet al den tijd aan kan wijden dien men er aan zou wenschen te besteden. Het verslag loopt in hoofdzaak over de assurantie in het algemeen en zee- en brand-assurantie in het bijzonder. Zijn wij wel onderrigt. dan zou de meerderheid zich tegen alle assurantie verklaard hebben. Verder wordt gevraagd wat de reden is, dat het administratief kapitaal, hetgeen vroeger 12 millioen bedroeg, thans tot 20 millioen is geklommen. De kamer wenscht, zoo als met het wetsontwerp voor 1856 het geval is geweest, mededeeling van het overzigt van de inkomsten en uitgaven van Nederlandsch Indie. Men meldt ons uit 's Gravenhage, dd. 29 October Sedert eenige dagen ontvangt de koninklijke familie drie k vier telegrafische depeches uit St. Petersburg. Wij vernemen dat zij van dien aard zijn, dat men elk oogenblik de noodlot- tigste tijdingen omtrent de gezondheid der keizerin-moeder kan te genioet zien. Baron von Langenau, oostenrijksch gezant, heeft heden de residentie verlaten, om eenige maanden verlof te Praag door te brengen. Graaf Thun is door hem voorgesteld, om gedu rende zijne afwezigheid deloopende zaken waar te nemen. Don Rafael Gabat, spaansch gezant bij het nederlandsche bof, zal deze week naar Madrid vertrekken, na, gelijk wij ver nemen, melde nederlandsche regering eea traktaat tot uitle vering van boosdoeners gesloten te hebben. De minister van financien, baron van Hall, geeft heden een groot diner, waaraan zijne ambtgenooten en het corps diplo matique deelnemen. Naar men verneemt zal de terugkomst van H. M. de konin gin vroeger plaatshebben dan men gedacht had, daar, naar het gevoelen der geneesheeren, het duitsche klimaat niet gun stig op de gezondheid van den jongen prins werkt. De konin gin-moeder zal opliet einde dezer maand van Soestdijk terug komen. Sedert eenige dagen heerscht te Bergen op Zoom de groot ste bedrijvigheid in het aanvoeren van kleine mosselen uit de Ooster Schelde, die door de landbouwers uit de omstreken tot bemesting hunner akkers op het hoog land worden wegge haald en steeds goede resultaten opleveren. In de lage of kleigronden klaagt men aldaar algemeen over de tallooze slakken, waarmede die gronden bezet zijn. Jl, zaturdagnamiddag, omstreeks 1 ure brak op Feijenoord bij Rotterdam, een ontzettende brand los, in de Photogène fabriek aldaar; het hoofdgebouw, metden daarin voorhanden voorraad, is geheel verbrand, endaar het gebouw groöten- deels uithoutbestond, viel eraan blussclien weinig te denken. Uit een overzigt van de bevolking der gevangenissen in het rijk op 1 julij 1S60, door de regering gegeven (als bijlage tot het ontwerp van wet, houdende begvooting van den arbeid der gevangenen voor 1861) blijkt, dat op dat tijdstip in 31 inrigtingen, namelijk in 7 strafgevangenissen, 13 huizen van verzekering, 22 huizen van arrest, I huis van arrest en bewa ring (te Amsterdam) en 1 huis van verbetering en opvoeding (te Alkmaar), zich bevonden 1222 crimineel en 19S2 correcti oneel veroordeelden, 20 vrouwelijke en 123 mannelijke jeug dige veroordeelden, 189 ongevonnisden en 10 vrouwelijke en 69 mannelijke nict-veroordeelden, maar met toepassing van arfcfc. 66 wetboek van stv&lvegt opgeslotene jeugdige gevange nen, te zamen 3915. Wegens krankzinnigheid waren 6 gevan genen in geneeskundige gestichten geplaatst. Nadat het stoomwerktuig de Cvuquius gedurende een geruiinen tijd, ter vermeerdering van het ketelvermogen in reparatie was geweest, is het 11. vrijdag voor het eerst, en aan vankelijk met 6 ketels en met het beste gevolg in werking gebragt, weshalve de ingelanden in den Iiaarleminermeerpol-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1